celluloid - en to oc translation catalogue (82 entries)

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
oc: Importar la configuracion d’una version anteriora

en: Prefer dark theme
oc: Preferir lo tèma fosc

en: Options to pass to mpv
oc: Opcions d’activar dins mpv

en: Prefetch metadata
oc: Precargar las metadonadas

en: Width of the window
oc: Largor de la fenèstra

en: Height of the window
oc: Nautor de la fenèstra

en: Volume of player
oc: Volum del lector

en: Show/hide the controls
oc: Mostrar/amagar los contròlas

en: Show/hide the playlist
oc: Mostrar/amagar la lista de lectura

en: Features:
oc: Foncionalitats :

en: Multimedia Player
oc: Lector multimèdia

en: Play movies and videos
oc: Lectura de film e vidèos

note: Translators: Search terms to find this application. Don't translate the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Album;Music;GNOME;mpv;
oc: vidèo;film;clip;seria;lector;DVD;TV;disc;album;musica;GNOME;mpv;

en: New Window
oc: Fenèstra novèla

en: Add to Playlist
oc: Apondre a la lista de lectura

en: Show release version
oc: Aficha la version del logicial

en: Enqueue
oc: Metre en fila d'espèra

en: Create a new window
oc: Crear una fenèstra novèla

en: OPTIONS
oc: OPCIONS

en: VALUE
oc: VALOR

en: Pause
oc: Pausa

en: Play
oc: Lectura

en: Forward
oc: Avançar

en: Playing
oc: Lectura

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: Media Files
oc: Fichièrs multimèdias

en: Audio Files
oc: Fichièrs àudio

en: Video Files
oc: Fichièrs vidèo

en: Image Files
oc: Fichièrs imatges

en: Subtitle Files
oc: Fichièrs de sostítols

en: Open File…
oc: Dobrir lo fichièr…

en: (None)
oc: (Cap)

en: Open
oc: Dobrir

en: None
oc: Pas cap

note: For simplicity, also dup the default string used when the * track has no title.
en: Unknown
oc: Desconegut

note: Disable the menu item by setting the action to something * invalid.
en: No disc found
oc: Cap de disc pas trobat

en: _File
oc: _Fichièr

en: _Open File…
oc: _Dobrir un fichièr

en: Open _Folder…
oc: Dobrir lo _dossièr…

en: Open _Location…
oc: Dobrir un _emplaçament…

en: Open _Disc…
oc: Dobrir un _disc…

en: _Save Playlist
oc: _Enregistrar la lista de lectura

en: _New Window
oc: Fenèstra _novèla

en: _Quit
oc: _Quitar

en: _Edit
oc: _Editar

en: _Preferences
oc: _Preferéncias

en: _Video Track
oc: Pista_ vidèo

en: _Audio Track
oc: Pista _son

en: S_ubtitle Track
oc: Pista de _sostítols

en: _View
oc: _Afichatge

en: _Fullscreen
oc: _Ecran complet

en: _Help
oc: _Ajuda

en: _Keyboard Shortcuts
oc: _Acorchis de clavièr

en: _About Celluloid
oc: _A prepaus de Celluloid

en: Open _Disc
oc: Dobrir un _disc

en: Cancel
oc: Anullar

en: Location:
oc: Emplaçament :

en: _Copy Location
oc: _Copiar l’emplaçament

en: _Remove
oc: _Suprimir

en: _Add…
oc: _Ajustar…

en: Add _Folder…
oc: Apondre un _dorsièr…

en: Add _Location…
oc: Apondre un _emplaçament…

en: Playlist
oc: Lista de lectura

en: Plugins
oc: Empeutons

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Miscellaneous
oc: Divèrs

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Open file
oc: Dobrir un fichièr

en: Open location
oc: Dobrir un emplaçament

en: Show preferences dialog
oc: Mostrar las preferéncias

en: Quit
oc: Quitar

en: Jump to next match
oc: Anar al resultat seguent

en: Exit search mode
oc: Quitar lo mòde recèrca

en: Cycle through video tracks
oc: A

en: Adjust contrast
oc: Ajustar lo contrast

en: Adjust saturation
oc: Ajustar la saturacion

en: User Interface
oc: Interfàcia utilizaire

en: Video
oc: Vidèo

en: Audio
oc: Àudio

en: Subtitle
oc: Sostítols

en: Open Folder
oc: Dobrir lo repertòri

en: Open File
oc: Dobrir un fichièr
