cflow 1.4.90 - en to da translation catalogue (74 entries)

en: unterminated string?
da: uafsluttet streng?

en: Command line: %s
da: Kommandolinje: %s

en: cannot execute `%s'
da: kan ikke udføre »%s«

en: cannot open `%s'
da: kan ikke åbne »%s«

en: New location: %s:%d
da: Ny placering: %s:%d

en: generate a program flowgraph
da: generér et flowdiagram

en: General options:
da: Generelle tilvalg:

en: NUMBER
da: ANTAL

en: CLASSES
da: KLASSER

en: NAME
da: NAVN

en: FILE
da: FIL

en: all data symbols, both external and static
da: alle datasymboler, både eksterne og statiske

en: symbols whose names begin with an underscore
da: symboler hvis navne begynder med et understregningstegn

en: static symbols
da: statiske symboler

en: typedefs (for cross-references only)
da: typedefinitioner (kun til krydsreferencer)

en: Parser control:
da: Kontrol over syntaksanalysator:

en: NAME[=DEFN]
da: NAVN[=DEFN]

en: DIR
da: KATALOG

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Output control:
da: Udskriftskontrol:

en: Informational options:
da: Imformative tilvalg:

en: give this help list
da: vis denne hjælpeliste

en: %s: no symbol type supplied
da: %s: symboltype ikke angivet

en: unknown symbol type: %s
da: ukendt symboltype: %s

en: level indent string is too long
da: streng for indrykningsniveau er for lang

en: level-indent syntax
da: syntaks for indrykningsniveau

en: unknown level indent option: %s
da: ukendt tilvalg for indrykningsniveau: %s

en: %s: No such output driver
da: %s: Ingen uddata-driver med det navn

en: Unknown symbol class: %c
da: Ukendt symbolklasse: %c

en: [FILE]...
da: [FIL] ...

en: Exiting
da: Afslutter

en: INTERNAL ERROR: %s: No such output driver
da: INTERN FEJL: %s: Ingen uddata-driver med det navn

en: no input files
da: ingen inddatafiler

en:  near
da:  nær

en: INTERNAL ERROR: cannot return token to stream
da: INTERN FEJL: kan ikke returnere element til datastrøm

en: unrecognized definition
da: ukendt definition

en: unexpected end of file in declaration
da: uventet filafslutning i erklæring

en: unexpected end of file in expression
da: uventet filafslutning i udtryk

en: expected `;'
da: forventede ';'

en: missing `;' after struct declaration
da: manglende ';' efter struct-erklæring

en: unexpected end of file in initializer list
da: uventet filafslutning i liste over startværdier

en: unexpected end of file in struct
da: uventet filafslutning i struct

en: unexpected end of file in function declaration
da: uventet filafslutning i funktionserklæring

en: expected `)'
da: forventede ')'

en: unexpected token in parameter list
da: uventet element i parameterliste

en: unexpected end of file in parameter list
da: uventet filafslutning i parameterliste

en: forced function body close
da: gennemtvang afslutning af funktionens krop

en: unexpected end of file in function body
da: uventet filafslutning i funktionens krop

en: %s/%d redefined
da: %s/%d omdefineret

en: %s redefined
da: %s omdefineret

en: this is the place of previous definition
da: her er den forrige definition

en: %s:%d: %s/%d defined to %s
da: %s:%d: %s/%d defineret til %s

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
da: ARGP_HELP_FMT: værdien af %s er mindre end eller lig med %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
da: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parameteren kræver en værdi

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
da: %.*s: Ukendt ARGP_HELP_FMT-parameter

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
da: Snavs i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
da: Obligatoriske eller frivillige argumenter til lange tilvalg er også obligatoriske eller frivillige for tilsvarende korte tilvalg.

en: Usage:
da: Brug:

en:   or:
da:   eller:

en:  [OPTION...]
da:  [TILVALG ...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
da: Prøv »%s --help« eller »%s --usage« for mere information.

en: Report bugs to %s.
da: Rapportér fejl til %s.
    Rapportér fejl i oversættelsen til dansk@dansk-gruppen.dk.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: give a short usage message
da: vis en kort brugsmeddelelse

en: set the program name
da: angiv programnavnet

en: SECS
da: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
da: hæng i SEK sekunder (standard, 3600)

en: print program version
da: skriv programversion

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
da: (PROGRAMFEJL) Ingen kendt version!?

en: %s: Too many arguments
da: %s: For mange argumenter

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
da: (PROGRAMFEJL) Tilvalg burde have været genkendt!?

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt tilvalg -- »%c«

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: tilvalget skal have et argument -- »%c«

en: memory exhausted
da: hukommelsen opbrugt
