cflow 1.4 - en to id translation catalogue (70 entries)

en: unterminated string?
id: benang tidak dimatikan?

en: Command line: %s
id: Baris perintah: %s

en: cannot execute `%s'
id: tak dapat mengeksekusi `%s'

en: cannot open `%s'
id: tak dapat membuka `%s'

en: New location: %s:%d
id: Lokasi baru: %s:%d

en: generate a program flowgraph
id: hasilkan grafik aliran program

en: General options:
id: Opsi umum:

en: NUMBER
id: NOMOR

en: CLASSES
id: KELAS

en: NAME
id: NAMA

en: FILE
id: BERKAS

en: all data symbols, both external and static
id: semua simbol data, baik eksternal dan statis

en: symbols whose names begin with an underscore
id: simbol yang namanya dimulai dengan garis bawah

en: static symbols
id: simbol statis

en: typedefs (for cross-references only)
id: typedefs (hanya untuk referensi silang)

en: Parser control:
id: Kontrol parser:

en: SYMBOL:[=]TYPE
id: SIMBOL:[=]TIPE

en: NAME[=DEFN]
id: NAMA[=DEFN]

en: COMMAND
id: PERINTAH

en: Output control:
id: Kendali keluaran:

en: Informational options:
id: Opsi informasional:

en: give this help list
id: berikan senarai bantuan ini

en: %s: no symbol type supplied
id: %s: tak ada tipe simbol yang diberikan

en: unknown symbol type: %s
id: tipe simbol tak diketahui: %s

en: level indent string is too long
id: benang inden level terlalu panjang

en: level-indent syntax
id: sintaks inden level

en: unknown level indent option: %s
id: opsi inden level tak diketahui: %s

en: %s: No such output driver
id: %s: Tak ada penggerak keluaran seperti itu

en: Unknown symbol class: %c
id: Kelas simbol tak diketahui: %c

en: [FILE]...
id: [BERKAS]...

en: Exiting
id: Keluar

en: no input files
id: tak ada berkas masukan

en:  near
id:  dekat

en: INTERNAL ERROR: cannot return token to stream
id: GALAT INTERNAL: tak dapat mengembalikan token ke arus

en: unrecognized definition
id: definisi tak dikenal

en: unexpected end of file in declaration
id: akhir berkas yang tak diharapkan di deklarasi

en: unexpected end of file in expression
id: akhir berkas yang tak diharapkan di ekspresi

en: expected `;'
id: `;' tak diharapkan

en: missing `;' after struct declaration
id: kehilangan `;' setelah deklarasi struct

en: unexpected end of file in initializer list
id: akhir berkas yang tak diharapkan di senarai penginisialisasi

en: unexpected end of file in struct
id: akhir berkas yang tak diharapkan di struct

en: unexpected end of file in function declaration
id: akhir berkas yang tak diharapkan dalam deklarasi fungsi

en: expected `)'
id: mengharapkan `)'

en: unexpected token in parameter list
id: token yang tak diharapkan di senarai parameter

en: unexpected end of file in parameter list
id: akhir berkas yang tak diharapkan di senarai parameter

en: forced function body close
id: penutupan tubuh fungsi yang dipaksa

en: unexpected end of file in function body
id: akhir berkas yang tak diharapkan di tubuh fungsi

en: %s/%d redefined
id: %s/%d didefinisikan ulang

en: %s redefined
id: %s didefinisikan ulang

en: this is the place of previous definition
id: ini adalah tempat definisi sebelumnya

en: %s:%d: %s/%d defined to %s
id: %s:%d: %s/%d didefinisikan sebagai %s

en: %s:%d: type %s
id: %s:%d: tipe %s

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
id: ARGP_HELP_FMT: nilai %s kuran dari atau sama dengan %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
id: %.*s: parameter ARGP_HELP_FMT memerlukan nilai

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
id: %.*s: Parameter ARGP_HELP_FMT tak diketahui

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
id: Sampah di ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
id: Argumen mandatoris atau pilihan untuk opsi panjang juga merupakan mandatoris atau pilihan bagi opsi pendek lainnya.

en: Usage:
id: Penggunaan:

en:   or:
id:   atau:

en:  [OPTION...]
id: [OPSI...]

en: Report bugs to %s.
id: Laporkan kutu ke %s.

en: Unknown system error
id: Galat sistem tak diketahui

en: give a short usage message
id: berikan pesan penggunaan singkat

en: set the program name
id: atur nama program

en: hang for SECS seconds (default 3600)
id: tahan selama SECS detik (standar 3600)

en: print program version
id: cetak versi program

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
id: (GALAT PROGRAM) Tak ada versi diketahui!?

en: %s: Too many arguments
id: %s: Terlalu banyak argumen

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
id: (GALAT PROGRAM) Opsi harus dikenali!?

en: memory exhausted
id: memori kelelahan
