celluloid - en to ie translation catalogue (170 entries)

en: Enable client-side decorations
ie: Permisser li decorationes del látere de cliente

en: Always open new window
ie: Sempre aperter nov fenestres

en: Options to pass to mpv
ie: Optiones passat a mpv

en: Path to mpv configuration file
ie: Rute del file de configutation de mpv

en: Path to mpv input configuration file
ie: Rute de file de configutation de intrada de mpv

en: Enable MPRIS support
ie: Activar supporte de MPRIS

en: Ignore playback errors
ie: Ignorar errores del playlist

en: Inhibit session idling
ie: Inhibir detection de ínactivitá

en: Width of the window
ie: Largore del fenestre

en: Height of the window
ie: Altore del fenestre

en: Whether or not the window is maximized
ie: Esque li fenestre es maximisat

en: Volume of player
ie: Volúmine del reproductor

en: Whether or not to loop when the end of playlist is reached
ie: Reproducter denove post li fine del playlist

en: Width of the playlist
ie: Largore del playlist

en: URI of the last folder accessed
ie: URI del ultim fólder accedet

en: GTK+ frontend for mpv
ie: Un interfacie GTK+ por MPV

en: Celluloid is a simple media player that can play virtually all video and audio formats. It supports playlists and MPRIS2 media player controls. The design of Celluloid follows the GNOME Human Interface Guidelines, but can also be adapted for other systems that don't use client-side decorations (CSD). It is based on the mpv library and GTK.
ie: Celluloid es un simplic reproductor de media quel posse reproducter practicmen omni formates de video e audio. It supporta playlistes e control de reproduction med MPRIS2. Li dessin de Celluloid conforma al recomandationes por interfacie de usator GNOME, ma it posse esser adaptat por altri sistemas quel ne usa decorationes del látere de cliente (CSD). It usa li bibliotecas mpv e GTK.

en: Features:
ie: Caracteristicas:

en: Drag and drop playlist
ie: Tirar-e-cader in li playlist

en: MPRIS2 D-Bus interface
ie: Interfacie D-Bus de MPRIS

en: The Celluloid Developers
ie: Li developatores de Celluloid

en: This release contains the following changes:
ie: Ti version contene li sequent modificationes:

en: Migrate to GTK4.
ie: Migrat a GTK4.

en: Rename project to Celluloid
ie: Renominar li projecte a Celluloid

en: The main window showing the application in action
ie: Li fenestre principal del activ application

en: The main window with CSD disabled
ie: Li primari fenestre sin CSD

en: The main window with playlist open
ie: Li fenestre principal con li apertet playlist

en: Multimedia Player
ie: Reproductor de multimedia

en: Play movies and videos
ie: Specta filmes e videos

note: Translators: Search terms to find this application. Don't translate the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Album;Music;GNOME;mpv;
ie: Video;Film;Clip;Serie;Player;Reproductor;DVD;TV;Disco;Album;Musica;GNOME;mpv;

en: New Window
ie: Nov fenestre

en: Add to Playlist
ie: Adjunter al playlist

en: Playing
ie: Reproductent

en: Show release version
ie: Monstrar li version de publication

en: Enqueue
ie: Metter in linea

en: Create a new window
ie: Crear un nov fenestre

en: OPTIONS
ie: PARAMETRES

en: Set the window role
ie: Assignar li rol del fenestre

en: Don't connect to an already-running instance
ie: Ne conexer a un lansat instantie

en: Set the mpv option MPVOPTION to VALUE
ie: Assignar VALORE al parametre de mpv MPVOPTION

en: VALUE
ie: VALORE

en: invalid encoding
ie: codification ínvalid

en: Pause
ie: Pausar

en: Play
ie: Reproducter

en: Stop
ie: Stoppar

en: Forward
ie: Avan

en: Rewind
ie: Rebobinar

en: Next Chapter
ie: Sequent capitul

en: Previous Chapter
ie: Precedent capitul

en: Loop Playlist
ie: Circular playlist

en: Shuffle Playlist
ie: Mixter li playlist

en: Toggle Fullscreen
ie: Mode plen-ecran

en: All Files
ie: Omni files

en: Media Files
ie: Files de medies

en: Audio Files
ie: Audio-files

en: Video Files
ie: Video-files

en: Image Files
ie: Files de images

en: Subtitle Files
ie: Files de subtitules

en: None
ie: Null

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: _Load External…
ie: Ca_rgar extern…

note: Disable the menu item by setting the action to something * invalid.
en: No disc found
ie: Null disco trovat

en: _Open File…
ie: _Aperter un file…

en: Open _Folder…
ie: Aperter un _fólder…

en: Open _Location…
ie: Aperter un _localisation…

en: Open _Disc…
ie: Aperter un _disco…

en: _Save Playlist
ie: _Gardar li playlist

en: _New Window
ie: _Nov fenestre

en: _Quit
ie: Sur_tir

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Video Track
ie: Track de _video

en: _Audio Track
ie: Track de _audio

en: S_ubtitle Track
ie: Track de s_ubtitules

en: _View
ie: _Vise

en: _Toggle Controls
ie: C_ontroles

en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _About Celluloid
ie: _Pri Celluloid

en: Open _Disc
ie: Aperter li _disco

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
ie: Li reproduction esset terminat abnormalmen. Cause: %s.

en: Location:
ie: Localisation:

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: _Copy Location
ie: _Copiar li localisation

en: _Remove
ie: _Remover

en: _Add…
ie: _Adjunter…

en: Add _Folder…
ie: Adjunter un _fólder…

en: Add _Location…
ie: Adjunter un _localisation…

en: _Shuffle
ie: Mi_xter

en: Loop _Playlist
ie: Circular _playlist

en: Playlist is empty
ie: Playlist es vacui

en: Add Plugin
ie: Adjuncter un plugin

en: Lua Plugins
ie: Plugines Lua

en: JavaScript Plugins
ie: Plugines JavaScript

en: C Plugins
ie: Plugines C

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
ie: Ne successat copiar li file «%s» a «%s». Cause: %s

en: Plugins
ie: Plugines

en: Failed to delete file '%s'. Reason: %s
ie: Ne successat remover li file «%s». Cause: %s

en: Are you sure you want to remove this script? This action cannot be undone.
ie: Esque vu vole remover ti-ci scripte? To on ne posse defar.

en: mpv configuration file:
ie: File de configuration de mpv:

en: mpv input configuration file:
ie: File de configutation de intrada de mpv:

en: Interface
ie: Interfacie

en: Config Files
ie: Files de configuration

en: Miscellaneous
ie: Diversi

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Open file
ie: Aperter un file

en: Open location
ie: Aperter un localisation

en: Add file to playlist
ie: Adjunter un file al playlist

en: Add location to playlist
ie: Adjunter un localisation al playlist

en: Show preferences dialog
ie: Monstrar li dialog de preferenties

en: Toggle playlist
ie: Monstrar/celar li playlist

en: Toggle fullscreen mode
ie: (Des)activar li mode plen-ecran

en: Leave fullscreen mode
ie: Surtir li mode plen-ecran

en: Show filename on the OSD
ie: Monstrar li nómine de file in li OSD

en: Show progress, elapsed time, and duration on the OSD
ie: Monstrar position, témpore e duration in li OSD

en: Seek backward/forward 5 seconds
ie: Ear 5 sec avan/retro

en: Exact seek backward/forward 1 second
ie: Ear 1 seconde avan/retro

en: Seek backward/forward 1 minute
ie: Ear 1 minute avan/retro

en: Seek to previous/next subtitle
ie: Ear al precedent/sequent subtitul

en: Step backward/forward a single frame
ie: Ear al precedent/sequent cadre

en: Seek to the beginning of the previous/next chapter
ie: Ear al precedent/sequent capitul

en: Halve/double current playback speed
ie: Demiar/duplicar li velocitá de reproduction

en: Reset playback speed to normal
ie: Reverter li velocitá de reproduction

en: Go backward/forward in the playlist
ie: Ear avan/retro in li playlist

en: Remove selected playlist item
ie: Remover li selectet element del playlist

en: Save playlist
ie: Gardar li playlist

en: Set/clear A-B loop points
ie: Assignar o remover punctus A-B

en: Pause or unpause
ie: Pausar o reprender

en: Quit
ie: Surtir

en: Save current playback position and quit
ie: Gardar li actual position del reproduction e surtir

en: Enter search mode
ie: Intrar li mode de sercha

en: Jump to next match
ie: Ear al sequent correspondentie

en: Jump to previous match
ie: Ear al precedent correspondentie

en: Exit search mode
ie: Surtir li mode de sercha

en: Cycle through audio tracks
ie: Alterar li audio-tracks

en: Decrease/increase volume
ie: Augmentar/diminuer li volúmine

en: Mute or unmute
ie: Assurdar

en: Adjust audio delay by +/- 0.1 seconds
ie: Adjustar li retarde de audio por ±0,1 sec

en: Toggle subtitle visibility
ie: Monstrar e celar li subtitules

en: Cycle through available subtitles
ie: Alterar li subtitules

en: Adjust subtitle delay by +/- 0.1 seconds
ie: Adjustar li retarde de subtitules por ±0,1 sec

en: Move subtitles up/down
ie: Mover li subtitules ad-up/-bass

en: Cycle through video tracks
ie: Alterar li video-tracks

en: Take a screenshot
ie: Capter li ecran

en: Take a screenshot, without subtitles
ie: Capter li ecran sin subtitules

en: Resize video to half its original size
ie: Demiar li dimension del video

en: Resize video to its original size
ie: Monstrar li video in su original dimension

en: Resize video to double its original size
ie: Duplicar li dimension del video

en: Adjust contrast
ie: Adjustar li contraste

en: Adjust brightness
ie: Adjustar li luciditá

en: Adjust gamma
ie: Adjustar li gamme

en: Adjust saturation
ie: Adjustar li saturation

en: Cycle aspect ratio override
ie: Alterar li aspecte

en: User Interface
ie: Interfacie de usator

en: Subtitle
ie: Subtitul

en: Playback
ie: Reproduction

en: Seeking
ie: Sercha

en: Load Audio Track…
ie: Cargar un track de audio…

en: Load Video Track…
ie: Cargar un track de video…

en: Load Subtitle Track…
ie: Cargar un track de subtitules…

en: Error
ie: Errore

en: Add Folder to Playlist
ie: Adjunter un fólder al playlist

en: Open Folder
ie: Aperter un fólder

en: Add File to Playlist
ie: Adjunter un file al playlist

en: Open File
ie: Aperter un file

en: Add Location to Playlist
ie: Adjunter un localisation al playlist

en: Open Location
ie: Aperter un localisation

en: Save Playlist
ie: Gardar li playlist
