gnome-mpv 0.2 - en to ja translation catalogue (148 entries)

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
ja: 前のバージョンから設定が移動されたか

en: Automatically resize window to fit video
ja: ウィンドウのサイズをビデオに合わせる

en: Prefer dark theme
ja: ダークテーマを使用する

en: Enable client-side decorations
ja: CSDを有効にする

en: Use floating controls in windowed mode
ja: ウィンドウモードでフローティングコントロールを使用する

en: Automatically hide mouse cursor in windowed mode
ja: ウィンドウモードでマウスカーソルを隠す

en: The minimum cursor speed at which floating controls will be unhidden.
ja: フローティングコントロールが非表示になる最小カーソル速度

en: Use skip buttons to control the playlist
ja: プレイリストのコントロールにスキップボタンを使用する

en: Remember last location in file chooser
ja: 最後に選択したファイルの場所を覚えておく

en: Always open new window
ja: 常に新しいウィンドウを開く

en: Always append opened files to playlist
ja: 常に開いたファイルをプレイリストに追加する

en: Always show title buttons
ja: 常にタイトルボタンを表示する

en: If true, title buttons (close, maximize, minimize, etc.) are always shown. If false, the buttons will be hidden in fullscreen mode.
ja: 真ならば 、(閉じる、最大化、最小化などの) タイトルボタンは常に表示されます。偽ならば、フルスクリーンモードではタイトルボタンは隠されます。

en: Give focus to the window when opening new files
ja: 新しいファイルを開くときにウィンドウにフォーカスを移す

en: If true, Celluloid will give focus to the window when a new file is opened. If false, no attempt will be made.
ja: 真の場合、Celluloidは新しいファイルが開かれた時にウィンドウにフォーカスを与えます。偽の場合、フォーカスを与えません。

en: Path to mpv configuration file
ja: mpv設定ファイル

en: Load mpv configuration file
ja: mpv設定ファイルを読み込む

en: Path to mpv input configuration file
ja: mpv入力設定ファイルのパス

en: Load mpv input configuration file
ja: mpv入力設定ファイルを読み込む

en: Enable MPRIS support
ja: MPRISサポートを有効にする

en: Enable menubar accelerator key handling
ja: メニューバーのアクセラレータキー操作を有効にする

en: Prefetch metadata
ja: メタデータをプリフェチする

en: Ignore playback errors
ja: 再生エラーを無視する

en: Inhibit session idling
ja: セッションのアイドリングを抑制する

en: Make video area draggable
ja: ビデオエリアをドラッグ可能にする

en: Width of the window
ja: ウィンドウの幅

en: Height of the window
ja: ウィンドウの高さ

en: Whether or not the window is maximized
ja: ウィンドウが最大化されるかどうか

en: Volume of player
ja: 音量

en: Whether or not to loop when the end of playlist is reached
ja: プレイリストの終了時にループするかどうか

en: Width of the playlist
ja: プレイリストの幅

en: Show/hide the controls
ja: コントロールの表示/非表示

en: Show/hide the playlist
ja: プレイリストの表示/非表示

en: URI of the last folder accessed
ja: 最後にアクセスしたフォルダのURI

en: GTK+ frontend for mpv
ja: MPVのGTKフロントエンド

en: Celluloid is a simple media player that can play virtually all video and audio formats. It supports playlists and MPRIS2 media player controls. The design of Celluloid follows the GNOME Human Interface Guidelines, but can also be adapted for other systems that don't use client-side decorations (CSD). It is based on the mpv library and GTK.
ja: Celluloidは事実上すべてのビデオとオーディオのフォーマットを再生できるシンプルなメディアプレイヤーです。プレイリストとMPRIS2メディアプレイヤー制御をサポートしています。CelluloidのデザインはGNOME Human Interface Guidelinesに従っています。しかし、他のクライアントサイドデコレーション (CSD)をサポートしていないシステムにも適合できます。mpvライブラリとGTKベースです。

en: Features:
ja: 機能:

en: Drag and drop playlist
ja: プレイリストをドラッグアンドドロップ

en: Loading external mpv configuration files
ja: mpvの外部設定ファイルをロードします。

en: MPRIS2 D-Bus interface
ja: MPRIS2 D-Busインターフェース

en: The Celluloid Developers
ja: Celluloidの開発者

en: This release contains the following changes:
ja: リリースには次の変更が含まれています:

en: This listing is incomplete. See git log for complete changelog.
ja: このリストは不完全です。完全な変更履歴はgit logを参照してください。

en: This is mostly a bugfix release. It contains the following changes:
ja: このリリースは主にバグ修正です。以下の変更が含まれています:

en: Fix autofit triggering regardless of settings.
ja: 設定に関係なくオートフィットトリガーを修正しました。

en: Fix window size shrinking across sessions.
ja: セッション間で縮小するウィンドウサイズを修正しました。

en: Fix crash when playing files with names containing invalid encoding.
ja: 無効なエンコーディングを含む名前のファイルを再生する時にクラッシュする不具合を修正しました。

en: Fix drag-and-drop not working with some file managers.
ja: いくつかのファイルマネージャでドラッグアンドドロップができない不具合を修正しました。

en: Migrate to GTK4.
ja: GTK4への移行

en: Add Greek translation by @lepa22.
ja: @lepa22さんによるギリシャ語の翻訳を追加

en: Add Korean translation by @jullee96.
ja: @jullee96さんによる韓国語の翻訳を追加

en: Add Norwegian Bokmål translation by Allan Nordhøy.
ja: Allan Nordhøy さんによるノルウェー語(ブークモール)の翻訳を追加

en: Add Occidental translation by OIS.
ja: OSI さんによる西洋語の翻訳を追加

en: Add Arabic translation by Mohamed Benkouider.
ja: Mohamed Benkouider さんによるアラビア語の翻訳を追加

en: Add Urdu translation by Ahmed Iqbal.
ja: Ahmed Iqbal さんによるウルドゥー語の翻訳を追加

en: Add option to show title buttons in fullscreen mode.
ja: フルスクリーンモードでタイトルボタンを表示するオプションを追加

en: Add option to present the window when opening files.
ja: ファイルを開くときにウィンドウを表示するオプションを追加。

en: Change default screenshot filename template to FILENAME-TIMESTAMP (%f-%P).
ja: デフォルトのスクリーンショットのファイル名テンプレートを FILENAME-TIMESTAMP (%f-%P) に変更しました。

en: Fix inaccurate timestamp preview.
ja: 不正確なタイムスタンプのプレビューを修正しました。

en: Add Basque translation by @aldatsa.
ja: @aldatsaさんによるバスク語の翻訳を追加

en: Make the shuffle and loop command line options work properly.
ja: シャッフルとループのコマンドラインオプションが正しく機能するようにしました。

en: Make the main menu button toggleable by pressing F10.
ja: F10を押してメインメニューを開けるようにしました。

en: Add a setting for always appending opened files to the playlist.
ja: 開いているファイルを常にプレイリストに追加する機能を追加。

en: Allow appending files to playlist by holding shift while dropping files onto the video area.
ja: Shiftキーを押しながらビデオエリアにファイルをドロップすると、プレイリストに追加できるようになりました。

en: Make CSD header bar toggleable via the mpv property "border".
ja: MPVのプロパティ "border" を介してCSDヘッダーバーを切り替え可能にしました。

en: Include Flatpak manifest in the repo. This allows Celluloid to be built in one click in apps like GNOME Builder.
ja: リポジトリにFlatpakのマニフェストを含めます。これにより、CelluloidをGNOME Builderなどのアプリでワンクリックでビルドできるようになります。

en: Prevent constant resizing of the seek bar due to timestamp label resizing as its value changes.
ja: タイムスタンプラベルの値変更に伴い、シークバーが常にリサイズされることを防止します。

en: Only show a single error dialog when a large number of errors occurs in rapid succession.
ja: 大量のエラーが連続して発生した場合、エラーダイアログを一つだけ表示するようにしました。

en: Multimedia Player
ja: マルチメディアプレイヤー

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Add to Playlist
ja: プレイリストへ追加する

en: Playing
ja: 再生中

en: Enqueue
ja: エンキュー

en: OPTIONS
ja: オプション

en: Pause
ja: 一時停止

en: Play
ja: 再生

en: Stop
ja: 停止

en: Forward
ja: 進む

en: Rewind
ja: 戻る

en: Next Chapter
ja: 次のチャプター

en: Previous Chapter
ja: 前のチャプター

en: Loop Playlist
ja: プレイリストをループする

en: Shuffle Playlist
ja: プレイリストをシャッフルする

en: Toggle Fullscreen
ja: 全面表示への切替

en: Video Files
ja: 動画

en: Open File…
ja: ファイルを開く…

en: (None)
ja: (なし)

en: None
ja: なし

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
ja: 不明

note: Disable the menu item by setting the action to something * invalid.
en: No disc found
ja: ディスクが見つかりません

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Open File…
ja: ファイルを開く (_O)…

en: Open _Folder…
ja: フォルダーを開く (_F)…

en: Open _Location…
ja: 場所を開く (_L)…

en: Open _Disc…
ja: ディスクを開く (_D)…

en: _Save Playlist
ja: プレイリストの保存(_S)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Fullscreen
ja: 全画面表示(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット (_K)

en: _About Celluloid
ja: Celluloid について (_A)

en: Open _Disc
ja: ディスクを開く(_D)

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
ja: 再生が異常終了しました。理由: %s

en: Location:
ja: 場所:

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Failed to apply one or more MPV options.
ja: 1つ以上のMPVオプションを適用できませんでした。

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Add…
ja: 追加(_A)…

en: Add _Folder…
ja: フォルダを追加(_F)…

en: _Shuffle
ja: シャッフル(_S)

en: Loop _Playlist
ja: プレイリストをループ(_P)

en: Playlist is empty
ja: プレイリストが空です

en: Add Plugin
ja: プラグインを追加

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
ja: %s から %s へファイルをコピーできません。理由: %s

en: Plugins
ja: プラグイン

en: mpv configuration file:
ja: mpv設定ファイル:

en: mpv input configuration file:
ja: mpv入力設定ファイル:

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Config Files
ja: 設定ファイル

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Preferences
ja: 設定

en: Add location to playlist
ja: プレイリストに場所を追加

en: Toggle playlist
ja: プレイリストの表示・非表示

en: Reset playback speed to normal
ja: 再生速度を標準に戻す

en: Remove selected playlist item
ja: 選択中の項目をプレイリストから削除

en: Save playlist
ja: プレイリストを保存

en: Pause or unpause
ja: 一時停止/解除

en: Quit
ja: 終了

en: Enter search mode
ja: 検索モードを開始

en: Exit search mode
ja: 検索モードを終了

en: Decrease/increase volume
ja: 音量の増減

en: Mute or unmute
ja: ミュート/解除

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Video
ja: ビデオ

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Load Audio Track…
ja: 音声トラックをロードする…

en: Load Video Track…
ja: ビデオトラックをロードする…

en: Load Subtitle Track…
ja: 字幕をロードする…

en: Error
ja: エラー

en: Add Folder to Playlist
ja: フォルダーをプレイリストに追加する

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Add File to Playlist
ja: プレイリストの表示・非表示

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: Save Playlist
ja: プレイリストの保存
