compiz - en to sv translation catalogue (143 entries)

en: The new value for the %(binding)s binding for the action <b>%(action)s</b> in plugin <b>%(plugin)s</b> conflicts with the action <b>%(action_conflict)s</b> of the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin.
    Do you wish to disable <b>%(action_conflict)s</b> in the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin?
sv: Det nya värdet för tangentbindningen %(binding)s för åtgärden <b>%(action)s</b>i insticksmodulen <b>%(plugin)s</b> står i konflikt med åtgärden <b>%(action_conflict)s</b>för insticksmodulen <b>%(plugin_conflict)s</b>.
    Vill du inaktivera <b>%(action_conflict)s</b> i insticksmodulen <b>%(plugin_conflict)s</b>?

en: Disable %(action_conflict)s
sv: Inaktivera %(action_conflict)s

en: Don't set %(action)s
sv: Ställ inte in %(action)s

en: Set %(action)s anyway
sv: Ställ in %(action)s ändå

en: key
sv: tangent

en: button
sv: knapp

en: edge
sv: kant

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is <b>not</b> provided by any plugin.
    Do you wish to use this feature anyway?
sv: Du försöker använda funktionen <b>%(feature)s</b> som <b>inte</b> tillhandahålls av någon insticksmodul.
    Vill du använda den här funktionen ändå?

en: Use %(feature)s
sv: Använd %(feature)s

en: Don't use %(feature)s
sv: Använd inte %(feature)s

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is provided by <b>%(plugin)s</b>.
    This plugin is currently disabled.
    Do you wish to enable <b>%(plugin)s</b> so the feature is available?
sv: Du försöker använda funktionen <b>%(feature)s</b> som tillhandahålls av <b>%(plugin)s</b>.
    Den här insticksmodulen är för närvarande inaktiverad.
    Vill du aktivera <b>%(plugin)s</b> så att funktionen blir tillgänglig?

en: Enable %(plugin)s
sv: Aktivera %(plugin)s

en: Don't enable %(feature)s
sv: Aktivera inte %(feature)s

en: Some %(bindings)s bindings of Plugin <b>%(plugin)s</b> conflict with other plugins. Do you want to resolve these conflicts?
sv: Några %(bindings)s bindningar för insticksmodulen <b>%(plugin)s</b> är i konflikt med andra insticksmoduler. Vill du lösa dessa konflikter?

en: Resolve conflicts
sv: Lös konflikter

en: Ignore conflicts
sv: Ignorera konflikter

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> provides feature <b>%(feature)s</b> which is also provided by <b>%(plugin)s</b>
sv: Insticksmodulen <b>%(plugin_conflict)s</b> tillhandahåller funktionen <b>%(feature)s</b>, som även finns i <b>%(plugin)s</b>

en: Disable %(plugin_conflict)s
sv: Inaktivera %(plugin_conflict)s

en: Don't enable %(plugin)s
sv: Aktivera inte %(plugin)s

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> conflicts with <b>%(plugin)s</b>.
sv: Insticksmodulen <b>%(plugin_conflict)s</b> står i konflikt med <b>%(plugin)s</b>.

en: <b>%(plugin)s</b> requires feature <b>%(feature)s</b> which is provided by the following plugins:
    %(plugin_list)s
sv: <b>%(plugin)s</b> kräver funktionen <b>%(feature)s</b> som tillhandahålls av följande insticksmoduler:
    %(plugin_list)s

en: Enable these plugins
sv: Aktivera dessa insticksmoduler

en: <b>%(plugin)s</b> requires the plugin <b>%(require)s</b>.
sv: <b>%(plugin)s</b> kräver insticksmodulen <b>%(require)s</b>.

en: Enable %(require)s
sv: Aktivera %(require)s

en: <b>%(plugin)s</b> provides the feature <b>%(feature)s</b> which is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
sv: <b>%(plugin)s</b> tillhandahåller funktionen <b>%(feature)s</b> som krävs av insticksmodulerna <b>%(plugin_list)s</b>.

en: Disable these plugins
sv: Inaktivera dessa insticksmoduler

en: Don't disable %(plugin)s
sv: Inaktivera inte %(plugin)s

en: <b>%(plugin)s</b> is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
sv: <b>%(plugin)s</b> krävs av insticksmodulerna <b>%(plugin_list)s</b>.

en: General
sv: Allmänt

en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Extras
sv: Extrafunktioner

en: Window Management
sv: Fönsterhantering

en: Effects
sv: Effekter

en: Image Loading
sv: Bildinläsning

en: Utility
sv: Verktyg

en: All
sv: Alla

en: Uncategorized
sv: Okategoriserade

en: N/A
sv: -

en: Reset setting to the default value
sv: Återställ inställning till standardvärde

en: _New
sv: _Ny

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Up
sv: _Upp

en: _Down
sv: _Ned

en: Edit
sv: Redigera

note: Exit Button
en: _Close
sv: S_täng

en: Multi-list settings. You can double-click a row to edit the values.
sv: Multilist-inställningar. Du kan dubbelklicka i en rad för att ändra värdena.

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: "%s" is not a valid shortcut
sv: "%s" är inte en giltig genväg

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Grab key combination
sv: Fånga tangentkombination

en: "%s" is not a valid button
sv: "%s" är inte en giltig knapp

en: Using Button1 without modifiers can prevent any left click and thus break your configuration. Do you really want to set "%s" button to Button1 ?
sv: Användandet av Knapp1 utan modifierare kan förhindra vänsterklickande och på så sätt ha sönder din konfiguration. Vill du verkligen binda "%s" knappen till Knapp1 ?

en: "%s" is not a valid edge mask
sv: "%s" är inte en giltig kantmask

en: None
sv: Inget

en: CompizConfig Settings Manager
sv: Inställningshanteraren CompizConfig

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Please press the new key combination
sv: Tryck den nya tangentkombinationen

en: Window Title
sv: Fönstertitel

en: Window Role
sv: Fönsterroll

en: Window Name
sv: Fönsternamn

en: Window Class
sv: Fönsterklass

en: Window Type
sv: Fönstertyp

en: Window ID
sv: Fönster-ID

en: And
sv: Och

en: Or
sv: Eller

en: Edit match
sv: Redigera träff

note: Add buttons
en: _Add
sv: _Lägg till

note: Type
en: Type
sv: Typ

note: Value
en: Value
sv: Värde

en: Grab
sv: Fånga

note: Invert
en: Invert
sv: Invertera

en: Browse...
sv: Bläddra efter...

en: Images
sv: Bilder

en: File
sv: Fil

en: Open directory...
sv: Öppna katalog...

en: Open file...
sv: Öppna fil...

en: _Open
sv: _Öppna

en: This is a settings manager for the CompizConfig configuration system.
sv: Det här är en inställningshanterare för CompizConfig konfigurationssystem.

en: An error has occured
sv: Ett fel har inträffat

en: Warning
sv: Varning

en: Enable %s
sv: Aktivera %s

en: Filter
sv: Filtrera

en: Search %s Plugin Options
sv: Sök alternativ för insticksmodulen %s

en: Use This Plugin
sv: Använd denna insticksmodul

en: Search Compiz Core Options
sv: Sök Compiz Core-alternativ

note: Back Button
en: _Back
sv: _Bakåt

en: Error
sv: Fel

en: Enter a filter.
    Click the keyboard image to grab a key for which to search.
sv: Skriv in ett filter.
    Klicka på tangentbordsbilden för att fånga en tangent att söka efter.

en: Search in...
sv: Sök i...

note: Options
en: Short description and name
sv: Kort beskrivning och namn

en: Long description
sv: Lång beskrivning

en: Settings value
sv: Inställningsvärde

en: Group
sv: Grupp

en: Subgroup
sv: Undergrupp

note: Notebook
en: Settings
sv: Inställningar

en: Loading Advanced Search
sv: Läser in avancerad sökning

en: Add a New Profile
sv: Lägg till en ny profil

en: Remove This Profile
sv: Ta bort den här profilen

en: Default
sv: Standard

en: Profile
sv: Profil

en: Import
sv: Importera

en: Import a CompizConfig Profile
sv: Importera en CompizConfig-profil

en: Import as...
sv: Importera som...

en: Import a CompizConfig Profile as a new profile
sv: Importera en CompizConfig-profil som ny profil

en: Export
sv: Exportera

en: Export your CompizConfig Profile
sv: Exportera en CompizConfig profil

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Reset your CompizConfig Profile to the global defaults
sv: Återställ din CompizConfig profil till de globala standardvärdena

en: Backend
sv: Bakände

en: Enable integration into the desktop environment
sv: Aktivera integration med skrivbordsmiljö

en: Profiles (*.profile)
sv: Profiler (*.profile)

en: All files
sv: Alla filer

en: Save file..
sv: Spara fil..

en: _Save
sv: _Spara

en: Do you want to skip default option values while exporting your profile?
sv: Vill du hoppa över standardvärdena på alternativ när du exporterar din profil?

en: Open file..
sv: Öppna fil..

en: Enter a profile name
sv: Ange ett profilnamn

en: Please enter a name for the new profile:
sv: Ange ett namn för den nya profilen:

en: Backend not found.
sv: Bakände hittades inte.

note: Auto sort
en: Automatic plugin sorting
sv: Automatisk sortering av insticksmoduler

en: Disabled Plugins
sv: Inaktiverade insticksmoduler

en: Enabled Plugins
sv: Aktiverade insticksmoduler

en: Do you really want to disable automatic plugin sorting? This will also disable conflict handling. You should only do this if you know what you are doing.
sv: Vill du verkligen avaktivera den automatiska sorteringen av insticksmoduler? Detta kommer också att avaktivera konflikthantering. Du borde bara göra detta om du vet vad du gör.

en: Add plugin
sv: Lägg till instickmodul

en: Plugin name:
sv: Insticksmodulens namn:

en: Insert plugin name
sv: Ange insticksmodulens namn

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Configure the backend, profile and other internal settings used by the Compiz Configuration System.
sv: Konfigurera bakände, profil och andra interna inställningar som används av Compiz konfigurationssystem.

en: About
sv: Om

en: About CCSM...
sv: Om CCSM...

en: Profile & Backend
sv: Profil och bakände

en: Plugin List
sv: Plugin lista

en: Filter your Plugin list
sv: Filtrera din insticksmodullista

en: Screen %i
sv: Skärm %i

en: Screen
sv: Skärm

en: Category
sv: Kategori

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: <span size="large"><b>No matches found.</b> </span><span>
    
     Your filter "<b>%s</b>" does not match any items.</span>
sv: <span size="large"><b>Inga matchingar hittades.</b> </span><span>
    
     Ditt filter "<b>%s</b>" matchar inga objekt.</span>

en: Configure Compiz with CompizConfig
sv: Konfigurera Compiz med CompizConfig
