gnome-mpv 0.15 - en to pt_PT translation catalogue (282 entries)

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
pt_PT: Se as definições já foram migradas da versão anterior

en: Automatically resize window to fit video
pt_PT: Ajustar automaticamente a janela ao vídeo

en: Prefer dark theme
pt_PT: Preferir tema escuro

en: Enable client-side decorations
pt_PT: Ativar decorações 'client-side'

en: Use floating controls in windowed mode
pt_PT: Utilizar controlos flutuantes no modo de janela

en: Automatically hide mouse cursor in windowed mode
pt_PT: Ocultar automaticamente o cursor do rato no modo de janela

en: The minimum cursor speed at which floating controls will be unhidden.
pt_PT: A velocidade mínima do cursor para que os controlos flutuantes sejam mostrados.

en: Size of the dead zone in which cursor movement will not cause the controls to be shown.
pt_PT: Tamanho da zona morta em que o movimento do cursor não fará com que os controlos sejam mostrados.

en: Use skip buttons to control the playlist
pt_PT: Utilizar botões de ignorar para controlar a lista de reprodução

en: Remember last location in file chooser
pt_PT: Lembrar último local na escolha do ficheiro

en: Always open new window
pt_PT: Abrir sempre uma nova janela

en: Always append opened files to playlist
pt_PT: Anexar sempre ficheiros abertos à lista de reprodução

en: Always show title buttons
pt_PT: Mostrar sempre botões de título

en: If true, title buttons (close, maximize, minimize, etc.) are always shown. If false, the buttons will be hidden in fullscreen mode.
pt_PT: Se verdadeiro, os botões de título (fechar, maximizar, minimizar, etc.) são sempre mostrados. Se falsos, os botões serão ocultados em modo de ecrã inteiro.

en: Give focus to the window when opening new files
pt_PT: Dar enfoque à janela ao abrir novos ficheiros

en: If true, Celluloid will give focus to the window when a new file is opened. If false, no attempt will be made.
pt_PT: Se verdadeiro, o Celluloid dará enfoque à janela quando um novo ficheiro for aberto. Se falso, não será feita qualquer tentativa.

en: Options to pass to mpv
pt_PT: Opções a passar para o mpv

en: Path to mpv configuration file
pt_PT: Caminho do ficheiro de configuração mpv

en: Load mpv configuration file
pt_PT: Carregar o ficheiro de configuração do mpv

en: Path to mpv input configuration file
pt_PT: Caminho para ficheiro de configurações de entrada mpv

en: Load mpv input configuration file
pt_PT: Carregar o ficheiro de configuração de entrada do mpv

en: Enable MPRIS support
pt_PT: Ativar suporte a MPRIS

en: Enable menubar accelerator key handling
pt_PT: Ativar gestão de teclas do acelerador da barra de menus

en: Prefetch metadata
pt_PT: Pré-obtenção de meta-dados

en: Ignore playback errors
pt_PT: Ignorar erros de reprodução

en: Inhibit session idling
pt_PT: Inibir a sessão inativa

en: Make video area draggable
pt_PT: Tornar a área de vídeo arrastável

en: Width of the window
pt_PT: Largura da janela

en: Height of the window
pt_PT: Altura da janela

en: Whether or not the window is maximized
pt_PT: Se a janela está ou não maximizada

en: Volume of player
pt_PT: Volume da aplicação

en: Whether or not to loop when the end of playlist is reached
pt_PT: Se deve ou não repetir do início ao chegar ao fim da lista de reprodução

en: Width of the playlist
pt_PT: Largura da lista de reprodução

en: Show/hide the controls
pt_PT: Mostrar/ocultar os controlos

en: Show/hide the playlist
pt_PT: Mostrar/ocultar a lista de reprodução

en: URI of the last folder accessed
pt_PT: URI da última pasta acedida

en: GTK+ frontend for mpv
pt_PT: Interface GTK+ para mpv

en: Celluloid is a simple media player that can play virtually all video and audio formats. It supports playlists and MPRIS2 media player controls. The design of Celluloid follows the GNOME Human Interface Guidelines, but can also be adapted for other systems that don't use client-side decorations (CSD). It is based on the mpv library and GTK.
pt_PT: O Celluloid é um reprodutor multimédia simples que pode reproduzir praticamente todos os formatos de vídeo e áudio. Tem suporte a listas de reprodução e controlos MPRIS2. O projeto Celluloid segue as diretrizes GNOME Human Interface, mas também pode ser adaptado para outros sistemas que não utilizem decorações 'client-side' (CSD). É baseado na biblioteca mpv e no GTK.

en: Features:
pt_PT: Funcionalidades:

en: Drag and drop playlist
pt_PT: Arrastar e largar listas de reprodução

en: Loading external mpv configuration files
pt_PT: Carregar ficheiros de configuração mpv externos

en: MPRIS2 D-Bus interface
pt_PT: Interface MPRIS2 D-Bus

en: The Celluloid Developers
pt_PT: Os programadores do Celluloid

en: This release contains the following changes:
pt_PT: Esta versão contém as seguintes alterações:

en: This listing is incomplete. See git log for complete changelog.
pt_PT: Esta lista está incompleta. Consulte o registo git para ver todas as alterações.

en: This is mostly a bugfix release. It contains the following changes:
pt_PT: Esta é sobretudo uma versão de correção de bugs. Contém as seguintes alterações:

en: Fix autofit triggering regardless of settings.
pt_PT: Corrige o acionamento de ajuste automático, independentemente das definições.

en: Fix window size shrinking across sessions.
pt_PT: Corrige a redução do tamanho da janela entre as sessões.

en: Fix crash when playing files with names containing invalid encoding.
pt_PT: Corrige a falha ao reproduzir ficheiros com nomes que contenham codificação inválida.

en: Fix drag-and-drop not working with some file managers.
pt_PT: Corrige o arrastar e largar de não funcionar com alguns gestores de ficheiros.

en: Fix playback starting when the last playlist item is removed.
pt_PT: Corrige o início da reprodução quando o último item da lista de reprodução é removido.

en: Migrate to GTK4.
pt_PT: Migração para GTK4.

en: Add Greek translation by @lepa22.
pt_PT: Tradução Grega adicionada por @lepa22.

en: Add Korean translation by @jullee96.
pt_PT: Tradução Coreana adicionada por @jullee96.

en: Add Norwegian Bokmål translation by Allan Nordhøy.
pt_PT: Tradução Norueguesa de Bokmål adicicionada por Allan Nordhøy.

en: Add Occidental translation by OIS.
pt_PT: Tradução Ocidental adicionada por OIS.

en: Add Arabic translation by Mohamed Benkouider.
pt_PT: Tradução Árabe adicionada por Mohamed Benkouider.

en: Add Urdu translation by Ahmed Iqbal.
pt_PT: Tradução Urdu adicionada por Ahmed Iqbal.

en: Add option to show title buttons in fullscreen mode.
pt_PT: Adicionada a opção para mostrar botões de título em modo de ecrã inteiro.

en: Add option to present the window when opening files.
pt_PT: Adicionada a opção para apresentar a janela ao abrir ficheiros.

en: Change default screenshot filename template to FILENAME-TIMESTAMP (%f-%P).
pt_PT: Alterado o modelo de ficheiro de captura de ecrã predefinido para FILENAME-TIMESTAMP (%f-%P).

en: Fix inaccurate timestamp preview.
pt_PT: Corrige a visualização de carimbo de data/hora imprecisa.

en: Add Basque translation by @aldatsa.
pt_PT: Tradução Basca adicionada por @aldatsa.

en: Make the shuffle and loop command line options work properly.
pt_PT: Fazer com que as opções de linha de comandos shuffle e loop funcionem corretamente.

en: Make the main menu button toggleable by pressing F10.
pt_PT: Tornar o botão do menu principal comutável premindo F10.

en: Add a setting for always appending opened files to the playlist.
pt_PT: Adicionar uma configuração para anexar sempre os ficheiros abertos à lista de reprodução.

en: Allow appending files to playlist by holding shift while dropping files onto the video area.
pt_PT: Permitir a anexação de ficheiros à lista de reprodução, pressionando o shift enquanto se largam ficheiros na área de vídeo.

en: Make CSD header bar toggleable via the mpv property "border".
pt_PT: Tornar a barra de cabeçalho do CSD comutável através da "margem" da propriedade mpv.

en: Include Flatpak manifest in the repo. This allows Celluloid to be built in one click in apps like GNOME Builder.
pt_PT: Incluir o manifesto Flatpak no repositório. Isto permite que o Celluloid seja compilado com um clique em aplicações como o GNOME Builder.

en: Make it possible to activate context menu when the playlist is empty.
pt_PT: Tornar possível ativar o menu de contexto quando a lista de reprodução estiver vazia.

en: Prevent constant resizing of the seek bar due to timestamp label resizing as its value changes.
pt_PT: Impedir o redimensionamento constante da barra de procura devido ao redimensionamento da etiqueta do selo temporal à medida que o seu valor muda.

en: Only show a single error dialog when a large number of errors occurs in rapid succession.
pt_PT: Apenas mostrar um único diálogo de erro quando ocorre um grande número de erros em sucessão rápida.

en: Add menu item for opening folders.
pt_PT: Adicionar item de menu para abrir pastas.

en: Adjust position of UI elements of modal dialogs in non-CSD mode to be more consistent with CSD mode.
pt_PT: Ajustar a posição dos elementos de UI dos diálogos modais em modo não-CSD para ser mais consistente com o modo CSD.

en: Add support for loading external video tracks.
pt_PT: Adicionar apoio ao carregamento de faixas de vídeo externas.

en: Make playlist shuffle toggleable.
pt_PT: Tornar a lista de reprodução baralhável.

en: Make arrow key bindings work with arrow keys on numpad.
pt_PT: Fazer com que as teclas de seta funcionem com as teclas de seta no teclado numérico.

en: Adjust the range of volume button based on the value of the volume-max property.
pt_PT: Ajuste o intervalo do botão de volume com base no valor da propriedade volume-max.

en: Retain window maximization state across sessions.
pt_PT: Manter o estado de maximização da janela ao longo das sessões.

en: Retain loop state across sessions.
pt_PT: Manter o estado do ciclo ao longo das sessões.

en: Implement playlist search.
pt_PT: Implementar a pesquisa na lista de reprodução.

en: Update the list of shortcuts in Keyboard Shortcuts dialog.
pt_PT: Atualize a lista de atalhos na janela de teclas de atalho.

en: Correctly handle quotes and escape sequences in extra mpv options.
pt_PT: Manusear correctamente as citações e as sequências de escape em opções de extra mpv.

en: Display time at cursor position when hovering the seek bar.
pt_PT: Mostrar o tempo na posição do cursor ao passar o rato na barra de pesquisa.

en: Deprecate '--mpv-options'. Options starting with '--mpv-' can be used to set mpv options instead. For example, passing '--mpv-vf=vflip' to Celluloid is equivalent to passing '--vf=vflip' to mpv.
pt_PT: Depreciar "--mpv-opções". Opções que começam com '--mpv-' podem ser usadas para definir opções de mpv. Por exemplo, passar '--mpv-vf=vflip' para Celluloid é equivalente a passar '--vf=vflip' para mpv.

en: Add support for configuring dead zone, an area in which mouse movement will not cause controls to be shown.
pt_PT: Adicionar suporte para a configuração da zona morta, uma área em que o movimento do rato não fará com que os controlos sejam mostrados.

en: Make window sizing work correctly with HiDPI displays.
pt_PT: Faça o dimensionamento correto das janelas com os monitores HiDPI.

en: Add Finnish translation by Kimmo Kujansuu.
pt_PT: Tradução do Finlandês por Kimmo Kujansuu.

en: Add Slovenian translation by @bertronika.
pt_PT: Tradução do Esloveno por @bertronika.

en: Add Persian translation by @danialbehzadi
pt_PT: Tradução persa por @danialbehzadi

en: Add Ukranian translation by @vl-nix
pt_PT: Tradução ucraniana por @vl-nix

en: Add support for showing/hiding window decorations using the mpv option --border
pt_PT: Adicionado suporte para mostrar/ocultar decorações de janelas com a opção mpv --border

en: Add menu item for opening discs
pt_PT: Adicionado item de menu para abrir discos

en: Block cursor autohide when volume popup is open in windowed mode
pt_PT: Bloqueio à ocultação automática do cursor se o alerta de volume for aberto no modo de janela

en: Fix crash with mpv 0.30
pt_PT: Correção a um erro com mpv 0.30

en: Rename project to Celluloid
pt_PT: Alteração do nome da aplicação para Celluloid

en: Add Turkish translation by @TeknoMobil
pt_PT: Tradução para turco por @TeknoMobil

en: Add Esperanto translation by @F3nd0
pt_PT: Tradução para esperanto por @F3nd0

en: Migrate from opengl-cb to the new render API
pt_PT: Migração de opengl-cb para a nova API de renderização

en: Handle numpad keybindings
pt_PT: Gestão de teclas de atalho em teclados numéricos

en: Handle unicode keybindings
pt_PT: Gestão de teclas de atalho unicode

en: Forward media key events to mpv
pt_PT: Encaminhamento de eventos das teclas multimédia para mpv

en: Add dconf key for controlling cursor speed at which controls are unhidden
pt_PT: Adicionada uma chave dconf para controlar a velocidade do cursor necessária para mostrar os controlos

en: Add option for suppressing playback errors
pt_PT: Adicionada uma opção para suprimir os erros de reprodução

en: Split up the General tab in the preferences dialog
pt_PT: Separação do separador Geral no diálogo de preferências

en: Improve behavior when toggling playlist under tiling window managers
pt_PT: Melhorias no comportamento ao alternar a lista de reprodução em gestores de janelas 'tiling'

en: Move app menu items to primary menu
pt_PT: Colocação dos itens de menu da aplicação no menu principal

en: Use separate MPRIS DBus connection for each window
pt_PT: Utilização de uma ligação distinta MPRIS DBus para cada janela

en: Add support for MPRIS property LoopStatus
pt_PT: Adicionado suporte à propriedade LoopStatus MPRIS

en: Add option --mpv-options for setting arbitrary mpv options from the command-line
pt_PT: Adicionada a opção --mpv-options para definir opções arbitrárias mpv a partir da linha de comando

en: Set default screenshot directory to XDG_PICTURES_DIR
pt_PT: Definição do diretório de capturas de ecrã para XDG_PICTURES_DIR

en: Improve handling of --window-scale, --autofit, --autofit-larger, and --autofit-smaller
pt_PT: Melhorias na gestão das opções --window-scale, --autofit, --autofit-larger e --autofit-smaller

en: Add command line option for setting WM_ROLE
pt_PT: Adicionada uma opção de linha de comando para definir WM_ROLE

en: Add context menu item for removing playlist items
pt_PT: Adicionado um item ao menu de contexto para remover itens da lista de reprodução

en: Add context menu item for copying location of playlist items
pt_PT: Adicionado um item ao menu de contexto para copiar a localização dos itens da lista de reprodução

en: Add option to make skip buttons change playlist entries rather than chapters
pt_PT: Adicionada uma opção para que os botões Ignorar alterem entre entradas da lista de reprodução e não entre capítulos

en: Make the file chooser accept non-local locations
pt_PT: Permitir que o seletor de ficheiros aceite localizações não locais

en: Add right-click menu entry for looping a single file
pt_PT: Adicionada um item ao menu de contexto para repetir um único ficheiro

en: Handle property change events for fullscreen and window-scale
pt_PT: Manipulação de eventos de alteração da propriedade para ecrã inteiro e escala de janela

en: Add option to autohide mouse cursor in windowed mode
pt_PT: Adicionada uma opção para ocultar automaticamente o cursor do rato no modo de janela

en: The main window showing the application in action
pt_PT: Janela principal a mostrar a aplicação em ação

en: The main window with CSD disabled
pt_PT: Janela principal com decorações 'client side' desativadas

en: The main window with playlist open
pt_PT: Janela principal com uma lista de reprodução aberta

en: Multimedia Player
pt_PT: Reprodutor multimédia

en: Play movies and videos
pt_PT: Reproduzir filmes e vídeos

note: Translators: Search terms to find this application. Don't translate the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Album;Music;GNOME;mpv;
pt_PT: Vídeo;Filme;Clip;Séries;Reprodutor;DVD;TV;Disco;Álbum;Música;GNOME;mpv;

en: New Window
pt_PT: Nova janela

en: Add to Playlist
pt_PT: Adicionar à lista de reprodução

en: Playing
pt_PT: Em reprodução

en: Show release version
pt_PT: Mostrar a versão

en: Enqueue
pt_PT: Colocar na fila

en: Create a new window
pt_PT: Criar uma nova janela

en: OPTIONS
pt_PT: OPÇÕES

en: Set the window role
pt_PT: Define o papel da janela

en: Don't connect to an already-running instance
pt_PT: Não ligar a uma instância em execução

en: Set the mpv option MPVOPTION to VALUE
pt_PT: Definir a opção mpv MPVOPTION para VALOR

en: VALUE
pt_PT: VALOR

en: invalid encoding
pt_PT: codificação inválida

en: Pause
pt_PT: Pausa

en: Play
pt_PT: Reproduzir

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Forward
pt_PT: Avançar

en: Rewind
pt_PT: Recuar

en: Next Chapter
pt_PT: Capítulo seguinte

en: Previous Chapter
pt_PT: Capítulo anterior

en: Loop Playlist
pt_PT: Lista de reprodução em ciclo

en: Shuffle Playlist
pt_PT: Reproduzir aleatoriamente a lista de reprodução

en: Toggle Fullscreen
pt_PT: Alternar para ecrã inteiro

en: All Files
pt_PT: Todos os ficheiros

en: Media Files
pt_PT: Ficheiros multimédia

en: Audio Files
pt_PT: Ficheiros de áudio

en: Video Files
pt_PT: Ficheiros de vídeo

en: Image Files
pt_PT: Ficheiros de imagem

en: Subtitle Files
pt_PT: Ficheiros de legendas

en: Open File…
pt_PT: Abrir ficheiro…

en: (None)
pt_PT: (Nenhum)

en: None
pt_PT: Nenhum

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: _Load External…
pt_PT: _Carregar externo…

note: Disable the menu item by setting the action to something * invalid.
en: No disc found
pt_PT: Nenhum disco encontrado

en: _File
pt_PT: _Ficheiro

en: _Open File…
pt_PT: _Abrir ficheiro…

en: Open _Folder…
pt_PT: Abrir _pasta…

en: Open _Location…
pt_PT: Abrir _localização…

en: Open _Disc…
pt_PT: Abrir _disco…

en: _Save Playlist
pt_PT: Guardar li_sta de reprodução

en: _New Window
pt_PT: _Nova janela

en: _Quit
pt_PT: Sa_ir

en: _Edit
pt_PT: _Editar

en: _Preferences
pt_PT: _Preferências

en: _Video Track
pt_PT: Faixa de _vídeo

en: _Audio Track
pt_PT: F_aixa de áudio

en: S_ubtitle Track
pt_PT: Fa_ixa de legendas

en: _View
pt_PT: _Ver

en: _Toggle Controls
pt_PT: Al_ternar controlos

en: _Fullscreen
pt_PT: _Ecrã inteiro

en: _Help
pt_PT: Aj_uda

en: _Keyboard Shortcuts
pt_PT: Teclas de atal_ho

en: _About Celluloid
pt_PT: _Acerca do Celluloid

en: Open _Disc
pt_PT: Abrir _disco

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
pt_PT: A reprodução terminou abruptamente. Motivo: %s.

en: Location:
pt_PT: Localização:

en: _Open
pt_PT: _Abrir

en: _Cancel
pt_PT: _Cancelar

en: Failed to apply one or more MPV options.
pt_PT: Falha ao aplicar uma ou mais opções mpv.

en: _Copy Location
pt_PT: _Copiar localização

en: _Remove
pt_PT: _Remover

en: _Add…
pt_PT: _Adicionar…

en: Add _Folder…
pt_PT: Adicionar _pasta…

en: Add _Location…
pt_PT: Adicionar _localização…

en: _Shuffle
pt_PT: Mi_sturar

en: Loop _File
pt_PT: Repetir _ficheiro

en: Loop _Playlist
pt_PT: Re_petir lista de reprodução

en: Playlist is empty
pt_PT: Lista de reprodução vazia

en: Add Plugin
pt_PT: Adicionar plugin

en: Lua Plugins
pt_PT: Plugins Lua

en: JavaScript Plugins
pt_PT: Plugins JavaScript

en: C Plugins
pt_PT: Plugins C

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
pt_PT: Falha ao copiar o ficheiro de '%s' para '%s'. Motivo: %s

en: Failed to delete file '%s'. Reason: %s
pt_PT: Falha ao eliminar o ficheiro '%s'. Motivo: %s

en: Are you sure you want to remove this script? This action cannot be undone.
pt_PT: Tem a certeza de que deseja remover este script? Esta ação não pode ser desfeita.

en: mpv configuration file:
pt_PT: Ficheiro de configuração mpv:

en: mpv input configuration file:
pt_PT: Ficheiro de configuração de entrada mpv:

en: Config Files
pt_PT: Ficheiros de configuração

en: Miscellaneous
pt_PT: Outras

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Open file
pt_PT: Abrir ficheiro

en: Open location
pt_PT: Abrir localização

en: Add file to playlist
pt_PT: Adicionar ficheiro à lista de reprodução

en: Add location to playlist
pt_PT: Adicionar localização à lista de reprodução

en: Show preferences dialog
pt_PT: Mostrar janela de preferências

en: Toggle playlist
pt_PT: Alternar lista de reprodução

en: Toggle fullscreen mode
pt_PT: Alternar ecrã inteiro

en: Leave fullscreen mode
pt_PT: Sair de ecrã inteiro

en: Toggle OSD states between normal and playback time/duration
pt_PT: Alternar estados do OSD entre normal e o duração/tempo de reprodução

en: Show filename on the OSD
pt_PT: Mostrar nome do ficheiro no OSD

en: Show progress, elapsed time, and duration on the OSD
pt_PT: Mostrar progresso, tempo decorrido e duração no OSD

en: Seek backward/forward 5 seconds
pt_PT: Procurar Recuar/Avançar 5 segundos

en: Exact seek backward/forward 1 second
pt_PT: Procura exata Recuar/Avançar exatamente 1 segundo

en: Seek backward/forward 1 minute
pt_PT: Procurar Recuar/Avançar 1 minuto

en: Exact seek backward/forward 5 seconds
pt_PT: Procura exata Recuar/Avançar exatamente 5 segundos

en: Seek to previous/next subtitle
pt_PT: Ir para a legenda anterior/seguinte

en: Step backward/forward a single frame
pt_PT: Recuar/Avançar exatamente um frame

en: Seek to the beginning of the previous/next chapter
pt_PT: Ir para o início do capítulo anterior/seguinte

en: Decrease/increase playback speed by 10%
pt_PT: Reduzir/aumentar velocidade de reprodução em 10%

en: Halve/double current playback speed
pt_PT: Reduzir a metade/duplicar velocidade de reprodução

en: Reset playback speed to normal
pt_PT: Restaurar velocidade de reprodução

en: Go backward/forward in the playlist
pt_PT: Recuar/avançar na lista de reprodução

en: Remove selected playlist item
pt_PT: Remover item selecionado da lista de reprodução

en: Save playlist
pt_PT: Guardar lista de reprodução

en: Set/clear A-B loop points
pt_PT: Definir/Limpar pontos de ciclo A-B

en: Toggle infinite looping
pt_PT: Alternar ciclo infinito

en: Pause or unpause
pt_PT: Pausa ou continuar

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Save current playback position and quit
pt_PT: Guardar posição na lista de reprodução e sair

en: Enter search mode
pt_PT: Entrar no modo de pesquisa

en: Jump to next match
pt_PT: Ir para a ocorrência seguinte

en: Jump to previous match
pt_PT: Ir para a ocorrência anterior

en: Exit search mode
pt_PT: Sair do modo de pesquisa

en: Cycle through audio tracks
pt_PT: Percorrer faixas de áudio

en: Decrease/increase volume
pt_PT: Reduzir/aumentar volume

en: Mute or unmute
pt_PT: SIlenciar ou restaurar

en: Adjust audio delay by +/- 0.1 seconds
pt_PT: Ajustar atraso de áudio em +/- 0,1 segundos

en: Toggle subtitle visibility
pt_PT: Alternar visibilidade das legendas

en: Cycle through available subtitles
pt_PT: Percorrer legendas disponíveis

en: Adjust subtitle delay by +/- 0.1 seconds
pt_PT: Ajustar atraso das legendas em +/- 0,1 segundos

en: Toggle SSA/ASS subtitles style override
pt_PT: Alternar substituição da estilo das legendas SSA/ASS

en: Move subtitles up/down
pt_PT: Mover legendas para cima/baixo

en: Toggle VSFilter aspect compatibility mode
pt_PT: Alternar modo de compatibilidade do aspeto VSFilter

en: Cycle through video tracks
pt_PT: Percorrer faixas de vídeo

en: Decrease/increase pan-and-scan range
pt_PT: Reduzir/aumentar intervalo de panorâmica

en: Take a screenshot
pt_PT: Capturar ecrã

en: Take a screenshot, without subtitles
pt_PT: Capturar ecrã, sem legendas

en: Take a screenshot, as the window shows it
pt_PT: Capturar ecrã tal como é mostrado

en: Resize video to half its original size
pt_PT: Ajustar vídeo para metade do tamanho original

en: Resize video to its original size
pt_PT: Ajustar vídeo para o tamanho original

en: Resize video to double its original size
pt_PT: Ajustar vídeo para o dobro do tamanho original

en: Adjust contrast
pt_PT: Ajustar contraste

en: Adjust brightness
pt_PT: Ajustar brilho

en: Adjust gamma
pt_PT: Ajustar gama

en: Adjust saturation
pt_PT: Ajustar saturação

en: Activate or deactivate deinterlacer
pt_PT: Ativar ou desativar o desentrelaçador

en: Cycle aspect ratio override
pt_PT: Substituição da relação de aspeto

en: User Interface
pt_PT: Interface

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: Subtitle
pt_PT: Legenda

en: Playback
pt_PT: Reprodução

en: Seeking
pt_PT: Pesquisa

en: Playlist
pt_PT: Lista de reprodução

en: Load Audio Track…
pt_PT: Carregar faixa de áudio…

en: Load Video Track…
pt_PT: Carregar faixa de vídeo…

en: Load Subtitle Track…
pt_PT: Carregar faixa de legendas…

en: Enabling or disabling client-side decorations requires restarting to take effect.
pt_PT: Para ativar ou desativar as decorações 'client-side', tem que reiniciar a aplicação.

en: Error
pt_PT: Erro

en: Add Folder to Playlist
pt_PT: Adicionar pasta à lista de reprodução

en: Open Folder
pt_PT: Abrir pasta

en: Add File to Playlist
pt_PT: Adicionar ficheiro à lista de reprodução

en: Open File
pt_PT: Abrir ficheiro

en: Add Location to Playlist
pt_PT: Adicionar local à lista de reprodução

en: Open Location
pt_PT: Abrir localização

en: Save Playlist
pt_PT: Guardar lista de reprodução
