certmonger 0.78.6 - en to sv translation catalogue (467 entries)

en: Out of memory.
sv: Slut på minne.

en: Unable to determine hostname of CA.
sv: Det går inte att avgöra värdnamnet för CA:n.

en: Unable to read signing request from file "%s".
sv: Kan inte läsa signeringsbegäran från fil "%s".

en: Unable to read signing request from environment variable "%s".
sv: Kan inte läsa signeringsbegäran från miljövariabeln ”%s”.

en: Error setting up for XMLRPC.
sv: Fel vid inställning av XMLRPC.

en: Error parsing server response.
sv: Fel vid tolkning av svar från servern.

en: Server error.
sv: Serverfel.

en: Profile params (-O) must be in the form of param=value.
sv: Profilparametrar (-O) måste ha formen param=värde.

en: Submit params (-o) must be in the form of param=value.
sv: Insändningsparametrar (-o) måste ha formen param=värde.

en: No agent credentials specified, and no default known.
sv: Inga agentkreditiv angivna, och inget standardvärde är känt.

en: Requested renewal, but no serial number provided.
sv: Förnyelse begärd, men inget serienummer angivet.

en: No end-entity URL (-E) given, and no default known.
sv: Ingen slutposts-URL (-E) angiven, och inget standardvärde är känt.

en: No agent URL (-A) given, and no default known.
sv: Ingen agent-URL (-A) angiven, och inget standardvärde är känt.

en: No profile/template (-T) given, and no default known.
sv: Ingen profil/mall (-T) angiven, och inget standardvärde är känt.

en: Error shutting down NSS.
sv: Fel när NSS stängdes av.

en: Internal error: unknown state.
sv: Internt fel: okänt tillstånd.

en: No agent credentials (-n) given, but they are needed.
sv: Inga agentkreditiv (-n) angivna, men de behövs.

en: Error %d connecting to %s: %s.
sv: Fel %d vid anslutning till %s: %s.

en: Error %d connecting to %s.
sv: Fel %d vid anslutning till %s.

en: Internal error: no response to "%s?%s".
sv: Internt fel: inget svar på ”%s?%s”.

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: LIST
sv: LISTA

en: ADDRESS
sv: ADRESS

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: HOSTNAME
sv: VÄRDNAMN

en: BITS
sv: BITAR

en: MODE
sv: LÄGE

en: NAME
sv: NAMN

en: PRINCIPAL
sv: HUVUDMAN

en: SUBJECT
sv: ÄMNE

en: USERNAME[:GROUPNAME]
sv: ANVÄNDARNAMN[:GRUPPNAMN]

en: Path "%s" is not absolute, attempting to use "%s" instead.
sv: Sökvägen ”%s” är inte absolut, försöker använda ”%s” istället.

en: Path "%s" is not absolute, and there was an error determining the name of the current directory.
sv: Sökvägen ”%s” är inte absolut, och det uppstod ett fel när namnet på den aktuella katalogen skulle bestämmas.

en: Path "%s": insufficient permissions.
sv: Sökvägen ”%s”: otillräckliga rättigheter.

en: Path "%s" is not a directory.
sv: Sökvägen ”%s” är inte en katalog.

en: Path "%s": %s.
sv: Sökväg ”%s”: %s.

en: Path "%s" is not a regular file.
sv: Sökvägen ”%s” är inte normal fil.

en: No system bus running.
sv: Ingen systembuss kör

en: Running as UID 0.
sv: Kör som UID 0.

en: Launching temporary dedicated service daemon.
sv: Startar en temporär dedicerad servicedemon.

en: Error connecting to D-Bus.
sv: Fel vid anslutning till D-Bus.

en: Please verify that the message bus (D-Bus) service is running.
sv: Kontrollera att tjänsten meddelandebuss (D-Bus) kör.

en: Error creating DBus request message.
sv: Fel när DBus-meddelandet med begäran skapades.

en: missing argument for %s
sv: saknar argument för %s

en: missing argument
sv: saknar argument

en: unrecognized option %s
sv: okänd flagga %s

en: unrecognized option
sv: okänd flagga

en: aliases nested too deeply
sv: alias är nästade för djupt

en: bad parameter quoting
sv: felaktig parametercitering

en: invalid numeric value
sv: ogiltigt numeriskt värde

en: number too large or too small
sv: nummer för stort eller för litet

en: bad operation
sv: felaktig åtgärd

en: internal error
sv: internt fel

en: out of memory
sv: slut på minne

en: error in popt configuration file
sv: fel i popt konfigurationsfil

en: Error %s: %s
sv: Fel %s: %s

en: Error %s
sv: Fel %s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Received error response from local %s service.
sv: Mottog felsvar från den lokala tjänsten %s.

en: No response received from %s service.
sv: Inget svar mottaget från tjänsten %s.

en: State %s, stuck: %s.
sv: Tillståndet %s, fast: %s.

en: NSS database for key and cert
sv: NSS-databas för nyckel och cert

en: nickname for NSS-based storage (only valid with -d)
sv: smeknamn för NSS-baserad lagring (endast giltigt med -d)

en: optional token name for NSS-based storage (only valid with -d)
sv: frivilligt symbolnamn för NSS-baserad lagring (endast giltig med -d)

en: PEM file for private key
sv: PEM-fil för privat nyckel

en: PEM file for certificate (only valid with -k)
sv: PEM-fil för certifikat (endast giltigt med -k)

en: file which holds the private key encryption PIN
sv: fil som innehåller den privata nyckelns krypterings-PIN

en: private key encryption PIN
sv: privata nyckelns krypterings-PIN

en: owner information for private key
sv: ägarinformation för den privata nyckeln

en: file permissions for private key
sv: filrättigheter för den privata nyckeln

en: owner information for certificate
sv: ägarinformation för certifikatet

en: file permissions for certificate
sv: filrättigheter för certifikatet

en: NSS database in which to store the CA's certificates
sv: NSS-databas i vilken CA:ns certifikat skall lagras

en: file in which to store the CA's certificates
sv: fil i vilken CA:ns certifikat skall lagras

en: command to run before saving the certificate
sv: kommando att köra före certifikatet sparas

en: command to run after saving the certificate
sv: kommando att köra efter certifikatet sparas

en: nickname to assign to the request
sv: smeknamn att tilldela till begäran

en: type of key to be generated if one is not already in place
sv: typ av nyckel att genereras om det inte redan finns en

en: size of key to be generated if one is not already in place
sv: storlek på nyckel som skall genereras om det inte redan finns en

en: attempt to renew the certificate when expiration nears (default)
sv: försök att förnya certifikatet när utgångsdatumet närmar sig (standard)

en: don't attempt to renew the certificate when expiration nears
sv: försök inte förnya certifikatet när utgångsdatumet närmar sig

en: use the specified CA configuration rather than the default
sv: använd angiven CA-konfiguration istället för standard

en: ask the CA to process the request using the named profile or template
sv: be CA:n att bearbeta begäran med användning av den angivna profilen eller mallen

en: ask the CA to process the request using the named issuer
sv: be CA:n att bearbeta begäran med användning av den namngivna utgivaren

en: set requested subject name (default: CN=<hostname>)
sv: ställ in begärt ämnesnamn (standard: CN=<värdnamn>)

en: set requested key usage value
sv: sätt angivet värde på nyckelanvändning

en: set requested extended key usage OID
sv: ställ in begärd utökad nyckels användnings-OID

en: set requested principal name
sv: ställ in begärt huvudnamn

en: set requested DNS name
sv: ställ in begärt DNS-namn

en: set requested email address
sv: ställ in begärd e-postadress

en: set requested IP address
sv: ange begärd IP-adress

en: file which holds an optional challenge password value
sv: fil som innehåller en valfritt utmaningslösenordsvärde

en: an optional challenge password value
sv: ett valfritt utmatningslösenordvärde

en: request a CA certificate
sv: begär ett CA-certifikat

en: request a non-CA certificate
sv: begär ett icke-CA-certifikat

en: path length for CA certificate
sv: sökvägslängd för CA-certifikatet

en: try to wait for the certificate to be issued
sv: försök att vänta på att certifikatet ges ut

en: maximum time to wait for the certificate to be issued
sv: maxtid att vänta på att certifikatet ges ut

en: connect to the certmonger service on the session bus
sv: anslut till tjänsten certmonger på sessionsbussen

en: connect to the certmonger service on the system bus
sv: anslut till tjänsten certmonger på systembussen

en: Error initializing Kerberos library: %s.
sv: Fel vid initiering av Kerberos bibliotek: %s.

en: No support for generating "%s" keys.
sv: Inget stöd för att generera ”%s”-nycklar.

en: Known key types include:
sv: Kända nyckeltyper inkluderar:

en: Unrecognized keyUsage "%s".
sv: Okänd nyckelanvändning ”%s”.

en: Could not evaluate OID "%s".
sv: Det gick inte att beräkna OID ”%s”.

en: Error parsing Kerberos principal name "%s": %s.
sv: Fel vid tolkning av Kerberos-huvudnamn ”%s”: %s.

en: Error unparsing Kerberos principal name "%s": %s.
sv: Fel vid avtolkning av Kerberos-huvudnamn ”%s”: %s.

en: %s: invalid value -- '%s'
sv: %s: ogiltigt värde -- ”%s”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%c”

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: felaktig flagga -- ”%c”

en: Error: unused extra argument "%s".
sv: Fel: oanvänt extra argument ”%s”.

en: Error: unused extra arguments were supplied.
sv: Fel: oanvända extra argument gavs.

en: Database location or nickname specified without the other.
sv: Databasplats eller smeknamn angivet utan den andra.

en: Database directory and certificate file both specified.
sv: Databaskatalog och certifikatfil båda angivna.

en: None of database directory and nickname or certificate file specified.
sv: Ingen av databaskatalog och smeknamn eller certifikatfil angiven.

en: Key and certificate can not both be saved to the same file.
sv: Nyckeln och certifikatet kan inte båda sparas i samma fil.

en: The IPA backend requires the use of the -K option (principal name) when any of the -N (subject name), -E (email address), -A (IP address), -D (DNS name), or -U (extendedKeyUsage) options is used.
sv: IPA-bakänden kräver användning av flaggan -K (huvudnamn) när någon av flaggorna -N (subjektnamn), -E (e-postadress), -A (IP-adress), -D (DNS-namn) eller -U (utökad nyckelanvändning) används.

en: No CA with name "%s" found.
sv: Ingen CA med namnet ”%s” hittades.

en: Error setting request arguments.
sv: Fel vid inställning av argument till begäran.

en: New signing request "%s" added.
sv: Nya begäran om signering ”%s” tillagd.

en: New signing request could not be added.
sv: Nya begäran om signering kunde inte läggas till.

en: New tracking request "%s" added.
sv: Ny spårningsbegäran ”%s” tilllagd.

en: New tracking request could not be added.
sv: Nya spårningsbegäran kunde inte läggas till.

en: PEM file for private key (only valid with -f)
sv: PEM-fil för privat nyckel (endast giltigt med -f)

en: PEM file for certificate
sv: PEM-fil för certifikatet

en: nickname of an existing request
sv: smeknamn på en befintlig begäran

en: nickname to give to tracking request
sv: smeknamn att ge på spårningbegäran

en: override requested key usage value
sv: åsidosätt begärt nyckelanvändningsvärde

en: override requested extended key usage OID
sv: åsidosätt begärd förlängd nyckelanvändning-OID

en: override requested principal name
sv: åsidosätt begärt huvudnamn

en: override requested DNS name
sv: åsidosätt begärt DNS-namn

en: override requested email address
sv: åsidosätt begärd e-postadress

en: override requested IP address
sv: åsidosätt begärd IP-adress

en: None of ID or database directory and nickname or certificate file specified.
sv: Ingen av ID eller databaskatalog och smeknamn eller certifikatfil angiven.

en: Request "%s" modified.
sv: Begäran ”%s” ändrad.

en: Request "%s" could not be modified.
sv: Begäran ”%s” kunde inte ändras.

en: No request found with specified nickname.
sv: Ingen begäran hittades med angivet smeknamn.

en: No request found that matched arguments.
sv: Ingen begäran hittades som matchade argumenten.

en: Request "%s" removed.
sv: Begäran ”%s” borttagen.

en: Request "%s" could not be removed.
sv: Begäran ”%s” kunde inte tas bort.

en: nickname for tracking request
sv: smeknamn för spårningbegäran

en: new nickname to give to tracking request
sv: nytt smeknamn att ge på spårningbegäran

en: type of new key to be generated
sv: typ av ny nyckel som skall genereras

en: size of new key to be generated
sv: storlek på ny nyckel som skall genereras

en: use the specified CA configuration rather than the current one
sv: använd angiven CA-konfiguration istället för den aktuella

en: Error modifying "%s".
sv: Fel när ”%s” ändrades.

en: Resubmitting "%s" to "%s".
sv: Skickar om ”%s” till ”%s”.

en: Resubmitting "%s".
sv: Skickar om ”%s”.

en: Error attempting to submit "%s" to "%s".
sv: Fel vid försök att skicka ”%s” till ”%s”.

en: Error attempting to submit "%s".
sv: Fel vid försök att skicka ”%s”.

en: refresh information about all outstanding requests
sv: uppdatera informationen om alla utestående begäranden

en: refresh information only for requests using the specified CA configuration
sv: uppdatera information endast för begäranden som använder den angivna CA-konfigurationen

en: Request ID '%s' being refreshed.
sv: Begärans-ID ”%s” uppdateras.

en: Request ID '%s' NOT being refreshed.
sv: Begärans-ID ”%s” uppdateras INTE.

en: list only information about outstanding requests
sv: lista endast information om utestående begäranden

en: list only information about tracked certificates
sv: lista endast information om spårade certifikat

en: list only requests and certs associated with this CA configuration
sv: lista endast begäranden och certifikat som är associerade med denna CA-konfiguration

en: display times in UTC instead of local time
sv: Visa tid i UTC istället för i lokal tid

en: Number of certificates and requests being tracked: %d.
sv: Antalet certifikat och spårade begäran: %d.

en: Request ID '%s':
sv: Begärans-id ”%s”:

en: 	ca-error: %s
sv: 	ca-fel: %s

en: 	stuck: %s
sv: 	fastnat: %s

en: 	key pair storage: type=%s
sv: 	nyckelparslagring: typ=%s

en: NONE
sv: INGEN

en: ,location='%s'
sv: ,plats=”%s”

en: ,nickname='%s'
sv: ,smeknamn=”%s”

en: ,token='%s'
sv: ,symbol=”%s”

en: ,pin set
sv: ,pin angiven

en: ,pinfile='%s'
sv: ,pin-fil=”%s”

en: 	certificate: type=%s,location='%s'
sv: 	certifikat: typ=%s,plats='%s'

en: 	signing request thumbprint (MD5): %s
sv: 	signerar begärans tumavtryck (MD5): %s

en: 	signing request thumbprint (SHA1): %s
sv: 	signerar begärans tumavtryck (SHA1): %s

en: 	issuer: %s
sv: 	utgivare: %s

en: 	subject: %s
sv: 	ämne: %s

en: unknown
sv: okänt

en: 	expires: %s
sv: 	löper ut: %s

en: 	email:
sv: 	e-post:

en: 	principal name:
sv: 	huvudnamn:

en: 	IP address:
sv: 	IP-adress:

en: 	key usage: %s
sv: 	nyckelanvändning: %s

en: 	certificate template/profile: %s
sv: 	certifikatmall/-profil: %s

en: 	root certificates saved to files:
sv: 	rotcertifikat sparades i filer:

en: 	other root certificates saved to files:
sv: 	andra rotcertifikat sparades i filer:

en: 	other certificates saved to files:
sv: 	andra certifikat sparades i filer:

en: 	root certificates saved to databases:
sv: 	rotcertifikat sparades i databaser:

en: 	other root certificates saved to databases:
sv: 	andra rotcertifikat sparades i databaser:

en: 	other certificates saved to databases:
sv: 	andra certifikat sparades i databaser:

en: 	pre-save command: %s
sv: 	kommando före det sparas: %s

en: 	post-save command: %s
sv: 	kommando efter det sparas: %s

en: 	track: %s
sv: 	spår: %s

en: 	auto-renew: %s
sv: 	auto-förnyelse: %s

en: None of ID or database directory and and nickname or certificate file specified.
sv: Ingen av ID eller databaskatalog och smeknamn eller certifikatfil filen angiven.

en: list only the specified CA configuration
sv: lista endast den angivna CA-konfigurationen

en: CA '%s':
sv: CA ”%s”:

en: 	self-identifies as: %s
sv: 	självidentifierar som: %s

en: 	ca-type: %s
sv: 	ca-typ: %s

en: 	helper-location: %s
sv: 	hjälparplats: %s

en: 	next-serial-number: %s
sv: 	nästa-serienummer: %s

en: 	known-issuer-names:
sv: 	känt utfärdarnamn:

en: 	known profiles/templates/certtypes:
sv: 	kända profiler/mallar/certifikattyper:

en: 	default profile/template/certtype: %s
sv: 	standardprofil/-mall/-certifikattyp: %s

en: 	SCEP CA identifier: %s
sv: 	SCEP CA-identifierare: %s

en: 	SCEP CA certificate thumbprint (MD5): %s
sv: 	SCEP CA-certifikatets tumavtryck (MD5): %s

en: 	SCEP CA certificate thumbprint (SHA1): %s
sv: 	SCEP CA-certifikatets tumavtryck (SHA1): %s

en: refresh information about the CA configuration with this name
sv: uppdatera informationen om CA-konfigurationen med detta namn

en: refresh information about all known CAs
sv: uppdatera information om alla kända CA:n

en: Neither CA nickname nor -a flag specified.
sv: Varken CA-smeknamn eller -a-flaggan angavs.

en: Data for CA '%s' being refreshed.
sv: Data för CA ”%s” uppdateras.

en: Data for unnamed CA being refreshed.
sv: Data för namnlös CA uppdateras.

en: 	error refreshing CA data
sv: 	fel vid uppdatering av CA-data

en: nickname to give to the new CA configuration
sv: smeknamn att ge till den nya CA-konfigurationen

en: helper command to run to communicate with CA
sv: hjälpkommando att köra för att kommunicera med denna CA

en: CA nickname not specified.
sv: CA-smeknamn inte angivet.

en: CA helper command not specified.
sv: CA-hjälpkommando inte angivet.

en: New CA "%s" added.
sv: Ny CA ”%s” tillagd.

en: New CA could not be added.
sv: Ny CA kunde inte läggas till.

en: location of SCEP server
sv: SCEP-serverns plats

en: CA identifier
sv: CA-identifierare

en: file containing CA's certificate
sv: fil som innehåller CA:ns certifikat

en: file containing RA's certificate
sv: fil som innehåller RA:ns certifikat

en: file containing certificates in RA's certifying chain
sv: fil som innehåller certifikat i RA:ns certifieringskedja

en: prefer to not use the SCEP Renewal feature
sv: föredra att inte använda funktionen SCEP-förnyelse

en: server URL not specified.
sv: server-URL inte angiven.

en: HTTPS requires a CA certificate.
sv: HTTPS kräver ett CA-certifikat.

en: Error building command line.
sv: Fel när kommandoraden byggdes.

en: Error setting CA identifier.
sv: Fel när CA-identifierare ställdes in.

en: nickname of the CA configuration
sv: smeknamn på CA-konfigurationen

en: updated helper command to run to communicate with CA
sv: uppdaterade hjälpkommandot att köra för att kommunicera med CA:n

en: CA "%s" modified.
sv: CA ”%s” ändrad.

en: CA could not be modified.
sv: CA kunde inte ändras.

en: nickname of CA configuration to remove
sv: smeknamn på CA-konfigurationen att ta bort

en: CA "%s" removed.
sv: CA ”%s” borttagen.

en: CA could not be removed.
sv: CA:n kunde inte tas bort.

en: %s - client certificate enrollment tool
sv: %s - registreringsverktyg för klientcertifikat

en: Usage: %s request [options]
sv: Användning: %s request [flaggor]

en: Required arguments:
sv: Obligatoriska argument:

en: * If using an NSS database for storage:
sv: * Om du använder en NSS-databas för lagring:

en:   -d DIR	NSS database for key and cert
sv:   -d KAT	NSS-databas för nyckel och cert

en:   -n NAME	nickname for NSS-based storage (only valid with -d)
sv:   -n NAMN	smeknamn för NSS-baserad lagring (endast giltigt med -d)

en:   -t NAME	optional token name for NSS-based storage (only valid with -d)
sv:   -t NAMN	frivilligt symbolnamn för NSS-baserad lagring (endast giltig med -d)

en: * If using files for storage:
sv: * Om du använder filer för lagring:

en:   -k FILE	PEM file for private key
sv:   -k FIL	PEM-fil för privat nyckel

en:   -f FILE	PEM file for certificate (only valid with -k)
sv:   -f FIL	PEM-fil för certifikat (endast giltigt med -k)

en: * If keys are to be encrypted:
sv: * Om nycklar skall krypteras:

en:   -p FILE	file which holds the encryption PIN
sv:   -p FIL	fil som håller PIN för kryptering

en:   -P PIN	PIN value
sv:   -P PIN	PIN-värde

en: Optional arguments:
sv: Valfria argument:

en: * Certificate handling settings:
sv: * Inställningar för certifikathantering:

en:   -I NAME	nickname to assign to the request
sv:   -I NAMN	smeknamn att tilldela till begäran

en:   -G TYPE	type of key to be generated if one is not already in place
sv:   -G TYPE	typ av nyckel att genereras om det inte redan finns en

en:   -g SIZE	size of key to be generated if one is not already in place
sv:   -g STORLEK	storlek på nyckel som skall genereras om det inte redan finns en

en:   -r		attempt to renew the certificate when expiration nears (default)
sv:   -r		försök att förnya certifikatet när utgångsdatumet närmar sig (standard)

en:   -R		don't attempt to renew the certificate when expiration nears
sv:   -R		försök inte förnya certifikatet när utgångsdatumet närmar sig

en:   -c CA		use the specified CA rather than the default
sv:   -c CA		använd angiven CA istället för standard

en:   -T PROFILE	ask the CA to process the request using the named profile or template
sv:   -T PROFIL	be CA:n att bearbeta begäran med användning av den angivna profilen eller mallen

en:   -X ISSUER	ask the CA to process the request using the named issuer
sv:   -X UTGIVARE	be CA:n att bearbeta begäran med användning av den namngivna utgivaren

en: * Parameters for the signing request:
sv: * Parametrar för signeringsbegäran:

en:   -N NAME	set requested subject name (default: CN=<hostname>)
sv:   -N NAMN	ställ in begärt ämnesnamn (standard: CN=<värdnamn>)

en:   -U EXTUSAGE	set requested extended key usage OID
sv:   -U EXTANV	ställ in begärd förlängd nyckelanvändning-OID

en:   -u KEYUSAGE	set requested key usage value
sv:   -u NYCKELANVÄNDNING	sätt angivet värde på nyckelanvändning

en:   -K NAME	set requested principal name
sv:   -K NAMN	ställ in begärt huvudnamn

en:   -D DNSNAME	set requested DNS name
sv:   -D DNS-NAMN	ställ in begärt DNS-namn

en:   -E EMAIL	set requested email address
sv:   -E EPOST	ställ in begärd e-postadress

en:   -A ADDRESS	set requested IP address
sv:   -A ADRESS	ange begärd IP-adress

en:   -l FILE	file which holds an optional challenge password
sv:   -l FIL	fil som innehåller en valfritt utmaningslösenord

en:   -L PASSWORD	an optional challenge password value
sv:   -L LÖSENORD	ett valfritt utmaningslösenordvärde

en: * Bus options:
sv: * Bussflaggor:

en:   -S		connect to the certmonger service on the system bus
sv:   -S		anslut till tjänsten certmonger på systembussen

en:   -s		connect to the certmonger service on the session bus
sv:   -s		anslut till tjänsten certmonger på sessionsbussen

en: * Other options:
sv: * Andra flaggor:

en:   -B	command to run before saving the certificate
sv:   -B	kommando att köra före certifikatet sparas

en:   -C	command to run after saving the certificate
sv:   -C	kommando att köra efter certifikatet sparas

en:   -F	file in which to store the CA's certificates
sv:   -F	fil i vilken CA:ns certifikat skall lagras

en:   -a	NSS database in which to store the CA's certificates
sv:   -a	NSS-databas i vilken CA:ns certifikat skall lagras

en:   -w	try to wait for the certificate to be issued
sv:   -w	försök att vänta på att certifikatet ges ut

en:   -v	report all details of errors
sv:   -v	rapportera alla detaljer om fel

en: Usage: %s start-tracking [options]
sv: Användning: %s start-tracking [flaggor]

en: * If modifying an existing request:
sv: * Om du ändrar en befintlig begäran:

en:   -i NAME	nickname of an existing tracking request
sv:   -i NAMN	smeknamn på en befintlig spårningsbegäran

en: * If keys are encrypted:
sv: * Om nycklarna är krypterade:

en:   -I NAME	nickname to give to tracking request
sv:   -I NAMN	smeknamn att ge på spårningbegäran

en: * Parameters for the signing request at renewal time:
sv: * Parametrar för signeringsbegäran vid förnyelsetidpunkten:

en:   -U EXTUSAGE	override requested extended key usage OID
sv:   -U EXTANV	åsidosätt begärd förlängd nyckelanvändning-OID

en:   -K NAME	override requested principal name
sv:   -K NAMN	åsidosätt begärt huvudnamn

en:   -D DNSNAME	override requested DNS name
sv:   -D DNS-NAMN	åsidosätt begärt DNS-namn

en:   -E EMAIL	override requested email address
sv:   -E EMAIL	åsidosätt begärd e-postadress

en:   -A ADDRESS	override requested IP address
sv:   -A ADRESS	åsidosätt begärd IP-adress

en: Usage: %s stop-tracking [options]
sv: Användning: %s stop-tracking [flaggor]

en: * By request identifier:
sv: * Enligt identifierare för begäran:

en:   -i NAME	nickname for tracking request
sv:   -i NAMN	smeknamn för spårningsbegäran

en: Usage: %s resubmit [options]
sv: Användning: %s resubmit [flaggor]

en:   -f FILE	PEM file for certificate
sv:   -f FIL	PEM-fil för certifikat

en: * New parameter values for the signing request:
sv: * Nya parametervärden för signeringsbegäran:

en:   -I NAME	new nickname to give to tracking request
sv:   -I NAMN	nytt smeknamn för att ge till spårningsbegäran

en:   -c CA		use the specified CA rather than the current one
sv:   -c CA		använd den angivna CA:n istället för den nuvarande

en: Usage: %s rekey [options]
sv: Användning: %s rekey [flaggor]

en:   -G TYPE	type of new key to be generated
sv:   -G TYP	typ av ny nyckel som skall genereras

en:   -g SIZE	size of new key to be generated
sv:   -g STORLEK	storlek på ny nyckel som skall genereras

en: Usage: %s list [options]
sv: Användning: %s list [flaggor]

en: * General options:
sv: * Allmänna flaggor:

en:   -c CA	list only requests and certs associated with this CA
sv:   -c CA	lista endast begäran och certifikat associerade med denna CA

en:   -r	list only information about outstanding requests
sv:   -r	lista endast information om utestående begäran

en:   -t	list only information about tracked certificates
sv:   -t	lista endast information om spårade certifikat

en:   -u	display times in UTC instead of local time
sv:   -u	visar tid i UTC istället för lokal tid

en: * If selecting a specific request:
sv: * Om du väljer en viss begäran:

en:   -d DIR	only list requests and certs which use this NSS database
sv:   -d KAT	lista endast begäran och certifikat som använder denna NSS-databas

en:   -n NAME	only list requests and certs which use this nickname
sv:   -n NAMN	lista endast begäran och certifikat som använder detta smeknamn

en:   -f FILE	only list requests and certs stored in this PEM file
sv:   -f FIL	lista endast begäran och certifikat lagrade i denna PEM-fil

en:   -S	connect to the certmonger service on the system bus
sv:   -S	anslut till tjänsten certmonger på systembussen

en:   -s	connect to the certmonger service on the session bus
sv:   -s	anslut till tjänsten certmonger på sessionsbussen

en: Usage: %s refresh [options]
sv: Användning: %s refresh [flaggor]

en:   -a	refresh information about all outstanding requests
sv:   -a	uppdatera informationen om alla utestående begäranden

en: Usage: %s status [options]
sv: Användning: %s status [flaggor]

en: * Selecting a specific request:
sv: * Väljer en viss begäran:

en: * When using an NSS database for storage:
sv: * När en NSS-databas används för lagring:

en:   -d DIR	return status for the request in this NSS database
sv:   -d KAT	returnera status för begäran i denna NSS-databas

en:   -n NAME	return status for cert which uses this nickname
sv:   -n NAMN	returnera status för certifikatet som använder detta smeknamn

en: * When using files for storage:
sv: * När filer används för lagring:

en:   -f FILE	return status for cert stored in this PEM file
sv:   -f FIL	returnera status för certifikatet lagrat i denna PEM-fil

en: Usage: %s list-cas [options]
sv: Användning: %s list-cas [flaggor]

en:   -c CA	list only information about the CA with this name
sv:   -c CA	lista endast information om CA:n med detta namn

en: Usage: %s refresh-ca [options]
sv: Användning: %s refresh-ca [flaggor]

en:   -c CA	refresh information about the CA with this name
sv:   -c CA	uppdatera information om CA:n med detta namn

en:   -a	refresh information about all known CAs
sv:   -a	uppdatera information om alla kända CA:n

en: Usage: %s add-ca [options]
sv: Användning: %s add-ca [flaggor]

en:   -c CA		nickname to give to the new CA configuration
sv:   -c CA		smeknamn att ge den nya CA-konfigurationen

en:   -e CMD	helper command to run to communicate with CA
sv:   -e KMD	hjälpkommando att köra för att kommunicera med CA:n

en: Usage: %s add-scep-ca [options]
sv: Användning: %s add-scep-ca [flaggor]

en:   -u URL	location of SCEP server
sv:   -u URL	plats för SCEP-servern

en:   -i ID		CA identifier
sv:   -i ID		CA-identifierare

en:   -R FILE	file containing CA's certificate
sv:   -R FIL	fil som innehåller CA:ns certifikat

en:   -r FILE	file containing RA's certificate
sv:   -r FIL	fil som innehåller RA:ns certifikat

en:   -I FILE	file containing certificates in RA's certifying chain
sv:   -I FIL	fil som innehåller certifikat i RA:ns certifieringskedja

en:   -n	prefer not to use the SCEP Renewal feature
sv:   -n	föredra att inte använda funktionen SCEP-förnyelse

en: Usage: %s modify-ca [options]
sv: Användning: %s modify-ca [flaggor]

en:   -c CA		nickname of the CA configuration
sv:   -c CA		smeknamn på CA-konfigurationen

en:   -e CMD	updated helper command to run to communicate with CA
sv:   -e KMD	uppdaterat hjälpkommando att köra för att kommunicera med CA:n

en: Usage: %s remove-ca [options]
sv: Användning: %s remove-ca [flaggor]

en:   -c CA	nickname of CA configuration to remove
sv:   -c CA	smeknamn på CA-konfigurationen att ta bort

en: Usage: %s command [options]
sv: Användning: %s kommando [flaggor]

en: request a new certificate from a CA
sv: begär ett nytt certifikat från en CA

en: begin monitoring an already-issued certificate
sv: börja övervaka ett redan utgivet certifikat

en: stop monitoring a certificate
sv: sluta övervaka ett certifikat

en: resubmit an in-progress enrollment request, or start a new one
sv: skicka om en pågående registreringsbegäran, eller starta en ny

en: generate a new private key and replace a certificate
sv: generera en ny privat nyckel och ersätt ett certifikat

en: check on the status of an in-progress enrollment request
sv: kontrollera statusen på en pågående registreringsbegäran

en: list certificates being monitored and requested
sv: lista certifikat som övervakas och begärs

en: check the status of a certificate being monitored or requested
sv: kontrollera statusen på ett certifikat som övervakas eller begärs

en: add a CA configuration
sv: lägg till en CA-konfiguration

en: add an SCEP CA configuration
sv: lägg till en SCEP CA-konfiguration

en: list known CA configurations
sv: lista kända CA-konfigurationer

en: modify a CA configuration
sv: ändra en CA-konfiguration

en: refresh cache of all information obtained from a CA
sv: uppdatera cachen med all information som har erhållits från en CA

en: remove a CA configuration
sv: ta bort en CA-konfiguration

en: %s: unrecognized command
sv: %s: okänt kommando

en: Unable to determine location of IPA LDAP server.
sv: Kan inte avgöra platsen för IPA LDAP-servern.

en: Unable to contact an IPA LDAP server.
sv: Kan inte kontakta en IPA LDAP-server.

en: Unable to determine base DN of domain information on IPA server.
sv: Kan inte avgöra bas-DN för domäninformation på IPA-servern.

en: Error setting up for XMLRPC on the client.
sv: Fel när det sattes upp för XMLRPC på klienten.

en: The -t option can not be used with the -K option.
sv: Flaggan -t kan inte användas med flaggan -K.

en: The -k option can not be used with the -K option.
sv: Flaggan -k kan inte användas med flaggan -K.

en: The -K option can not be used with either the -k or the -t option.
sv: Flaggan -K kan inte användas med vare sig flaggan -k eller -t.

en: Unable to determine principal name for signing request.
sv: Det går inte att avgöra huvudnamn för signeringsbegäran.

en: No IPA domain configured, and none specified.
sv: Ingen IPA-domän konfigurerad, och ingen angiven.

en: Error setting up ccache for "host" service on client using default keytab: %s.
sv: Fel när ccache sattes upp för tjänsten ”host” på klienten med standardnyckeltabell: %s.

en: Error setting up ccache for "%s" on client using default keytab: %s.
sv: Fel när ccache sattes upp för ”%s” på klienten med standardnyckeltabell: %s.

en: Error setting up ccache for "host" service on client using keytab "%s": %s.
sv: Fel när ccache sattes upp för tjänsten ”host” på klienten med användning av nyckeltabellen ”%s”: %s.

en: Error setting up ccache for "%s" on client using keytab "%s": %s.
sv: Fel när ccache sattes upp för ”%s” på klienten med nyckeltabellen ”%s”: %s.

en: Unable to read signing request.
sv: Kan inte läsa signeringsbegäran.

en: use session bus
sv: använd sessionsbussen

en: use system bus
sv: använd systembussen

en: start a dedicated listening socket
sv: starta ett dedikerat lyssningsuttag

en: only use a dedicated listening socket
sv: använd endast ett dedikerat lyssningsuttag

en: specify the dedicated listening socket
sv: ange det dedikerade lyssningsuttaget

en: PATHNAME
sv: SÖKVÄGSNAMN

en: don't become a daemon
sv: bli inte en demon

en: do become a daemon
sv: bli en demon

en: bus-activated, idle timeout
sv: bussaktiverad, tidsgräns för inaktivitet

en: SECONDS
sv: SEKUNDER

en: don't use an idle timeout
sv: använd inte tidsgräns för inaktivitet

en: set debugging level (implies -n)
sv: ange felsökningsnivå (implicerar -n)

en: NUMBER
sv: TAL

en: start COMMAND and exit when it does
sv: starta KOMMANDO och avsluta när det gör det

en: write service PID to file
sv: skriv service-PID till en fil

en: force NSS into FIPS mode
sv: framtvinga NSS till FIPS-läge

en: print version information
sv: skriv versionsinformation

en: Usage: %s [-s|-S] [-n|-f] [-d LEVEL] [-p FILE] [-F] [-v]
sv: Användning: %s [-s|-S] [-n|-f] [-d NIVÅ] [-p FIL] [-F] [-v]

en: 	-s         use session bus
sv: 	-s         använd sessionsbussen

en: 	-S         use system bus
sv: 	-S         använd systembussen

en: 	-l         start a dedicated listening socket
sv: 	-l         starta ett dedikerat lyssningsuttag

en: 	-L         only use a dedicated listening socket
sv: 	-L         använd endast ett dedikerat lyssningsuttag

en: 	-P PATH    specify the dedicated listening socket
sv: 	-P PATH    ange det dedikerade lyssningsuttaget

en: 	-n         don't become a daemon
sv: 	-n         bli inte en demon

en: 	-f         do become a daemon
sv: 	-f         bli en demon

en: 	-b TIMEOUT bus-activated, idle timeout
sv: 	-b TIDSGRÄNS bussaktiverad, tidsgräns vid inaktivitet

en: 	-B         don't use an idle timeout
sv: 	-B         använd inte en tidsgräns vid inaktivitet

en: 	-d LEVEL   set debugging level (implies -n)
sv: 	-d NIVÅ    sätt felsökningsnivån (medför -n)

en: 	-c COMMAND start COMMAND and exit when it does
sv: 	-c KOMMANDO starta KOMMANDO och avsluta när det gör det

en: 	-p FILE    write service PID to file
sv: 	-p FIL     skriv tjänstens PID till filen

en: 	-F         force NSS into FIPS mode
sv: 	-F         tvinga in NSS i FIPS-läge

en: 	-v         print version information and exit
sv: 	-v         skriv versionsinformation och avsluta

en: No SCEP URL (-u) given, and no default known.
sv: Ingen SCEP URL (-u) angiven, och inget standardvärde är känt.

en: No SCEP operation (-c/-C/-g/-p) given, and no default known.
sv: Ingen SCEP operation (-c/-C/-g/-p) angiven, och inget standardvärde är känt.

en: No RA certificate (-r) given, and no default known.
sv: Inget RA certifikat (-r) angiven, och inget standardvärde är känt.

en: Error reading request.  Expected PKCS7 data containing a GetInitialCert pkiMessage, got nothing.
sv: Fel vid läsning av begäran. PKCS7-data innehållande ett GetInitialCert pkiMessage förväntades, fick ingenting.

en: Error reading request.  Expected PKCS7 data containing a PKCSReq pkiMessage, got nothing.
sv: Fel vid läsning av begäran. PKCS7-data innehållande ett PKCSReq pkiMessage förväntades, fick ingenting.

en: Warning: request is neither a PKCSReq nor a GetInitialCert request.
sv: Varning: begäran är varken en PKCSReq- eller en GetInitialCert-begäran.

en: Warning: request type "%s"is neither a PKCSReq nor a GetInitialCert request.
sv: Varning: begäranstypen ”%s” är varken en PKCSReq- eller en GetInitialCert-begäran.

en: Warning: request is missing transactionId.
sv: Varning: begäran saknar transaktions-id.

en: Warning: request is missing senderNonce.
sv: Varning: begäran saknar senderNonce.

en: Got response code %d from %s, not 200.
sv: Fick svarskod %d från %s, inte 200.

en: Server reply was of unexpected MIME type "%s".
sv: Serversvaret var av en oväntad MIME-typ ”%s”.

en: Error: failed to verify signature on server response.
sv: Fel: misslyckades att verifiera signaturen av svar från servern.

en: Error: reply was not a CertRep (%s).
sv: Fel: svaret var inte ett CertRep (%s).

en: Error: reply is missing transactionId.
sv: Fel: svaret saknar transaktions-id.

en: Error: reply contains a different transactionId.
sv: Fel: svaret innehåller ett annat transaktions-id.

en: Error: reply is missing pkiStatus.
sv: Fel: svaret saknar pkiStatus.

en: Error: reply is missing recipientNonce.
sv: Fel: svaret saknar recipientNonce.

en: Error: reply nonce doesn't match request.
sv: Fel: svars-nonce matchar inte begäran.

en: Error: reply is missing senderNonce.
sv: Fel: svaret saknar senderNonce.

en: Unspecified failure at server.
sv: Ospecificerat fel på servern.

en: Unrecognized or unsupported algorithm identifier in client request.
sv: Okänd eller ej stödd algoritm identifierad i klientbegäran.

en: Integrity check of client request failed at server.
sv: Integritetskontrollen av klientbegäran misslyckades på servern.

en: Transaction either is not permitted or is not supported by server.
sv: Transaktionen är antingen inte tillåten eller stödjs inte av servern.

en: Clock skew too great.
sv: Klockskillnaden är för stor.

en: Unsupported extension.
sv: Ej stödd utökning.

en: Must archive keys.
sv: Måste arkivera nycklar.

en: Bad identity.
sv: Felaktig identitet.

en: Proof of possession required.
sv: Ägandebevis krävs.

en: Proof of possession failed.
sv: Ägandebevis misslyckades.

en: No key reuse.
sv: Ingen nyckelåteranvändning.

en: Internal CA error.
sv: Internt CA-fel.

en: Try later.
sv: Försök senare.

en: Server returned failure code "%s".
sv: Servern returnerade felkod ”%s”.

en: Error: couldn't parse signed-data.
sv: Fel: kunde inte tolka signerad data.

en: Error: signed-data payload is not enveloped-data.
sv: Fel: last med signerad data är inte inslagen data.

en: Error: enveloped-data payload is not data.
sv: Fel: last med inslagen data är inte data.

en: Error: pkiStatus "%s" not recognized.
sv: Fel: pkiStatus ”%s” är inte känd.

en: An internal error has occurred.
sv: Ett internt fel har uppstått.

en: No matching entry found.
sv: Ingen matchande post funnen.

en: There is already a CA with the nickname "%s".
sv: Det finns redan en CA med smeknamnet ”%s”.

en: Certificate storage type not specified.
sv: Lagringstyp för certifikat inte angiven.

en: Certificate storage type "%s" not supported.
sv: Lagringstyp ”%s” för certifikat stödjs inte.

en: The location "%s" must be an absolute path.
sv: Platsen ”%s” måste vara en absolut sökväg.

en: Certificate storage location not specified.
sv: Lagringsplats för certifikat inte angiven.

en: The parent of location "%s" could not be accessed due to insufficient permissions.
sv: Föräldern till platsen ”%s” kunde inte nås på grund av otillräckliga rättigheter.

en: The parent of location "%s" must be a valid directory.
sv: Förälder till platsen ”%s” måste vara en giltig katalog.

en: The location "%s" must be a file.
sv: Platsen ”%s” måste vara en fil.

en: The location "%s" could not be accessed due to insufficient permissions.
sv: Platsen ”%s” kunde inte nås på grund av otillräckliga rättigheter.

en: The location "%s" must be a directory.
sv: Platsen ”%s” måste vara en katalog.

en: Certificate nickname not specified.
sv: Certifikatsmeknamn inte angivet.

en: There is already a request with the nickname "%s".
sv: Det finns redan en begäran med smeknamnet ”%s”.

en: Certificate at same location is already used by request with nickname "%s".
sv: Certifikat på samma plats används redan av begäran med smeknamnet ”%s”.

en: Key storage type "%s" not supported.
sv: Nyckellagringstypen ”%s” stödjs inte.

en: Key storage location not specified.
sv: Nyckellagringsplats inte angiven.

en: Key nickname not specified.
sv: Nyckelsmeknamn inte angivet.

en: Key at same location is already used by request with nickname "%s".
sv: Nyckel på samma plats används redan av begäran med smeknamnet ”%s”.

en: No support for key type "%s".
sv: Inget stöd för nyckeltypen ”%s”.

en: No such CA.
sv: Ingen sådan CA.

en: Certificate authority "%s" not known.
sv: Certifikatmyndighet ”%s” inte känd.

en: Unrecognized parameter or wrong value type.
sv: Okända parameter eller fel värdetyp.

en: Error parsing arguments.
sv: Fel vid argumenttolkning.

en: Unrecognized property name.
sv: Okänt egenskapsnamn.

en: Insufficient access.  Please retry operation as root.
sv: Otillräckliga rättigheter.  Försök åtgärden igen som root.

en: Please verify that the certmonger service has been started.
sv: Kontrollera att tjänsten certmonger har startats.

en: Please verify that the certmonger service is still running.
sv: Kontrollera att tjänsten certmonger fortfarande kör.
