cervisia - en to ja translation catalogue (381 entries)

en: Add to Ignore List
ja: 無視リストに追加

en: Ignore File | Ignore %1 Files
ja[0]: ファイルを無視
ja[1]: %1 ファイルを無視

en: Cannot open file '%1' for writing.
ja: ファイル ‘%1’ を書き込みのために開けませんでした。

en: CVS Add
ja: CVS 追加

en: CVS Add Binary
ja: CVS バイナリ追加

en: CVS Remove
ja: CVS 削除

en: Add the following files to the repository:
ja: 以下のファイルをリポジトリに追加:

en: Add the following binary files to the repository:
ja: 以下のバイナリファイルをリポジトリに追加:

en: Remove the following files from the repository:
ja: 以下のファイルをリポジトリから削除:

en: This will also remove the files from your local working copy.
ja: これはローカルの作業コピーのファイルも削除します。

en: Add Repository
ja: リポジトリに追加

en: &Repository:
ja: リポジトリ(&R):

en: Use remote &shell (only for :ext: repositories):
ja: リモートシェルを使う(&S) (外部 :ext: リポジトリに対してのみ):

en: Invoke this program on the server side:
ja: プログラムをサーバで実行:

en: Use different &compression level:
ja: 異なる圧縮レベルを使う(&C):

en: Download cvsignore file from server
ja: サーバから cvsignore ファイルをダウンロードします

en: Repository Settings
ja: リポジトリ設定

en: CVS Annotate: %1
ja: CVS 注釈: %1

en: CVS Annotate
ja: CVS 注釈

en: Go to Line...
ja: 行に移動...

en: Find Prev
ja: 前を検索

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Search
ja: 検索

en: Go to Line
ja: 行に移動

en: Go to line number:
ja: 行番号に移動:

en: Starting cvsservice failed with message:
ja: cvsservice の起動に失敗しました:

en: This KPart is non-functional, because the cvs D-Bus service could not be started.
ja: CVS D-Bus サービスを開始できなかったため、KPart は機能しません。

en: Remote CVS working folders are not supported.
ja: リモート CVS 作業フォルダは未サポートです

en: You cannot change to a different folder while there is a running cvs job.
ja: CVS ジョブを実行中に別フォルダに変更することはできません

en: F - All files are hidden, the tree shows only folders
    N - All up-to-date files are hidden
    R - All removed files are hidden
ja: F - すべてのファイルは隠し、ツリーにフォルダのみ表示
    N - すべての最新ファイルを隠す
    R - すべての削除ファイルを隠す

en: Opens a CVS working folder in the main window
ja: メインウィンドウに CVS 作業フォルダを開く

en: Recent Sandboxes
ja: 最近のサンドボックス

en: &Insert ChangeLog Entry...
ja: 変更履歴エントリを挿入(&I)...

en: Inserts a new intro into the file ChangeLog in the toplevel folder
ja: トップレベルフォルダの ChangeLog に新しいエントリを挿入

en: &Update
ja: 更新(&U)

en: Updates (cvs update) the selected files and folders
ja: 選択ファイル/フォルダを更新 (cvs update)

en: &Status
ja: ステータス(&S)

en: Updates the status (cvs -n update) of the selected files and folders
ja: 選択ファイル/フォルダのステータスを更新 (cvs -n update)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Opens the marked file for editing
ja: マークしたファイルを編集用に開く

en: Reso&lve...
ja: リゾルブ(&L)...

en: Opens the resolve dialog with the selected file
ja: 選択されたファイルのリゾルブダイアログを開く

en: &Commit...
ja: コミット(&C)...

en: Commits the selected files
ja: 選択されたファイルをコミットする

en: &Add to Repository...
ja: リポジトリに追加(&A)...

en: Add
ja: 追加

en: Adds (cvs add) the selected files to the repository
ja: 選択されたファイルやディレクトリを追加 (cvs add)

en: Add &Binary...
ja: バイナリを追加(&B)...

en: Adds (cvs -kb add) the selected files as binaries to the repository
ja: 選択されたファイルをバイナリとしてリポジトリに追加 (cvs -kb add)

en: &Remove From Repository...
ja: リポジトリから削除(&R)...

en: Remove
ja: 削除

en: Removes (cvs remove) the selected files from the repository
ja: 選択されたファイルをリポジトリから削除 (cvs remove)

en: Rever&t
ja: 元に戻す(&T)

en: Reverts (cvs update -C) the selected files (only cvs 1.11)
ja: 選択されたファイルを元に戻す (cvs update -C) (cvs 1.11 のみ有効)

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

en: Stop
ja: 停止

en: Stops any running sub-processes
ja: すべての実行中のサブプロセスを中止

en: Browse &Log...
ja: ログを参照(&L)...

en: Shows the revision tree of the selected file
ja: 選択されたファイルのリビジョンツリーを表示

en: Browse Multi-File Log...
ja: 複数のファイルのログを参照...

en: &Annotate...
ja: 注釈(&A)...

en: Shows a blame-annotated view of the selected file
ja: 選択されたファイルについての注釈ビューを表示

en: &Difference to Repository (BASE)...
ja: リポジトリ (BASE) との差分(&D)...

en: Shows the differences of the selected file to the checked out version (tag BASE)
ja: 選択ファイルのチェックアウトバージョン (tag: BASE) との差分を表示

en: Difference to Repository (HEAD)...
ja: リポジトリ (HEAD) との差分...

en: Shows the differences of the selected file to the newest version in the repository (tag HEAD)
ja: 選択ファイルのチェックアウトバージョン (tag: HEAD) との差分を表示

en: Last &Change...
ja: 最後の変更(&C)...

en: Shows the differences between the last two revisions of the selected file
ja: 選択されたファイルについて、最後の二つの版の差異を表示

en: &History...
ja: 履歴(&H)...

en: Shows the CVS history as reported by the server
ja: サーバから報告された CVS 履歴を表示

en: &Unfold File Tree
ja: ファイルツリーを展開(&U)

en: Opens all branches of the file tree
ja: ファイルツリーのすべてのブランチを開く

en: &Fold File Tree
ja: ファイルツリーをたたむ(&F)

en: Closes all branches of the file tree
ja: ファイルツリーのすべてのブランチを閉鎖します。

en: &Tag/Branch...
ja: タグ/ブランチ(&T)...

en: Creates a tag or branch for the selected files
ja: 選択されたファイルへのタグまたは、ブランチを作る

en: &Delete Tag...
ja: タグを削除(&D)...

en: Deletes a tag from the selected files
ja: 選択されたファイルからタグを削除

en: &Update to Tag/Date...
ja: タグ/日付の更新(&U)...

en: Updates the selected files to a given tag, branch or date
ja: 選択されたファイルからタグ、ブランチまたは日付によって更新

en: Update to &HEAD
ja: 先頭に更新(&H)

en: Updates the selected files to the HEAD revision
ja: 選択されたファイルを HEAD 版に更新

en: &Merge...
ja: マージ(&M)...

en: Merges a branch or a set of modifications into the selected files
ja: ブランチまたは変更のセットを選択されたファイルにマージ

en: &Add Watch...
ja: ウォッチ対象を追加(&A)...

en: Adds a watch for the selected files
ja: 選択されたファイルのウォッチ対象の追加

en: &Remove Watch...
ja: ウォッチ対象を削除(&R)...

en: Removes a watch from the selected files
ja: 選択されたファイルのウォッチ対象を削除

en: Show &Watchers
ja: ウォッチしているユーザを表示(&W)

en: Shows the watchers of the selected files
ja: 選択されたファイルをウォッチしているユーザを表示

en: Ed&it Files
ja: ファイルを編集(&I)

en: Edits (cvs edit) the selected files
ja: 選択されたファイルを編集 (cvs edit)

en: U&nedit Files
ja: ファイルを元に戻す(&N)

en: Unedits (cvs unedit) the selected files
ja: 選択されたファイルを編集前の状態に戻す (cvs unedit)

en: Show &Editors
ja: 編集者を表示(&E)

en: Shows the editors of the selected files
ja: 選択されたファイルの編集者を表示

en: &Lock Files
ja: ファイルをロック(&L)

en: Locks the selected files, so that others cannot modify them
ja: 選択されたファイルをロックします。他のユーザは変更できなくなります。

en: Unl&ock Files
ja: ファイルのロックを解除(&O)

en: Unlocks the selected files
ja: 選択されたファイルのロックを解除します。

en: Create &Patch Against Repository...
ja: リポジトリに対しパッチを作成する(&P)...

en: Creates a patch from the modifications in your sandbox
ja: あなたのサンドボックス内の変更からパッチを作成します。

en: &Create...
ja: 作成(&C)...

en: &Checkout...
ja: チェックアウト(&C)...

en: Allows you to checkout a module from a repository
ja: リポジトリからモジュールのチェックアウトを許可します。

en: &Import...
ja: インポート(&I)...

en: Allows you to import a module into a repository
ja: リポジトリへのモジュールのインポートを許可します

en: &Repositories...
ja: リポジトリ(&R)...

en: Configures a list of repositories you regularly use
ja: 通常使うリポジトリのリストを設定します

en: Hide All &Files
ja: すべてのファイルを隠す(&F)

en: Determines whether only folders are shown
ja: フォルダのみ表示するかどうか決定

en: Hide Unmodified Files
ja: 未変更ファイルを隠します

en: Determines whether files with status up-to-date or unknown are hidden
ja: 最新状態または、未知のファイルを隠すかどうかを指定します。

en: Hide Removed Files
ja: 削除されたファイルを隠す

en: Determines whether removed files are hidden
ja: 削除されたファイルを隠すかどうかを指定します。

en: Hide Non-CVS Files
ja: CVS ファイルでないものは隠す

en: Determines whether files not in CVS are hidden
ja: CVS にないファイルを隠すかどうかを指定します。

en: Hide Empty Folders
ja: 空のフォルダを隠す

en: Determines whether folders without visible entries are hidden
ja: 可視エントリのないフォルダを隠すかどうか決定

en: Create &Folders on Update
ja: 更新時にフォルダを作成(&F)

en: Determines whether updates create folders
ja: 更新時にフォルダを作成するかどうか決定

en: &Prune Empty Folders on Update
ja: 更新時に空のフォルダを消す(&P)

en: Determines whether updates remove empty folders
ja: 更新時に空のフォルダを消すかどうかを決定

en: &Update Recursively
ja: 再帰的に更新(&U)

en: Determines whether updates are recursive
ja: 更新を再帰的に行うかを指定します

en: C&ommit && Remove Recursively
ja: コミットと削除を再帰的に行う(&O)

en: Determines whether commits and removes are recursive
ja: コミットを削除を再帰的に行うかどうかを指定します。

en: Do cvs &edit Automatically When Necessary
ja: 必要なときに自動的に cvs edit を実行する(&E)

en: Determines whether automatic cvs editing is active
ja: 必要なときに自動的に cvs edit をアクティブにするかどうかを指定します。

en: Configure Cervisia...
ja: Cervisia を設定...

en: Allows you to configure the Cervisia KPart
ja: Cervisia KPart の設定ができます。

en: CVS &Manual
ja: CVS マニュアル(&M)

en: Opens the help browser with the CVS documentation
ja: CVS マニュアルをヘルプブラウザで開く

en: Unfold Folder
ja: フォルダを展開

en: Cervisia Part
ja: Cervisia コンポーネント

en: A CVS frontend
ja: CVS フロントエンド

en: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 the Cervisia authors
ja: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 Cervisia の作者

en: Original author and former maintainer
ja: オリジナルの作者/以前のメンテナ

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Developer
ja: 開発者

en: Documentation
ja: マニュアル

en: Conversion to KPart
ja: KPart に変換

en: Conversion to D-Bus
ja: D-Bus への変換

en: Open Sandbox
ja: サンドボックスを開く

en: CVS Edit
ja: CVS 編集

en: Could not open file for writing.
ja: 書き込みのためにファイルを開けませんでした。

en: The revision looks invalid.
ja: リビジョンが正しくないようです。

en: This is the first revision of the branch.
ja: このブランチの最初のリビジョンです。

en: Invoking help on CVS
ja: CVS のヘルプを起動

en: Done
ja: 完了

en: A CVS commit to repository %1 is done
ja: リポジトリ %1 への CVS コミットが終了しました。

en: This is not a CVS folder.
    If you did not intend to use Cervisia, you can switch view modes within Konqueror.
ja: これは CVS フォルダではありません。
    Cervisia を使用したくない場合は Konqueror で表示モードを切り替えられます。

note: i18n: ectx: label, entry (ConflictColor), group (Colors)
en: The foreground color used to highlight files with a conflict in the file view.
ja: 前面の色は

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Delay (ms) until the progress dialog appears.
ja: 進捗ダイアログが表示されるまでの遅延 (ミリ秒)

en: The Cervisia library could not be loaded.
ja: Cervisia ライブラリがロードできません。

en: Allows you to configure the toolbar
ja: ツールバーの設定ができます

en: Allows you to customize the keybindings
ja: キーバインドの設定ができます

en: Exits Cervisia
ja: Cervisia を終了

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (advanced)
en: &Advanced
ja: 詳細(&A)

note: i18n: ectx: Menu (repository)
en: &Repository
ja: リポジトリ(&R)

en: Edit ChangeLog
ja: 変更履歴を編集

en: The ChangeLog file could not be written.
ja: 変更履歴ファイルは書き込めませんでした。

en: A ChangeLog file does not exist. Create one?
ja: 変更履歴ファイルが存在しません。作成しますか？

en: Create
ja: 作成

en: The ChangeLog file could not be read.
ja: 変更履歴ファイルが読めません。

en: CVS Checkout
ja: CVS チェックアウト

en: CVS Import
ja: CVS インポート

en: &Module:
ja: モジュール(&M):

en: Fetch &List
ja: リストを取得(&L)

en: &Branch tag:
ja: ブランチタグ(&B):

en: Re&cursive checkout
ja: 再帰的なチェックアウト(&C)

en: Working &folder:
ja: 作業フォルダ(&F):

en: &Vendor tag:
ja: ベンダータグ(&V):

en: &Release tag:
ja: リリースタグ(&R):

en: &Ignore files:
ja: 無視するファイル(&I):

en: &Comment:
ja: コメント(&C):

en: Import as &binaries
ja: バイナリとしてインポート(&B)

en: Use file's modification time as time of import
ja: ファイルの修正時間をインポートの時間として使用

en: Chec&k out as:
ja: チェックアウト(&K):

en: Ex&port only
ja: エクスポートだけ(&P)

en: Please choose an existing working folder.
ja: 存在する作業フォルダを選択してください。

en: Please specify a module name.
ja: モジュール名を指定してください。

en: Please specify a vendor tag and a release tag.
ja: ベンダータグとリリースタグを指定してください。

en: Tags must start with a letter and may contain
    letters, digits and the characters '-' and '_'.
ja: タグは英字で始まり、英数字と '-', '_' のみから
    成っていなければなりません。

en: A branch must be specified for export.
ja: ブランチは、エクスポートのために指定されます。

en: Please specify a repository.
ja: リポジトリを指定してください。

en: CVS Remote Log
ja: CVS リモートログ

en: CVS Commit
ja: CVS コミット

en: Commit the following &files:
ja: 以下のファイルをコミット(&F):

en: Older &messages:
ja: 古いメッセージ(&M):

en: &Log message:
ja: ログメッセージ(&L):

en: Use log message &template
ja: ログメッセージテンプレートを使う(&T)

en: Current
ja: 現在

en: Create New Repository (cvs init)
ja: 新しいリポジトリを作成 (cvs init)

en: Repository folder:
ja: リポジトリフォルダ:

en: Synchronize scroll bars
ja: スクロールバーを同期

en: %1 difference | %1 differences
ja[0]: %1 件の差異
ja[1]: %1 件の差異

en: Repository:
ja: リポジトリ:

en: Revision
ja: リビジョン

en: Working dir:
ja: 作業ディレクトリ:

en: %1 of %2
ja: %2 中 %1

en: Delete
ja: 削除

en: Insert
ja: 挿入

en: Change
ja: 変更

en: Edit With
ja: アプリケーションで編集

en: Locally Modified
ja: ローカルで変更されています

en: Locally Added
ja: ローカルで追加されています

en: Locally Removed
ja: ローカルで削除されています

en: Needs Update
ja: 更新が必要です

en: Needs Patch
ja: パッチが必要です

en: Needs Merge
ja: マージが必要です

en: Up to Date
ja: 最新です

en: Conflict
ja: コンフリクト

en: Updated
ja: 更新済み

en: Patched
ja: パッチ適用済み

en: Removed
ja: 削除済み

en: Not in CVS
ja: CVS にはありません

en: Unknown
ja: 不明

en: Commit, Modified
ja: 変更されたものをコミット

en: Commit, Added
ja: 追加されたものをコミット

en: Commit, Removed
ja: 削除をコミット

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Tag
ja: タグ

en: Date
ja: 日付

en: Event
ja: イベント

en: Author
ja: 作者

en: Revision
ja: リビジョン

en: File
ja: ファイル

en: Repo Path
ja: レポパス

en: Show c&ommit events
ja: コミットイベントを表示(&O)

en: Show ch&eckout events
ja: チェックアウトイベントを表示(&E)

en: Show &tag events
ja: タグイベントを表示(&T)

en: Show &other events
ja: 他のイベントを表示(&O)

en: Only &user:
ja: 次のユーザのみ(&U):

en: Only &filenames matching:
ja: ファイル名がマッチするもののみ(&F):

en: Only &folders matching:
ja: フォルダ名がマッチするもののみ(&F):

en: CVS History
ja: CVS 履歴

en: Tag
ja: タグ

en: Release
ja: リリース

en: Update, Deleted
ja: 削除を更新

en: Update, Copied
ja: コピーされたものを更新

en: Update, Merged
ja: マージされたものを更新

en: Update, Conflict
ja: コンフリクトを更新

en: Update, Patched
ja: パッチで更新

en: Unknown
ja: 不明

en: &Tree
ja: ツリー(&T)

en: &List
ja: リスト(&L)

en: CVS &Output
ja: CVS 出力(&O)

en: Choose revision A by clicking with the left mouse button,
    revision B by clicking with the middle mouse button.
ja: 左マウスボタンでクリックしてリビジョン A を、
    中マウスボタンでクリックしてリビジョン B を選択

en: Revision A:
ja: リビジョン A:

en: Revision B:
ja: リビジョン B:

en: Select by tag:
ja: タグによる選択:

en: Author:
ja: 作者:

en: Date:
ja: 日付:

en: Comment/Tags:
ja: コメント/タグ:

en: &Annotate A
ja: A に注釈(&A)

en: &Find
ja: 検索(&F)

en: This revision is used when you click Annotate.
    It is also used as the first item of a Diff operation.
ja: このリビジョンは、注釈をクリックして選択されます。
    またこれは Diff 操作の最初の項目としても使用されます。

en: This revision is used as the second item of a Diff operation.
ja: このリビジョンは Diff 操作の二番目の項目として使われます。

en: Create Patch...
ja: パッチを作成...

en: CVS Log: %1
ja: CVS ログ: %1

en: CVS Log
ja: CVS ログ

en:  (Branchpoint)
ja:  (分岐点)

en: Please select revision A or B first.
ja: まずリビジョン A か B を選択してください。

en: View File
ja: ファイルを表示

en: Please select revision A or revisions A and B first.
ja: まずリビジョン A か A と B を選択してください。

en: Branchpoint
ja: 分岐点

en: On Branch
ja: ブランチ

en: Branch
ja: ブランチ

en: Comment
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: revision %1
ja: リビジョン %1

en: Select for revision A
ja: リビジョン A を選択

en: Select for revision B
ja: リビジョン B を選択

en: date: %1; author: %2
ja: 日時: %1; 作者: %2

en: The sandbox to be loaded
ja: ロードするサンドボックス

en: CVS Merge
ja: CVS マージ

en: Merge from &branch:
ja: ブランチからマージ(&B):

en: Merge &modifications:
ja: 変更をマージ(&M):

en: between tag:
ja: タグ:

en: and tag:
ja: とタグ:

en: Fetch L&ist
ja: リストを取得(&I)

en: CVS Status
ja: CVS ステータス

en: Overwrite the file
ja: ファイルを上書きする

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ja: ‘%1’ という名前のファイルは既に存在します。本当に上書きしますか？

en: Overwrite File?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: Context
ja: コンテキスト

en: Normal
ja: ノーマル

en: Unified
ja: ユニファイド

en: Output Format
ja: 出力フォーマット

en: &Number of context lines:
ja: コンテキストの行数(&N):

en: Ignore added or removed empty lines
ja: 追加・削除された空行は無視する

en: Ignore changes in the amount of whitespace
ja: ホワイトスペースの数の違いは無視する

en: Ignore all whitespace
ja: すべてのホワイトスペースを無視する

en: Ignore changes in case
ja: 大文字と小文字の違いは無視する

en: Ignore Options
ja: 無視するオプション

en: Clear
ja: クリア

en: [Exited with status %1]
ja: [終了コード %1 で終了]

en: [Finished]
ja: [完了]

en: [Aborted]
ja: [中止]

en: Default
ja: デフォルト

en: Logged in
ja: ログインしています

en: Not logged in
ja: ログインしていません

en: No login required
ja: ログインは必要ありません

en: Configure Access to Repositories
ja: リポジトリへのアクセス設定

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Method
ja: 方法

en: Compression
ja: 圧縮

en: Status
ja: ステータス

en: Login...
ja: ログイン...

en: Logout
ja: ログアウト

en: This repository is already known.
ja: このリポジトリは既知です。

en: Login failed.
ja: ログイン失敗

en: CVS Logout
ja: CVS ログアウト

en: Your version (A):
ja: あなたのバージョン (A):

en: Other version (B):
ja: 他のバージョン (B):

en: Merged version:
ja: マージされたバージョン:

en: CVS Resolve: %1
ja: CVS のリゾルブ: %1

en: %1 conflicts
ja: %1 件コンフリクト

en: Configure Cervisia
ja: Cervisia の設定

en: General
ja: 全般

en: &User name for the change log editor:
ja: 変更履歴編集者のユーザ名(&U):

en: &Path to CVS executable, or 'cvs':
ja: cvs 実行ファイルへのパス (または単に 'cvs') (&P):

en: Diff Viewer
ja: Diff ビューア

en: &Number of context lines in diff dialog:
ja: diff ダイアログのコンテキスト行数(&N):

en: Additional &options for cvs diff:
ja: cvs diff の追加オプション(&O):

en: Tab &width in diff dialog:
ja: diff ダイアログのタグの幅(&W):

en: External diff &frontend:
ja: 外部 diff フロントエンド(&F):

en: When opening a sandbox from a &remote repository,
    start a File->Status command automatically
ja: リモートリポジトリからサンドボックスを開いたときに
    ファイル->ステータスコマンドを自動的に実行する(&R)

en: When opening a sandbox from a &local repository,
    start a File->Status command automatically
ja: ローカルリポジトリからサンドボックスを開いたときに
    ファイル->ステータスコマンドを自動的に実行する(&L)

en: Advanced
ja: 詳細

en: Appearance
ja: 外観

en: Fonts
ja: フォント

en: Font for &Protocol Window...
ja: プロトコルウィンドウのフォント(&P)...

en: Font for A&nnotate View...
ja: 注釈ビューのフォント(&N)...

en: Font for D&iff View...
ja: Diff ビューのフォント(&I)...

en: Font for ChangeLog View...
ja: ChangeLog ビューのフォント...

en: Colors
ja: 色

en: Conflict:
ja: コンフリクト:

en: Diff change:
ja: Diff 変更:

en: Local change:
ja: ローカル変更:

en: Diff insertion:
ja: Diff 挿入:

en: Remote change:
ja: リモート変更:

en: Diff deletion:
ja: Diff 削除:

en: Not in cvs:
ja: CVS にありません:

en: Split main window &horizontally
ja: メインウィンドウを水平に分割(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeoutLbl)
en: &Timeout after which a progress dialog appears (in ms):
ja: 進捗ダイアログが表示されるまでのタイムアウト時間(&T) ミリ秒単位:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compressionLbl)
en: Default compression &level:
ja: デフォルトの圧縮レベル(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSshAgent)
en: Utilize a running or start a new ssh-agent process
ja: ssh-agent プロセスを起動/実行中

en: CVS Delete Tag
ja: CVS 削除タグ

en: CVS Tag
ja: CVS タグ

en: &Name of tag:
ja: タグ名(&N):

en: Create &branch with this tag
ja: このタグでブランチを作成(&B)

en: &Force tag creation even if tag already exists
ja: 既にタグが存在していても、強制的にタグを作成(&F)

en: You must define a tag name.
ja: タグ名を付ける必要があります。

en: Tag must start with a letter and may contain letters, digits and the characters '-' and '_'.
ja: タグは英字で始まり、英数字と '-', '_' のみから成っていなければなりません。

en: Update to &branch:
ja: ブランチの更新(&B):

en: Update to &tag:
ja: タグに更新(&T):

en: Update to &date ('yyyy-mm-dd'):
ja: 日付に更新(&D) (指定フォーマット: 'yyyy-mm-dd'):

en: File Name
ja: ファイル名

en: Tag/Date
ja: タグ/日付

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: CVS Watch Add
ja: CVS ウォッチ追加

en: CVS Watch Remove
ja: CVS ウォッチ削除

en: Add watches for the following events:
ja: 以下のイベントのウォッチを追加:

en: Remove watches for the following events:
ja: 以下のイベントのウォッチを削除:

en: &All
ja: すべて(&A)

en: &Only:
ja: 以下のもののみ(&O):

en: &Commits
ja: コミット(&C)

en: &Edits
ja: 編集(&E)

en: &Unedits
ja: 元に戻す(&U)

en: CVS Watchers
ja: CVS ウォッチャー

en: Watcher
ja: ウォッチャー

en: Edit
ja: 編集

en: Unedit
ja: 元に戻す

en: Commit
ja: コミット
