ccsm - en to ja translation catalogue (146 entries)

en: The new value for the %(binding)s binding for the action <b>%(action)s</b> in plugin <b>%(plugin)s</b> conflicts with the action <b>%(action_conflict)s</b> of the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin.
    Do you wish to disable <b>%(action_conflict)s</b> in the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin?
ja: <b>%(plugin)s</b> プラグインの <b>%(action)s</b> アクションに割り当てられた %(binding)s の新しい設定は、 <b>%(plugin_conflict)s</b> プラグインの <b>%(action_conflict)s</b> アクションと干渉します。
    <b>%(plugin_conflict)s</b> プラグインの <b>%(action_conflict)s</b> を無効にしますか？

en: Disable %(action_conflict)s
ja: %(action_conflict)s を無効化

en: Don't set %(action)s
ja: %(action)s の設定中止

en: Set %(action)s anyway
ja: %(action)s をとにかく設定

en: key
ja: キー

en: button
ja: ボタン

en: edge
ja: エッジ

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is <b>not</b> provided by any plugin.
    Do you wish to use this feature anyway?
ja: どのプラグインからも提供されて<b>いない</b> <b>%(feature)s</b> 機能を使用しようとしています。
    この機能をこのまま使用しますか？

en: Use %(feature)s
ja: %(feature)s を使用

en: Don't use %(feature)s
ja: %(feature)s の使用化中止

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is provided by <b>%(plugin)s</b>.
    This plugin is currently disabled.
    Do you wish to enable <b>%(plugin)s</b> so the feature is available?
ja: <b>%(plugin)s</b> により提供されている <b>%(feature)s</b> 機能を使用しようとしています。
    このプラグインは現在無効の状態です。
    この機能を利用可能にするため <b>%(plugin)s</b> を有効にしますか？

en: Enable %(plugin)s
ja: %(plugin)s を有効化

en: Don't enable %(feature)s
ja: %(feature)s の有効化中止

en: Some %(bindings)s bindings of Plugin <b>%(plugin)s</b> conflict with other plugins. Do you want to resolve these conflicts?
ja: <b>%(plugin)s</b> プラグインの %(bindings)s 割り当てのいくつかは他のプラグインと干渉します。これらの干渉を解決しますか？

en: Resolve conflicts
ja: 干渉を解決

en: Ignore conflicts
ja: 干渉を無視

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> provides feature <b>%(feature)s</b> which is also provided by <b>%(plugin)s</b>
ja: <b>%(plugin_conflict)s</b> プラグインが、<b>%(plugin)s</b> からも提供される <b>%(feature)s</b> 機能を提供しています。

en: Disable %(plugin_conflict)s
ja: %(plugin_conflict)s を無効化

en: Don't enable %(plugin)s
ja: %(plugin)s の有効化中止

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> conflicts with <b>%(plugin)s</b>.
ja: <b>%(plugin_conflict)s</b> プラグインが <b>%(plugin)s</b> と干渉します。

en: <b>%(plugin)s</b> requires feature <b>%(feature)s</b> which is provided by the following plugins:
    %(plugin_list)s
ja: <b>%(plugin)s</b> の動作には、以下のプラグインで提供される <b>%(feature)s</b> 機能が必要です:
    %(plugin_list)s

en: Enable these plugins
ja: これらのプラグインを有効化

en: <b>%(plugin)s</b> requires the plugin <b>%(require)s</b>.
ja: <b>%(plugin)s</b> の動作には、 <b>%(require)s</b> プラグインが必要です。

en: Enable %(require)s
ja: %(require)s を有効化

en: <b>%(plugin)s</b> provides the feature <b>%(feature)s</b> which is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
ja: <b>%(plugin)s</b> は、 <b>%(plugin_list)s</b> プラグインの動作に必要な <b>%(feature)s</b> 機能を提供します。

en: Disable these plugins
ja: これらのプラグインを無効化

en: Don't disable %(plugin)s
ja: %(plugin)s の無効化中止

en: <b>%(plugin)s</b> is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
ja: <b>%(plugin)s</b> は <b>%(plugin_list)s</b> プラグインの動作に必要です。

en: General
ja: 一般

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Extras
ja: エクストラ

en: Window Management
ja: ウィンドウ・マネジメント

en: Effects
ja: エフェクト

en: Image Loading
ja: 画像の読み込み

en: Utility
ja: ユーティリティ

en: All
ja: すべて

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: N/A
ja: 適用不可

en: Reset setting to the default value
ja: 設定をデフォルト値に戻す

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: _Down
ja: 下へ(_D)

en: Edit
ja: 編集

note: Exit Button
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Multi-list settings. You can double-click a row to edit the values.
ja: 複数リストの設定。列をダブルクリックして値を編集することができます。

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: "%s" is not a valid shortcut
ja: "%s" は有効なショートカットではありません

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Grab key combination
ja: キーの組み合わせをつかむ

en: "%s" is not a valid button
ja: "%s" は有効なボタンではありません

en: Using Button1 without modifiers can prevent any left click and thus break your configuration. Do you really want to set "%s" button to Button1 ?
ja: 修飾キーなしで Button1 を単独使用すると、あらゆる左クリック操作が阻害され、設定が破綻します。本当に "%s" ボタンを Button1 に割り当てますか？

en: "%s" is not a valid edge mask
ja: "%s" は有効なエッジマスクではありません

en: None
ja: なし

en: CompizConfig Settings Manager
ja: CompizConfig 設定マネージャ

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Please press the new key combination
ja: 新しいキーの組み合わせを入力してください

en: Window Title
ja: ウィンドウ・タイトル

en: Window Role
ja: ウィンドウ・ロール

en: Window Name
ja: ウィンドウ・ネーム

en: Window Class
ja: ウィンドウ・クラス

en: Window Type
ja: ウィンドウ・タイプ

en: Window ID
ja: ウィンドウ ID

en: And
ja: かつ

en: Or
ja: または

en: Edit match
ja: マッチ条件の編集

note: Add buttons
en: _Add
ja: 追加(_A)

note: Type
en: Type
ja: 種類

note: Value
en: Value
ja: 値

en: Grab
ja: 取得

note: Relation
en: Relation
ja: 論理演算子

note: Invert
en: Invert
ja: 否定

en: Browse...
ja: 参照...

en: Images
ja: 画像

en: File
ja: ファイル

en: Open directory...
ja: ディレクトリを開く...

en: Open file...
ja: ファイルを開く...

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: This is a settings manager for the CompizConfig configuration system.
ja: これは CompizConfig 設定システム用の設定マネージャです。

en: An error has occured
ja: エラーが発生しました

en: Warning
ja: 警告

en: Enable %s
ja: %s を有効にする

en: Filter
ja: フィルタ

en: Search %s Plugin Options
ja: %s プラグインのオプションを検索

en: Use This Plugin
ja: このプラグインの使用

en: Search Compiz Core Options
ja: Compiz Core のオプションを検索

note: Back Button
en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: Error
ja: エラー

en: Enter a filter.
    Click the keyboard image to grab a key for which to search.
ja: フィルタを入力、
    キーショートカット検索のためキーをつかむにはキーボード画像をクリック

en: Search in...
ja: 検索対象...

note: Options
en: Short description and name
ja: 名前や簡単な説明

en: Long description
ja: 詳細な説明

en: Settings value
ja: 設定値

en: Group
ja: グループ

en: Subgroup
ja: サブグループ

note: Notebook
en: Settings
ja: 設定

en: Loading Advanced Search
ja: 詳細検索を読み込み中

en: Add a New Profile
ja: 新しいプロファイルを追加

en: Remove This Profile
ja: このプロファイルを削除

en: Default
ja: デフォルト

en: Profile
ja: プロファイル

en: Import
ja: インポート

en: Import a CompizConfig Profile
ja: CompizConfig のプロファイルをインポート

en: Import as...
ja: 別名でインポート...

en: Import a CompizConfig Profile as a new profile
ja: CompizConfig のプロファイルを新しいプロファイルとしてインポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Export your CompizConfig Profile
ja: CompizConfig のプロファイルをエクスポート

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Reset your CompizConfig Profile to the global defaults
ja: この CompizConfig プロファイル内容全体をデフォルト値にリセット

en: Backend
ja: バックエンド

en: Integration
ja: 統合

en: Enable integration into the desktop environment
ja: デスクトップ環境への統合を有効にする

en: Profiles (*.profile)
ja: プロファイル (*.profile)

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Save file..
ja: ファイルを保存...

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Do you want to skip default option values while exporting your profile?
ja: プロファイルをエクスポートする際に、デフォルトのオプション値を省きますか？

en: Open file..
ja: ファイルを開く..

en: Enter a profile name
ja: プロファイル名を入力

en: Please enter a name for the new profile:
ja: 新しいプロファイル名を入力してください:

en: Backend not found.
ja: バックエンドが見つかりません。

note: Auto sort
en: Automatic plugin sorting
ja: プラグインの自動分類

en: Disabled Plugins
ja: 無効なプラグイン

en: Enabled Plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Do you really want to disable automatic plugin sorting? This will also disable conflict handling. You should only do this if you know what you are doing.
ja: 本当にプラグインの自動分類を無効にしますか？この操作で干渉の処理も無効になります。何をしようとしているか理解されていない場合は、無効にすべきではありません。

en: Add plugin
ja: プラグインを追加

en: Plugin name:
ja: プラグインの名前:

en: Insert plugin name
ja: プラグイン名を入力

en: Preferences
ja: 設定

en: Configure the backend, profile and other internal settings used by the Compiz Configuration System.
ja: Compiz 制御システムによって使用されるバックエンドやプロファイル、その他内部設定を設定します。

en: About
ja: 詳細情報

en: About CCSM...
ja: CCSM について...

en: Profile & Backend
ja: プロファイルとバックエンド

en: Plugin List
ja: プラグイン・リスト

en: Filter your Plugin list
ja: プラグインリストのフィルタ

en: Screen %i
ja: スクリーン %i

en: Screen
ja: スクリーン

en: Category
ja: カテゴリ

en: Advanced Search
ja: 詳細検索

en: <span size="large"><b>No matches found.</b> </span><span>
    
     Your filter "<b>%s</b>" does not match any items.</span>
ja: <span size="large"><b>何も見つかりませんでした。</b> </span><span>
    
    フィルタ "<b>%s</b>" はどのアイテムにも一致しません。</span>

en: Configure Compiz with CompizConfig
ja: CompizConfig で Compiz を設定します
