cflow 1.6.91 - en to uk translation catalogue (138 entries)

en: unterminated string?
uk: не завершений рядок?

en: Command line: %s
uk: Командний рядок: %s

en: cannot execute `%s'
uk: не вдається виконати `%s'

en: cannot open `%s'
uk: не вдається відкрити `%s'

en: New location: %s:%d
uk: Нове розташування: %s:%d

en: generate a program flowgraph
uk: Створює граф потоків керування у програмі.

en: General options:
uk: Загальні опції:

en: NUMBER
uk: ЧИСЛО

en: set the depth at which the flowgraph is cut off
uk: встановити максимальну висоту дерева викликів

en: CLASSES
uk: КЛАСИ

en: include specified classes of symbols (see below); prepend CLASSES with ^ or - to exclude them from the output
uk: включити до графу вказані класи символів (див. нижче); щоб їх виключити додайте ^ або - на початку аргументу

en: NAME
uk: НАЗВА

en: print reverse call tree
uk: друкує зворотне дерево викликів

en: produce cross-reference listing only
uk: друкує лише таблицю посилань

en: FILE
uk: ФАЙЛ

en: set output file name (default -, meaning stdout)
uk: встановлює назву вихідного файлу (типово -, тобто стандартний вихід)

en: Symbol classes for --include argument
uk: класи символів для опції --include

en: all data symbols, both external and static
uk: всі символи-дані, як зовнішні так статичні

en: symbols whose names begin with an underscore
uk: символи що їх назви починаються зі знаку підкреслення

en: static symbols
uk: статичні символі

en: typedefs (for cross-references only)
uk: назви типів з typedef (тільки для таблиці посилань)

en: Parser control:
uk: Керування аналізатором:

en: rely on indentation
uk: використовувати відступи під час аналізу

en: don't rely on indentation (default)
uk: не використовувати відступи під час аналізу (типово)

en: accept only sources in ANSI C
uk: приймати тільки джерела в ANSI C

en: accept both ANSI and K&R C (default)
uk: приймати джерела ANSI і K&R C (типово)

en: set initial token stack size to NUMBER
uk: встановити початковий розмір стеку

en: SYMBOL:[=]TYPE
uk: СИМВОЛ:[=]ТИП

note: TRANSLATORS: Don't translate type names.
en: register SYMBOL with given TYPE, or define an alias (if := is used); valid types are: keyword (or kw), modifier, qualifier, identifier, type, wrapper, or any unambiguous abbreviation thereof
uk: реєструє СИМВОЛ з вказаним ТИПом або створює аліас; дозволені типи: keyword (або kw), modifier, qualifier, identifier, type, wrapper, або будь-яке однозначне скорочення цих слів

en: NAME[=DEFN]
uk: НАЗВА=[ВИЗНАЧЕННЯ]

en: predefine NAME as a macro
uk: визначити макрос з вказаною назвою

en: cancel any previous definition of NAME
uk: скасувати попередні визначення макросу

en: DIR
uk: КАТАЛОГ

en: add the directory DIR to the list of directories to be searched for header files
uk: додає каталог до шляху пошуку файлів-заголовків

en: COMMAND
uk: КОМАНДА

en: run the specified preprocessor command
uk: запускати цю команду як препроцесор

en: disable preprocessor
uk: вимкнути препроцесор

en: Output control:
uk: Керування виводом:

en: show all functions, not only those reachable from main
uk: показувати всі функції; не лише ті що є досяжними з головної функції

en: print line numbers
uk: друкувати номери рядків

en: don't print line numbers (default)
uk: не друкувати номери рядків (типово)

en: print nesting level along with the call tree
uk: друкувати рівень вкладеності

en: don't print nesting levels (default)
uk: не друкувати рівні вкладеності (типово)

en: control graph appearance; see [1] for details
uk: налаштування вигляду графу; див. подробиці у [1]

en: draw ASCII art tree
uk: друкувати граф у формі ASCII дерева

en: don't draw ASCII art tree (default)
uk: вимкнути режим ASCII дерева (типово)

en: brief output
uk: короткий вихідний формат

en: full output (default)
uk: повний вихідний формат (типово)

en: additionally format output for use with GNU Emacs
uk: форматувати граф для режиму cflow GNU Emacsа

en: don't format output for Emacs (default)
uk: не форматувати граф для режиму cflow GNU Emacsа

en: don't print argument lists in function declarations
uk: не друкувати переліки аргументів у деклараціях функцій

en: print argument lists in function declarations (default)
uk: друкувати переліки аргументів у деклараціях функцій (типово)

en: don't print symbol names in declaration strings
uk: не друкувати назви символів у деклараціях

en: print symbol names in declaration strings (default)
uk: друкувати назви символів у деклараціях (типово)

en: there's no main function; print graphs for all functions in the program
uk: головної функції немає; друкувати графи для всіх функцій у програмі

en: Informational options:
uk: Інформаційні опції:

en: verbose error diagnostics
uk: докладна діагностика помилок

en: disable verbose diagnostics (default)
uk: вимкнути докладна діагностика помилок (типово)

en: set debugging level
uk: встановити рівень налагодження

en: give this help list
uk: вивести цю довідку

en: %s: no symbol type supplied
uk: %s: невідомий тип символу:

en: unknown symbol type: %s
uk: невідомий тип символу: %s

en: level indent string is too long
uk: рядок вирівнювання надто довгий

en: level-indent syntax
uk: помилка синтаксису рядку вирівнювання

en: unknown level indent option: %s
uk: невідомий опція рядку вирівнювання: %s

en: References:
uk: Посилання:

en: %s: No such output driver
uk: %s: не має такого вихідного приладу

en: Unknown symbol class: %c
uk: Невідомий клас символу: %c

en: Exiting
uk: Вихід

en: INTERNAL ERROR: %s: No such output driver
uk: ВНУТРІШНЯ ПОМИЛКА: %s: не має такого вихідного приладу

en: no input files
uk: не вказані вхідні файли

en:  near
uk:  біля

en: INTERNAL ERROR: cannot return token to stream
uk: ВНУТРІШНЯ ПОМИЛКА: не вдається повернути символ у потік

en: unrecognized definition
uk: нерозпізнане окреслення

en: unexpected end of file in declaration
uk: неочікуваний кінець файлу у декларації

en: unexpected end of file in expression
uk: неочікуваний кінець файлу у виразі

en: expected `;'
uk: очікувалось `;'

en: missing `;' after struct declaration
uk: після декларації структури пропущено `;'

en: unexpected end of file in initializer list
uk: неочікуваний кінець файлу у переліку початкових значень

en: unexpected end of file in struct
uk: неочікуваний кінець файлу у структурі

en: unexpected end of file in function declaration
uk: неочікуваний кінець файлу у декларації функції

en: expected `)'
uk: очікувалася `)'

en: unexpected token in parameter list
uk: неочікуваний елемент у переліку параметрів

en: unexpected end of file in parameter list
uk: неочікуваний кінець файлу у переліку параметрів

en: forced function body close
uk: примусове закінчення тіла функції

en: unexpected end of file in function body
uk: неочікуваний кінець файлу у тілі функції

en: %s/%d redefined
uk: перевизначення %s/%d

en: %s redefined
uk: перевизначення %s

en: this is the place of previous definition
uk: це місце першого визначення

en: %s:%d: %s/%d defined to %s
uk: %s:%d: %s/%d визначено на %s

en: %s:%d: type %s
uk: %s:%d: тип: %s

en: cannot open file `%s'
uk: не вдається відкрити файл `%s'

en: --format=posix is not compatible with --emacs
uk: --format=posix не є сумісним з --emacs

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
uk: ARGP_HELP_FMT: значення параметру %s менше від або рівне %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
uk: %.*s: параметр ARGP_HELP_FMT вимагає значення

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
uk: %.*s: Невідомий параметр ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
uk: Хибні дані в ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
uk: Аргументи, обов'язкові для довгих ключів, є обов'язковими й для коротких.

en: Usage:
uk: Використання:

en:   or:
uk:  чи:

en:  [OPTION...]
uk:  [ОПЦІЯ...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
uk: Спробуйте '%s --help' або '%s --usage' для отримання докладнішого опису.

en: Report bugs to %s.
uk: Про помилки звітуйте на %s.

en: Unknown system error
uk: Невідома системна помилка

en: give a short usage message
uk: вивести коротке повідомлення про використання

en: set the program name
uk: встановити назву програми

en: SECS
uk: СЕКУНДИ

en: hang for SECS seconds (default 3600)
uk: зачекати вказану кількість секунд (типово 3600)

en: print program version
uk: вивести версію програми

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
uk: (ПОМИЛКА ПРОГРАМУВАННЯ) Невідома версія!?

en: %s: Too many arguments
uk: %s: Забагато аргументів

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
uk: (ПОМИЛКА ПРОГРАМУВАННЯ) Опція мала бути розпізнана!?

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
uk: %s: опція '%s%s' неоднозначна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
uk: %s: опція '%s%s' неоднозначна; можливі варіанти:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
uk: %s: нерозпізнана опція '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
uk: %s: опція '%s%s' не може мати аргументу

en: %s: option '%s%s' requires an argument
uk: %s: опція '%s%s' вимагає аргументу

en: %s: invalid option -- '%c'
uk: %s: недійсна опція -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
uk: %s: опція вимагає аргумент -- '%c'

en: memory exhausted
uk: пам'ять вичерпана

en: Packaged by %s (%s)
uk: Пакунок створив %s (%s)

en: Packaged by %s
uk: Пакунок створив %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
uk: (С)

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
uk: Ліцензія GPLv3+: GNU GPL версії 3 або пізнішої <%s>.
    Це є вільне програмне забезпечення: ви можете змінювати та розповсюджувати
    його.
    Немає ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ, у межах дозволених правом.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
uk: Автор: %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
uk: Автори: %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
uk: Автори: %s, %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
uk: Автори: %s, %s, %s
    і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
uk: Автори: %s, %s, %s,
    %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
uk: Автори: %s, %s, %s,
    %s, %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
uk: Автори: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
uk: Автори: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
uk: Автори: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
uk: Автори: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s і інші.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
uk: Про помилки звітуйте на адресу: %s
    Про помилки перекладу звітуйте на адресу: <trans-uk@lists.fedoraproject.org>

en: Report %s bugs to: %s
uk: Про помилки %s звітуйте на адресу: %s.

en: %s home page: <%s>
uk: Домашня сторінка %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
uk: Загальна допомога у користуванні ПО GNU: <%s>
