cervisia - en to fr translation catalogue (389 entries)

en: Add to Ignore List
fr: Ajouter à la liste à ignorer

en: Ignore File | Ignore %1 Files
fr[0]: Ignorer le fichier
fr[1]: Ignorer %1 fichiers

en: Cannot open file '%1' for writing.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %1 » en écriture.

en: CVS Add
fr: Ajout CVS

en: CVS Add Binary
fr: Ajout d'un binaire CVS

en: CVS Remove
fr: Suppression CVS

en: Add the following files to the repository:
fr: Ajouter les fichiers suivants au dépôt :

en: Add the following binary files to the repository:
fr: Ajouter les fichiers binaires suivants au dépôt :

en: Remove the following files from the repository:
fr: Supprimer les fichiers suivants du dépôt :

en: This will also remove the files from your local working copy.
fr: Cette action supprimera aussi les fichiers de votre copie de travail locale.

en: Add Repository
fr: Ajouter un dépôt

en: &Repository:
fr: &Dépôt :

en: Use remote &shell (only for :ext: repositories):
fr: Utiliser un &shell distant (uniquement pour les dépôts du type « :ext :  ») :

en: Invoke this program on the server side:
fr: Utiliser ce programme côté serveur :

en: Use different &compression level:
fr: Utiliser un niveau de compression d&ifférent :

en: Download cvsignore file from server
fr: Télécharger le fichier « cvsignore » depuis le serveur

en: Repository Settings
fr: Paramètres du dépôt

en: CVS Annotate: %1
fr: Annotations CVS : %1

en: CVS Annotate
fr: Annotations CVS

en: Go to Line...
fr: Aller à la ligne...

en: Find Prev
fr: Chercher en arrière

en: Find Next
fr: Poursuivre la recherche

en: Search
fr: Chercher

en: Go to Line
fr: Aller à la ligne

en: Go to line number:
fr: Aller à la ligne numéro :

en: Starting cvsservice failed with message:
fr: Le démarrage de cvsservice a échoué avec le message :

en: This KPart is non-functional, because the cvs D-Bus service could not be started.
fr: Ce composant « KPart » est non opérationnel, car le service « D-Bus » pour « cvs » n'a pas pu être démarré.

en: Remote CVS working folders are not supported.
fr: Les dossiers de travail CVS distants ne sont pas pris en charge.

en: You cannot change to a different folder while there is a running cvs job.
fr: Vous ne pouvez pas changer de dossier pendant qu'une tâche « CVS » est en cours.

en: F - All files are hidden, the tree shows only folders
    N - All up-to-date files are hidden
    R - All removed files are hidden
fr: F - Tous les fichiers sont masqués, l'arborescence n'affiche que les dossiers
    N - Tous les fichiers à jour sont masqués
    R - Tous les fichiers supprimés sont masqués

en: Open Sandbox...
fr: Ouvrir la copie locale...

en: Opens a CVS working folder in the main window
fr: Ouvre un dossier de travail CVS dans la fenêtre principale

en: Recent Sandboxes
fr: Récemment ouvert(s)

en: &Insert ChangeLog Entry...
fr: &Insérer un élément dans le fichier « ChangeLog »...

en: Inserts a new intro into the file ChangeLog in the toplevel folder
fr: Insère un nouvel élément dans le fichier « ChangeLog » situé dans le dossier de premier niveau

en: &Update
fr: &Mettre à jour

en: Updates (cvs update) the selected files and folders
fr: Met à jour (« cvs update ») les fichiers et les dossiers sélectionnés

en: &Status
fr: &État

en: Updates the status (cvs -n update) of the selected files and folders
fr: Met à jour l'état (« cvs -n update ») des fichiers et des dossiers sélectionnés

en: &Edit
fr: É&dition

en: Opens the marked file for editing
fr: Ouvre le fichier marqué pour édition

en: Reso&lve...
fr: Réso&udre...

en: Opens the resolve dialog with the selected file
fr: Ouvre la boîte de dialogue de résolution avec le fichier sélectionné

en: &Commit...
fr: &Valider...

en: Commits the selected files
fr: Valide les fichiers sélectionnés

en: &Add to Repository...
fr: A&jouter au dépôt...

en: Add
fr: Ajouter

en: Adds (cvs add) the selected files to the repository
fr: Ajoute (« cvs add ») les fichiers sélectionnés au dépôt

en: Add &Binary...
fr: Ajouter un &binaire...

en: Adds (cvs -kb add) the selected files as binaries to the repository
fr: Ajoute (« cvs -kb add ») les fichiers sélectionnés sous forme de binaires au dépôt

en: &Remove From Repository...
fr: Supp&rimer du dépôt...

en: Remove
fr: Supprimer

en: Removes (cvs remove) the selected files from the repository
fr: Supprime (« cvs remove ») les fichiers sélectionnés du dépôt

en: Rever&t
fr: Ann&uler

en: Reverts (cvs update -C) the selected files (only cvs 1.11)
fr: Revient (« cvs update -C ») aux fichiers sélectionnés (uniquement sur CVS 1.11)

en: &Properties
fr: &Propriétés

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stops any running sub-processes
fr: Interrompt tout sous-processus en cours d'exécution

en: Browse &Log...
fr: Explorer le jou&rnal...

en: Shows the revision tree of the selected file
fr: Affiche l'arborescence de révision du fichier sélectionné

en: Browse Multi-File Log...
fr: Explorer le journal multi-fichier...

en: &Annotate...
fr: Anno&ter...

en: Shows a blame-annotated view of the selected file
fr: Affiche une vue annotée du fichier sélectionné

en: &Difference to Repository (BASE)...
fr: D&ifférence par rapport au dépôt (BASE)...

en: Shows the differences of the selected file to the checked out version (tag BASE)
fr: Affiche les différences entre le fichier sélectionné et la version extraite (marque « BASE »)

en: Difference to Repository (HEAD)...
fr: Différence par rapport au dépôt (HEAD)...

en: Shows the differences of the selected file to the newest version in the repository (tag HEAD)
fr: Affiche les différences entre le fichier sélectionné et la version la plus récente présente dans le dépôt (marque « HEAD »)

en: Last &Change...
fr: Derni&ère modification...

en: Shows the differences between the last two revisions of the selected file
fr: Affiche les différences entre les deux dernières révisions du fichier sélectionné

en: &History...
fr: &Historique...

en: Shows the CVS history as reported by the server
fr: Affiche l'historique CVS tel que consigné par le serveur

en: &Unfold File Tree
fr: Dé&velopper l'arborescence des fichiers

en: Opens all branches of the file tree
fr: Ouvre toutes les branches de l'arborescence des fichiers

en: &Fold File Tree
fr: R&éduire l'arborescence des fichiers

en: Closes all branches of the file tree
fr: Ferme toutes les branches de l'arborescence des fichiers

en: &Tag/Branch...
fr: &Marque / Branche...

en: Creates a tag or branch for the selected files
fr: Crée une marque ou une branche pour les fichiers sélectionnés

en: &Delete Tag...
fr: Suppri&mer une marque...

en: Deletes a tag from the selected files
fr: Supprime une marque des fichiers sélectionnés

en: &Update to Tag/Date...
fr: Mettre &à jour vers une marque / une date...

en: Updates the selected files to a given tag, branch or date
fr: Met à jour les fichiers sélectionnés vers une marque, une branche ou une date données

en: Update to &HEAD
fr: Mettre à jour vers « HEA&D »

en: Updates the selected files to the HEAD revision
fr: Met à jour les fichiers sélectionnés vers la révision « HEAD »

en: &Merge...
fr: &Fusionner...

en: Merges a branch or a set of modifications into the selected files
fr: Fusionne une branche ou un ensemble de modifications dans les fichiers sélectionnés

en: &Add Watch...
fr: A&jouter une alerte...

en: Adds a watch for the selected files
fr: Ajoute une alerte pour les fichiers sélectionnés

en: &Remove Watch...
fr: &Supprimer une alerte...

en: Removes a watch from the selected files
fr: Supprime une alerte des fichiers sélectionnés

en: Show &Watchers
fr: Afficher les sur&veillances

en: Shows the watchers of the selected files
fr: Affiche les surveillances des fichiers sélectionnés

en: Ed&it Files
fr: Édition des fi&chiers

en: Edits (cvs edit) the selected files
fr: Édition (« cvs edit ») des fichiers sélectionnés

en: U&nedit Files
fr: Annuler l'&édition des fichiers

en: Unedits (cvs unedit) the selected files
fr: Annule (« cvs unedit ») l'édition des fichiers sélectionnés

en: Show &Editors
fr: Afficher les &éditeurs

en: Shows the editors of the selected files
fr: Affiche les éditeurs des fichiers sélectionnés

en: &Lock Files
fr: &Verrouiller les fichiers

en: Locks the selected files, so that others cannot modify them
fr: Verrouille les fichiers sélectionnés, de façon que personne d'autre ne puisse les modifier

en: Unl&ock Files
fr: D&éverrouiller les fichiers

en: Unlocks the selected files
fr: Déverrouille les fichiers sélectionnés

en: Create &Patch Against Repository...
fr: Créer un c&orrectif par rapport au dépôt...

en: Creates a patch from the modifications in your sandbox
fr: Crée un correctif à partir des modifications dans votre copie locale

en: &Create...
fr: &Créer...

en: &Checkout...
fr: E&xtraire...

en: Allows you to checkout a module from a repository
fr: Permet d'extraire un module d'un dépôt

en: &Import...
fr: &Importer...

en: Allows you to import a module into a repository
fr: Permet d'importer un module dans un dépôt

en: &Repositories...
fr: &Dépôts...

en: Configures a list of repositories you regularly use
fr: Configure une liste des dépôts que vous utilisez régulièrement

en: Hide All &Files
fr: Mas&quer tous les fichiers

en: Determines whether only folders are shown
fr: Détermine si seuls les dossiers sont affichés

en: Hide Unmodified Files
fr: Masquer les fichiers non modifiés

en: Determines whether files with status up-to-date or unknown are hidden
fr: Détermine si les fichiers ayant un état à jour ou inconnu sont masqués

en: Hide Removed Files
fr: Masquer les fichiers supprimés

en: Determines whether removed files are hidden
fr: Détermine si les fichiers supprimés sont masqués

en: Hide Non-CVS Files
fr: Masquer les fichiers non CVS

en: Determines whether files not in CVS are hidden
fr: Détermine si les fichiers absents de CVS sont masqués

en: Hide Empty Folders
fr: Masquer les dossiers vides

en: Determines whether folders without visible entries are hidden
fr: Détermine si les dossiers sans éléments visibles sont masqués

en: Create &Folders on Update
fr: Créer des do&ssiers lors de la mise à jour

en: Determines whether updates create folders
fr: Détermine si des dossiers sont créés lors des mises à jour

en: &Prune Empty Folders on Update
fr: Élaguer les dossiers v&ides lors de la mise à jour

en: Determines whether updates remove empty folders
fr: Détermine si les dossiers vides peuvent être supprimés lors des mises à jour

en: &Update Recursively
fr: Mettre à jour récursiv&ement

en: Determines whether updates are recursive
fr: Détermine si les mises à jour sont récursives

en: C&ommit && Remove Recursively
fr: V&alider et supprimer récursivement

en: Determines whether commits and removes are recursive
fr: Détermine si les validations et les suppressions sont récursives

en: Do cvs &edit Automatically When Necessary
fr: Exécuter « cvs edit » automati&quement si nécessaire

en: Determines whether automatic cvs editing is active
fr: Détermine si l'édition automatique de CVS est active

en: Configure Cervisia...
fr: Configurer Cervisia...

en: Allows you to configure the Cervisia KPart
fr: Permet de configurer le composant KPart de Cervisia

en: CVS &Manual
fr: M&anuel de CVS

en: Opens the help browser with the CVS documentation
fr: Ouvre la documentation de CVS dans le Centre d'aide

en: Unfold Folder
fr: Développer l'arborescence des fichiers

en: Cervisia Part
fr: Composant Cervisia

en: A CVS frontend
fr: Une interface graphique pour CVS

en: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 the Cervisia authors
fr: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 les auteurs de Cervisia

en: Original author and former maintainer
fr: Auteur originel et mainteneur

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Developer
fr: Développeur

en: Conversion to KPart
fr: Conversion en composant KPart

en: Conversion to D-Bus
fr: Conversion vers D-Bus

en: Port to KDE Frameworks 5
fr: Portage vers KDE Frameworks 5

en: Open Sandbox
fr: Ouvrir la copie locale

en: CVS Edit
fr: Édition CVS

en: CVS Diff
fr: Commande « diff » de « CVS »

en: Could not open file for writing.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier en écriture.

en: The revision looks invalid.
fr: La révision semble n'être pas valable.

en: This is the first revision of the branch.
fr: Ceci est la première révision de la branche.

en: Invoking help on CVS
fr: Demander de l'aide sur CVS

en: Done
fr: Terminé

en: A CVS commit to repository %1 is done
fr: Une validation CVS au dépôt %1 est effectuée

en: This is not a CVS folder.
    If you did not intend to use Cervisia, you can switch view modes within Konqueror.
fr: Ceci n'est pas un dossier CVS.
    Si vous n'avez pas l'intention d'utiliser Cervisia, vous pouvez changer de mode d'affichage dans Konqueror.

note: i18n: ectx: label, entry (ConflictColor), group (Colors)
en: The foreground color used to highlight files with a conflict in the file view.
fr: La couleur au premier plan utilisée pour pour surligner les fichiers en conflit avec le fichier affiché.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Delay (ms) until the progress dialog appears.
fr: Délai (ms) jusqu'à ce que la boîte de dialogue de progression apparaisse.

en: The Cervisia library could not be loaded.
fr: Impossible de charger la bibliothèque Cervisia.

en: Allows you to configure the toolbar
fr: Permet de configurer la barre d'outils

en: Allows you to customize the keybindings
fr: Permet de personnaliser les combinaisons de touches

en: Exits Cervisia
fr: Quitte Cervisia

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: &Aide

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (advanced)
en: &Advanced
fr: A&vancé

note: i18n: ectx: Menu (repository)
en: &Repository
fr: &Dépôt

en: Edit ChangeLog
fr: Édition du fichier « ChangeLog »

en: The ChangeLog file could not be written.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier « ChangeLog ».

en: A ChangeLog file does not exist. Create one?
fr: Le fichier « ChangeLog » n'existe pas. Voulez-vous le créer ?

en: Create
fr: Créer

en: The ChangeLog file could not be read.
fr: Impossible de lire le fichier « ChangeLog ».

en: CVS Checkout
fr: Extraction CVS

en: CVS Import
fr: Importation CVS

en: &Module:
fr: &Module :

en: Fetch &List
fr: Réceptionner la &liste

en: &Branch tag:
fr: M&arque de branche :

en: Re&cursive checkout
fr: Extraction ré&cursive

en: Working &folder:
fr: &Dossier de travail :

en: &Vendor tag:
fr: Marque de &création :

en: &Release tag:
fr: Marque de vers&ion :

en: &Ignore files:
fr: I&gnorer les fichiers :

en: &Comment:
fr: C&ommentaire :

en: Import as &binaries
fr: Importer sous forme de &binaires

en: Use file's modification time as time of import
fr: Utiliser l'heure de modification du fichier comme heure d'importation

en: Chec&k out as:
fr: Ex&traction sous forme de :

en: Ex&port only
fr: Ex&porter uniquement

en: Please choose an existing working folder.
fr: Veuillez sélectionner un dossier de travail existant.

en: Please specify a module name.
fr: Veuillez spécifier un nom de module.

en: Please specify a vendor tag and a release tag.
fr: Veuillez spécifier une marque de création et une marque de version.

en: Tags must start with a letter and may contain
    letters, digits and the characters '-' and '_'.
fr: Les noms des marques doivent commencer par une lettre et peuvent contenir
    des lettres, des chiffres, ainsi que les caractères « - » et « _ ».

en: A branch must be specified for export.
fr: Une branche doit être spécifiée pour l'exportation.

en: Please specify a repository.
fr: Veuillez spécifier un dépôt.

en: CVS Remote Log
fr: Journal CVS distant

en: CVS Commit
fr: Validation CVS

en: Commit the following &files:
fr: Valider les fichiers sui&vants :

en: Older &messages:
fr: Messages plus anci&ens :

en: &Log message:
fr: Message de c&ompte-rendu :

en: Use log message &template
fr: Utiliser un &modèle de message de compte-rendu

en: Current
fr: Actuel

en: Create New Repository (cvs init)
fr: Créer un nouveau dépôt (cvs init)

en: Repository folder:
fr: Dossier dépôt :

en: Synchronize scroll bars
fr: Synchroniser les barres de défilement

en: %1 difference | %1 differences
fr[0]: %1 différence
fr[1]: %1 différences

en: CVS Diff: %1
fr: Commande « diff » CVS : %1

en: Repository:
fr: Dépôt :

en: Revision
fr: Révision

en: Working dir:
fr: Dossier de travail :

en: %1 of %2
fr: %1 sur %2

en: Delete
fr: Supprimer

en: Insert
fr: Insérer

en: Change
fr: Changer

en: Edit With
fr: Édition avec

en: Locally Modified
fr: Modifié localement

en: Locally Added
fr: Ajouté localement

en: Locally Removed
fr: Supprimé localement

en: Needs Update
fr: Nécessite une mise à jour

en: Needs Patch
fr: Nécessite un correctif

en: Needs Merge
fr: Nécessite une fusion

en: Up to Date
fr: À jour

en: Conflict
fr: Conflit

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Patched
fr: Corrigé

en: Removed
fr: Supprimé

en: Not in CVS
fr: Absent du CVS

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Commit, Modified
fr: Validation, modifié

en: Commit, Added
fr: Validation, ajouté

en: Commit, Removed
fr: Validation, supprimé

en: Checkout
fr: Extraction

en: Tag
fr: Marque

en: Event
fr: Événement

en: Author
fr: Auteur

en: Revision
fr: Révision

en: File
fr: Fichier

en: Repo Path
fr: Emplacement du dépôt

en: Show c&ommit events
fr: Afficher les évènements valida&tion

en: Show ch&eckout events
fr: Afficher les évènements extra&ction

en: Show &tag events
fr: Afficher les évènements mar&qués

en: Show &other events
fr: Afficher les a&utres évènements

en: Only &user:
fr: Uniquement l'u&tilisateur :

en: Only &filenames matching:
fr: Uniquement les noms de fichiers correspondant &à :

en: Only &folders matching:
fr: Uniquement les &dossiers correspondant à :

en: CVS History
fr: Historique CVS

en: Tag
fr: Marque

en: Release
fr: Diffusion

en: Update, Deleted
fr: Mise à jour, supprimé

en: Update, Copied
fr: Mise à jour, copié

en: Update, Merged
fr: Mise à jour, fusionné

en: Update, Conflict
fr: Mise à jour, conflit

en: Update, Patched
fr: Mise à jour, patché

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Search:
fr: Chercher :

en: &Tree
fr: Ar&borescence

en: &List
fr: &Liste

en: CVS &Output
fr: &Sortie CVS

en: Choose revision A by clicking with the left mouse button,
    revision B by clicking with the middle mouse button.
fr: Choisissez une révision A en cliquant avec le bouton gauche de la souris,
    et une révision B en cliquant avec le bouton central.

en: Revision A:
fr: Révision A :

en: Revision B:
fr: Révision B :

en: Select by tag:
fr: Sélectionner par marque :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Date:
fr: Date :

en: Comment/Tags:
fr: Commentaire / Marques :

en: &Annotate A
fr: &Annoter A

en: &Find
fr: &Chercher

en: This revision is used when you click Annotate.
    It is also used as the first item of a Diff operation.
fr: Cette révision est utilisée lorsque vous cliquez sur « Annoter ».
    Elle constitue également le premier élément d'une comparaison avec la commande « diff ».

en: This revision is used as the second item of a Diff operation.
fr: La révision constitue le deuxième élément d'une comparaison avec la commande « diff ».

en: &View A
fr: &Afficher A

en: Create Patch...
fr: Créer un correctif...

en: CVS Log: %1
fr: Journal CVS : %1

en: CVS Log
fr: Journal CVS

en:  (Branchpoint)
fr:  (Branche majeure)

en: Please select revision A or B first.
fr: Veuillez sélectionner d'abord la révision A ou B.

en: View File
fr: Afficher le fichier

en: Please select revision A or revisions A and B first.
fr: Veuillez sélectionner d'abord la révision A, ou les révisions A et B.

en: Branchpoint
fr: Branche majeure

en: On Branch
fr: Sur la branche

en: Branch
fr: Branche

en: Comment
fr: Commentaire

en: Tags
fr: Marques

en: revision %1
fr: révision %1

en: Select for revision A
fr: Sélectionner pour la révision A

en: Select for revision B
fr: Sélectionner pour la révision B

en: date: %1; author: %2
fr: date : %1 ; auteur : %2

en: The sandbox to be loaded
fr: La copie locale à charger

en: Show resolve dialog for the given file.
fr: Afficher la boîte de dialogue de résolution correspondant au fichier.

en: Show log dialog for the given file.
fr: Afficher la boîte de dialogue du journal correspondant au fichier.

en: Show annotation dialog for the given file.
fr: Afficher la boîte de dialogue d'annotations correspondant au fichier.

en: CVS Merge
fr: Fusion CVS

en: Merge from &branch:
fr: Fusionner à partir de la &branche :

en: Merge &modifications:
fr: Fusionner les &modifications :

en: between tag:
fr: entre la marque :

en: and tag:
fr: et la marque :

en: Fetch L&ist
fr: Réceptionner la &liste

en: CVS Status
fr: État CVS

en: Overwrite the file
fr: Écraser le fichier

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fr: Un fichier nommé « %1 » existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

en: Context
fr: Contextuel

en: Unified
fr: Unifié

en: Output Format
fr: Format de sortie

en: &Number of context lines:
fr: Nombre de lignes de conte&xte :

en: Ignore added or removed empty lines
fr: Ignorer l'ajout et la suppression de lignes vides

en: Ignore changes in the amount of whitespace
fr: Ignorer les modifications du nombre de caractères de fin de ligne

en: Ignore all whitespace
fr: Ignorer tous les caractères de fin de ligne

en: Ignore changes in case
fr: Ignorer les modifications de casse

en: Ignore Options
fr: Options à ignorer

en: Clear
fr: Nettoyer

en: [Exited with status %1]
fr: [A quitté dans l'état %1]

en: [Finished]
fr: [Terminé]

en: [Aborted]
fr: [Interrompu]

en: Default
fr: Par défaut

en: Logged in
fr: Connecté

en: Not logged in
fr: Non connecté

en: No login required
fr: Aucune connexion requise

en: Configure Access to Repositories
fr: Configurer l'accès aux dépôts

en: Repository
fr: Dépôt

en: Method
fr: Méthode

en: Status
fr: État

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Modify...
fr: Modifier...

en: Login...
fr: Connexion...

en: Logout
fr: Déconnexion

en: This repository is already known.
fr: Ce dépôt est déjà connu.

en: Login failed.
fr: La connexion a échoué.

en: CVS Logout
fr: Déconnexion de CVS

en: Your version (A):
fr: Votre version (A) :

en: Other version (B):
fr: Autre version (B) :

en: Merged version:
fr: Version fusionnée :

en: CVS Resolve: %1
fr: Résolution CVS : %1

en: %1 conflicts
fr: %1 conflits

en: Configure Cervisia
fr: Configurer Cervisia

en: General
fr: Général

en: &User name for the change log editor:
fr: &Nom d'utilisateur pour l'éditeur du journal des modifications :

en: &Path to CVS executable, or 'cvs':
fr: &Emplacement de l'exécutable CVS, ou « cvs » :

en: Diff Viewer
fr: Afficheur de « diff »

en: &Number of context lines in diff dialog:
fr: Nombre de lignes de conte&xte pour l'affichage des différences :

en: Additional &options for cvs diff:
fr: &Options supplémentaires pour la commande « diff » de CVS :

en: Tab &width in diff dialog:
fr: Lar&geur des tabulations pour l'affichage des différences :

en: External diff &frontend:
fr: Interface ex&terne pour l'affichage des différences :

en: When opening a sandbox from a &remote repository,
    start a File->Status command automatically
fr: Lors de l'ouverture d'une copie locale à partir d'un dépôt distant, démarrer
    une commande « Fichier / État » automati&quement

en: When opening a sandbox from a &local repository,
    start a File->Status command automatically
fr: Lors de l'ouverture d'une copie locale à partir d'un dépôt local, démarrer
    une commande « Fichier / État » automati&quement

en: Advanced
fr: Avancé

en: Appearance
fr: Apparence

en: Fonts
fr: Polices

en: Font for &Protocol Window...
fr: Police pour la fenêtre de &protocole...

en: Font for A&nnotate View...
fr: Police pour l'affic&hage annoté...

en: Font for D&iff View...
fr: Police pour l'afficha&ge des différences...

en: Font for ChangeLog View...
fr: Police pour l'affichage du fichier « ChangeLog »...

en: Colors
fr: Couleurs

en: Conflict:
fr: Conflit :

en: Diff change:
fr: Changement avec la commande « diff » :

en: Local change:
fr: Changement local :

en: Diff insertion:
fr: Insertion avec la commande « diff » :

en: Remote change:
fr: Changement distant :

en: Diff deletion:
fr: Suppression avec la commande « diff » :

en: Not in cvs:
fr: Absent du CVS :

en: Split main window &horizontally
fr: Scinder la fenêtre principale h&orizontalement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeoutLbl)
en: &Timeout after which a progress dialog appears (in ms):
fr: &Délai au-delà duquel une boîte de dialogue de progression apparaît (en ms) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compressionLbl)
en: Default compression &level:
fr: Niveau de compression par d&éfaut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSshAgent)
en: Utilize a running or start a new ssh-agent process
fr: Utiliser un processus « ssh-agent » opérationnel ou en démarrer un

en: CVS Delete Tag
fr: Marque de suppression CVS

en: CVS Tag
fr: Marque CVS

en: &Name of tag:
fr: &Nom de la marque :

en: Create &branch with this tag
fr: Créer une branche avec cette ma&rque

en: &Force tag creation even if tag already exists
fr: Imposer la création de la marque même si elle existe dé&jà

en: You must define a tag name.
fr: Vous devez définir un nom de marque.

en: Tag must start with a letter and may contain letters, digits and the characters '-' and '_'.
fr: Un nom de marque doit commencer par une lettre et peut contenir des lettres, des chiffres, ainsi que les caractères « - » et « _ ».

en: CVS Update
fr: Mise à jour CVS

en: Update to &branch:
fr: Mettre &à jour vers la branche :

en: Update to &tag:
fr: Mettre à &jour vers la marque :

en: Update to &date ('yyyy-mm-dd'):
fr: Mettre à jour à la &date (« aaaa-mm-jj ») :

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: Tag/Date
fr: Marque / Date

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: CVS Watch Add
fr: Ajout d'une alerte CVS

en: CVS Watch Remove
fr: Suppression d'une alerte CVS

en: Add watches for the following events:
fr: Ajouter des alertes pour les évènements suivants :

en: Remove watches for the following events:
fr: Supprimer des alertes pour les éléments suivants :

en: &All
fr: &Tous

en: &Only:
fr: &Uniquement :

en: &Commits
fr: Validation&s

en: &Edits
fr: É&ditions

en: &Unedits
fr: Ann&ulation des éditions

en: CVS Watchers
fr: Surveillances CVS

en: Watcher
fr: Surveillance

en: Edit
fr: Édition

en: Unedit
fr: Annulation des éditions

en: Commit
fr: Validation
