certmonger 0.78.6 - en to da translation catalogue (153 entries)

en: Out of memory.
da: Løbet tør for hukommelse.

en: Unable to determine hostname of CA.
da: Kunne ikke bestemme værtsnavnet af CA.

en: Unable to read signing request from file "%s".
da: Kunne ikke læse signeringsforespørgsel fra fil "%s".

en: Unable to read signing request from environment variable "%s".
da: Kunne ikke læse signeringsforespørgsel fra miljøvariablen "%s".

en: Error setting up for XMLRPC.
da: Fejl under opsætning af XMLRPC.

en: Error parsing server response.
da: Fejl under fortolkning af serversvar.

en: Server error.
da: Serverfejl.

en: Path "%s" is not absolute, attempting to use "%s" instead.
da: Stien "%s" er ikke absolut, forsøger at bruge "%s" istedet.

en: Path "%s" is not absolute, and there was an error determining the name of the current directory.
da: Stien "%s" er ikke absolut, og der opstod en fejl under bestemmelse af navnet på den nuværende mappe.

en: Path "%s" is not a directory.
da: Stien "%s" er ikke en mappe.

en: Path "%s" is not a regular file.
da: Stien "%s" er ikke en almindelig fil.

en: Please verify that the message bus (D-Bus) service is running.
da: Kontrollér at tjenesten for beskedbussen (D-Bus) kører.

en: Error creating DBus request message.
da: Fejl under oprettelse af forespørgselsbesked for DBus.

en: unrecognized option
da: ukendt kommando

en: internal error
da: intern fejl

en: out of memory
da: løbet tør for hukommelse

en: Error %s: %s
da: Fejl %s: %s

en: Error %s
da: Fejl %s

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Received error response from local %s service.
da: Modtog fejlrespons fra lokal tjeneste %s.

en: No response received from %s service.
da: Intet svar modtaget fra tjenesten %s.

en: Error initializing Kerberos library: %s.
da: Fejl under initialisering af Kerberos-biblioteket: %s.

en: Could not evaluate OID "%s".
da: Kunne ikke evaluere OID "%s".

en: Error parsing Kerberos principal name "%s": %s.
da: Kunne ikke fortolke hovednavn for Kerberos "%s": %s.

en: Error unparsing Kerberos principal name "%s": %s.
da: Kunne ikke aftolke hovednavn for Kerberos "%s": %s.

en: Error: unused extra arguments were supplied.
da: Fejl: ubrugte ekstra-argumenter blev angivet.

en: Database location or nickname specified without the other.
da: Databaseplacering eller kaldenavn angivet uden den anden.

en: Database directory and certificate file both specified.
da: Databasemappe og certifikatfil er begge angivet.

en: None of database directory and nickname or certificate file specified.
da: Ingen databasemappe og kaldenavn eller certifikat-fil angivet.

en: Key and certificate can not both be saved to the same file.
da: Nøgle og certifikat kan ikke blive gemt i den samme fil.

en: No CA with name "%s" found.
da: Ingen CA med navnet "%s" fundet.

en: Error setting request arguments.
da: Fejl under indstilling af forespørgselsargumenter.

en: New signing request "%s" added.
da: Ny signeringsforespørgsel "%s" tilføjet.

en: New signing request could not be added.
da: Ny signeringsforespørgsel kunne ikke tilføjes.

en: New tracking request "%s" added.
da: Ny sporingsforespørgsel "%s" tilføjet.

en: New tracking request could not be added.
da: Ny sporingsforespørgsel kunne ikke tilføjes.

en: None of ID or database directory and nickname or certificate file specified.
da: Intet ID eller databasemappe og -kaldenavn eller certifikatfil angivet.

en: Request "%s" modified.
da: Forspørgsel "%s" ændret.

en: Request "%s" could not be modified.
da: Forespørgsel "%s" kunne ikke ændres.

en: No request found that matched arguments.
da: Ingen forespørgsel fundet, som matchede argumenter.

en: Request "%s" removed.
da: Forespørgsel "%s" fjernet.

en: Request "%s" could not be removed.
da: Forespørgsel "%s" kunne ikke fjernes.

en: Error modifying "%s".
da: Fejl under ændring af "%s".

en: Resubmitting "%s" to "%s".
da: Gensender "%s" til "%s".

en: Resubmitting "%s".
da: Gensender "%s".

en: Error attempting to submit "%s" to "%s".
da: Fejl under forsøg på sending "%s" til "%s".

en: Error attempting to submit "%s".
da: Fejl under forsøg på sending "%s".

en: Number of certificates and requests being tracked: %d.
da: Antallet af certifikater og forespørgsler som spores: %d.

en: Request ID '%s':
da: Forespørgsels-id "%s":

en: 	ca-error: %s
da: 	ca-fejl: %s

en: 	stuck: %s
da: 	sat fast: %s

en: 	key pair storage: type=%s
da: <span class="whitespace other" title="Tab">»</span>lagring for nøglepar: type=%s

en: NONE
da: INGEN

en: ,location='%s'
da: ,placering='%s'

en: ,nickname='%s'
da: ,kaldenavn='%s'

en: ,token='%s'
da: ,symbol='%s'

en: ,pinfile='%s'
da: ,pinfil='%s'

en: 	certificate: type=%s,location='%s'
da: <span class="whitespace other" title="Tab">»</span>certifikat: type=%s,placering='%s'

en: 	issuer: %s
da: 	udsteder: %s

en: 	subject: %s
da: 	emne: %s

en: unknown
da: ukendt

en: 	expires: %s
da: 	udløber: %s

en: 	email:
da: 	e-post:

en: 	principal name:
da: 	hovednavn:

en: 	track: %s
da: 	spor: %s

en: 	auto-renew: %s
da: 	auto-forny: %s

en: CA '%s':
da: CA "%s":

en: 	helper-location: %s
da: 	hjælperplacering: %s

en: 	next-serial-number: %s
da: 	næste serienummer: %s

en: 	known-issuer-names:
da: 	kendte udstedernavne:

en: %s - client certificate enrollment tool
da: %s - udrulningsværktøj for klientcertifikat

en: Usage: %s request [options]
da: Brug: %s forespørgsel [tilvalg]

en: Required arguments:
da: Påkrævede argumenter:

en: * If using an NSS database for storage:
da: * Hvis der bruges en NSS-database til lagring:

en:   -d DIR	NSS database for key and cert
da:   -d MAPPE	NSS-database for nøgle og certifikat

en:   -n NAME	nickname for NSS-based storage (only valid with -d)
da:   -n NAVN	kaldenavn for NSS-baseret lagring (kun gyldig med -d)

en:   -t NAME	optional token name for NSS-based storage (only valid with -d)
da:   -t NAVN	valgfri symbolnavn til NSS-baseret lagring (kun gyldig med -d)

en: * If using files for storage:
da: * Hvis filer bruges til lagring:

en:   -k FILE	PEM file for private key
da:   -k FIL	PEM-fil til privat nøgle

en:   -f FILE	PEM file for certificate (only valid with -k)
da:   -f FIL	PEM-fil til certifikat (kun gyldig med -k)

en: * If keys are to be encrypted:
da: * Hvis nøgler skal krypteres:

en:   -p FILE	file which holds the encryption PIN
da:   -p FIL	filen som indeholder krypterings-PIN

en:   -P PIN	PIN value
da:   -P PIN	PIN-værdi

en: Optional arguments:
da: Valgfri argumenter:

en: * Certificate handling settings:
da: * Indstillinger for certifikathåndtering:

en:   -I NAME	nickname to assign to the request
da:   -I NAVN	kaldenavn at tillægge forespørgslen

en:   -g SIZE	size of key to be generated if one is not already in place
da:   -g STØRRELSE	størrelsen på nøglen som skal genereres hvis der ikke allerede findes en

en:   -r		attempt to renew the certificate when expiration nears (default)
da:   -r		forsøg at forny certifikatet når udløbsdatoen er nær (standard)

en:   -R		don't attempt to renew the certificate when expiration nears
da:   -R		forsøg ikke at forny certifikatet når udløbsdatoen er nær

en:   -c CA		use the specified CA rather than the default
da:   -c CA		brug den angivne CA i stedet for standarden

en: * Parameters for the signing request:
da: * Parametre til signeringsforespørgsel:

en:   -N NAME	set requested subject name (default: CN=<hostname>)
da:   -N NAVN	angiv forespurgt emnenavn (standard: CN=<værtsnavn>)

en:   -U EXTUSAGE	set requested extended key usage OID
da:   -U EXTBRUG	angiv forespurgt udvidet nøglebrug OID

en:   -K NAME	set requested principal name
da:   -K NAVN	angiv forespurgt hovednavn

en:   -D DNSNAME	set requested DNS name
da:   -D DNSNAVN	angiv forespurgt DNS-navn

en:   -E EMAIL	set requested email address
da:   -E E-POST	angiv forespurgt e-post-adresse

en: * Bus options:
da: * Busindstillinger:

en:   -S		connect to the certmonger service on the system bus
da:   -S		forbind til certmonger-tjenesten i systembussen

en:   -s		connect to the certmonger service on the session bus
da:   -s		forbind til certmonger-tjenesten i sessionsbussen

en: * Other options:
da: * Andre tilvalg:

en:   -v	report all details of errors
da:   -v<span class="whitespace other" title="Tab">»</span>rapportér alle deltaljer om fejl

en: Usage: %s start-tracking [options]
da: Brug: %s start-sporing [tilvalg]

en: * If modifying an existing request:
da: * Hvis en eksisterende forespørgsel redigeres:

en:   -i NAME	nickname of an existing tracking request
da:   -i NAVN	kaldenavn for eksisterende fulgt forespørgsel

en: * If keys are encrypted:
da: * Hvis nøgler er krypteret:

en:   -I NAME	nickname to give to tracking request
da:   -I NAVN	kaldenavn at give til fulgt forespørgsel

en: * Parameters for the signing request at renewal time:
da: * Parametre til signeringsforespørgsel ved fornyelsestidspunkt:

en:   -U EXTUSAGE	override requested extended key usage OID
da:   -U EXTBRUG	overskriv forespurgt udvidet nøglebrug OID

en:   -K NAME	override requested principal name
da:   -K NAVN	overskriv forespurgt hovednavn

en:   -D DNSNAME	override requested DNS name
da:   -D DNSNAVN	overskriv forespurgt DNS-navn

en:   -E EMAIL	override requested email address
da:   -E E-POST	overskriv forespurgt e-post-adresse

en: Usage: %s stop-tracking [options]
da: Brug: %s stop-sporing [tilvalg]

en: * By request identifier:
da: * Efter forespørgselsidentifikator:

en:   -i NAME	nickname for tracking request
da:   -i NAVN	kaldenavn for fulgt forespørgsel

en: Usage: %s resubmit [options]
da: Brug: %s resubmit [tilvalg]

en:   -f FILE	PEM file for certificate
da:   -f FIL	PEM-fil til certifikat

en: * New parameter values for the signing request:
da: * Nye parameterværdier til signering af forespørgsel:

en:   -I NAME	new nickname to give to tracking request
da:   -I NAVN	nyt kaldenavn at give til fulgt forespørgsel

en:   -c CA		use the specified CA rather than the current one
da:   -c CA		brug den angivne CA i stedet for den nuværende

en: Usage: %s list [options]
da: Brug %s list [tilvalg]

en: * General options:
da: * Generelle tilvalg:

en:   -c CA	list only requests and certs associated with this CA
da:   -c CA	vis kun forespørgsler og certifikater forbundet med denne CA

en:   -r	list only information about outstanding requests
da:   -r	vis kun information om specielle forespørgsler

en:   -t	list only information about tracked certificates
da:   -t	vis kun information om fulgte certifikater

en: * If selecting a specific request:
da: * Hvis en specifik forespørgsel vælges:

en:   -d DIR	only list requests and certs which use this NSS database
da:   -d MAPPE<span class="whitespace other" title="Tab">»</span>oplister kun forespørgsler og certs som bruger denne NSS-database

en:   -n NAME	only list requests and certs which use this nickname
da:   -n NAVN<span class="whitespace other" title="Tab">»</span>oplister kun forespørgsler og certs som bruger dette kaldenavn

en:   -f FILE	only list requests and certs stored in this PEM file
da:   -f FIL<span class="whitespace other" title="Tab">»</span>oplister kun forespørgsler og certs, som er gemt i denne PEM-fil

en:   -S	connect to the certmonger service on the system bus
da:   -S	forbind til tjenesten certmonger i systembussen

en:   -s	connect to the certmonger service on the session bus
da:   -s	forbind til tjenesten certmonger i sessionsbussen

en: Usage: %s list-cas [options]
da: Brug: %s vis-cas [tilvalg]

en:   -c CA	list only information about the CA with this name
da:   -c CA	vis kun information om CA'et med dette navn

en: %s: unrecognized command
da: %s: ukendt kommando

en: Unable to determine principal name for signing request.
da: Kunne ikke bestemme hovednavn for signeringsforespørgsel.

en: Unable to read signing request.
da: Kunne ikke læse signeringsforespørgsel.

en: An internal error has occurred.
da: Der opstod en intern fejl.

en: No matching entry found.
da: Intet matchende element fundet.

en: There is already a CA with the nickname "%s".
da: Der er allerede en CA med kaldenavnet "%s".

en: Certificate storage type not specified.
da: Certifikatslagringstype er ikke angivet.

en: Certificate storage type "%s" not supported.
da: Certifikatslagringstype "%s" er ikke understøttet.

en: The location "%s" must be an absolute path.
da: Placeringen "%s" skal være en absolut sti.

en: Certificate storage location not specified.
da: Certifikatslagringsplacering er ikke angivet.

en: The parent of location "%s" must be a valid directory.
da: Placeringen over "%s" skal være en gyldig mappe.

en: The location "%s" must be a file.
da: Placeringen "%s" skal være en fil.

en: The location "%s" must be a directory.
da: Placeringen "%s" skal være en mappe.

en: Certificate nickname not specified.
da: Certifikatkaldenavn ikke angivet.

en: There is already a request with the nickname "%s".
da: Der er allerede en forespørgsel med kaldenavnet "%s".

en: Key storage type "%s" not supported.
da: Nøglelagringstype "%s" er ikke understøttet.

en: Key storage location not specified.
da: Nøglelagringsplacering er ikke angivet.

en: Key nickname not specified.
da: Nøglekaldenavn er ikke angivet.

en: No such CA.
da: Ingen sådan CA.

en: Certificate authority "%s" not known.
da: Certifikatsautoritet "%s" er ikke kendt.

en: Unrecognized parameter or wrong value type.
da: Ikke opdaget parameter eller forkert værditype.
