xfce-apps.catfish - en to nb translation catalogue (136 entries)

en: Catfish File Search
nb: Catfish Filsøk

en: File search
nb: Filsøk

en: Search the file system
nb: Søk i filsystemet

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;find;locate;lookup;search;
nb: filer;finn;lokaliser;slå;opp;søk;

en: Catfish Preferences
nb: Catfish-innstillinger

en: _Close
nb: _Lukk

en: Classic (_Titlebar)
nb: Klassisk (_tittellinje)

en: _Modern (CSD)
nb: _Moderne (CSD)

en: Your new window layout will be applied after restarting Catfish.
nb: Den nye vindusutformingen vil tas i bruk etter omstart av Catfish.

en: Window Layout
nb: Vindusutforming

en: Show _hidden files in the results
nb: Vis _skjulte filer i resultatet

en: Show filter _sidebar
nb: Vis filtrerings_sidestolpe

en: Show file sizes in binary format
nb: Vis filstørrelser i binærformat

en: Uncheck to show file size in decimal format
nb: Fravelg for å vise filstørrelser i desimalformat

en: Display Options
nb: Visningsinnstillinger

en: Appearance
nb: Utseende

en: Path
nb: Sti

en: Add Directory...
nb: Legg til mappe …

en: _Add
nb: _Legg til

en: Remove Directory
nb: Fjern mappe

en: _Remove
nb: Fje_rn

en: Exclude Directories
nb: Utelat mapper

en: Close the search _window after opening a file
nb: Lukk s_økevinduet etter åpning av fil

en: Search within compressed files (.zip, .odt, .docx)
nb: Søk inni komprimerte arkiv (.zip, .odt, .docx)

en: Miscellaneous
nb: Ymse

en: Advanced
nb: Avansert

en: Select a Folder
nb: Velg mappe

en: Folder not found!
nb: Fant ikke mappe

note: Restore Cancel button Buttons
en: Cancel
nb: Avbryt

en: Select Folder
nb: Velg mappe

en: _Open
nb: _Åpne

en: _Open with...
nb: _Åpne med …

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: Show in _File Manager
nb: Vis i _filbehandleren

note: This menu contains the menu items: _Open, Show in _File Manager, _Copy Location, Save _As, _Delete
en: _Copy Location
nb: _Kopier plassering

en: _Save as...
nb: _Lagre som …

en: _Delete...
nb: _Slett …

en: File Extensions
nb: Filetternavn

en: Enter a comma-separated list of file extensions (e.g. odt, png, txt)
nb: Angi en kommaseparert liste med filetternavn (f.eks. odt, png, txt)

en: Documents
nb: Dokumenter

en: Folders
nb: Mapper

en: Images
nb: Bilder

en: Music
nb: Musikk

en: Videos
nb: Videoer

en: Applications
nb: Programmer

en: Archives
nb: Arkiv

en: Other
nb: Andre

en: Extension...
nb: Filetternavn …

en: Any time
nb: Når som helst

en: Today
nb: Idag

en: This week
nb: Denne uka

en: This month
nb: Denne måneden

en: Custom...
nb: Egendefinert …

en: Go to Today
nb: Gå til idag

en: <b>Start Date</b>
nb: <b>Startdato</b>

en: <b>End Date</b>
nb: <b>Sluttdato</b>

en: Update
nb: Oppdater

en: The search database is more than 7 days old.  Update now?
nb: Søkedatabasen er over 7 dager gammel. Vil du oppdatere den nå?

en: File Type
nb: Filtype

en: Modified
nb: Endret

en: Results will be displayed as soon as they are found.
nb: Resultatene vil vises så fort de blir funnet.

en: Unlock
nb: Lås opp

en: <b>Updated:</b>
nb: <b>Oppdatert:</b>

en: <big><b>Update Search Database</b></big>
nb: <big><b>Oppdater databasen</b></big>

en: For faster search results, the search database needs to be refreshed.
    This action requires administrative rights.
nb: For raskere søkeresultat må databasen oppdateres.
    Dette krever administrative rettigheter.

en: Update Search Database
nb: Oppdater databasen

en: Search for files
nb: Søk etter filer

en: Compact List
nb: Kompakt visning

en: Thumbnails
nb: Miniaturbilder

en: Show _sidebar
nb: Vis _sidestolpe

en: Show _hidden files
nb: Vis _skjulte filer

en: Search file _contents
nb: Søk i _filinnhold

en: _Match results exactly
nb: Finn _kun eksakte treff

en: _Refresh search index...
nb: _Oppdater søkeindeks …

en: _Preferences
nb: _Innstillinger

en: _About
nb: _Om

en: Usage: %prog [options] path query
nb: Bruk: %prog [options] sti spørring

en: Show debug messages (-vv will also debug catfish_lib)
nb: Vis feilsøkingsmeldinger (-vv viser også meldinger fra catfish_lib)

en: Use large icons
nb: Bruke store ikoner

en: Use thumbnails
nb: Bruk miniatyrbilder

en: Display time in ISO format
nb: Vis tid i ISO-format

note: Translators: Do not translate PATH, it is a variable.
en: Set the default search path
nb: Angi standard søkesti

en: Perform exact match
nb: Utfør eksakt treff

en: Include hidden files
nb: Inkluder skjulte filer

en: Perform fulltext search
nb: Utfør søk på heltekst

en: If path and query are provided, start searching when the application is displayed.
nb: Hvis filbane og søk er tilgjengelig, søk når programmet vises.

en: set a default column to sort by (name|size|path|date|type),(asc|desc)
nb: velg standardkolonne å sortere etter (navn|størrelse|sti|dato|type),(stig.|synk.)

en: Close after selecting a file
nb: Lukk etter å ha valgt fil

en: Do not close after selecting a file
nb: Ikke lukk etter å ha valgt fil

note: Translators: this text is displayed next to a filename that is not utf-8 encoded.
en: %s (invalid encoding)
nb: %s (ugyldig tegnkoding)

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Never
nb: Aldri

en: Enter your query above to find your files
    or click the %s icon for more options.
nb: Skriv inn søkekriteriet ditt for å finne filene dine
    eller klikk på %s-ikonet for mer informasjon.

en: An error occurred while updating the database.
nb: En feil oppsto under oppdatering av databasen.

en: Authentication failed.
nb: Autentiseringen mislyktes.

en: Authentication cancelled.
nb: Autentiseringen ble avbrutt.

en: Search database updated successfully.
nb: Databaseoppdatering fullført.

note: Update the Cancel button to Close, make it default
en: Close
nb: Lukk

note: Set the dialog status to running.
en: Updating...
nb: Oppdaterer …

en: Stop Search
nb: Stopp søk

en: Search is in progress...
    Press the cancel button or the Escape key to stop.
nb: Søker …
    Trykk på Avbryt eller Esc-tasten for å stoppe søket.

en: Begin Search
nb: Start søk

en: No folder selected.
nb: Ingen mappe er valgt.

en: Folder not found.
nb: Fant ikke mappe.

en: "%s" could not be opened.
nb: Klarte ikke åpne «%s».

en: "%s" could not be saved.
nb: Klarte ikke lagre «%s».

en: "%s" could not be deleted.
nb: Klarte ikke slette «%s».

en: Save "%s" as...
nb: Lagre «%s» som …

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete "%s"?
nb: Er du sikker på at du vil
    slette «%s» for godt?

en: Are you sure that you want to 
    permanently delete the %i selected files?
nb: Er du sikker på at du vil
    slette de %i markerte filene for godt?

en: If you delete a file, it is permanently lost.
nb: Hvis du sletter en fil, er den borte for alltid.

en: Filename
nb: Filnavn

en: Size
nb: Størrelse

en: Location
nb: Plassering

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: Details
nb: Detaljer

en: Open with default applications
nb: Åpne med forvalgte programmer

en: Open with
nb: Åpne med

en: Yesterday
nb: Igår

en: No files found.
nb: Fant ingen filer.

en: Try making your search less specific
    or try another directory.
nb: Prøv å gjøre søket mindre spesifikt
    eller prøv en annen mappe.

en: 1 file found.
nb: Fant 1 fil.

en: %i files found.
nb: Fant %i filer.

en: bytes
nb: byte

en: Searching...
nb: Søker …

en: "%s" - searching | Catfish
nb: «%s» – søker | Catfish

en: "%s" - results | Catfish
nb: «%s» – resultater | Catfish

en: Catfish is a versatile file searching tool.
nb: Catfish er et allsidig verktøy for filsøk.

en: Password Required
nb: Passord kreves

en: Incorrect password... try again.
nb: Feil passord … prøv igjen.

en: Password:
nb: Passord:

en: Enter your password to
    perform administrative tasks.
nb: Skriv inn passord for å
    gjøre administrative oppgaver.

en: The application '%s' lets you
    modify essential parts of your system.
nb: Porgrammet «%s» lar deg
    endre essensielle deler av systemet ditt.

en: Versatile file searching tool
nb: Allsidig verktøy for filsøk

en: Catfish is a small, fast, and powerful file search utility. Featuring a minimal interface with an emphasis on results, it helps users find the files they need without a file manager. With powerful filters such as modification date, file type, and file contents, users will no longer be dependent on the file manager or organization skills.
nb: Catfish er et lite, raskt og kraftig filsøkeverktøy. Det har minimalt grensesnitt med fokus på resultater, det hjelper brukere til å finne de filene de trenger uten en filbehandler. Med kraftige filtere som endringsdato, filtype og filinnhold slipper brukeren å ha spesielt gode ferdigheter i filhåndtering og organisering.

en: The main Catfish window displaying image search results
nb: Catfish' hovedvindu viser bildesøkeresultater

en: The main Catfish window displaying available filters and filtered search results
nb: Catfish' hovedvindu viser tilgjengelige filtre og filtrerte søkeresultater
