celluloid - en to el translation catalogue (190 entries)

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
el: Εάν οι ρυθμίσεις έχουν ήδη μεταφερθεί από την προηγούμενη έκδοση

en: Automatically resize window to fit video
el: Αυτόματη αλλαγή του μεγέθους του παραθύρου για να χωρέσει το βίντεο

en: Prefer dark theme
el: Προτίμηση σκοτεινού θέματος

en: Enable client-side decorations
el: Ενεργοποίηση client-side διακοσμήσεων

en: Use floating controls in windowed mode
el: Χρήση επιπλέοντων εργαλείων ελέγχου σε λειτουργία παραθύρου

en: Automatically hide mouse cursor in windowed mode
el: Αυτόματη απόκρυψη του κέρσορα του ποντικιού σε λειτουργία παραθύρου

en: The minimum cursor speed at which floating controls will be unhidden.
el: Η ελάχιστη ταχύτητα του δρομέα στην οποία τα επιπλέοντα εργαλεία ελέγχου θα εμφανίζονται.

en: Size of the dead zone in which cursor movement will not cause the controls to be shown.
el: Μέγεθος της νεκρής ζώνης στην οποία η κίνηση του δρομέα δε θα προκαλεί την εμφάνιση των εργαλείων ελέγχου.

en: Use skip buttons to control the playlist
el: Χρήση κουμπιών υπερπήδησης (skip) για τον έλεγχο της λίστας αναπαραγωγής

en: Remember last location in file chooser
el: Να θυμάσαι την τελευταία τοποθεσία στον επιλογέα αρχείων

en: Always open new window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου πάντοτε

en: Always append opened files to playlist
el: Προσάρτιση των ανοιχτών αρχείων στη λίστα αναπαραγωγής πάντοτε

en: Always show title buttons
el: Εμφάνιση κουμπιών τίτλου πάντοτε

en: If true, title buttons (close, maximize, minimize, etc.) are always shown. If false, the buttons will be hidden in fullscreen mode.
el: Εάν αληθές, τα κουμπιά τίτλου (κλείσιμο, μεγιστοποίηση, ελαχιστοποίηση, κλπ.) εμφανίζονται πάντα. Εάν ψευδές, τα κουμπιά θα είναι κρυμμένα σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Give focus to the window when opening new files
el: Εστίαση του παραθύρου όταν ανοίγονται νέα αρχεία

en: If true, Celluloid will give focus to the window when a new file is opened. If false, no attempt will be made.
el: Εάν αληθές, ο Celluloid θα προσπαθήσει να εστιάσει το παράθυρο όταν ανοίγεται ένα νέο αρχείο. Εάν ψευδές, δε θα πραγματοποιηθεί καμία προσπάθεια.

en: Options to pass to mpv
el: Επιλογές που θα διαβιβαστούν στον mpv

en: Path to mpv configuration file
el: Διαδρομή προς το αρχείο διαμόρφωσης του mpv

en: Load mpv configuration file
el: Φόρτωση αρχείου διαμόρφωσης του mpv

en: Path to mpv input configuration file
el: Διαδρομή προς το αρχείο διαμόρφωσης εισαγωγής του mpv

en: Load mpv input configuration file
el: Φόρτωση αρχείου διαμόρφωσης εισαγωγής του mpv

en: Enable MPRIS support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης MPRIS

en: Prefetch metadata
el: Προφόρτωση μεταδεδομένων

en: Ignore playback errors
el: Αγνόηση σφαλμάτων αναπαραγωγής

en: Inhibit session idling
el: Αναστολή αδράνειας συνεδρίας

en: Make video area draggable
el: Δυνατότητα συρσίματος του παραθύρου από την περιοχή του βίντεο

en: Width of the window
el: Πλάτος του παραθύρου

en: Height of the window
el: Ύψος του παραθύρου

en: Whether or not the window is maximized
el: Εάν το παράθυρο είναι μεγιστοποιημένο ή όχι

en: Volume of player
el: Ένταση ήχου του αναπαραγωγέα

en: Whether or not to loop when the end of playlist is reached
el: Αν θα γίνει επανάληψη όταν η λίστα αναπαραγωγής φτάσει στο τέλος της ή όχι

en: Width of the playlist
el: Πλάτος της λίστας αναπαραγωγής

en: Show/hide the controls
el: Εμφάνιση/απόκρυψη των εργαλείων ελέγχου

en: Show/hide the playlist
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της λίστας αναπαραγωγής

en: URI of the last folder accessed
el: URI του τελευταίου αρχείου που προσπελάστηκε

en: Celluloid is a simple media player that can play virtually all video and audio formats. It supports playlists and MPRIS2 media player controls. The design of Celluloid follows the GNOME Human Interface Guidelines, but can also be adapted for other systems that don't use client-side decorations (CSD). It is based on the mpv library and GTK.
el: Ο Celluloid είναι ένας απλός αναπαραγωγέας πολυμέσων ο οποίος μπορεί να αναπαράξει όλες σχεδόν τις μορφές βίντεο και ήχου. Υποστηρίζει λίστες αναπαραγωγής και εργαλεία ελέγχου αναπαραγωγέα πολυμέσων MPRIS2. Η σχεδίαση του Celluloid ακολουθεί τις οδηγίες ανθρώπινης διασύνδεσης (Human Interface Guidelines) του GNOME, αλλά μπορεί να προσαρμοστεί και για άλλα συστήματα που δε χρησιμοποιούν client-side διακοσμήσεις (CSD). Βασίζεται στη βιβλιοθήκη mpv και στο GTK.

en: Features:
el: Χαρακτηριστικά:

en: Drag and drop playlist
el: Σύρε και απόθεσε λίστα αναπαραγωγής

en: Loading external mpv configuration files
el: Φόρτωση εξωτερικών αρχείων διαμόρφωσης του mpv

en: MPRIS2 D-Bus interface
el: Διεπαφή MPRIS2 D-Bus

en: The Celluloid Developers
el: Οι Developers του Celluloid

en: The main window showing the application in action
el: Το κύριο παράθυρο στο οποίο φαίνεται η εφαρμογή εν δράσει

en: The main window with CSD disabled
el: Το κύριο παράθυρο με τα CSD απενεργοποιημένα

en: The main window with playlist open
el: Το κύριο παράθυρο με ανοιχτή τη λίστα αναπαραγωγής

en: Multimedia Player
el: Αναπαραγωγέας πολυμέσων

en: Play movies and videos
el: Αναπαραγωγή ταινιών και βίντεο

en: New Window
el: Νέο παράθυρο

en: Add to Playlist
el: Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής

en: Show release version
el: Εμφάνιση έκδοσης

en: Enqueue
el: Προσθήκη στην ουρά

en: Create a new window
el: Δημιουργία νέου παραθύρου

en: OPTIONS
el: ΕΠΙΛΟΓΕΣ

en: Set the window role
el: Ορισμός του ρόλου του παραθύρου

en: Set the mpv option MPVOPTION to VALUE
el: Ορισμός της επιλογής MPVOPTION του mpv σε VALUE

en: invalid encoding
el: μη έγκυρη κωδικοποίηση

en: Pause
el: Παύση

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Stop
el: Διακοπή

en: Forward
el: Εμπρός

en: Next Chapter
el: Επόμενο κεφάλαιο

en: Previous Chapter
el: Προηγούμενο κεφάλαιο

en: Loop Playlist
el: Επανάληψη της λίστας αναπαραγωγής

en: Shuffle Playlist
el: Ανακάτεμα της λίστας αναπαραγωγής

en: Toggle Fullscreen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Media Files
el: Αρχεία πολυμέσων

en: Audio Files
el: Αρχεία ήχου

en: Video Files
el: Αρχεία βίντεο

en: Image Files
el: Αρχεία εικόνας

en: Subtitle Files
el: Αρχεία υποτίτλων

en: Open File…
el: Άνοιγμα αρχείου…

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: _Load External…
el: _Φόρτωση εξωτερικού…

note: Disable the menu item by setting the action to something * invalid.
en: No disc found
el: Δε βρέθηκε δίσκος

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Open File…
el: _Άνοιγμα αρχείου…

en: Open _Folder…
el: Άνοιγμα _φακέλου…

en: Open _Location…
el: Άνοιγμα _τοποθεσίας…

en: Open _Disc…
el: Άνοιγμα _δίσκου…

en: _Save Playlist
el: _Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: _Quit
el: _Τερματισμός

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Video Track
el: Κομμάτι _βίντεο

en: _Audio Track
el: Κομμάτι _ήχου

en: S_ubtitle Track
el: Κομμάτι _υποτίτλων

en: _View
el: _Προβολή

en: _Toggle Controls
el: _Εναλλαγή εργαλείων ελέγχου

en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Keyboard Shortcuts
el: _Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: _About Celluloid
el: _Σχετικά με τον Celluloid

en: Open _Disc
el: Άνοιγμα _δίσκου

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
el: Η αναπαραγωγή τερματίστηκε μη ομαλά. Αιτία: %s.

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Failed to apply one or more MPV options.
el: Αποτυχία εφαρμογής μίας ή περισσότερων επιλογών του MPV.

en: _Copy Location
el: _Αντιγραφή τοποθεσίας

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: _Add…
el: _Προσθήκη…

en: Add _Folder…
el: Προσθήκη _φακέλου…

en: Add _Location…
el: Προσθήκη _τοποθεσίας…

en: _Shuffle
el: _Ανακάτεμα

en: Playlist is empty
el: Η λίστα αναπαραγωγής είναι κενή

en: Add Plugin
el: Προσθήκη προσθέτου

en: Lua Plugins
el: Πρόσθετα Lua

en: JavaScript Plugins
el: Πρόσθετα JavaScript

en: C Plugins
el: Πρόσθετα C

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
el: Αποτυχία αντιγραφής του αρχείου από '%s' σε '%s'. Αιτία: %s

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Failed to delete file '%s'. Reason: %s
el: Αποτυχία διαγραφής του αρχείου '%s'. Αιτία: %s

en: Are you sure you want to remove this script? This action cannot be undone.
el: Θέλετε σίγουρα να αφαιρέσετε αυτό το script; Η ενέργεια αυτή δε μπορεί να αναιρεθεί.

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Config Files
el: Αρχεία διαμόρφωσης

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Open file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Add file to playlist
el: Προσθήκη αρχείου στη λίστα αναπαραγωγής

en: Add location to playlist
el: Προσθήκη τοποθεσίας στη λίστα αναπαραγωγής

en: Show preferences dialog
el: Εμφάνιση παραθύρου προτιμήσεων

en: Toggle playlist
el: Εναλλαγή λίστας αναπαραγωγής

en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας πλήρους οθόνης

en: Leave fullscreen mode
el: Αποχώρηση από λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Toggle OSD states between normal and playback time/duration
el: Εναλλαγή κατάστασης OSD μεταξύ κανονικής και χρόνου/διάρκειας αναπαραγωγής

en: Show filename on the OSD
el: Εμφάνιση ονόματος αρχείου στο OSD

en: Show progress, elapsed time, and duration on the OSD
el: Εμφάνιση προόδου, χρόνου που έχει παρέλθει, και διάρκειας στο OSD

en: Seek backward/forward 5 seconds
el: Αναζήτηση όπισθεν/εμπρός 5 δευτερόλεπτα

en: Exact seek backward/forward 1 second
el: Ακριβής αναζήτηση όπισθεν/εμπρός 1 δευτερόλεπτο

en: Seek backward/forward 1 minute
el: Αναζήτηση όπισθεν/εμπρός 1 λεπτό

en: Exact seek backward/forward 5 seconds
el: Ακριβής αναζήτηση όπισθεν/εμπρός 5 δευτερόλεπτα

en: Seek to previous/next subtitle
el: Αναζήτηση έως τον προηγούμενο/επόμενο υπότιτλο

en: Step backward/forward a single frame
el: Ένα καρέ όπισθεν/εμπρός

en: Seek to the beginning of the previous/next chapter
el: Αναζήτηση έως την αρχή του προηγούμενου/επόμενου κεφαλαίου

en: Decrease/increase playback speed by 10%
el: Μείωση/αύξηση της ταχύτητας αναπαραγωγής κατά 10%

en: Halve/double current playback speed
el: Μισή/διπλάσια της τρέχουσας ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Reset playback speed to normal
el: Επαναφορά της ταχύτητας αναπαραγωγής στην κανονική

en: Go backward/forward in the playlist
el: Μετάβαση όπισθεν/εμπρός στη λίστα αναπαραγωγής

en: Remove selected playlist item
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής

en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Set/clear A-B loop points
el: Ορισμός/εκκαθάριση σημείων επανάληψης Α-Β

en: Toggle infinite looping
el: Εναλλαγή απεριόριστης επανάληψης αναπαραγωγής

en: Pause or unpause
el: Παύση ή συνέχεια

en: Quit
el: Τερματισμός

en: Save current playback position and quit
el: Αποθήκευση της τρέχουσας θέσης αναπαραγωγής και τερματισμός

en: Enter search mode
el: Είσοδος σε λειτουργία αναζήτησης

en: Exit search mode
el: Έξοδος από λειτουργία αναζήτησης

en: Cycle through audio tracks
el: Κυκλική εναλλαγή μεταξύ κομματιών ήχου

en: Decrease/increase volume
el: Μείωση/αύξηση έντασης ήχου

en: Mute or unmute
el: Σίγαση ή επαναφορά ήχου

en: Adjust audio delay by +/- 0.1 seconds
el: Προσαρμογή καθυστέρησης ήχου κατά +/- 0.1 δευτερόλεπτα

en: Toggle subtitle visibility
el: Εναλλαγή ορατότητας υποτίτλων

en: Cycle through available subtitles
el: Κυκλική εναλλαγή μεταξύ διαθέσιμων υποτίτλων

en: Adjust subtitle delay by +/- 0.1 seconds
el: Προσαρμογή καθυστέρησης υποτίτλων κατά +/- 0.1 δευτερόλεπτα

en: Toggle SSA/ASS subtitles style override
el: Εναλλαγή παράκαμψης στυλ υποτίτλων SSA/ASS

en: Move subtitles up/down
el: Μετακίνηση υποτίτλων πάνω/κάτω

en: Cycle through video tracks
el: Κυκλική εναλλαγή μεταξύ κομματιών βίντεο

en: Take a screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης

en: Take a screenshot, without subtitles
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης, χωρίς υπότιτλους

en: Take a screenshot, as the window shows it
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης, όπως φαίνεται στο παράθυρο

en: Resize video to half its original size
el: Αλλαγή του μεγέθους του βίντεο στο μισό του αρχικού μεγέθους του

en: Resize video to its original size
el: Αλλαγή του μεγέθους του βίντεο στο μισό του αρχικού μεγέθους του

en: Resize video to double its original size
el: Αλλαγή του μεγέθους του βίντεο στο διπλάσιο του αρχικού μεγέθους του

en: Adjust contrast
el: Προσαρμογή αντίθεσης

en: Adjust brightness
el: Προσαρμογή φωτεινότητας

en: Adjust gamma
el: Προσαρμογή gamma

en: Adjust saturation
el: Προσαρμογή κορεσμού

en: Activate or deactivate deinterlacer
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση deinterlacer

en: Cycle aspect ratio override
el: Κυκλική εναλλαγή παράκαμψης αναλογίας απεικόνισης (aspect ratio override)

en: User Interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Video
el: Βίντεο

en: Audio
el: Ήχος

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Seeking
el: Αναζήτηση

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Load Audio Track…
el: Φόρτωση κομματιού ήχου…

en: Load Video Track…
el: Φόρτωση κομματιού βίντεο…

en: Load Subtitle Track…
el: Φόρτωση κομματιού υποτίτλων…

en: Error
el: Σφάλμα

en: Enabling or disabling client-side decorations requires restarting to take effect.
el: Η ενεργοποίηση ή η απενεργοποίηση των client-side διακοσμήσεων απαιτεί επανεκκίνηση για να εφαρμοστεί.

en: Add Folder to Playlist
el: Προσθήκη φακέλου στη λίστα αναπαραγωγής

en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Add File to Playlist
el: Προσθήκη αρχείου στη λίστα αναπαραγωγής

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Add Location to Playlist
el: Προσθήκη τοποθεσίας στη λίστα αναπαραγωγής

en: Open Location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Save Playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής
