celluloid - en to fi translation catalogue (283 entries)

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
fi: Onko asetukset jo siirretty edellisestä versiosta

en: Automatically resize window to fit video
fi: Aseta ikkunan koko automaattisesti videon mukaan

en: Prefer dark theme
fi: Suosi tummaa teemaa

en: Enable client-side decorations
fi: Ota käyttöön asiakkaan ikkunatehosteet

en: Use floating controls in windowed mode
fi: Käytä kelluvia säätimiä ikkunatilassa

en: Automatically hide mouse cursor in windowed mode
fi: Piilota hiiren kohdistin automaattisesti ikkunatilassa

en: The minimum cursor speed at which floating controls will be unhidden.
fi: Kohdistimen miniminopeus, jolla kelluvat säätimet ovat piilossa.

en: Size of the dead zone in which cursor movement will not cause the controls to be shown.
fi: Vyöhykkeen koko, jossa hiiren liike ei nosta ohjauksen kuvakkeita näkyviin.

en: Use skip buttons to control the playlist
fi: Käytä ohituspainikkeita soittolistan ohjaamiseen

en: Remember last location in file chooser
fi: Muista sijainti tiedostovalitsijassa

en: Always open new window
fi: Avaa aina uusi ikkuna

en: Always append opened files to playlist
fi: Lisää aina avatut tiedostot soittolistaan

en: Always show title buttons
fi: Näytä aina otsikkopalkin painikkeet

en: If true, title buttons (close, maximize, minimize, etc.) are always shown. If false, the buttons will be hidden in fullscreen mode.
fi: Jos asetettu, otsikkopalkin painikkeet (sulje, suurenna, pienennä, jne.) ovat aina näkyvillä. Jos ei ole asetettu, painikkeet piilotetaan koko näytön tilassa.

en: Give focus to the window when opening new files
fi: Tarkenna ikkuna avattaessa uusia tiedostoja

en: If true, Celluloid will give focus to the window when a new file is opened. If false, no attempt will be made.
fi: Jos asetettu, Celluloid tarkentaa ikkunaa käyttäjälle kun uusi tiedosto avataan. Jos ei ole asetettu, ikkunaa ei yritetä näyttää.

en: Options to pass to mpv
fi: MPV:lle annettavat vaihtoehdot

en: Path to mpv configuration file
fi: Polku MPV-asetustiedostoon

en: Load mpv configuration file
fi: Lataa MPV-asetustiedosto

en: Path to mpv input configuration file
fi: Polku MPV-sisääntulon asetustiedostoon

en: Load mpv input configuration file
fi: Lataa MPV-sisääntulon asetustiedosto

en: Enable MPRIS support
fi: Ota MPRIS-tuki käyttöön

en: Enable menubar accelerator key handling
fi: Ota valikkorivin kiihdytys käyttöön

en: Prefetch metadata
fi: Hae metatiedot etukäteen

en: Ignore playback errors
fi: Ohita toiston virheet

en: Inhibit session idling
fi: Estä istunnon joutokäynti

en: Make video area draggable
fi: Tee videon alue vedettäväksi

en: Width of the window
fi: Ikkunan leveys

en: Height of the window
fi: Ikkunan korkeus

en: Whether or not the window is maximized
fi: Onko ikkuna suurennettu vai ei

en: Volume of player
fi: Soittimen äänenvoimakkuus

en: Whether or not to loop when the end of playlist is reached
fi: Käytetäänkö looppitoimintoa soittolistan lopun saavuttua

en: Width of the playlist
fi: Soittolistan leveys

en: Show/hide the controls
fi: Näytä/piilota säätimet

en: Show/hide the playlist
fi: Näytä/piilota soittolista

en: URI of the last folder accessed
fi: Viimeksi käytettyjen kansioiden sijainti

en: GTK+ frontend for mpv
fi: GTK+-käyttöliittymä MPV:lle

en: Celluloid is a simple media player that can play virtually all video and audio formats. It supports playlists and MPRIS2 media player controls. The design of Celluloid follows the GNOME Human Interface Guidelines, but can also be adapted for other systems that don't use client-side decorations (CSD). It is based on the mpv library and GTK.
fi: Celluloid on yksinkertainen mediasoitin, joka voi toistaa käytännössä kaikki video- ja äänimuodot. Se tukee soittolistoja ja MPRIS2-mediasoittimen ohjaimia. Celluloidin suunnittelu noudattaa GNOME Human Interface -ohjeita, mutta sitä voidaan mukauttaa myös muihin järjestelmiin, jotka eivät käytä ikkunatehosteita (CSD). Se perustuu MPV-kirjastoon ja GTK:hon.

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: Drag and drop playlist
fi: Vedä ja pudota soittolista

en: Loading external mpv configuration files
fi: Ladataan ulkoisia MPV-asetustiedostoja

en: MPRIS2 D-Bus interface
fi: MPRIS2 -D-Bus-liitäntä

en: The Celluloid Developers
fi: Celluloid-kehittäjät

en: This release contains the following changes:
fi: Tämä julkaisu sisältää seuraavat muutokset:

en: This listing is incomplete. See git log for complete changelog.
fi: Tämä luettelo on puutteellinen. Katso täydellinen git-muutosloki.

en: This is mostly a bugfix release. It contains the following changes:
fi: Tämä on enimmäkseen bugfix-julkaisu. Se sisältää seuraavat muutokset:

en: Fix autofit triggering regardless of settings.
fi: Korjattu automaattisen sovituksen tapahtuminen asetuksista riippumatta.

en: Fix window size shrinking across sessions.
fi: Korjattu ikkunan koon pieneneminen istunnon aikana.

en: Fix crash when playing files with names containing invalid encoding.
fi: Korjattu kaatuminen toistettaessa tiedostoja, joiden nimet sisältävät virheellisiä merkkejä.

en: Fix drag-and-drop not working with some file managers.
fi: Korjattu toiminto vedä ja pudota, joka ei toiminut joidenkin tiedostonhallintojen kanssa.

en: Fix playback starting when the last playlist item is removed.
fi: Korjattu toisto, joka alkaa kun viimeinen soittolistakohde on poistettu.

en: Migrate to GTK4.
fi: Siirrytty GTK4:ään.

en: Add Greek translation by @lepa22.
fi: Lisätty kreikankielinen käännös @lepa22.

en: Add Korean translation by @jullee96.
fi: Lisätty koreankielinen käännös @jullee96.

en: Add Norwegian Bokmål translation by Allan Nordhøy.
fi: Lisätty norjankielinen Bokmål-käännös, Allan Nordhøy.

en: Add Occidental translation by OIS.
fi: Lisätty esperanttokäännös, OIS.

en: Add Arabic translation by Mohamed Benkouider.
fi: Lisätty arabiakäännös, Mohamed Benkouider.

en: Add Urdu translation by Ahmed Iqbal.
fi: Lisätty urudukäännös, Ahmed Iqbal.

en: Add option to show title buttons in fullscreen mode.
fi: Lisää valinta, jos haluat näyttää otsikkopainikkeet koko näytössä.

en: Add option to present the window when opening files.
fi: Lisää valinta ikkunan esittämiseksi tiedostoja avattaessa.

en: Change default screenshot filename template to FILENAME-TIMESTAMP (%f-%P).
fi: Vaihda oletus kaappatun kuvan tiedostonimen malli muotoon FILENAME-TIMESTAMP (%f-%P).

en: Fix inaccurate timestamp preview.
fi: Korjattu virheellinen aikaleima esikatselussa.

en: Add Basque translation by @aldatsa.
fi: Lisätty baskikäännös käyttäjältä @aldatsa.

en: Make the shuffle and loop command line options work properly.
fi: Tee sekoitus- ja silmukka-asetukset toimimaan komentorivillä oikein.

en: Make the main menu button toggleable by pressing F10.
fi: Tee päävalikon painikkeesta vaihdettava painamalla F10.

en: Add a setting for always appending opened files to the playlist.
fi: Lisää asetus avattujen tiedostojen lisäämiseksi aina soittolistaan.

en: Allow appending files to playlist by holding shift while dropping files onto the video area.
fi: Salli tiedostojen lisääminen soittolistaan pitämällä shift-näppäintä painettuna, kun pudotat tiedostoja videoalueelle.

en: Make CSD header bar toggleable via the mpv property "border".
fi: Tee CSD-otsikkopalkista vaihdettava mpv:n "border" avulla.

en: Include Flatpak manifest in the repo. This allows Celluloid to be built in one click in apps like GNOME Builder.
fi: Sisällytä Flatpak-manifesti repoon. Näin Celluloid voidaan rakentaa yhdellä napsautuksella GNOME Builderin kaltaisissa sovelluksissa.

en: Make it possible to activate context menu when the playlist is empty.
fi: Voit aktivoida pikavalikon, kun soittolista on tyhjä.

en: Prevent constant resizing of the seek bar due to timestamp label resizing as its value changes.
fi: Estä palkin jatkuva koon muuttaminen aikaleiman otsikon koon muuttuessa tai sen arvon muuttuessa.

en: Only show a single error dialog when a large number of errors occurs in rapid succession.
fi: Näytä vain yksi virheikkuna, kun suuri määrä virheitä tapahtuu nopeasti peräkkäin.

en: Add menu item for opening folders.
fi: Lisää valikkoon kohde kansioiden avaamista varten.

en: Adjust position of UI elements of modal dialogs in non-CSD mode to be more consistent with CSD mode.
fi: Säädä valintaikkunoiden sijaintia muussa kuin CSD-tilassa, joka olisi johdonmukaisempi CSD-tilan kanssa.

en: Add support for loading external video tracks.
fi: Lisää tuki ulkoisten videoiden lataamiseen.

en: Make playlist shuffle toggleable.
fi: Tee soittolistasta satunnainen.

en: Make arrow key bindings work with arrow keys on numpad.
fi: Nuolinäppäinten käyttäminen numeronäppäimistön nuolinäppäimillä.

en: Adjust the range of volume button based on the value of the volume-max property.
fi: Säädä painikkeen aluetta äänenvoimakkuuden enimmäisarvon mukaan.

en: Retain window maximization state across sessions.
fi: Säilytä ikkunan maksimitila istuntojen välillä.

en: Retain loop state across sessions.
fi: Säilytä toisto tauotta koko istunnon ajan.

en: Implement playlist search.
fi: Ota soittolistan haku käyttöön.

en: Update the list of shortcuts in Keyboard Shortcuts dialog.
fi: Päivitä pikanäppäinten luettelo pikanäppäimet-valintaikkunassa.

en: Correctly handle quotes and escape sequences in extra mpv options.
fi: Käsitelle oikein lainaumerkkejä ja erikoismerkkejä MPV-valinnoissa.

en: Display time at cursor position when hovering the seek bar.
fi: Näytä aika kohdistimessa kun siirrät hakupalkkia.

en: Deprecate '--mpv-options'. Options starting with '--mpv-' can be used to set mpv options instead. For example, passing '--mpv-vf=vflip' to Celluloid is equivalent to passing '--vf=vflip' to mpv.
fi: Jätä väliin '--mpv-options'. Asetukset, jotka alkavat '--mpv-' voidaan asettaa mpv-asetusten sen sijaan. Esimerkiksi, '--mpv-vf=vflip' on Celluloidin vastaava ohitus '--vf=vflip' mpv:n tilalle.

en: Add support for configuring dead zone, an area in which mouse movement will not cause controls to be shown.
fi: Lisää tuki kuolleiden alueiden määrittämiselle. Alue, jolla hiiren liikkuminen ei aiheuta ohjauksen kuvakkeita näkyviin.

en: Make window sizing work correctly with HiDPI displays.
fi: Tee ikkunoiden mitoitus oikein HiDPI-näytöillä.

en: Add Finnish translation by Kimmo Kujansuu.
fi: Lisää suomenkielinen käännös, tekiä Kimmo Kujansuu.

en: Add Slovenian translation by @bertronika.
fi: Lisätty Slovenian kielipaketti lähettäjä @bertronika.

en: Add Persian translation by @danialbehzadi
fi: Lisätty Persian kielipaketti lähettäjä @danialbehzadi

en: Add Ukranian translation by @vl-nix
fi: Lisätty Ukrainan kielipaketti lähettäjä @vl-nix

en: Add support for showing/hiding window decorations using the mpv option --border
fi: Lisätty tuki ikkunatehosteiden näyttämistä/piilottamista varten MPV-asetuksella --border

en: Add menu item for opening discs
fi: Lisätty valikkoon kohta levyjen avaamista varten

en: Block cursor autohide when volume popup is open in windowed mode
fi: Estetty kohdistimen automaattinen piilottaminen, kun äänenvoimakkuuden ponnahdusikkuna on avattu

en: Fix crash with mpv 0.30
fi: Kaatuminen korjattu versiossa MPV 0.30

en: Rename project to Celluloid
fi: Projekti nimetty Celluloid:ksi

en: Add Turkish translation by @TeknoMobil
fi: Lisätty Turkkilainen kielipaketti lähettäjä @TeknoMobil

en: Add Esperanto translation by @F3nd0
fi: Lisätty Esperanto kielipaketti lähettäjä @F3nd0

en: Migrate from opengl-cb to the new render API
fi: Siirrytty OpenGL-CB -muodosta uuteen renderöinti API-liittymään

en: Handle numpad keybindings
fi: Osaa numeronäppäimistön painikkeet

en: Handle unicode keybindings
fi: Osaa unicode -painikkeet

en: Forward media key events to mpv
fi: Välittää medianäppäinten avaintoiminnot MPV:hen

en: Add dconf key for controlling cursor speed at which controls are unhidden
fi: Lisää dconf -avaimen kohdistimen nopeuden hallintaan, kun säätimet ovat piilossa

en: Add option for suppressing playback errors
fi: Lisää vaihtoehdon toistovirheiden estämiseksi

en: Split up the General tab in the preferences dialog
fi: Jakaa välilehden Yleinen asetukset-valintaikkunassa

en: Improve behavior when toggling playlist under tiling window managers
fi: Parantaa käyttäytymistä, kun soittolistat voidaan kytkeä vierekkäin ikkunanhallinan alla

en: Move app menu items to primary menu
fi: Siirrä sovelluksen valikkokohteet päävalikkoon

en: Use separate MPRIS DBus connection for each window
fi: Käytä erillistä MPRIS DBus -yhteyttä jokaiseen ikkunaan

en: Add support for MPRIS property LoopStatus
fi: Lisää tuki MPRIS -ominaisuus Loop -silmukan tilaksi

en: Add option --mpv-options for setting arbitrary mpv options from the command-line
fi: Lisää optio --mpv -optio asettaa satunnaiset mpv-asetukset komentoriviltä

en: Set default screenshot directory to XDG_PICTURES_DIR
fi: Aseta oletus kuvakaappauksen hakemistoon XDG_PICTURES_DIR

en: Improve handling of --window-scale, --autofit, --autofit-larger, and --autofit-smaller
fi: Paranna käsittelyä --window-scale, --autofit, --autofit-larger, ja --autofit-smaller

en: Add command line option for setting WM_ROLE
fi: Lisää komentorivivalinta WM_ROLE -asetukseksi

en: Add context menu item for removing playlist items
fi: Lisää pikavalikko soittolistan kohteiden poistamista varten

en: Add context menu item for copying location of playlist items
fi: Lisää pikavalikko kopioidaksesi soittolistan kohteiden sijainnin

en: Add option to make skip buttons change playlist entries rather than chapters
fi: Lisää vaihtoehto, jotta ohituspainikkeet muuttavat soittolistan merkintöjä lukujen sijasta

en: Make the file chooser accept non-local locations
fi: Varmista, että tiedoston valitsin hyväksyy muut kuin paikalliset sijainnit

en: Add right-click menu entry for looping a single file
fi: Lisää hiiren kakkospainikkeella merkintä yksittäisen kappaleen silmukointi

en: Handle property change events for fullscreen and window-scale
fi: Muuttaa koko näytön ja ikkunan mittakaavan tapahtumia

en: Add option to autohide mouse cursor in windowed mode
fi: Lisää vaihtoehto hiiren kohdistimen automaattiseen piilottamiseen ikkunatilassa

en: The main window showing the application in action
fi: Pääikkuna, joka näyttää sovelluksen olevan toiminnassa

en: The main window with CSD disabled
fi: Pääikkuna, jossa CSD on poistettu käytöstä

en: The main window with playlist open
fi: Pääikkuna, jossa soittolista on auki

en: Multimedia Player
fi: Multimediasoitin

en: Play movies and videos
fi: Toista elokuvia ja videoita

note: Translators: Search terms to find this application. Don't translate the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Album;Music;GNOME;mpv;
fi: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Album;Music;GNOME;mpv;Elokuva;Filmi;Sarja;Soitto;Musiikki;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Add to Playlist
fi: Lisää soittolistaan

en: Playing
fi: Soitetaan

en: Show release version
fi: Näytä julkaisuversio

en: Enqueue
fi: Jonoon

en: Create a new window
fi: Luo uusi ikkuna

en: OPTIONS
fi: VAIHTOEHDOT

en: Set the window role
fi: Määritä ikkunan rooli

en: Don't connect to an already-running instance
fi: Älä muodosta yhteyttä jo käynnissä olevaan ilmentymään

en: Set the mpv option MPVOPTION to VALUE
fi: Aseta mpv-valinta MPVOPTION arvoksi VALUE

en: VALUE
fi: ARVO

en: invalid encoding
fi: virheellinen koodaus

en: Pause
fi: Tauko

en: Play
fi: Toista

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Rewind
fi: Taaksepäin

en: Next Chapter
fi: Seuraava kappale

en: Previous Chapter
fi: Edellinen kappale

en: Loop Playlist
fi: Toista soittolistaa tauotta

en: Shuffle Playlist
fi: Sekoita soittolista

en: Toggle Fullscreen
fi: Koko näytön tila päällä/pois

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Media Files
fi: Mediatiedostot

en: Audio Files
fi: Äänitiedostot

en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: Subtitle Files
fi: Tekstitystiedostot

en: Open File…
fi: Avaa tiedosto…

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: None
fi: Ei mitään

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: _Load External…
fi: _Lataa ulkoinen…

note: Disable the menu item by setting the action to something * invalid.
en: No disc found
fi: Levyä ei löytynyt

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Open File…
fi: _Avaa tiedosto…

en: Open _Folder…
fi: Avaa _kansio…

en: Open _Location…
fi: Avaa _sijainti…

en: Open _Disc…
fi: Avaa _levy…

en: _Save Playlist
fi: _Tallenna soittolista

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Video Track
fi: _Videoraita

en: _Audio Track
fi: _Ääniraita

en: S_ubtitle Track
fi: T_ekstitysraita

en: _View
fi: _Näytä

en: _Toggle Controls
fi: _Säätimet päällä/pois

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Celluloid
fi: _Tietoja - Celluloid

en: Open _Disc
fi: Avaa _levy

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
fi: Toisto lopetettiin odottamattomasti. Syy: %s.

en: Location:
fi: Sijainti:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Failed to apply one or more MPV options.
fi: Yhtä tai useampaa MPV-valintaa ei voitu käyttää.

en: _Copy Location
fi: _Kopioi sijainti

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Add…
fi: _Lisää…

en: Add _Folder…
fi: Lisää _kansio…

en: Add _Location…
fi: Lisää _sijainti…

en: _Shuffle
fi: _Sekoittaa

en: Loop _File
fi: Silmukkaan _tiedosto

en: Loop _Playlist
fi: Silmukkaan _soittolista

en: Playlist is empty
fi: Soittolista on tyhjä

en: Add Plugin
fi: Lisää laajennus

en: Lua Plugins
fi: Lua-laajennukset

en: JavaScript Plugins
fi: JavaScript-laajennukset

en: C Plugins
fi: C-laajennukset

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
fi: Tiedoston %s kopioiminen kohteeseen %s epäonnistui. Syy: %s

en: Plugins
fi: Laajennukset

en: Failed to delete file '%s'. Reason: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu poistaa. Syy: %s

en: Are you sure you want to remove this script? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän komentosarjan? Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: mpv configuration file:
fi: mpv-asetustiedosto:

en: mpv input configuration file:
fi: mpv-sisääntulon asetustiedosto:

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Config Files
fi: Asetustiedostot

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Open location
fi: Avaa sijainti

en: Add file to playlist
fi: Lisää tiedosto soittolistaan

en: Add location to playlist
fi: Lisää sijainti soittolistaan

en: Show preferences dialog
fi: Näytä Asetukset-valintaikkuna

en: Toggle playlist
fi: Soittolista päällä/pois

en: Toggle fullscreen mode
fi: Vaihtele koko näytön tilan välillä

en: Leave fullscreen mode
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Toggle OSD states between normal and playback time/duration
fi: Vaihda OSD-tilat normaalin ja toistoajan/keston välillä

en: Show filename on the OSD
fi: Näytä tiedostonimi OSD-näytössä

en: Show progress, elapsed time, and duration on the OSD
fi: Näytä edistyminen, kulunut aika ja kesto OSD-näytössä

en: Seek backward/forward 5 seconds
fi: Siirry eteen-/taaksepäin 5 sekuntia

en: Exact seek backward/forward 1 second
fi: Siirry taaksepäin / eteenpäin 1 sekunti

en: Seek backward/forward 1 minute
fi: Siirry eteen-/taaksepäin 1 minuutti

en: Exact seek backward/forward 5 seconds
fi: Siirry taaksepäin / eteenpäin 5 sekuntia

en: Seek to previous/next subtitle
fi: Siirry edellinen/seuraava tekstitys

en: Step backward/forward a single frame
fi: Astu taaksepäin/eteenpäin yksi kuva kerrallaan

en: Seek to the beginning of the previous/next chapter
fi: Siirry edellisen/seuraavan kappaleen alkuun

en: Decrease/increase playback speed by 10%
fi: Pienennä/lisää toistonopeutta 10%

en: Halve/double current playback speed
fi: Puoli/kaksinkertainen toistonopeus

en: Reset playback speed to normal
fi: Palauta toistonopeus normaaliksi

en: Go backward/forward in the playlist
fi: Siirry taakse/eteenpäin soittolistassa

en: Remove selected playlist item
fi: Poista valittu soittolista

en: Save playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Set/clear A-B loop points
fi: Aseta/tyhjennä A-B -soittosilmukkat

en: Toggle infinite looping
fi: Vaihda ääretön soittosilmukka

en: Pause or unpause
fi: Tauko tai jatka

en: Quit
fi: Lopeta

en: Save current playback position and quit
fi: Tallenna nykyinen toistopaikka ja lopeta

en: Enter search mode
fi: Siirry hakutilaan

en: Jump to next match
fi: Hyppää seuraavaan osumaan

en: Jump to previous match
fi: Hyppää edelliseen osumaan

en: Exit search mode
fi: Poistu hakutilasta

en: Cycle through audio tracks
fi: Selaa ääniraitojen läpi

en: Decrease/increase volume
fi: Pienennä/lisää äänenvoimakkuutta

en: Mute or unmute
fi: Mykistä tai poista mykistys

en: Adjust audio delay by +/- 0.1 seconds
fi: Säädä äänen viivettä +/-0,1 sekuntia

en: Toggle subtitle visibility
fi: Vaihda tekstityksen näkyvyyttä

en: Cycle through available subtitles
fi: Selaa käytettävissä olevia tekstityksiä

en: Adjust subtitle delay by +/- 0.1 seconds
fi: Säädä tekstityksen viive +/- 0,1 sekunnilla

en: Toggle SSA/ASS subtitles style override
fi: Vaihda SSA/ASS-tekstitystyylin ohitus

en: Move subtitles up/down
fi: Siirrä tekstityksiä ylös/alas

en: Toggle VSFilter aspect compatibility mode
fi: Vaihda VSFilter-kuvasuhteen yhteensopivuustilaa

en: Cycle through video tracks
fi: Selaa videoraitojen läpi

en: Decrease/increase pan-and-scan range
fi: Pienennä/lisää skannausaluetta

en: Take a screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Take a screenshot, without subtitles
fi: Ota kuvakaappaus ilman tekstityksiä

en: Take a screenshot, as the window shows it
fi: Ota kuva kaappaus, kuten se ikkunassa näykyy

en: Resize video to half its original size
fi: Videon koon muuttaminen puoleen alkuperäisestä koosta

en: Resize video to its original size
fi: Videon koon muuttaminen alkuperäiseen kokoon

en: Resize video to double its original size
fi: Videon koon muuttaminen kaksinkertaiseksi alkuperäisestä koosta

en: Adjust contrast
fi: Säädä kontrastia

en: Adjust brightness
fi: Säädä kirkkautta

en: Adjust gamma
fi: Säädä gamma

en: Adjust saturation
fi: Säädä värikylläisyyttä

en: Activate or deactivate deinterlacer
fi: Aktivoi tai deaktivoi skaalain

en: Cycle aspect ratio override
fi: Jakson kuvasuhteen ohitus

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Audio
fi: Ääni

en: Subtitle
fi: Tekstitys

en: Playback
fi: Toisto

en: Seeking
fi: Siirtyminen

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Load Audio Track…
fi: Lataa ääniraita…

en: Load Video Track…
fi: Lataa video…

en: Load Subtitle Track…
fi: Lataa tekstitys…

en: Enabling or disabling client-side decorations requires restarting to take effect.
fi: Asiakkaan ikkunatehosteiden ottaminen käyttöön tai poistaminen käytöstä edellyttää uudelleenkäynnistystä.

en: Error
fi: Virhe

en: Add Folder to Playlist
fi: Lisää kansio soittolistaan

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Add File to Playlist
fi: Lisää tiedosto soittolistaan

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Add Location to Playlist
fi: Lisää sijainti soittolistaan

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Save Playlist
fi: Tallenna soittolista
