cawbird - en to da translation catalogue (300 entries)

en: Twitter Client
da: Twitter klient

en: Cawbird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
da: Cawbird er en GTK+ twitter klient med essentielle funktioner som Direkte Beskeder (DMs), tweet notifikationer og samtalevisning

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
da: Yderligere funktioner inkludere: Lokal videoafspilning, Flere indlejrede billeder, Lister, Filtre, Flere konti, osv.

en: Generic timeline view when using Cawbird
da: Generisk tidslinjevisning ved brug af Cawbird

en: Typical Twitter profile
da: Typisk Twitter profil

en: Account settings can be configured
da: Kontoindstillinger kan konfigureres

en: Cawbird in different themes (Adwaita, Adwaita dark variant, High Contrast and Adwaita Dark Green)
da: Cawbird i forskellige temaer (Adwaita, Adwaita dark variant, High Contrast og Adwaita Dark Green)

en: Use Twitter from within a normal desktop application
da: Brug Twitter i en desktop applikation

note: TRANSLATORS: Description of the `--tweet` option for the command-line
en: Shows only the 'compose tweet' window for the given account, nothing else.
da: Viser kun 'Forfat tweet' vinduet for den angivne konto, intet andet.

note: TRANSLATORS: Used as the placeholder for the account name in the `--help` output
en: account-name
da: Konto-navn

note: TRANSLATORS: Description of the `--stop-service` option for the command-line
en: Stop service, if it has been started as a service
da: Stop service, hvis den er startet som en service

note: TRANSLATORS: Description of the `--print-startup-accounts` option for the command-line
en: Print configured startup accounts
da: Print konfigureret opstarts konti

note: TRANSLATORS: Description of the `--account` option for the command-line
en: Open the window for the given account
da: Åben vinduet for den angivne konto

en: Direct messages with %s
da: Direkte beskeder med %s

en: Select Media
da: Vælg Medie

en: Open
da: Åben

en: Cancel
da: Fortryd

en: Selected file is not an image or video.
da: Den valgte fil er ikke et billede eller en video.

en: The selected video is too big. The maximum file size per video is %'d MB
da: Den valgte video er for stor. Den maksimale filstørrelse pr. video er %'d MB

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
da: Det valgte billede er for stort. Den maksimale filstørrelse pr. billede er %'d MB

en: The selected GIF is too big. The maximum file size per GIF is %'d MB
da: Den valgte GIF er for stor, maksimal filstørrelse per GIF er %'d MB

en: Insert Emoji
da: Indsæt Emoji

en: Direct Conversation
da: Direkte samtale

en: Direct message threads
da: Direkte beskedtråde

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
da[0]: %d ny besked fra %s
da[1]: %d nye beskeder fra %s

en: New direct message from %s
da: Ny direkte besked fra %s

en: Direct Messages
da: Direkte Beskeder

en: Liked tweets timeline
da: Favorit tidslinje

en: Likes
da: Favoritter

en: Add new Filter
da: Nyt Filter

en: Filters
da: Filtre

en: Home timeline
da: Hjemme tidslinje

en: %s retweeted %s
da: %s retweetede %s

en: %s tweeted
da: %s retweetet

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
da[0]: %d nyt Tweet!
da[1]: %d nye Tweets!

en: Home
da: Hjem

note: TRANSLATORS: "%s" is the user's name for the list - e.g. "Contributors" when looking at https://twitter.com/i/lists/1285277968676331522
en: %s list tweets
da: %s tråds tweets

en: Private
da: Privat

en: Public
da: Offentlig

en: Lists
da: Lister

en: Show configured accounts
da: Vis konti

en: Compose Tweet
da: Forfat Tweet

en: Add new Account
da: Ny Konto

en: Mentions timeline
da: Omtale tidslinje

en: %s mentioned %s
da: %s omtalte %s

en: Mentions
da: Omtaler

en: Suspended Account
da: Suspenderet Konto

en: Withheld account
da: Tilbageholdt konto

en: Protected profile
da: Låst profil

en: Tweet to @%s
da: Tweet til @%s

en: Following %d account | Following %d accounts
da[0]: Følger %d konto
da[1]: Følger %d konti

en: Location: %s
da: Position: %s

note: TRANSLATORS: Value is user's name - used for accessibility text for profile timeline view
en: %s timeline
da: %s tidslinje

note: TRANSLATORS: Value is user's name - used for accessibility text for list of users following the user
en: %s followers
da: %s følgere

note: TRANSLATORS: Value is user's name - used for accessibility text for list of users followed by the user
en: %s following
da: %s følger

en: Protected Profile
da: Låst Profil

en: User is blocked
da: Bruger er blokeret

en: User is muted
da: Bruger er muted

en: %d follower | %d followers
da[0]: %d følger
da[1]: %d følgere

en: No tweets found
da: Ingen tweets fundet

en: No users found
da: Ingen brugere fundet

en: Users matching "%s"
da: Brugere som matcher "%s"

en: Tweets matching "%s"
da: Tweets der matcher "%s"

en: Search
da: Søg

en: Load More
da: Indlæs mere

en: Could not show tweet
da: Kunne ikke vise tweet

en: This tweet is hidden by the author
da: Dette tweet er skjult af forfatteren

en: This tweet is unavailable
da: Dette tweet er utilgængeligt

note: TRANSLATORS: Insert your *actual* language here instead of English - e.g. "Ins Deutsche übersetzen" or "Traduire en français"
en: Translate to English
da: Oversæt til Dansk

en: Open in Browser
da: Åben i Browser

en: Source
da: Kilde

en: Tweet Details
da: Tweet Detaljer

note: TRANSLATORS: Used for the "via <client-name>" line in Tweet Info view when the client is blank
en: an unknown client
da: en ukendt klient

en: (%d unread) | (%d unread)
da[0]: (%d ulæst)
da[1]: (%d ulæste)

en: Delete
da: Fjern

note: TRANSLATORS: replacements are name and handle (without the "@")
en: Retweeted by %s (@%s)
da: Retweetet af %s (@%s)

en: Are you sure you want to delete this tweet?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette dette tweet?

en: Block %s
da: Bloker %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
da: Dette tweet indeholder billeder markeret som upassende

en: Show anyway
da: Vis alligevel

en: Could not authenticate you
da: Kunne ikke autentificere dig

en: Sorry, that page does not exist
da: Beklager, denne side eksistere ikke

en: User not found.
da: Bruger kunne ikke findes.

en: User has been suspended.
da: Bruger er blevet suspenderet.

en: Your account is suspended and is not permitted to access this feature
da: Din konto er blevet suspenderet og kan ikke tilgå denne feature

en: Rate limit exceeded
da: Takstgrænse overskredet

en: Invalid or expired token
da: Ugyldig eller udløbet token

en: The specified user is not a subscriber of this list.
da: Den angivende bruger er ikke abonnent af denne liste.

en: The user you are trying to remove from the list is not a member.
da: Brugeren du prøver at fjerne fra listen er ikke medlem.

en: Account update failed: value is too long.
da: Konto opdatering fejlede: værdi er for lang

en: Over capacity
da: Over kapacitet

en: Internal error
da: Intern fejl

en: You have already favorited this status.
da: Du har allerede favoriseret denne status.

en: No status found with that ID.
da: Intet status fundet med dette ID.

en: You cannot send messages to users who are not following you.
da: Du kan ikke sende beskeder til brugere som ikke følger dig.

en: There was an error sending your message.
da: Der var en fejl under afsendelsen af din besked.

en: You've already requested to follow this user.
da: Du har allerede anmodet om at følge denne bruger.

en: You are unable to follow more people at this time
da: Du kan ikke følge flere folk i øjeblikket

en: Sorry, you are not authorized to see this status
da: Beklager, du er ikke autoriseret til at se denne status

en: User is over daily status update limit
da: Bruger er over daglig statusopdaterings begrænsning

en: Tweet needs to be a bit shorter.
da: Tweetet er nød til at være lidt kortere

en: Status is a duplicate
da: Status er en duplikat

en: Owner must allow dms from anyone.
da: Bruger er nød til at tillade dm's fra alle.

en: Bad authentication data
da: Ugyldige autentificerings data

en: Your credentials do not allow access to this resource.
da: Dine akkreditiver giver ikke adgang til denne resurse.

en: This request looks like it might be automated. To protect our users from spam and other malicious activity, we can’t complete this action right now.
da: Denne anmodning virker automatiseret. For at beskytte vores brugere fra spam og andre ondsindet aktiviteter, kan vi ikke udføre denne handling lige nu.

en: User must verify login
da: Bruger skal validere login

en: Application cannot perform write actions.
da: Program kan ikke udføre skriv handlinger.

en: You can’t mute yourself.
da: Du kan ikke mute dig selv.

en: You are not muting the specified user.
da: Du muter ikke den angivne bruger.

en: Animated GIFs are not allowed when uploading multiple images.
da: Animerede GIFs er ikke tilladt ved upload af flere billeder.

en: The validation of media ids failed.
da: Valideringen af medie id fejlede.

en: A media id was not found.
da: Et medie id kunne ikke findes.

en: To protect our users from spam and other malicious activity, this account is temporarily locked.
da: For at beskytte brugere fra spam og andre ondsindede aktiviteter, er denne konto blevet låst.

en: You have already retweeted this Tweet.
da: Du har allerede retweetet dette Tweet.

en: You cannot send messages to this user.
da: Du kan ikke sende beskeder til denne bruger.

en: The text of your direct message is over the max character limit.
da: Teksten af denne direkte besked er over karaktergrænsen.

en: Subscription already exists.
da: Abonnering eksistere allerede.

en: You attempted to reply to a Tweet that is deleted or not visible to you.
da: Du forsøgte at svare på et Tweet der er slettet eller utilgængeligt for dig.

en: The Tweet exceeds the number of allowed attachment types.
da: Dette Tweet overskrider det tilladte vedhæftnings typer.

en: The given URL is invalid.
da: Det angivet URL er ugyldigt.

en: Invalid / suspended application
da: Ugyldig / suspenderet program

en: The original Tweet author restricted who can reply to this Tweet.
da: Forfatteren af det originale tweet har begrænset hvem der kan svare på tweetet.

en: Invalid media file
da: Ugyldig medie fil

en: Unknown error code %lld during upload: %s
da: Ukendt fejlkode %lld under upload: %s

en: Unknown error code %lld during upload
da: Ukendt fejlkode %lld under upload

en: Now
da: Nu

en: %d minute ago | %d minutes ago
da[0]: %d minut siden
da[1]: %d minutter siden

en: %d hour ago | %d hours ago
da[0]: %d time siden
da[1]: %d timer siden

note: TRANSLATORS: short-form "x hours ago"
en: %dh
da: %dt

en: Replying to %s
da: Svare %s

note: TRANSLATORS: Note: "…and 1 other" should never be used because it will use the "Replying to X and Y" string
en: Replying to %s and %d other | Replying to %s and %d others
da[0]: Svare %s og %d yderligere
da[1]: Svare %s og %d yderligere

note: TRANSLATORS: The first %s is a list of one or more comma-separated user names, and the second %s is the last username in the list
en: Replying to %s and %s
da: Svare %s og %s

en: Don't have a Twitter account yet?
da: Har du ikke en Twitter konto endnu?

en: Create one
da: Lav en

en: Could not open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Failed to retrieve request token
da: Modtog ikke anmodnings token

en: Wrong PIN
da: Forkert PIN

en: The account %s already exists with different keys.
    
    Replace it?
da: Kontoen %s eksistere allerede med andre nøgler.
    
    Erstat den?

en: Account already in use
da: Konto er allerede i brug

en: Failed to retrieve access token
da: Modtog ikke adgangs token

en: Select Image
da: Vælg billede

en: Unfollow
da: Følg ikke

en: Follow
da: Følg

en: Loading…
da: Indlæser...

en: No entries found
da: Ingen poster fundet

en: Retry
da: Prøv igen

en: Copy URL
da: Kopiere URL

en: Reload image
da: Genindlæs billede

en: Save as…
da: Gem som...

en: Save Video
da: Gem Video

en: Save Image
da: Gem Billede

en: Save
da: Gem

en: Select Banner Image
da: Vælg Bannerbillede

en: Image does not meet minimum size requirements:
da: Billedet opfylder ikke minimumsstørrelseskrav:

en: Minimum width: %d pixel | Minimum width: %d pixels
da[0]: Minimum bredte: %d pixel
da[1]: Minimum bredte: %d pixels

en: Minimum height: %d pixel | Minimum height: %d pixels
da[0]: Minimum højde: %d pixel
da[1]: Minimum højde: %d pixels

en: Pick
da: Vælg

en: Failed to load image | Failed to load %u images
da[0]: Kunne ikke indlæse billede
da[1]: Kunne ikke indlæse %u billeder

en: Back
da: Tilbage

note: TRANSLATORS: %s is the error message returned by Twitter (e.g. "Not Found")
en: Error fetching quoted tweet: %s
    
    Save unsent tweet?
da: Fejl ved hentning af citeret tweet: %s
    
    Gem usendte tweet?

en: Error fetching reply tweet: %s
    
    Save unsent tweet?
da: Fejl ved hentning af svar tweet: %s
    
    Gem usendte tweet?

en: Quote tweet
da: Citerer tweet

note: TRANSLATORS: A dialog message with Yes/No options when the user closes the "compose tweet" window with content still in the dialog
en: Keep tweet as draft?
da: Gem tweet som skabelon?

en: Only one animated GIF file per tweet is allowed.
da: Kun en animeret GIF fil per tweet er tilladt.

en: %d character remaining | %d characters remaining
da[0]: %d tegn tilbage
da[1]: %d tegn tilbage

note: TRANSLATORS: Values are current image index (1-based) and total image count. Pluralisation is based on total image count. Should only be seen when image count is two or more.
en: Image %d of %d | Image %d of %d
da[0]: Billede %d af %d
da[1]: Billeder %d af %d

en: Modify Filter
da: Rediger filter

en: Matches
da: Matcher

en: Doesn't match
da: Matcher ikke

en: Modify Snippet
da: Rediger Snippet

en: Snippet can't be empty
da: Snippet kan ikke være tom

en: Replacement can't be empty
da: Erstatning kan ikke være tom

en: Snippet may not contain whitespace
da: Snippet kan ikke indeholde mellemrum

en: Snippet already exists
da: Snippet eksistere allerede

en: Translation URL must contain {SOURCE_LANG}, {TARGET_LANG} and {CONTENT} placeholders
    
    The URL "%s" will be used instead
da: Oversættelses URL skal indeholde {SOURCE_LANG}, {TARGET_LANG} og {CONTENT} pladsholdere
    
    URL'en "%s" vil blive brugt i stedet.

en: Hey, check out this new #Cawbird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
da: Hej, tjek lige denne nye #Cawbird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter

en: Add to or Remove User From List
da: Tilføj eller fjern bruger fra liste

en: You have no lists.
da: Du har ingen lister.

en: About Cawbird
da: Om Cawbird

en: New Account
da: Ny konto

en: To authenticate Cawbird, you need a PIN from twitter.com with the account you wish to add
da: For at autentificere Cawbird skal du have en PIN fra twitter.com fra kontoen du ønsker at tilføje

en: Request PIN
da: Anmod om PIN

en: Enter PIN from twitter.com below:
da: Indtast PIN fra twitter.com herunder:

en: Confirm
da: Bekræft

en: Account Settings
da: Kontoindstillinger

en: Name
da: Navn

en: Website
da: Hjemmeside

en: Remove Account
da: Fjern konto

en: Do you really want to remove this account?
da: Ønsker du virkeligt at fjerne denne konto?

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
da: Smileys & Personer

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
da: Krop & Tøj

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
da: Dyr & Natur

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
da: Mad & Drikke

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
da: Rejser og Steder

[ctx: emoji category]
en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: emoji category]
en: Objects
da: Objekter

[ctx: emoji category]
en: Symbols
da: Symboler

[ctx: emoji category]
en: Flags
da: Flag

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Add Media
da: Tilføj Medie

en: Show favorite images
da: Vis favorit billeder

en: Click to edit
da: Klik her for at redigere

en: Remove this Filter
da: Fjern dette Filter

en: Filtered terms
da: Filtrerede termer

en: Filtered users
da: Filtrerede brugere

en: You can block users in their profile
da: Du kan blokere brugere fra deres profil

en: Users
da: Brugere

en: Set image description
da: Angiv billede beskrivelse

en: Subscribe
da: Tilmeld

en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Subscribers:
da: Tilmeldte:

en: Members:
da: Medlemmer:

en: Creator:
da: Skaber:

en: Created at:
da: Skabt på:

en: Edit
da: Rediger

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Description
da: Beskrivelse

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shortcuts
da: Genveje

en: About
da: Om

en: Quit
da: Afslut

en: Add New Filter
da: Nyt Filter

en: Regular Expression:
da: Regulært udtryk:

en: Add New Snippet
da: Ny Snippet

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Replacement
da: Erstatning

en: Create New List
da: Ny Liste

en: Name:
da: Navn:

en: Create
da: Lav

en: Write Direct Message
da: Skriv Direkte Besked

en: Add to/Remove from List
da: Tilføj til/Fjern fra liste

en: Blocked
da: Blokeret

en: Retweets disabled
da: Retweets deaktiveret

en: More actions
da: Flere handlinger

en: Follows you
da: Følger dig

en: Followers
da: Følgere

en: Following
da: Følger

en: Use dark theme
da: Brug mørkt tema

en: Shortcut key
da: Genvejstast

en: Super
da: Win

en: Primary
da: Primær

en: Timelines
da: Tidslinjer

en: Show inline media
da: Vis medier

en: Always show
da: Vis altid

en: Always hide
da: Skjul altid

en: Hide in timeline
da: Skjul i tidslinje

en: Auto scroll on new tweets
da: Autoscroll ved nye tweets

en: Double-click activation
da: Double-click aktivering

en: Notifications
da: Notifikationer

en: On New Tweets
da: Ved nye Tweets

en: Never
da: Aldrig

en: Every
da: Alle

en: On New Mentions
da: Ved nye Omtaler

en: On New Messages
da: Ved nye Beskeder

en: Interface
da: Grænseflade

en: Tweet scale
da: Tweet størrelse

en: Round avatars
da: Runde avatars

en: Remove trailing hashtags
da: Fjern efterfølgende hashtags

en: Remove media links
da: Fjern medie links

en: Hide inappropriate content
da: Fjern upassende indhold

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation service
da: Oversættelses service

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom translation URL
da: Unikt oversættelses URL

en: No snippets configured.
da: Ingen snippets konfigureret.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
da: Du kan aktivere snippets ved at skrive nøgleordet og trykke TAB.

[ctx: shortcuts window]
en: General
da: Generalt

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
da: Forfat Tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
da: Vis Kontoindstillinger

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
da: Vis Kontipopover

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
da: Vis Programindstillinger

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
da: Slå Topbar til/fra

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
da: Gå Tilbage

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
da: Gå Fremad

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
da: Gå til side nth

[ctx: shortcuts window]
en: Like
da: Favoriser

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
da: Svar

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
da: Citere

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
da: Vis Detaljer

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
da: Fjern

[ctx: shortcuts window]
en: Compose
da: Forfat

en: Show Emoji Chooser
da: Vis Emoji vælger

en: Start new conversation
da: Start ny samtale

en: With:
da: Med:

en: Quote
da: Citere

en: Like tweet
da: Favoriser tweet

en: Reply to tweet
da: Svar tweet

en: More
da: Mere

en: Translate
da: Oversæt

en: Like
da: Favoriser

en: Reply
da: Svar

en: Retweeted
da: Retweetet

en: Unblock
da: Unblocker

en: Show settings of this account
da: Vis indstillinger for denne konto

en: Open in new window
da: Åben i nyt vindue

en: Go to profile
da: Gå til profil

en: Created
da: Lavet

en: Subscribed to
da: Tilmeldt
