cawbird - en to sr@latin translation catalogue (190 entries)

en: Twitter Client
sr@latin: Twitter klijent

en: Cawbird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
sr@latin: Cawbird je domaći GTK+ tviter klijent koji pruža osnovne mogućnosti kao što su direktne poruke, obaveštenja o tvitovima i preglede razgovora.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
sr@latin: Dodatne mogućnosti sadrže lokalno pregledanje video zapisa, višestruke ugnežđene slike, spiskove, filtere, višestruke naloge i tako dalje.

en: Generic timeline view when using Cawbird
sr@latin: Opšti pregled vremenske linije kada se koristi Cawbird

en: Typical Twitter profile
sr@latin: Uobičajeni Twitter profil

en: Account settings can be configured
sr@latin: Podešavanja naloga se mogu menjati

en: Use Twitter from within a normal desktop application
sr@latin: Koristite Twitter pomoću običnog računarskog programa

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: twitter;
sr@latin: twitter;tviter;tviter;

en: Open
sr@latin: Otvori

en: Cancel
sr@latin: Otkaži

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
sr@latin: Izabrana slika je suviše velika. Najveća dozvoljena veličina datoteke po slici je %'d megabajta

en: Insert Emoji
sr@latin: Ubaci emodži

en: Direct Conversation
sr@latin: Direktni razgovori

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
sr@latin[0]: %d nova poruka od %s
sr@latin[1]: %d nove poruke od %s
sr@latin[2]: %d novih poruka od %s

en: New direct message from %s
sr@latin: Nova direktna poruka od %s

en: Direct Messages
sr@latin: Direktne poruke

en: Add new Filter
sr@latin: Dodaj novi filter

en: Filters
sr@latin: Filteri

en: %s retweeted %s
sr@latin: %s je ponovo tvitovao/la %s

en: %s tweeted
sr@latin: %s je tvitovao/la

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
sr@latin[0]: %d novi tvit!
sr@latin[1]: %d nova tvita!
sr@latin[2]: %d novih tvitova!

en: Home
sr@latin: Početna

en: Private
sr@latin: Privatno

en: Public
sr@latin: Javno

en: Lists
sr@latin: Spiskovi

en: Show configured accounts
sr@latin: Prikaži podešene naloge

en: Compose Tweet
sr@latin: Sastavi tvit

en: Add new Account
sr@latin: Dodaj novi nalog

en: %s mentioned %s
sr@latin: %s spomenu %s

en: Mentions
sr@latin: Spominjanja

en: Suspended Account
sr@latin: Obustavljeni nalog

en: Protected profile
sr@latin: Zaštićen profil

en: Tweet to @%s
sr@latin: Tvituj ka @%s

en: Protected Profile
sr@latin: Zaštićeni profil

en: No users found
sr@latin: Nema pronađenih korisnika

en: Search
sr@latin: Pretraga

en: Load More
sr@latin: Učitaj još

en: Could not show tweet
sr@latin: Ne mogu da prikažem tvit

en: Retweets
sr@latin: ponovnih tvitova

en: Open in Browser
sr@latin: Otvori u pregledaču

en: Source
sr@latin: izvor

en: Tweet Details
sr@latin: pojedinosti tvita

en: (%d unread) | (%d unread)
sr@latin[0]: (%d nepročitana)
sr@latin[1]: (%d nepročitane)
sr@latin[2]: (%d nepročitanih)

en: Delete
sr@latin: Obriši

en: Block %s
sr@latin: Blokiraj %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
sr@latin: Označeno je da ovaj tvit sadrži nedolične slike

en: Show anyway
sr@latin: Ipak prikaži

en: Now
sr@latin: sada

note: TRANSLATORS: short-form "x hours ago"
en: %dh
sr@latin: %dč

en: Don't have a Twitter account yet?
sr@latin: Još nemate Twitter nalog?

en: Create one
sr@latin: Napravi nalog

en: Could not open %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim %s

en: Wrong PIN
sr@latin: Pogrešan PIN

en: Account already in use
sr@latin: Nalog se već koristi

en: Select Image
sr@latin: Izaberi sliku

en: Unfollow
sr@latin: Prestani sa praćenjem

en: Follow
sr@latin: Prati

en: Loading…
sr@latin: Učitavam…

en: Retry
sr@latin: Ponovo pokušaj

en: Copy URL
sr@latin: Kopiraj URL

en: Save as…
sr@latin: Sačuvaj kao…

en: Save Video
sr@latin: Sačuvaj video

en: Save Image
sr@latin: Sačuvaj sliku

en: Save
sr@latin: Sačuvaj

en: Select Banner Image
sr@latin: Izaberite sliku barjaka

en: Image does not meet minimum size requirements:
sr@latin: Slika ne ispunjava minimalne zahteve o veličini:

en: Minimum width: %d pixel | Minimum width: %d pixels
sr@latin[0]: Minimalna širina: %d piksel
sr@latin[1]: Minimalna širina: %d piksela
sr@latin[2]: Minimalna širina: %d piksela

en: Minimum height: %d pixel | Minimum height: %d pixels
sr@latin[0]: Minimalna visina: %d piksel
sr@latin[1]: Minimalna visina: %d piksela
sr@latin[2]: Minimalna visina: %d piksela

en: Pick
sr@latin: Izaberi

en: Back
sr@latin: Nazad

en: Quote tweet
sr@latin: Citiraj tvit

en: Modify Filter
sr@latin: Izmeni filter

en: Matches
sr@latin: podudara se

en: Doesn't match
sr@latin: Ne poklapa se

en: Modify Snippet
sr@latin: Izmeni isečak

en: Snippet can't be empty
sr@latin: Isečak ne može biti prazan

en: Replacement can't be empty
sr@latin: Zamena ne može biti prazna

en: Snippet may not contain whitespace
sr@latin: Isečak ne može sadržati razmak

en: Snippet already exists
sr@latin: Isečak već postoji

en: Hey, check out this new #Cawbird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
sr@latin: Hej, baci pogled na novo #Cawbird izdanje! \ (•◡•) / #cool #novojeuvekbolje

en: Add to or Remove User From List
sr@latin: Dodaj ili ukloni korisnika sa spiska

en: You have no lists.
sr@latin: Nemate nijedan spisak.

en: About Cawbird
sr@latin: O Cawbirdu

en: New Account
sr@latin: Novi nalog

en: To authenticate Cawbird, you need a PIN from twitter.com with the account you wish to add
sr@latin: Da biste ovlastili Cawbird, morate uneti PIN sa twitter.com preko naloga kojeg želite dodati

en: Request PIN
sr@latin: Zatraži PIN

en: Enter PIN from twitter.com below:
sr@latin: Unesite PIN sa twitter.com ispod:

en: Confirm
sr@latin: Potvrdi

en: Account Settings
sr@latin: Podešavanja naloga

en: Name
sr@latin: Ime

en: Website
sr@latin: Veb sajt

en: Autostart
sr@latin: Samostalno pokreni

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
sr@latin: Smešci i ljudi

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
sr@latin: Telo i odeća

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
sr@latin: Životinje i priroda

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
sr@latin: Hrana i piće

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
sr@latin: Putovanje i mesta

[ctx: emoji category]
en: Activities
sr@latin: Aktivnosti

[ctx: emoji category]
en: Objects
sr@latin: Stvari

[ctx: emoji category]
en: Symbols
sr@latin: Znakovi

[ctx: emoji category]
en: Flags
sr@latin: Zastave

en: No Results Found
sr@latin: Nema rezultata

en: Try a different search
sr@latin: Probajte sa drugačijom pretragom

en: Send
sr@latin: Pošalji

en: Show favorite images
sr@latin: Prikaži omiljene slike

en: Users
sr@latin: Korisnici

en: Subscribe
sr@latin: Pretplati se

en: Unsubscribe
sr@latin: Ukini pretplatu

en: Subscribers:
sr@latin: Pretplatnici:

en: Members:
sr@latin: Članovi:

en: Creator:
sr@latin: Tvorac:

en: Created at:
sr@latin: Napravljeno u:

en: Edit
sr@latin: Uredi

en: Mode:
sr@latin: Režim:

en: Description
sr@latin: Opis

en: Settings
sr@latin: Podešavanja

en: Shortcuts
sr@latin: Prečice

en: About
sr@latin: O programu

en: Quit
sr@latin: Izađi

en: Add New Filter
sr@latin: Dodaj novi filter

en: Add New Snippet
sr@latin: Dodaj novi isečak

en: Keyword
sr@latin: Ključna reč

en: Replacement
sr@latin: Zamena

en: Create New List
sr@latin: Napravi novi spisak

en: Name:
sr@latin: Ime:

en: Create
sr@latin: Napravi

en: Write Direct Message
sr@latin: Napiši direktnu poruku

en: Add to/Remove from List
sr@latin: Dodaj ili ukloni sa spiska

en: Blocked
sr@latin: Blokiran(a)

en: Muted
sr@latin: Prigušen(a)

en: Retweets disabled
sr@latin: Ponovni tvitovi onemogućeni

en: Follows you
sr@latin: Prati vas

en: Tweets
sr@latin: Tvitovi

en: Followers
sr@latin: Pratioci

en: Following
sr@latin: Prati

en: Show inline media
sr@latin: Prikaži ugnežđeni sadržaj

en: Always show
sr@latin: Uvek prikaži

en: Always hide
sr@latin: Uvek skrivaj

en: Hide in timeline
sr@latin: Sakrij sa vremenske linije

en: Auto scroll on new tweets
sr@latin: Automatski klizaj pri novim tvitovima

en: Double-click activation
sr@latin: Aktiviraj na dupli klik

en: Notifications
sr@latin: Obaveštenja

en: On New Tweets
sr@latin: Pri novim tvitovima

en: Never
sr@latin: Nikada

en: Every
sr@latin: Svaki put

en: Stack 5
sr@latin: Sakupi 5

en: Stack 10
sr@latin: Sakupi 10

en: Stack 25
sr@latin: Sakup 25

en: Stack 50
sr@latin: Sakupi 50

en: On New Mentions
sr@latin: Pri novim spominjanjima

en: On New Messages
sr@latin: Pri novim porukama

en: Interface
sr@latin: Interfejs

en: Round avatars
sr@latin: Okrugli avatari

en: Remove trailing hashtags
sr@latin: Ukloni prateće tarabice

en: Remove media links
sr@latin: Ukloni multimedijalne veze

en: Hide inappropriate content
sr@latin: Sakrij neprikladni sadržaj

en: No snippets configured.
sr@latin: Nema podešenih isečaka.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
sr@latin: Uvek možete aktivirati isečke pisanjem ključne reči i pritiskom tastera TAB.

en: Snippets
sr@latin: Isečci

[ctx: shortcuts window]
en: General
sr@latin: Opšte

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
sr@latin: Sastavi tvit

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
sr@latin: Prikaži podešavanja naloga

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
sr@latin: Prikaži iskačući prozor naloga

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
sr@latin: Prikaži podešavanja programa

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
sr@latin: Uključi ili isključi gornju traku

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
sr@latin: Idi nazad

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
sr@latin: Idi napred

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
sr@latin: Idi na određenu stranu

[ctx: shortcuts window]
en: Tweets
sr@latin: Tvitovi

[ctx: shortcuts window]
en: Retweet
sr@latin: Ponovo tvituj

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
sr@latin: Odgovori

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
sr@latin: Citiraj

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
sr@latin: Prikaži pojedinosti

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
sr@latin: Obriši

[ctx: shortcuts window]
en: Compose
sr@latin: Sastavi

en: Show Emoji Chooser
sr@latin: Prikaži birača emodžija

en: Start new conversation
sr@latin: Započni novi razgovor

en: With:
sr@latin: Sa:

en: Go
sr@latin: Idi

en: Quote
sr@latin: Citiraj

en: Retweet tweet
sr@latin: Ponovo tvituj tvit

en: Reply to tweet
sr@latin: Odgovori na tvit

en: More
sr@latin: Više

en: Reply
sr@latin: Odgovori

en: Unblock
sr@latin: Deblokiraj

en: Show settings of this account
sr@latin: Prikaži podešavanja ovog naloga

en: Open in new window
sr@latin: Otvori u novom prozoru

en: Go to profile
sr@latin: Idi na profil

en: Created
sr@latin: Napravi

en: Subscribed to
sr@latin: Pretplaćen(a) na
