cawbird - en to it translation catalogue (279 entries)

en: Twitter Client
it: Client Twitter

en: Cawbird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
it: Cawbird è un client twitter nativo GTK+ che fornisce funzioni vitali come messaggi diretti (DM), notifiche dei tweet e vista delle conversazioni.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
it: Funzionalità aggiuntive includono riproduzione locale dei video, più immagini in una riga, liste, filtri, account multipli ecc.

en: Generic timeline view when using Cawbird
it: Vista generica della timeline quando usi Cawbird

en: Typical Twitter profile
it: Tipico profilo twitter

en: Account settings can be configured
it: Le impostazioni dell'account possono essere configurate

en: Cawbird in different themes (Adwaita, Adwaita dark variant, High Contrast and Adwaita Dark Green)
it: Cawbird in diversi temi (Adwaita, Adwaita dark variant, High Contrast e Adwaita Dark Green)

en: Use Twitter from within a normal desktop application
it: Usa Twitter come una normale applicazione desktop

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: twitter;
it: Twitter;

note: TRANSLATORS: Description of the `--tweet` option for the command-line
en: Shows only the 'compose tweet' window for the given account, nothing else.
it: Mostra solo la finestra di "composizione del tweet" per l'account specificato, nient'altro.

note: TRANSLATORS: Used as the placeholder for the account name in the `--help` output
en: account-name
it: nome-account

note: TRANSLATORS: Description of the `--start-service` option for the command-line
en: Start service
it: Avvia servizio

note: TRANSLATORS: Description of the `--stop-service` option for the command-line
en: Stop service, if it has been started as a service
it: Interrompi il servizio, se è stato avviato come as a service

note: TRANSLATORS: Description of the `--print-startup-accounts` option for the command-line
en: Print configured startup accounts
it: Stampa account di avvio configurati

note: TRANSLATORS: Description of the `--account` option for the command-line
en: Open the window for the given account
it: Apri la finestra per l'account specificato

en: Direct messages with %s
it: Messaggi diretti con %s

en: Select Media
it: Seleziona Media

en: Open
it: Aprire

en: Cancel
it: Annulla

en: Selected file is not an image or video.
it: Il file selezionato non è un'immagine o un video.

en: The selected video is too big. The maximum file size per video is %'d MB
it: Il video selezionato è troppo grande. La dimensione massima del file per video è%'d MB

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
it: L'immagine selezionata è troppo grossa. La dimensione massima consentita è %'d MB

en: The selected GIF is too big. The maximum file size per GIF is %'d MB
it: Il GIF selezionato è troppo grande. La dimensione massima per GIF è di %'d MB

en: Insert Emoji
it: Inserisci emoji

en: Direct Conversation
it: Conversazione diretta

en: Direct message threads
it: Thread dei messaggi diretti

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
it[0]: %d nuovo messaggio da %s
it[1]: %d nuovi messaggi da %s

en: New direct message from %s
it: Nuovo messaggio diretto da %s

en: Direct Messages
it: Messaggi diretti

en: Add new Filter
it: Aggiungi un nuovo filtro

en: Filters
it: Filtri

en: Home timeline
it: Timeline della home

en: %s retweeted %s
it: %s ha ritwittato %s

en: %s tweeted
it: %s ritwittato

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
it[0]: %d nuovo Twett!
it[1]: %d nuovi Tweet!

note: TRANSLATORS: "%s" is the user's name for the list - e.g. "Contributors" when looking at https://twitter.com/i/lists/1285277968676331522
en: %s list tweets
it: %s lista dei tweet

en: Private
it: Privata

en: Public
it: Pubblica

en: Lists
it: Liste

en: Show configured accounts
it: Mostra gli account configurati

en: Compose Tweet
it: Componi tweet

en: Add new Account
it: Aggiungi un nuovo account

en: Mentions timeline
it: Timeline delle mezioni

en: %s mentioned %s
it: %s ha menzionato %s

en: Mentions
it: Menzioni

en: Suspended Account
it: Account sospeso

en: Protected profile
it: Profilo protetto

en: Tweet to @%s
it: Twitta a @%s

en: Following %d account | Following %d accounts
it[0]: %d account seguito
it[1]: %d account seguiti

en: Location: %s
it: Da: %s

note: TRANSLATORS: Value is user's name - used for accessibility text for profile timeline view
en: %s timeline
it: Timeline di %s

note: TRANSLATORS: Value is user's name - used for accessibility text for list of users followed by the user
en: %s following
it: Seguiti da %s

en: Protected Profile
it: Profilo protetto

en: User is blocked
it: L'utente è bloccato

en: User is muted
it: L'utente è mutato

en: No tweets found
it: Nessun tweet trovato

en: No users found
it: Nessun utente

en: Users matching "%s"
it: Profili trovati: "%s"

en: Tweets matching "%s"
it: Tweets trovati: "%s"

en: Search
it: Cerca

en: Load More
it: Mostra altri

en: Could not show tweet
it: Impossibile mostrare il tweet

en: This tweet is hidden by the author
it: Questo tweet è nascosto dall'autore

en: This tweet is unavailable
it: Questo tweet non è disponibile

en: Retweets
it: Retweet

en: Open in Browser
it: Apri nel browser

en: Source
it: Sorgente

en: Tweet Details
it: Dettagli tweet

en: (%d unread) | (%d unread)
it[0]: (%d non letto)
it[1]: (%d non letti)

en: Delete
it: Elimina

note: TRANSLATORS: replacements are name and handle (without the "@")
en: Retweeted by %s (@%s)
it: Ritwittato da %s (@%s)

en: Are you sure you want to delete this tweet?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo tweet?

en: Block %s
it: Blocca %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
it: Questo tweet contiene immagini segnalate come inappropriate

en: Show anyway
it: Mostrare comunque

en: Could not authenticate you
it: non possiamo autenticarti

en: Sorry, that page does not exist
it: Mi dispiace, quella pagina non esiste

en: User not found.
it: Utente non trovato.

en: User has been suspended.
it: L'utente è stato sospeso.

en: Your account is suspended and is not permitted to access this feature
it: Il tuo account è sospeso e non è consentito accedere a questa funzione

en: Rate limit exceeded
it: Tasso limite superato

en: Invalid or expired token
it: Token non valido o scaduto

en: The specified user is not a subscriber of this list.
it: L'utente specificato non è un abbonato di questo elenco.

en: The user you are trying to remove from the list is not a member.
it: L'utente che si sta tentando di rimuovere dall'elenco non è un membro.

en: Account update failed: value is too long.
it: Aggiornamento dell'account non riuscito: il valore è troppo lungo.

en: Over capacity
it: Sopra la capacità

en: Internal error
it: Errore interno

en: You have already favorited this status.
it: Hai già inserito tra i preferiti questo status.

en: No status found with that ID.
it: Nessuno stato trovato con quell'ID.

en: You cannot send messages to users who are not following you.
it: Non è possibile inviare messaggi agli utenti che non ti seguono.

en: There was an error sending your message.
it: Si è verificato un errore nell'invio del messaggio.

en: You've already requested to follow this user.
it: Hai già richiesto di seguire questo utente.

en: You are unable to follow more people at this time
it: Non puoi seguire più persone in questo momento

en: Sorry, you are not authorized to see this status
it: Spiacenti, non sei autorizzato a visualizzare questo stato

en: User is over daily status update limit
it: L'utente ha superato il limite di aggiornamento dello stato giornaliero

en: Tweet needs to be a bit shorter.
it: Il Tweet deve essere un po 'più breve.

en: Status is a duplicate
it: Lo stato è un duplicato

en: Owner must allow dms from anyone.
it: Il proprietario deve consentire dms da chiunque.

en: Bad authentication data
it: Dati di autenticazione errati

en: Your credentials do not allow access to this resource.
it: Le tue credenziali non consentono l'accesso a questa risorsa.

en: This request looks like it might be automated. To protect our users from spam and other malicious activity, we can’t complete this action right now.
it: Questa richiesta sembra essere automatizzata. Per proteggere i nostri utenti da spam e altre attività dannose, al momento non possiamo completare questa azione.

en: User must verify login
it: L'utente deve verificare l'accesso

en: Application cannot perform write actions.
it: L'applicazione non può eseguire azioni di scrittura.

en: You can’t mute yourself.
it: Non puoi silenziare te stesso.

en: You are not muting the specified user.
it: Non stai silenziando l'utente specificato.

en: Animated GIFs are not allowed when uploading multiple images.
it: Le GIF animate non sono consentite quando si caricano più immagini.

en: The validation of media ids failed.
it: La convalida degli ID media non è riuscita.

en: A media id was not found.
it: Non è stato trovato un ID media.

en: To protect our users from spam and other malicious activity, this account is temporarily locked.
it: Per proteggere i nostri utenti da spam e altre attività dannose, questo account è temporaneamente bloccato.

en: You have already retweeted this Tweet.
it: Hai già ritwittato questo Tweet.

en: You cannot send messages to this user.
it: Non è possibile inviare messaggi a questo utente.

en: The text of your direct message is over the max character limit.
it: Il testo del tuo messaggio diretto supera il limite massimo di caratteri.

en: Subscription already exists.
it: La sottoscrizione esiste già.

en: You attempted to reply to a Tweet that is deleted or not visible to you.
it: Hai tentato di rispondere a un Tweet eliminato o non visibile a te.

en: The Tweet exceeds the number of allowed attachment types.
it: Il Tweet supera il numero di tipi di allegati consentiti.

en: The given URL is invalid.
it: L'URL indicato non è valido.

en: Invalid / suspended application
it: Applicazione non valida / sospesa

en: The original Tweet author restricted who can reply to this Tweet.
it: L'autore originale del Tweet ha limitato chi può rispondere a questo Tweet.

en: Invalid media file
it: File multimediale non valido

en: Unknown error code %lld during upload
it: Codice di errore sconosciuto %lld durante il caricamento

en: Now
it: Adesso

en: %d minute ago | %d minutes ago
it[0]: %d minuto fa
it[1]: %d minuti fa

en: %d hour ago | %d hours ago
it[0]: %d ora fa
it[1]: %d ore fa

note: TRANSLATORS: Full-text date format for tweets from this year - see https://valadoc.org/glib-2.0/GLib.DateTime.format.html
en: %e %B
it: %e di %B

en: Don't have a Twitter account yet?
it: Non hai ancora un account Twitter?

en: Create one
it: Creane uno

en: Could not open %s
it: Non posso aprire %s

en: Failed to retrieve request token
it: Richiesta del token non trovata

en: Wrong PIN
it: PIN sbagliato

en: Account already in use
it: Account già in uso

en: Failed to retrieve access token
it: Token d'accesso non trovato

en: Select Image
it: Sfoglia

en: Unfollow
it: Non seguire

en: Follow
it: Segui

en: Retry
it: Riprova

en: Copy URL
it: Copia URL

en: Save as…
it: Salva come...

en: Save Video
it: Salva Video

en: Save Image
it: Salva immagine

en: Save
it: Salva

en: Select Banner Image
it: Seleziona l'immagine banner

en: Image does not meet minimum size requirements:
it: L'immagine non rispetta le dimensioni minime richieste

en: Minimum width: %d pixel | Minimum width: %d pixels
it[0]: Larghezza minima: %d pixel
it[1]: Larghezze minime: %d pixel

en: Minimum height: %d pixel | Minimum height: %d pixels
it[0]: Altezza minima: %d pixel
it[1]: Altezze minime: %d pixel

en: Pick
it: Seleziona

en: Failed to load image | Failed to load %u images
it[0]: Impossibile caricare l'immagine
it[1]: Carcamento immagini %u fallito.

en: Back
it: Indietro

note: TRANSLATORS: %s is the error message returned by Twitter (e.g. "Not Found")
en: Error fetching quoted tweet: %s
    
    Save unsent tweet?
it: Errore durante il recupero del tweet citato: %s
    
    Salva tweet non inviati?

en: Error fetching reply tweet: %s
    
    Save unsent tweet?
it: Errore durante il recupero del tweet di risposta: %s
    
    Salvare il tweet non inviato?

en: Quote tweet
it: Cita il tweet

en: Only one animated GIF file per tweet is allowed.
it: È consentito un solo file GIF animato per tweet.

en: %d character remaining | %d characters remaining
it[0]: %d lettera rimasta
it[1]: %d lettere rimaste

note: TRANSLATORS: Values are current image index (1-based) and total image count. Pluralisation is based on total image count. Should only be seen when image count is two or more.
en: Image %d of %d | Image %d of %d
it[0]: Immagine %d su %d
it[1]: Immagine %d su %d

en: Modify Filter
it: Modifica filtro

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Doesn't match
it: Non corrisponde

en: Modify Snippet
it: Modifica Snippet

en: Snippet can't be empty
it: Lo snippet non può essere vuoto

en: Replacement can't be empty
it: Il sostituto non può essere vuoto

en: Snippet may not contain whitespace
it: Lo snippat non può contenere spazi

en: Snippet already exists
it: Lo snippet esiste già

en: Hey, check out this new #Cawbird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
it: Ehi, scarica la nuova versione di #Cawbird \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter

en: Add to or Remove User From List
it: Aggiungi o rimuovi un utente dalla lista

en: You have no lists.
it: Non hai nessuna lista

en: About Cawbird
it: Informazioni su Cawbird

en: New Account
it: Nuovo account

en: To authenticate Cawbird, you need a PIN from twitter.com with the account you wish to add
it: Per autenticarti su Cawbird hai bisogno di un PIN da twitter.com dell'account che desideri aggiungere

en: Request PIN
it: Richiedi PIN

en: Enter PIN from twitter.com below:
it: Inserisci il pin da Twitter.com qui sotto

en: Confirm
it: Conferma

en: Account Settings
it: Impostazioni account

en: Name
it: Nome

en: Website
it: Sito web

en: Autostart
it: Avvio automatico

en: Remove Account
it: Rimuovi account

en: Do you really want to remove this account?
it: Vuoi VERAMENTE rimuovere questo account?

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
it: Smiles e Persone

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
it: Corpo e vestiti

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
it: Animali e natura

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
it: Cibo e bevande

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
it: Viaggi e posti

[ctx: emoji category]
en: Activities
it: Attività

[ctx: emoji category]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: emoji category]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: emoji category]
en: Flags
it: Bandiere

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search
it: Prova una ricerca differente

en: Send
it: Invia

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Show favorite images
it: Mostra le immagini preferite

en: Filtered terms
it: Parole filtrate

en: Filtered users
it: Utenti filtrati

en: Users
it: Utenti

en: Set image description
it: Aggiungi una descrizione

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Unsubscribe
it: Rimuovi sottoscrizione

en: Subscribers:
it: Iscritti:

en: Members:
it: Membri:

en: Creator:
it: Creatore:

en: Created at:
it: Creata il:

en: Edit
it: Modifica

en: Mode:
it: Modalità:

en: Description
it: Descrizione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: About
it: Informazioni su...

en: Quit
it: Esci

en: Add New Filter
it: Aggiungi nuovo filtro

en: Add New Snippet
it: Aggiungi un nuovo snippet

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Replacement
it: Sostituto

en: Create New List
it: Crea una nuova lista

en: Name:
it: Nome:

en: Create
it: Crea

en: Write Direct Message
it: Scrivi un messaggio diretto

en: Add to/Remove from List
it: Aggiunti/rimuovi dalla lista

en: Blocked
it: Bloccato

en: Muted
it: Silenziato

en: Retweets disabled
it: Retweet disabilitati

en: More actions
it: Altro

en: Follows you
it: Ti segue

en: Tweets
it: Tweet

en: Use dark theme
it: Usa il tema scuro

en: Show inline media
it: Mostrare i media contenuti

en: Always show
it: Mostrare sempre

en: Always hide
it: Nascondere sempre

en: Hide in timeline
it: Nascondere nella timeline

en: Auto scroll on new tweets
it: Scorrimento automatico con nuovi tweet

en: Double-click activation
it: Doppio-click per attivare

en: Notifications
it: Notifiche

en: On New Tweets
it: Per Nuovi Tweet

en: Never
it: Mai

en: Every
it: Sempre

en: Stack 5
it: Ogni 5

en: Stack 10
it: Ogni 10

en: Stack 25
it: Ogni 25

en: Stack 50
it: Ogni 50

en: On New Mentions
it: Per Nuove Menzioni

en: On New Messages
it: Per Nuovi Messaggi

en: Interface
it: Interfaccia

en: Round avatars
it: Avatar arrotondati

en: Remove trailing hashtags
it: Rimuovere gli hastag finali

en: Remove media links
it: Rimuovi link multimediali

en: Hide inappropriate content
it: Contenuto inappropriato

en: No snippets configured.
it: Nessuno snippet configurato.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
it: Gli snippet si attivano digitando la parola chiave con la tastiera e premendo TAB.

en: Snippets
it: Snippet

[ctx: shortcuts window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
it: Componi tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
it: Mostra Preferenze Account

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
it: Mostra Account sovrimpresso

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
it: Mostra Preferenze Applicazione

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
it: Attiva/disattiva la barra superiore

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
it: Indietro

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
it: Avanti

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
it: Vai alla pagina successiva

[ctx: shortcuts window]
en: Tweets
it: Tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
it: Cita

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
it: Mostra Dettagli

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: shortcuts window]
en: Compose
it: Componi

en: Show Emoji Chooser
it: Mostra emoji picker

en: Start new conversation
it: Inizia una nuova conversazione

en: With:
it: Con:

en: Go
it: Vai

en: Quote
it: Cita

en: Retweet tweet
it: Ritwitta il tweet

en: Reply to tweet
it: Rispondi al tweet

en: More
it: Altro

en: Reply
it: Rispondi

en: Liked
it: Piaciuti

en: Retweeted
it: Ritwittato

en: Unblock
it: Sblocca

en: Show settings of this account
it: Mostra le impostazioni di questo account

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Go to profile
it: Vai al profilo

en: Created
it: Creato

en: Subscribed to
it: Sottoscritto a
