gnome-mpv 0.15 - en to sv translation catalogue (307 entries)

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
sv: Om inställningarna redan har migrerats från den föregående versionen

en: Automatically resize window to fit video
sv: Ändra automatiskt storlek på fönster för att passa videon

en: Prefer dark theme
sv: Föredra mörkt tema

en: Enable client-side decorations
sv: Aktivera fönsterdekorationer i klienten

en: Use floating controls in windowed mode
sv: Använd flytande kontroller i fönsterläge

en: Automatically hide mouse cursor in windowed mode
sv: Dölj muspekare automatiskt i fönsterläge

en: The minimum cursor speed at which floating controls will be unhidden.
sv: Lägsta muspekarhastighet vid vilken flytande kontroller visas igen.

en: Size of the dead zone in which cursor movement will not cause the controls to be shown.
sv: Storlek på den döda zon i vilken markörens rörelse inte kommer att medföra att kontrollerna visas.

en: Use skip buttons to control the playlist
sv: Använd hoppa över-knappar för att kontrollera spelningslistan

en: Remember last location in file chooser
sv: Kom ihåg senaste platsen i filväljaren

en: Always open new window
sv: Öppna alltid nytt fönster

en: Always append opened files to playlist
sv: Lägg alltid till öppna filer till spellistan

en: Always show title buttons
sv: Visa alltid titelknappar

en: If true, title buttons (close, maximize, minimize, etc.) are always shown. If false, the buttons will be hidden in fullscreen mode.
sv: Om sant så visas titel-knapparna (stäng, maximera, minimera, osv.) alltid. Om falsk så döljs knapparna i fullskärmsläge.

en: Give focus to the window when opening new files
sv: Ge fokus till fönstret vid öppnandet av nya filer

en: If true, Celluloid will give focus to the window when a new file is opened. If false, no attempt will be made.
sv: Om sant så kommer Celluloid ge fokus till fönstret när en ny fil öppnas. Om falsk så görs det inget försök.

en: Options to pass to mpv
sv: Alternativ att skicka vidare till mpv

en: Path to mpv configuration file
sv: Sökväg till mpv konfigurationsfil

en: Load mpv configuration file
sv: Läs in mpv-konfigurationsfil

en: Path to mpv input configuration file
sv: Sökväg till mpv indata konfigurationsfil

en: Load mpv input configuration file
sv: Läs in konfigurationsfil för mpv-indata

en: Enable MPRIS support
sv: Aktivera stöd för MPRIS

en: Enable menubar accelerator key handling
sv: Aktivera knapphantering för menyfältsaccelererare

en: Prefetch metadata
sv: Läs in metadata i förväg

en: Ignore playback errors
sv: Ignorera uppspelningsfel

en: Inhibit session idling
sv: Förhindra sessionsvänteläge

en: Make video area draggable
sv: Gör videoytan dragbar

en: Width of the window
sv: Fönsterbredd

en: Height of the window
sv: Fönsterhöjd

en: Whether or not the window is maximized
sv: Om fönstret är maximerat eller inte

en: Volume of player
sv: Volym för spelaren

en: Whether or not to loop when the end of playlist is reached
sv: Om spelningslistan skall börja om när slutet nås

en: Width of the playlist
sv: Spelningslistans bredd

en: Show/hide the controls
sv: Visa/göm kontrollerna

en: Show/hide the playlist
sv: Visa/göm spelningslistan

en: URI of the last folder accessed
sv: URI för den senast använda mappen

en: GTK+ frontend for mpv
sv: GTK+ gränssnitt för mpv

en: Celluloid is a simple media player that can play virtually all video and audio formats. It supports playlists and MPRIS2 media player controls. The design of Celluloid follows the GNOME Human Interface Guidelines, but can also be adapted for other systems that don't use client-side decorations (CSD). It is based on the mpv library and GTK.
sv: Celluloid är en enkel mediaspelare som kan spela upp i stort sett alla film- och ljudformat. Den stödjer spelningslistor och MPRIS2 mediaspelarkontroller. Designen av Celluloid följer GNOME Human Interface Guidelines, men kan också anpassas för andra system som inte använder klientsidans dekorationer (CSD). Den är baserad på biblioteket mpv och GTK.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Drag and drop playlist
sv: Dra och släpp spelningslista

en: Loading external mpv configuration files
sv: Läser in externa mpv konfigurationsfiler

en: MPRIS2 D-Bus interface
sv: MPRIS2 D-Bus gränssnitt

en: The Celluloid Developers
sv: Celluloids utvecklare

en: This release contains the following changes:
sv: Den här versionen innehåller följande ändringar:

en: Fix crash when using multiple windows.
sv: Fixa krasch som uppstår när många fönster används.

en: Port the about dialog to libadwaita.
sv: Portera om-rutan till libadwaita.

en: Fix cursor not autohiding on KDE.
sv: Fixa att pekaren inte automatiskt göms i KDE.

en: Fix mouse presses/releases becoming unreliable during playback.
sv: Fixa att mustryckningar/uppsläpp blev opålitliga under uppspelning.

en: Make it possible to build on Windows. Celluloid still crashes on mouse clicks, but it runs and can play videos.
sv: Gör det möjligt att bygga i Windows. Celluloid kraschar fortfarande vid mus-klickningar, men den körs och kan spela upp videor.

en: Add Estonian translation by vaba.
sv: Lägg till översättning till Estniska av vaba.

en: Add Georgian translation by temuri doghonadze.
sv: Lägg till översättning till Georgiska av temuri doghonadze.

en: Add Lithuanian translation by Jonas Smol.
sv: Lägg till översättning till Litauiska av Jonas Smol.

en: Add Occitan translation by Quentin PAGÈS.
sv: Lägg till översättning för Occitanska av Quentin PAGÈS.

en: Add Tamil translation by K.B.Dharun Krishna.
sv: Lägg till översättning till Tamiliska av K.B.Dharun Krishna.

en: This listing is incomplete. See git log for complete changelog.
sv: Den här listan är ofullständig. Se git-loggen för fullständig ändringslogg.

en: Add Malay translation by @dinazmi.
sv: Lägg till översättning till Malaysiska av @dinazmi.

en: Use libadwaita.
sv: Använd libadwaita.

en: Add option to make the video area draggable.
sv: Lägg till alternativ att göra videoytan dragbar.

en: Fix autofit breaking when playing small videos.
sv: Fixa att automatisk justering inte fungerar vid uppspelning av korta videor.

en: Make controls layout adaptive.
sv: Gör kontrollernas layout anpassningsbar.

en: Display chapter marks in the seek bar.
sv: Visa kapitelmarkeringar i sökfältet.

en: Display chapter titles in the seek bar popover.
sv: Visa kapiteltitlar i sökfältets popup-meny.

en: This is mostly a bugfix release. It contains the following changes:
sv: Detta är mestadels en buggfixutgåva. Den innehåller följande ändringar:

en: Fix autofit triggering regardless of settings.
sv: Åtgärda utlösande av autoanpassning oavsett inställningar.

en: Fix window size shrinking across sessions.
sv: Fixa att fönsterstorleken krymper mellan olika sessioner.

en: Fix crash when playing files with names containing invalid encoding.
sv: Fixa en krasch när filer med namn som innehåller ogiltig kodning spelas.

en: Fix drag-and-drop not working with some file managers.
sv: Fixa att dra-och-släpp inte fungerar med en del filhanterare.

en: Fix playback starting when the last playlist item is removed.
sv: Fixa att uppspelningen startar när det sista objektet i spelllistan har tagits bort.

en: Migrate to GTK4.
sv: Migrera till GTK4.

en: Add Greek translation by @lepa22.
sv: Lägg till översättning för Grekiska av @lepa22.

en: Add Korean translation by @jullee96.
sv: Lägg till översättning för Ukrainska av @jullee96.

en: Add Norwegian Bokmål translation by Allan Nordhøy.
sv: Lägg till Norsk Bokmålsöversättning av Allan Nordhøy.

en: Add Occidental translation by OIS.
sv: Lägg till översättning för Esperanto av OIS.

en: Add Arabic translation by Mohamed Benkouider.
sv: Lägg till översättning för Turkiska av Mohamed Benkouider.

en: Add Urdu translation by Ahmed Iqbal.
sv: Lägg till översättning för Urdu av Ahmed Iqbal.

en: Add option to show title buttons in fullscreen mode.
sv: Lägg till alternativ för att visa titelknappar i fullskärmsläge.

en: Add option to present the window when opening files.
sv: Lägg till alternativ för att presentera fönstret när filer öppnas.

en: Change default screenshot filename template to FILENAME-TIMESTAMP (%f-%P).
sv: Ändra standardmallen för skärmbildsfilnamn till FILNAMN-TIDSSTÄMPEL (%f-%P).

en: Fix inaccurate timestamp preview.
sv: Fixa felaktig förhandsvisning av tidsstämpeln.

en: Add Basque translation by @aldatsa.
sv: Lägg till Baskiska-översättning av @aldatsa.

en: Make the shuffle and loop command line options work properly.
sv: Gör så att kommandoradsalternativen för att blanda och att upprepning fungerar korrekt.

en: Make the main menu button toggleable by pressing F10.
sv: Gör den huvudsakliga meny-knappen växlingsbar genom att trycka på F10.

en: Add a setting for always appending opened files to the playlist.
sv: Lägg till en inställning för att alltid lägga till öppna filer till spellistan.

en: Allow appending files to playlist by holding shift while dropping files onto the video area.
sv: Tillåt att lägga till filer i spellistan genom att hålla ner shift medans du släpper filer på video-området.

en: Make CSD header bar toggleable via the mpv property "border".
sv: Gör CSD-huvudfältet växlingsbart via mpv-egenskapen "kant".

en: Include Flatpak manifest in the repo. This allows Celluloid to be built in one click in apps like GNOME Builder.
sv: Inkludera Flatpak-manifestet i filförrådet. Det här tillåter Celluloid att byggas på ett klick i appar såsom GNOME Builder.

en: Make it possible to activate context menu when the playlist is empty.
sv: Gör det möjligt att aktivera kontextmenyn när spellistan är tom.

en: Prevent constant resizing of the seek bar due to timestamp label resizing as its value changes.
sv: Förhindra konstant ändring av storlek på tidslinjen då tidräknarens värde ändras.

en: Only show a single error dialog when a large number of errors occurs in rapid succession.
sv: Visa endast ett felmeddelande när ett stort antal fel uppstår i snabb följd.

en: Add menu item for opening folders.
sv: Lägg till menyobjekt för att öppna mappar.

en: Adjust position of UI elements of modal dialogs in non-CSD mode to be more consistent with CSD mode.
sv: Justera positionen för UI-element i modala dialoger i icke CSD-läge för att bli mer konsekvent med CSD-läge.

en: Add support for loading external video tracks.
sv: Lägg till stöd för externa videospår.

en: Make playlist shuffle toggleable.
sv: Gör det möjligt att växla mellan spellistor.

en: Make arrow key bindings work with arrow keys on numpad.
sv: Få piltangentens bindningar att fungera med piltangenterna på numerisk tangentbord.

en: Adjust the range of volume button based on the value of the volume-max property.
sv: Justera intervallet för volymknappen baserat på värdet på egenskapen volym-max.

en: Retain window maximization state across sessions.
sv: Behåll fönstrets maximeringstillstånd över sessioner.

en: Retain loop state across sessions.
sv: Behåll fönstrets maximeringstillstånd över sessioner.

en: Implement playlist search.
sv: Implementera sökning i spellista.

en: Update the list of shortcuts in Keyboard Shortcuts dialog.
sv: Uppdatera listan över genvägar i dialogrutan för Tangentbordsgenvägar.

en: Correctly handle quotes and escape sequences in extra mpv options.
sv: Hantera citat korrekt och flyktsekvenser i extra-alternativen för mpv.

en: Display time at cursor position when hovering the seek bar.
sv: Visa tid vid markörens position när du håller muspekaren över sökfältet.

en: Deprecate '--mpv-options'. Options starting with '--mpv-' can be used to set mpv options instead. For example, passing '--mpv-vf=vflip' to Celluloid is equivalent to passing '--vf=vflip' to mpv.
sv: Avskaffa '--mpv-options'-val. Val som börjar med '--mpv-' kan användas för att ställa in mpv-alternativ istället. Till exempel, att skicka '--mpv-vf=vflip' till Celluloid är samma som att skicka '--vf=vflip' till mpv.

en: Add support for configuring dead zone, an area in which mouse movement will not cause controls to be shown.
sv: Lägg till stöd för att ställa in död zon, ett område som mus-rörelser inte kommer att orsaka att kontrollerna visas.

en: Make window sizing work correctly with HiDPI displays.
sv: Få fönsterstorleken att fungera korrekt med HiDPI-skärmar.

en: Add Finnish translation by Kimmo Kujansuu.
sv: Lägg till Finsk översättning av Kimmo Kujansuu.

en: Add Slovenian translation by @bertronika.
sv: Lägg till Slovensk översättning av @bertronika.

en: Add Persian translation by @danialbehzadi
sv: Lägg till Persisk översättning av @danialbehzadi

en: Add Ukranian translation by @vl-nix
sv: Lägg till Ukrainsk översättning av @vl-nix

en: Add support for showing/hiding window decorations using the mpv option --border
sv: Lägg till stöd för att visa/dölja fönster-dekorationer genom användning av mpv-alternativet --border

en: Add menu item for opening discs
sv: Lägg till meny-objektet för öppning av skivor

en: Block cursor autohide when volume popup is open in windowed mode
sv: Blockera att pekaren döljs automatiskt när popup-rutan för volym är öppnad i fönsterläge

en: Fix crash with mpv 0.30
sv: Fixa krasch med mpv 0.30

en: Rename project to Celluloid
sv: Döp om projekt till Celluloid

en: Add Turkish translation by @TeknoMobil
sv: Lägg till Turkisk översättning av @TeknoMobil

en: Add Esperanto translation by @F3nd0
sv: Lägg till Esperanto-översättning av @F3nd0

en: Migrate from opengl-cb to the new render API
sv: Migrera från opengl-cb till den nya renderaren's API

en: Handle numpad keybindings
sv: Hantera numeriska tangentkombinationer

en: Handle unicode keybindings
sv: Hantera unicode tangentkombinationer

en: Forward media key events to mpv
sv: Vidarebefordra viktiga mediahändelser till mpv

en: Add dconf key for controlling cursor speed at which controls are unhidden
sv: Lägg till dconf nyckel för att styra markörhastigheten vid vilken kontrollerna är odolda

en: Add option for suppressing playback errors
sv: Lägg till alternativ för att dämpa uppspelningsfel

en: Split up the General tab in the preferences dialog
sv: Dela upp fliken Allmänt i inställningsdialogrutan

en: Improve behavior when toggling playlist under tiling window managers
sv: Förbättra beteendet när du växlar till spellista under kaklade fönsterhanterare

en: Move app menu items to primary menu
sv: Flytta programmeny objekt till primär meny

en: Use separate MPRIS DBus connection for each window
sv: Använd separat MPRIS DBus-anslutning för varje fönster

en: Add support for MPRIS property LoopStatus
sv: Lägg till stöd för MPRIS egenskap LoopStatus

en: Add option --mpv-options for setting arbitrary mpv options from the command-line
sv: Lägg till alternativet --mpv-options för att ställa in godtyckliga mpv-alternativ från kommandoraden

en: Set default screenshot directory to XDG_PICTURES_DIR
sv: Ange standard skärmklippsmapp till XDG_PICTURES_DIR

en: Improve handling of --window-scale, --autofit, --autofit-larger, and --autofit-smaller
sv: Förbättrade hanteringen av --window-scale, --autofit, --autofit-larger och --autofit-smaller

en: Add command line option for setting WM_ROLE
sv: Lägg till kommandoalternativ för inställning av WM_ROLE

en: Add context menu item for removing playlist items
sv: Lägg till snabbmenyobjekt för att ta bort spellistobjekt

en: Add context menu item for copying location of playlist items
sv: Lägg till snabbmenyobjekt för att kopiera plats för spellistobjekt

en: Add option to make skip buttons change playlist entries rather than chapters
sv: Lägg till alternativ för att få överhoppningsknappar att ändra spellistposter snarare än kapitel

en: Make the file chooser accept non-local locations
sv: Få filväljaren att acceptera icke lokala platser

en: Add right-click menu entry for looping a single file
sv: Lägg till högerklicksmenypost för att loopa en enda fil

en: Handle property change events for fullscreen and window-scale
sv: Hantera egenskapsändringshändelser för helskärms och fönsterskala

en: Add option to autohide mouse cursor in windowed mode
sv: Lägg till alternativet att dölja muspekaren automatiskt i fönsterläge

en: The main window showing the application in action
sv: Huvudfönstret som visar programmet körandes

en: The main window with CSD disabled
sv: Huvudfönstret med CSD inaktiverat

en: The main window with playlist open
sv: Huvudfönstret med spelningslista öppen

en: Multimedia Player
sv: Multimediaspelare

en: Play movies and videos
sv: Spela filmer och videor

note: Translators: Search terms to find this application. Don't translate the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Album;Music;GNOME;mpv;
sv: Video;Film;Film;Klipp;Serier;Spelare;DVD;TV;Skiva;Album;Musik;GNOME;mpv;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Add to Playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Playing
sv: Spelar

en: Show release version
sv: Visa utgivningsversion

en: Enqueue
sv: Lägg till i kö

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: OPTIONS
sv: ALTERNATIV

en: Set the window role
sv: Ställ in fönsterroll

en: Don't connect to an already-running instance
sv: Anslut inte till en instans som redan körs

en: Set the mpv option MPVOPTION to VALUE
sv: Ställ in mpv alternativet MPVALTERNATIV på VÄRDE

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: invalid encoding
sv: ogiltig kodning

en: Pause
sv: Paus

en: Play
sv: Spela upp

en: Stop
sv: Stopp

en: Forward
sv: Framåt

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Next Chapter
sv: Nästa kapitel

en: Previous Chapter
sv: Föregående kapitel

en: Loop Playlist
sv: Upprepa spelningslista

en: Shuffle Playlist
sv: Blanda spelningslista

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärm

en: All Files
sv: Alla filer

en: Media Files
sv: Mediefiler

en: Audio Files
sv: Ljudfiler

en: Video Files
sv: Videofiler

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: Subtitle Files
sv: Undertextfiler

en: Open File…
sv: Öppna fil…

en: (None)
sv: (Ingen)

en: None
sv: Inga

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
sv: Okänd

en: _Load External…
sv: _Läs in externt…

note: Disable the menu item by setting the action to something * invalid.
en: No disc found
sv: Ingen skiva hittades

en: _File
sv: _Fil

en: _Open File…
sv: _Öppna fil…

en: Open _Folder…
sv: Öppna _mapp…

en: Open _Location…
sv: Öppna _plats…

en: Open _Disc…
sv: Öppna _skiva…

en: _Save Playlist
sv: _Spara spelningslista

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Video Track
sv: _Videospår

en: _Audio Track
sv: _Ljudspår

en: S_ubtitle Track
sv: _Undertextspår

en: _View
sv: _Visa

en: _Toggle Controls
sv: _Visa/Dölj kontroller

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Kortkommandon

en: _About Celluloid
sv: _Om Celluloid

en: Open _Disc
sv: Öppna _skiva

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
sv: Där uppstod ett onormalt avbrott under uppspelningen. Anledning: %s.

en: Location:
sv: Plats:

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Failed to apply one or more MPV options.
sv: Misslyckades att tillämpa en eller flera mpv-parametrar.

en: _Copy Location
sv: _Kopiera plats

en: _Remove
sv: _ta bort

en: _Add…
sv: _Lägg till…

en: Add _Folder…
sv: Lägg till _mapp…

en: Add _Location…
sv: Lägg till _plats…

en: _Shuffle
sv: _Blanda

en: Loop _File
sv: Upprepa _fil

en: Loop _Playlist
sv: Upprepa _spelningslista

en: Playlist is empty
sv: Spelningslistan är tom

en: Add Plugin
sv: Lägg till insticksmodul

en: Lua Plugins
sv: Insticksmoduler Lua

en: JavaScript Plugins
sv: Insticksmoduler JavaScript

en: C Plugins
sv: C-instick

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
sv: Misslyckades att kopiera filen från '%s' till '%s'. Anledning: %s

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Add…
sv: Lägg till…

en: No Plugins Found
sv: Inga insticksprogram hittades

en: Remove Plugin
sv: Ta bort insticksprogrammet

en: Failed to delete file '%s'. Reason: %s
sv: Misslyckades att radera filen '%s'. Anledning: %s

en: Are you sure you want to remove this script? This action cannot be undone.
sv: Vill du verkligen ta bort detta skript? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: _Keep
sv: _Behåll

en: mpv configuration file:
sv: Mpv-konfigurationsfil:

en: mpv input configuration file:
sv: Konfigurationsfil för mpv-indata:

en: Extra mpv options
sv: Extra mpv-alternativ

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Config Files
sv: Konfigurationsfiler

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Open location
sv: Öppna plats

en: Add file to playlist
sv: Lägg till fil i spelningslista

en: Add location to playlist
sv: Lägg till plats i spelningslista

en: Show preferences dialog
sv: Visa dialogrutan för alternativ

en: Toggle playlist
sv: Visa/Dölj spelningslista

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Leave fullscreen mode
sv: Lämna helskärmsläge

en: Toggle OSD states between normal and playback time/duration
sv: Växla OSD-lägen mellan normal och speltid/varaktighet

en: Show filename on the OSD
sv: Visa filnamn i OSD-vyn

en: Show progress, elapsed time, and duration on the OSD
sv: Visa förlopp, förfluten tid och speltid i OSD-vyn

en: Seek backward/forward 5 seconds
sv: Sök bakåt/framåt 5 sekunder

en: Exact seek backward/forward 1 second
sv: Sök exakt bakåt/framåt en sekund

en: Seek backward/forward 1 minute
sv: Sök bakåt/framåt en minut

en: Exact seek backward/forward 5 seconds
sv: Sök exakt bakåt/framåt 5 sekunder

en: Seek to previous/next subtitle
sv: Sök till föregående/nästa undertext

en: Step backward/forward a single frame
sv: Gå bakåt/framåt med en bildruta

en: Seek to the beginning of the previous/next chapter
sv: Sök till början av föregående/nästa kapitel

en: Decrease/increase playback speed by 10%
sv: Minska/Öka uppspelningshastigheten med 10%

en: Halve/double current playback speed
sv: Halva/Dubbla aktuella uppspelningshastigheten

en: Reset playback speed to normal
sv: Återställ normal uppspelningshastighet

en: Go backward/forward in the playlist
sv: Gå bakåt/framåt i spelningslistan

en: Remove selected playlist item
sv: Ta bort markerat objekt från spelningslista

en: Save playlist
sv: Spara spelningslista

en: Set/clear A-B loop points
sv: Ange/Rensa A-B-punkter för repeterad uppspelning

en: Toggle infinite looping
sv: Växla oändlig återuppspelning

en: Pause or unpause
sv: Pausa eller fortsätt

en: Quit
sv: Avsluta

en: Save current playback position and quit
sv: Spara nuvarande uppspelningsposition och avsluta

en: Enter search mode
sv: Gå till sökläge

en: Jump to next match
sv: Hoppa till nästa träff

en: Jump to previous match
sv: Hoppa till föregående träff

en: Exit search mode
sv: Avsluta sökläge

en: Cycle through audio tracks
sv: Bläddra igenom ljudspår

en: Decrease/increase volume
sv: Sänk/Höj volymen

en: Mute or unmute
sv: Slå på eller av ljud

en: Adjust audio delay by +/- 0.1 seconds
sv: Justera ljudfördröjning med +/- 0,1 sekunder

en: Toggle subtitle visibility
sv: Växla synlighet av undertexter

en: Cycle through available subtitles
sv: Bläddra igenom tillgängliga undertexter

en: Adjust subtitle delay by +/- 0.1 seconds
sv: Justera undertexters fördröjning med +/- 0,1 sekunder

en: Toggle SSA/ASS subtitles style override
sv: SSA/ASS åsidosättning av undertexters stil av/på

en: Move subtitles up/down
sv: Flytta undertexter upp/ner

en: Toggle VSFilter aspect compatibility mode
sv: Växla VSFilter aspekt kompatibilitetsläge

en: Cycle through video tracks
sv: Bläddra igenom videospår

en: Decrease/increase pan-and-scan range
sv: Minska/Öka panorera-och-skanna-området

en: Take a screenshot
sv: Ta ett skärmklipp

en: Take a screenshot, without subtitles
sv: Ta ett skärmklipp, utan undertexter

en: Take a screenshot, as the window shows it
sv: Ta ett skärmklipp, som det visas i fönstret

en: Resize video to half its original size
sv: Ändra storlek på videon till halva originalstorleken

en: Resize video to its original size
sv: Återställ videon till sin ursprungliga storlek

en: Resize video to double its original size
sv: Ändra storlek på videon till dubbla originalstorleken

en: Adjust contrast
sv: Justera kontrast

en: Adjust brightness
sv: Justera ljusstyrka

en: Adjust gamma
sv: Justera gamma

en: Adjust saturation
sv: Justera färgmättnad

en: Activate or deactivate deinterlacer
sv: Aktivera eller inaktivera deinterlacer

en: Cycle aspect ratio override
sv: Ändra överskridning av bildförhållande

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Audio
sv: Ljud

en: Subtitle
sv: Undertext

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Seeking
sv: Söker

en: Playlist
sv: Spelningslista

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Press ＋ or drag your video file here.
sv: Tryck på ＋ eller dra din video-fil hit.

en: Load Audio Track…
sv: Läs in ljudspår…

en: Load Video Track…
sv: Läs in videospår…

en: Load Subtitle Track…
sv: Läs in undertextspår…

en: Enabling or disabling client-side decorations requires restarting to take effect.
sv: Aktivering eller inaktivering av fönsterdekorationer i klienten kräver en omstart innan det träder i kraft.

en: Error
sv: Fel

en: Add Folder to Playlist
sv: Lägg till mapp till spelningslista

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Add File to Playlist
sv: Lägg till fil i spelningslista

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Add Location to Playlist
sv: Lägg till plats till spelningslista

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Save Playlist
sv: Spara spelningslista
