ccsm - en to ar translation catalogue (146 entries)

en: The new value for the %(binding)s binding for the action <b>%(action)s</b> in plugin <b>%(plugin)s</b> conflicts with the action <b>%(action_conflict)s</b> of the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin.
    Do you wish to disable <b>%(action_conflict)s</b> in the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin?
ar: القيمة الجديدة للملزم %(binding)s لتنفيذ الإجراء <b>%(action)s</b> في الملحق <b>%(plugin)s</b> تتداخل مع الإجراء <b>%(action_conflict)s</b> الذي يتبع للملحق <b>%(plugin_conflict)s</b>.
    أتريد تعطيل <b>%(action_conflict)s</b> في الملحق <b>%(plugin_conflict)s</b>؟

en: Disable %(action_conflict)s
ar: عطّل %(action_conflict)s

en: Don't set %(action)s
ar: لا تضبط %(action)s

en: Set %(action)s anyway
ar: حدد %(action)s على كل الأحوال

en: key
ar: مفتاح

en: button
ar: زر

en: edge
ar: حافة

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is <b>not</b> provided by any plugin.
    Do you wish to use this feature anyway?
ar: أنت بصدد استعمال الميزة  <b>%(feature)s</b> اللتي <b>لم</b> يوفّرها أي ملحق.
    أتريد استخدام هذه الميزة على كل حال؟

en: Use %(feature)s
ar: استخدم %(feature)s

en: Don't use %(feature)s
ar: لا تستخدم %(feature)s

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is provided by <b>%(plugin)s</b>.
    This plugin is currently disabled.
    Do you wish to enable <b>%(plugin)s</b> so the feature is available?
ar: أنت بصدد استعمال الميزة  <b>%(feature)s</b> اللتي وفّرها <b>%(plugin)s</b>.
    هذا الملحق معطّل حاليا.
    أتريد تمكين <b>%(plugin)s</b> لتصبح الميزة متوفرة؟

en: Enable %(plugin)s
ar: مكّن %(plugin)s

en: Don't enable %(feature)s
ar: لا تمكّن %(feature)s

en: Some %(bindings)s bindings of Plugin <b>%(plugin)s</b> conflict with other plugins. Do you want to resolve these conflicts?
ar: بعض تثبيتات %(bindings)s للملحقات <b>%(plugin)s</b> تتعارض مع ملحقات أخرى . أتريد حل هذا التعارض؟

en: Resolve conflicts
ar: حل التعارضات

en: Ignore conflicts
ar: تجاهل التعارضات

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> provides feature <b>%(feature)s</b> which is also provided by <b>%(plugin)s</b>
ar: الملحق <b>%(plugin_conflict)s</b> يوفر الميزة <b>%(feature)s</b> الموفّرة أيضا بواسطة <b>%(plugin)s</b>

en: Disable %(plugin_conflict)s
ar: عطّل %(plugin_conflict)s

en: Don't enable %(plugin)s
ar: لا تمكّن %(plugin)s

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> conflicts with <b>%(plugin)s</b>.
ar: الملحق <b>%(plugin_conflict)s</b> يتداخل مع <b>%(plugin)s</b>.

en: <b>%(plugin)s</b> requires feature <b>%(feature)s</b> which is provided by the following plugins:
    %(plugin_list)s
ar: <b>%(plugin)s</b> توفر الميزة <b>%(feature)s</b> المطلوبة من الملحقات التالية:
     %(plugin_list)s

en: Enable these plugins
ar: مكّن هذه الإضافات

en: <b>%(plugin)s</b> requires the plugin <b>%(require)s</b>.
ar: <b>%(plugin)s</b> بحاجة إلى الإضافة <b>%(require)s</b>.

en: Enable %(require)s
ar: مكّن %(require)s

en: <b>%(plugin)s</b> provides the feature <b>%(feature)s</b> which is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
ar: <b>%(plugin)s</b> توفر الميزة <b>%(feature)s</b> المطلوبة من الملحقات <b>%(plugin_list)s</b>.

en: Disable these plugins
ar: عطّل هذه الإضافات

en: Don't disable %(plugin)s
ar: %(plugin)s لا تعطّل

en: <b>%(plugin)s</b> is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
ar: <b>%(plugin)s</b> مطلوبة للملحقات <b>%(plugin_list)s</b>.

en: General
ar: عام

en: Accessibility
ar: الإتاحة

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Extras
ar: زواىٔد

en: Window Management
ar: إدارة النوفذة

en: Effects
ar: مؤثرات

en: Image Loading
ar: تحميل الصورة

en: Utility
ar: فاىٔدة

en: All
ar: الكل

en: Uncategorized
ar: غير مصنّف

en: N/A
ar: غير متوفر

en: Reset setting to the default value
ar: أعد الضبط إلى القيمة المبدئية

en: _New
ar: _جديد

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Edit
ar: _حرِّر

en: _Up
ar: ف_وق

en: _Down
ar: أ_سفل

en: Edit
ar: حرّر

note: Exit Button
en: _Close
ar: أ_غلق

en: Multi-list settings. You can double-click a row to edit the values.
ar: إعادات اللوائح المتعددة. تستطيع النقر مزدوجا على صف لتحرير قيمه.

en: Edit %s
ar: حرّر %s

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _OK
ar: _نعم

en: "%s" is not a valid shortcut
ar: "%s" ليس اختصارا صحيحا

en: Disabled
ar: معطّل

en: Enabled
ar: ممكّن

en: Grab key combination
ar: اقبض تجميعة المفاتيح

en: "%s" is not a valid button
ar: "%s" ليس زرا صحيحا

en: Using Button1 without modifiers can prevent any left click and thus break your configuration. Do you really want to set "%s" button to Button1 ?
ar: استخدام الزر1 بدون مغيرات يمكن أن يحجب أي نقر أيسر وبالتالي تعطيب تشكيلاتك. أتريد حقا تحديد الزر "%s" كالزر1؟

en: "%s" is not a valid edge mask
ar: "%s" ليس قناع حافة صحيح

en: None
ar: لا شيء

en: CompizConfig Settings Manager
ar: مدير إعدادات CompizConfig

en: Plugin
ar: الملحق

en: Please press the new key combination
ar: من فضلك أدخل تجميعة المفاتيح الجديدة

en: Window Title
ar: عنوان النافذة

en: Window Role
ar: دور النافذة

en: Window Name
ar: اسم النافذة

en: Window Class
ar: فئة النافذة

en: Window Type
ar: نوع النافذة

en: Window ID
ar: هوية النافذة

en: And
ar: و

en: Or
ar: أو

en: Edit match
ar: حرّر المتطابقات

note: Add buttons
en: _Add
ar: أ_ضف

note: Type
en: Type
ar: النوع

note: Value
en: Value
ar: القيمة

en: Grab
ar: اقبض

note: Relation
en: Relation
ar: العلاقة

note: Invert
en: Invert
ar: اقلب

en: Browse...
ar: تصفّح..

en: Images
ar: صور

en: File
ar: ملف

en: Open directory...
ar: افتح دليلا....

en: Open file...
ar: افتح ملفا...

en: _Open
ar: ا_فتح

en: This is a settings manager for the CompizConfig configuration system.
ar: هذا مدير إعدادات لنظام تشكيل CompizConfig.

en: An error has occured
ar: حدث خطأ

en: Warning
ar: إنذار

en: Enable %s
ar: مكّن %s

en: Filter
ar: مرشّح

en: Search %s Plugin Options
ar: ابحث في خيارات الملحق %s

en: Use This Plugin
ar: استخدم هذه الإضافة

en: Search Compiz Core Options
ar: ابحث في خيارات نواة Compiz.

note: Back Button
en: _Back
ar: خل_ف

en: Error
ar: خطأ

en: Enter a filter.
    Click the keyboard image to grab a key for which to search.
ar: أدخل مرشّحا.
    انقر صورة لوحة المفاتيح لقبض مفتاح تبحث عنه.

en: Search in...
ar: ابحث في..

note: Options
en: Short description and name
ar: وصف قصير واسم

en: Long description
ar: وصف طويل

en: Settings value
ar: قيمة الإعدادات

en: Group
ar: مجموعة

en: Subgroup
ar: مجموعة فرعية

note: Notebook
en: Settings
ar: إعدادات

en: Loading Advanced Search
ar: تحميل البحث المتقدم

en: Add a New Profile
ar: أضف ملفا جديدا

en: Remove This Profile
ar: أزل هذا الملف

en: Default
ar: المبدئي

en: Profile
ar: الملف

en: Import
ar: استورد

en: Import a CompizConfig Profile
ar: استورد ملف CompizConfig

en: Import as...
ar: استورد كـ...

en: Import a CompizConfig Profile as a new profile
ar: استورد ملف CompizConfig كملف جديد

en: Export
ar: صدّر

en: Export your CompizConfig Profile
ar: صدّر تشكيل CompizConfig المستخدم

en: Reset to defaults
ar: أعد الضبط إلى المبدئيات

en: Reset your CompizConfig Profile to the global defaults
ar: أعد ضبط ملف CompizConfig إلى المبدئيات العمومية

en: Backend
ar: الخلفية

en: Integration
ar: دمج

en: Enable integration into the desktop environment
ar: مكّن الدمج إلى بيىٔة المكتب

en: Profiles (*.profile)
ar: ملفات (*.profile)

en: All files
ar: كل الملفات

en: Save file..
ar: احفظ الملف...

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Do you want to skip default option values while exporting your profile?
ar: أتريد تخطي قيم الخيارات المبدئية أثناء تصدير ملفك؟

en: Open file..
ar: افتح ملفا..

en: Enter a profile name
ar: أدخل اسم ملف

en: Please enter a name for the new profile:
ar: من فضلك أدخل اسما للملف الجديد:

en: Backend not found.
ar: لم توجد الخلفية.

note: Auto sort
en: Automatic plugin sorting
ar: ترتيب الملحقات تلقائيا

en: Disabled Plugins
ar: الإضافات المعطلة

en: Enabled Plugins
ar: الملحقات الممكنة

en: Do you really want to disable automatic plugin sorting? This will also disable conflict handling. You should only do this if you know what you are doing.
ar: أتريد حقا تعطيل الفرز التلقائي للملحقات؟ هذا من شأنه أيضا تعطيل التعامل مع التعارضات. يتعين عليك فعل ذلك فقط إذا كنت تعرف ما أنت بصدد القيام به.

en: Add plugin
ar: أضف ملحقا

en: Plugin name:
ar: اسم الملحق:

en: Insert plugin name
ar: أدخل اسم الملحق

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Configure the backend, profile and other internal settings used by the Compiz Configuration System.
ar: اضبط الخلفية والملف، والإعدادات الداخلية الأخرى المستخدمة بواسطة تظام إعدادات Compiz.

en: About
ar: عن

en: About CCSM...
ar: عن CCSM...

en: Profile & Backend
ar: الملف والمنتهى الخلفي

en: Plugin List
ar: قائمة الملحقات

en: Filter your Plugin list
ar: رشّح قائمة ملحقاتك

en: Screen %i
ar: الشاشة %i

en: Screen
ar: شاشة

en: Category
ar: تصنيف

en: Advanced Search
ar: بحث متقدّم

en: <span size="large"><b>No matches found.</b> </span><span>
    
     Your filter "<b>%s</b>" does not match any items.</span>
ar: <span size="large"><b>لا وجود لتطابق.</b> </span><span>
    
     Your filter "<b>%s</b>" لا تطابق مع ايّ من الموجودات.</span>

en: Configure Compiz with CompizConfig
ar: شكّل Compiz بواسطة CompizConfig
