cawbird - en to fr translation catalogue (252 entries)

en: Twitter Client
fr: Client Twitter

en: Cawbird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
fr: Cawbird est un client Twitter natif en GTK+ proposant les fonctions vitales telles que les messages directs (dm), les notifications, les vues en conversations.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
fr: Les fonctions additionnelles incluent le visionnage en local des vidéos, les insertions multiples d'images, les listes, les filtres, les comptes multiples, etc.

en: Generic timeline view when using Cawbird
fr: Vue générique de la timeline avec Cawbird

en: Typical Twitter profile
fr: Profil Twitter typique

en: Account settings can be configured
fr: Les réglages de comptes peuvent être configurés

en: Use Twitter from within a normal desktop application
fr: Utiliser Twitter depuis une application de bureau classique

en: Direct messages with %s
fr: Message direct avec %s

en: Open
fr: Ouvrir

en: Cancel
fr: Annuler

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
fr: L'image sélectionnée est trop grosse. La taille maximale autorisée par image est de %'d Mo

en: The selected GIF is too big. The maximum file size per GIF is %'d MB
fr: Le sélectionné est trop gros. La taille maximale autorisée par GIF est de %'d Mo

en: Insert Emoji
fr: Insérer Emoji

en: Direct Conversation
fr: Conversation directe

en: Direct message threads
fr: Fils de messages directs

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
fr[0]: %d nouveau message de %s
fr[1]: %d nouveaux messages de %s

en: New direct message from %s
fr: Nouveau message privé de %s

en: Direct Messages
fr: Messages privés

en: Add new Filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: Filters
fr: Filtres

en: Home timeline
fr: Timeline principale

en: %s retweeted %s
fr: %s a retweeté %s

en: %s tweeted
fr: %s a tweeté

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
fr[0]: %d nouveau tweet !
fr[1]: %d nouveaux tweets !

en: Home
fr: Accueil

note: TRANSLATORS: "%s" is the user's name for the list - e.g. "Contributors" when looking at https://twitter.com/i/lists/1285277968676331522
en: %s list tweets
fr: %s tweets dans la liste

en: Private
fr: Privé

en: Lists
fr: Listes

en: Show configured accounts
fr: Afficher les comptes configurés

en: Compose Tweet
fr: Écrire un nouveau Tweet

en: Add new Account
fr: Ajouter un nouveau compte

en: Mentions timeline
fr: Timeline des Mentions

en: %s mentioned %s
fr: %s a mentionné %s

en: Suspended Account
fr: Compte Suspendu

en: Protected profile
fr: Profil protégé

en: Tweet to @%s
fr: Tweet à @%s

en: Following %d account | Following %d accounts
fr[0]: Suit %d compte
fr[1]: Suit %d comptes

en: Location: %s
fr: Localisation: %s

note: TRANSLATORS: Value is user's name - used for accessibility text for list of users following the user
en: %s followers
fr: %s abonnés

note: TRANSLATORS: Value is user's name - used for accessibility text for list of users followed by the user
en: %s following
fr: %s abonnements

en: Protected Profile
fr: Profil Privé

en: %d follower | %d followers
fr[0]: %d abonné
fr[1]: %d abonnés

en: No tweets found
fr: Pas de tweet trouvé

en: No users found
fr: Aucun utilisateur trouvé

en: Users matching "%s"
fr: Utilisateurs correspondant à "%s"

en: Tweets matching "%s"
fr: Tweets correspondant à "%s"

en: Search
fr: Rechercher

en: Load More
fr: Charger plus

en: Could not show tweet
fr: Impossibe d'afficher le tweet

en: This tweet is hidden by the author
fr: Ce tweet est masqué par son auteur

en: This tweet is unavailable
fr: Ce tweet n'est pas disponible

en: Open in Browser
fr: Ouvrir dans un navigateur

en: Tweet Details
fr: Détails du tweet

en: (%d unread) | (%d unread)
fr[0]: (%d non lu)
fr[1]: (%d non lus)

en: Delete
fr: Supprimer

note: TRANSLATORS: replacements are name and handle (without the "@")
en: Retweeted by %s (@%s)
fr: Retweeté par %s (@%s)

en: Block %s
fr: Bloquer %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
fr: Ce tweet contient des images identifiées comme inappropriées

en: Show anyway
fr: Montrer quand même

en: Could not authenticate you
fr: Nous n'arrivons pas à vous authentifier

en: Sorry, that page does not exist
fr: Désolé, cette page n'existe pas

en: User not found.
fr: Ce compte n'existe pas.

en: User has been suspended.
fr: L'utilisateur a été suspendu.

en: Your account is suspended and is not permitted to access this feature
fr: Votre compte est suspendue et ne peut pas accéder à cette fonctionnalité

en: Rate limit exceeded
fr: Taux limite dépassé

en: Invalid or expired token
fr: Jeton invalide ou expiré

en: The specified user is not a subscriber of this list.
fr: L'utilisateur spécifier n'est pas un abonné à la liste.

en: The user you are trying to remove from the list is not a member.
fr: L'utilisateur que vous essayé de retire de la liste n'en est pas membre.

en: Account update failed: value is too long.
fr: La Mise à jour du compte à échoué: valeur trop longue.

en: Over capacity
fr: Surcapacité

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: You have already favorited this status.
fr: Vous avez déjà favorisé ce status.

en: No status found with that ID.
fr: Pas de status trouvez avec cette ID.

en: You cannot send messages to users who are not following you.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer de message à des utilisateurs qui ne vous suivent pas.

en: There was an error sending your message.
fr: Il y a eu une erreur lors de l'envoi de votre message.

en: You've already requested to follow this user.
fr: Vous avez déjà demander de suivre cette utilisateur.

en: You are unable to follow more people at this time
fr: Vous ne pouvez pas suivre d'autres personnes pour le moment

en: Sorry, you are not authorized to see this status
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à voir ce statut

en: User is over daily status update limit
fr: L'utilisateur a dépassé la limite de mise à jour quotidienne de son statut

en: Tweet needs to be a bit shorter.
fr: Le tweet doit être un peut plus petit.

en: Status is a duplicate
fr: Le statut est un doublon

en: Owner must allow dms from anyone.
fr: Le propriétaire doit autoriser les messages direct de n'importe qui.

en: Bad authentication data
fr: Mauvaise donnée d'authentification

en: Your credentials do not allow access to this resource.
fr: Vos identifiants ne permettent pas d'accéder à cette ressource.

en: This request looks like it might be automated. To protect our users from spam and other malicious activity, we can’t complete this action right now.
fr: Cette demande semble pouvoir être automatisée. Pour protéger nos utilisateurs du spam et d'autres activités malveillantes, nous ne pouvons pas finir cette action maintenant.

en: User must verify login
fr: L'utilisateur doit vérifier sa connexion

en: Application cannot perform write actions.
fr: L'application ne peut pas effectuer des actions d'écriture.

en: You can’t mute yourself.
fr: Vous ne pouvez pas vous auto-bloquer.

en: You are not muting the specified user.
fr: Vous ne bloqué pas l'utilisateur spécifié.

en: Animated GIFs are not allowed when uploading multiple images.
fr: Les GIF animé ne sont pas autorisé lors de l'envoie de multiples images.

en: The validation of media ids failed.
fr: La validation des identifiants du média a échoué.

en: A media id was not found.
fr: L'identifiant du media n'a pas été trouvé.

en: To protect our users from spam and other malicious activity, this account is temporarily locked.
fr: Pour protéger nos utilisateur du spam et d'autre activités malicieuse, ce compte est temporairement bloqué.

en: You have already retweeted this Tweet.
fr: Vous avez déjà retweeté ce tweet.

en: You cannot send messages to this user.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer de message à cet utilisateur.

en: The text of your direct message is over the max character limit.
fr: Le texte de votre message privé dépasse la limite maximum de caractères.

en: Subscription already exists.
fr: L'abonnement existes déjà.

en: You attempted to reply to a Tweet that is deleted or not visible to you.
fr: Vous tentez de répondre à un Tweet supprimé ou non visible par vous.

en: The Tweet exceeds the number of allowed attachment types.
fr: Le Tweet dépasse le nombre de types de pièces jointes autorisés.

en: The given URL is invalid.
fr: L'URL donné est invalide.

en: Invalid / suspended application
fr: Invalide / application suspendue

en: The original Tweet author restricted who can reply to this Tweet.
fr: L'auteur du Tweet original a restreint qui peut répondre à ce Tweet.

en: Now
fr: Maintenant

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr[0]: Il y a %d minute
fr[1]: Il y a %d minutes

en: %d hour ago | %d hours ago
fr[0]: Il y a %d heure
fr[1]: Il y a %d heures

en: Don't have a Twitter account yet?
fr: Pas encore de compte Twitter ?

en: Create one
fr: Créer un compte

en: Could not open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: Failed to retrieve request token
fr: Impossible de récupérer le jeton demandé

en: Wrong PIN
fr: PIN erroné

en: Account already in use
fr: Compte déjà en utilisation

en: Failed to retrieve access token
fr: Impossible de récupérer le jeton d'accès

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Unfollow
fr: Se désabonner

en: Follow
fr: Suivre

en: Retry
fr: Réessayer

en: Copy URL
fr: Copier l'URL

en: Save as…
fr: Enregistrer sous…

en: Save Video
fr: Enregistrer la vidéo

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: Save
fr: Enregistrer

en: Select Banner Image
fr: Sélectionner une image de bannière

en: Image does not meet minimum size requirements:
fr: L'image ne répond pas aux caractéristiques minimales de taille :

en: Minimum width: %d pixel | Minimum width: %d pixels
fr[0]: Largeur minimale : %d pixel
fr[1]: Largeur minimale : %d pixels

en: Minimum height: %d pixel | Minimum height: %d pixels
fr[0]: Hauteur minimale : %d pixel
fr[1]: Hauteur minimale : %d pixels

en: Pick
fr: Sélectionner

en: Failed to load image | Failed to load %u images
fr[0]: Erreur lors du chargement de l'image
fr[1]: Erreur lors du chargement de %u images

en: Back
fr: Retour

en: Quote tweet
fr: Citer le tweet

en: %d character remaining | %d characters remaining
fr[0]: %d caractère restant
fr[1]: %d caractères restant

note: TRANSLATORS: Values are current image index (1-based) and total image count. Pluralisation is based on total image count. Should only be seen when image count is two or more.
en: Image %d of %d | Image %d of %d
fr[0]: Image %d de %d
fr[1]: Image %d de %d

en: Modify Filter
fr: Modifier les filtres

en: Matches
fr: Correspond

en: Doesn't match
fr: Ne correspond pas

en: Modify Snippet
fr: Modifier le Snippet

en: Snippet can't be empty
fr: Le fragment de code ne peut pas être vide

en: Replacement can't be empty
fr: Le texte de remplacement ne peut pas être vide

en: Snippet may not contain whitespace
fr: Un snippet en peut contenir d'espace vide

en: Snippet already exists
fr: Le snippet existe déjà

en: Add to or Remove User From List
fr: Ajouter ou supprimer des utilisateurs de la liste

en: You have no lists.
fr: Vous n'avez aucune liste.

en: About Cawbird
fr: À propos de Cawbird

en: New Account
fr: Nouveau compte

en: To authenticate Cawbird, you need a PIN from twitter.com with the account you wish to add
fr: Pour autoriser Cawbird, vous devez récupérer un code PIN de twitter.com, pour le compte que vous souhaitez ajouter

en: Request PIN
fr: Demander le PIN

en: Enter PIN from twitter.com below:
fr: Entrez le code PIN de twitter.com ci-dessous :

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

en: Name
fr: Nom

en: Website
fr: Site web

en: Autostart
fr: Démarrage automatique

en: Remove Account
fr: Retirer le compte

en: Do you really want to remove this account?
fr: Voulez vraiment retirer ce compte ?

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
fr: Smileys et personnes

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
fr: Corp et Tenue

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
fr: Animaux et nature

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
fr: Nourriture et Boisson

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
fr: Voyages et Endroits

[ctx: emoji category]
en: Activities
fr: Activités

[ctx: emoji category]
en: Objects
fr: Objets

[ctx: emoji category]
en: Symbols
fr: Symboles

[ctx: emoji category]
en: Flags
fr: Drapeaux

en: No Results Found
fr: Aucun Résultat

en: Try a different search
fr: Essayez d'effectuer une autre recherche

en: Send
fr: Envoyer

en: Show favorite images
fr: Montrer les images favorites

en: Filtered terms
fr: Mots masqués

en: Filtered users
fr: Comptes masqués

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Set image description
fr: Ajouter la description de l'image

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Subscribers:
fr: Abonnés :

en: Members:
fr: Membres :

en: Creator:
fr: Créateur :

en: Created at:
fr: Créé à :

en: Edit
fr: Éditer

en: Mode:
fr: Mode :

en: Settings
fr: Préférences

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: About
fr: À propos

en: Quit
fr: Quitter

en: Add New Filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: Add New Snippet
fr: Ajouter un nouveau snippet

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Replacement
fr: Substitution

en: Create New List
fr: Créer une nouvelle liste

en: Name:
fr: Nom :

en: Create
fr: Créer

en: Write Direct Message
fr: Écrire un message direct

en: Add to/Remove from List
fr: Ajouter/Retirer de la Liste

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Muted
fr: Muet

en: Retweets disabled
fr: Retweets désactivés

en: More actions
fr: Plus d'actions

en: Follows you
fr: Vous suit

en: Followers
fr: Abonnés

en: Following
fr: Abonnements

en: Use dark theme
fr: Utiliser un thème sombre

en: Show inline media
fr: Afficher les médias sur une ligne

en: Always show
fr: Toujours afficher

en: Always hide
fr: Toujours cacher

en: Hide in timeline
fr: Cacher dans la timeline

en: Auto scroll on new tweets
fr: Défilement automatique des nouveaux tweets

en: Double-click activation
fr: Activation par double clic

en: On New Tweets
fr: Lors de nouveaux tweets

en: Never
fr: Jamais

en: Every
fr: À chaque fois

en: Stack 5
fr: Tous les 5

en: Stack 10
fr: Tous les 10

en: Stack 25
fr: Tous les 25

en: Stack 50
fr: Tous les 50

en: On New Mentions
fr: Lors de nouvelles mentions

en: On New Messages
fr: Lors de nouveaux messages

en: Round avatars
fr: Avatars ronds

en: Remove trailing hashtags
fr: Supprimer les hashtags superflus

en: Remove media links
fr: Supprimer les liens vers les média

en: Hide inappropriate content
fr: Cacher le contenu inapproprié

en: No snippets configured.
fr: Pas de snippets configurés.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
fr: Vous pouvez activer des snippets en écrivant le mot-clé puis tabulation.

[ctx: shortcuts window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
fr: Écrire un nouveau tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
fr: Paramètres du compte

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
fr: Afficher le compte Popover

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
fr: Afficher les paramètres de l'application

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
fr: (Dés)Activer la barre supérieure

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
fr: Retour

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
fr: Avancer

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
fr: Aller à la énième page

[ctx: shortcuts window]
en: Retweet
fr: Retweeter

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
fr: Répondre

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
fr: Citer

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
fr: Montrer les détails

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: shortcuts window]
en: Compose
fr: Écrire un nouveau tweet

en: Show Emoji Chooser
fr: Afficher le Sélecteur d'Emoji

en: Start new conversation
fr: Démarrer une nouvelle conversation

en: With:
fr: Avec :

en: Go
fr: Exécuter

en: Quote
fr: Citer

en: Retweet tweet
fr: Retweeter

en: Reply to tweet
fr: Répondre au tweet

en: More
fr: Plus

en: Reply
fr: Répondre

en: Liked
fr: Aimé par

en: Retweeted
fr: Retweeté par

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Show settings of this account
fr: Afficher les paramètres de ce compte

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Go to profile
fr: Se rendre sur le profil

en: Created
fr: Créé

en: Subscribed to
fr: S'inscrire
