chatty master - en to da translation catalogue (169 entries)

en: SMS and XMPP chat application
da: SMS- og XMPP-chatprogram

en: XMPP;SMS;chat;jabber;messaging;modem
da: XMPP;SMS;chat;jabber;beskeder;modem

en: Whether the application is launching the first time
da: Om programmet startes for første gang

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format
da: Landekode i formatet ISO 3166-1 alpha-2

en: Two letter country code of the last available SIM/Network
da: Landekode på 2 bogstaver på det SIM/netværk som sidste var tilgængeligt

en: Send message read receipts
da: Send læsekvitteringer for meddelelser

en: Whether to send the status of the message if read
da: Om meddelelsens status skal sendes hvis den er blevet læst

en: Message carbon copies
da: Kopier af meddelelser

en: Share chat history among devices
da: Del chathistorik mellem enheder

en: Enable Message Archive Management
da: Aktivér Message Archive Management

en: Enable MAM archive synchronization from the server
da: Aktivér MAM-arkivsynkronisering fra serveren

en: Send typing notifications
da: Send underretninger om at der skrives

en: Whether to Send typing notifications
da: Om der skal sendes underretninger om at der skrives

en: Mark Idle users differently
da: Mærk inaktive brugere på anden måde

en: Indicate unknown contacts
da: Indiker ukendte kontakter

en: Convert text to emoticons
da: Konvertér tekst til emotikoner

en: Convert text matching emoticons as real emoticons
da: Konvertér tekst der matcher emotikoner til rigtige emotikoner

en: Enter key sends the message
da: Enter-tasten sender meddelelsen

en: Whether pressing Enter key sends the message
da: Om tryk på Enter-tasten sender meddelelsen

en: Enable experimental features
da: Aktivér eksperimentielle funktionaliteter

en: Whether to enable experimental features
da: Om eksperimentielle funktionaliteter skal aktiveres

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state
da: Tilstand for vindue maksimeret

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width, height).
da: Vinduesstørrelse (bredde, højde).

en: A messaging application
da: Et beskedprogram

en: Chats is a messaging application supporting XMPP and SMS.
da: Chats er et beskedprogram som understøtter XMPP og SMS.

en: Chats message window
da: Chats meddelelsesvindue

en: Show release version
da: Vis udgivelsesversion

en: Start in daemon mode
da: Start i dæmontilstand

en: Disable all accounts
da: Deaktivér alle konti

en: Enable libpurple debug messages
da: Aktivér libpurple-fejlretningsmeddelelser

en: Enable verbose libpurple debug messages
da: Aktivér uddybende libpurple-fejlretningsmeddelelser

en: Authorize %s?
da: Godkend %s?

en: Reject
da: Afvis

en: Accept
da: Acceptér

en: Add %s to contact list
da: Tilføj %s til kontaktliste

en: Contact added
da: Kontakt tilføjet

en: User %s has added %s to the contacts
da: Brugeren %s har tilføjet %s til kontakterne

en: Login failed
da: Indlogning mislykkedes

en: Please check ID and password
da: Tjek venligst id og brugernavn

en: This is an SMS conversation
da: Dette er en SMS-samtale

en: Your messages are not encrypted, and carrier rates may apply
da: Dine meddelelser er ikke krypterede og operatørpriser kan gælde

en: This is an IM conversation
da: Dette er en straksbeskedsamtale

en: Your messages are encrypted
da: Dine meddelelser er krypterede

en: Your messages are not encrypted
da: Dine meddelelser er ikke krypterede

note: TRANSLATORS: %s is the Device ID
en: Device ID %s fingerprint:
da: Enheds-id %s fingeraftryk:

[ctx: timestamp-suffix-hour]
note: Translators: Timestamp hour suffix
en: h
da: t

[ctx: timestamp-suffix-hours]
note: Translators: Timestamp hours suffix
en: h
da: t

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
da: må

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
da: må

[ctx: timestamp-suffix-year]
note: Translators: Timestamp year suffix
en: y
da: å

[ctx: timestamp-suffix-years]
note: Translators: Timestamp years suffix
en: y
da: å

note: Translators: Timestamp prefix (e.g. Almost 5h)
en: Almost
da: Næsten

en: Owner
da: Ejer

en: Member
da: Medlem

en: Copy
da: Kopiér

en: Open Message
da: Åbn meddelelse

en: New message from %s
da: Ny meddelelse fra %s

en: Message Received
da: Meddelelse modtaget

en: Close
da: Luk

en: Save File...
da: Gem fil …

en: Open File...
da: Åbn fil …

en: Cancel
da: Annuller

en: Save
da: Gem

en: Open
da: Åbn

en: Chatty password for "%s"
da: Chatty-adgangskode til "%s"

note: TRANSLATORS: Timestamp from more than 7 days ago, e.g. “2020-08-11”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/glib-GDateTime.html#g-date-time-format
en: %Y-%m-%d
da: %-e-%-m-%Y

en: Select a contact with the <b>“+”</b> button in the titlebar.
da: Vælg en kontakt med <b>“+”</b>-knappen på titellinjen.

en: For <b>Instant Messaging</b> add or activate an account in <i>"preferences"</i>.
da: For <b>Straksbeskeder</b> tilføj eller aktivér en konto i <i>"indstillinger"</i>.

en: Delete chat with
da: Slet chat med

en: This deletes the conversation history
da: Det sletter samtalehistorikken

en: Disconnect group chat
da: Afbryd gruppechat

en: This removes chat from chats list
da: Det fjerner chatten fra chatlisten

en: Delete
da: Slet

en: Error saving contact: %s
da: Fejl da kontakt skulle gemmes: %s

en: An SMS and XMPP messaging client
da: En SMS- og XMPP-beskedklient

en: “%s” is not a valid phone number
da: “%s” er ikke et gyldigt telefonnummer

en: %u Member | %u Members
da[0]: %u medlem
da[1]: %u medlemmer

en: Encryption is not available
da: Kryptering er ikke tilgængelig

en: This chat is encrypted
da: Chatten er krypteret

en: This chat is not encrypted
da: Chatten er ikke krypteret

en: Encryption not available
da: Kryptering ikke tilgængelig

en: Phone Number:
da: Telefonnummer:

en: XMPP ID:
da: XMPP-id:

en: Matrix ID:
da: Matrix-id:

en: Telegram ID:
da: Telegram-id:

en: Send To
da: Send til

en: Error opening GNOME Contacts: %s
da: Fejl ved åbning af GNOME Kontakter: %s

en: Select Protocol
da: Vælg protokol

en: connected
da: forbundet

en: connecting…
da: opretter forbindelse …

en: disconnected
da: afbrudt

en: Set Avatar
da: Indstil avatar

en: Delete Account
da: Slet konto

en: Delete account %s?
da: Slet kontoen %s?

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Please enter password for “%s”
da: Indtast venligst adgangskode til “%s”

en: Empty room
da: Tomt rum

en: %s and %s
da: %s og %s

en: %s and %u other | %s and %u others
da[0]: %s og %u anden
da[1]: %s og %u andre

en: The certificate for ‘%s’ has unknown CA
da: Certifikatet til ‘%s’ har ukendt CA

en: The certificate for ‘%s’ is self-signed
da: Certifikatet til ‘%s’ er selvunderskrevet

en: The certificate for ‘%s’ has expired
da: Certifikatet til ‘%s’ er udløbet

en: The certificate for ‘%s’ has been revoked
da: Certifikatet til ‘%s’ er blevet tilbagekaldt

en: Error validating certificate for ‘%s’
da: Fejl ved validering af certifikat til ‘%s’

en: New Group Chat
da: Ny gruppechat

en: Join Chat
da: Deltag i chat

en: Select chat account
da: Vælg chatkonto

en: Password (optional)
da: Adgangskode (valgfri)

en: Start Chat
da: Start chat

en: New Contact
da: Ny kontakt

en: Add Contact
da: Tilføj kontakt

en: Send To:
da: Send til:

en: No Search Results
da: Ingen søgeresultater

en: Try different search, or type a valid number to create new chat
da: Prøv en anden søgning eller skriv et gyldigt nummer for at oprette en ny chat

en: Name (optional)
da: Navn (valgfri)

en: Add to Contacts
da: Tilføj til kontakter

en: Chat Details
da: Chatdetaljer

en: Invite
da: Inviter

en: Room topic
da: Rummets emne

en: XMPP ID
da: XMPP-id

en: Encryption
da: Kryptering

en: Chat settings
da: Chatindstillinger

en: Notifications
da: Underretninger

en: Status Messages
da: Statusmeddelelser

en: Show status messages in chat
da: Vis statusmeddelelser i chat

en: Encrypt Messages
da: Kryptér meddelelser

en: Fingerprints
da: Fingeraftryk

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Save
da: _Gem

en: Accounts
da: Konti

en: Add new account…
da: Tilføj ny konto …

en: Privacy
da: Privatliv

en: Message Receipts
da: Meddelelseskvitteringer

en: Confirm received messages
da: Bekræft modtagne meddelelser

en: Sync conversations with chat server
da: Synkroniser samtaler med chatserver

en: Message Carbon Copies
da: Meddelelseskopier

en: Typing Notification
da: Underretninger om at der skrives

en: Send typing messages
da: Send meddelelser om at der skrives

en: Chats List
da: Chatliste

en: Indicate Idle Contacts
da: Indiker inaktive kontakter

en: Blur avatars from idle contacts
da: Slør avatarer fra inaktive kontakter

en: Indicate Unknown Contacts
da: Indiker ukendte kontakter

en: Color unknown contact ID red
da: Farv ukendt kontakt-id rødt

en: Editor
da: Redigering

en: Graphical Emoticons
da: Grafiske emotikoner

en: Convert ASCII emoticons
da: Konvertér ASCII-emotikoner

en: Return = Send Message
da: Retur = Send meddelelse

en: Send message with return key
da: Send meddelelse med retur-tast

en: Account ID
da: Konto-id

en: Protocol
da: Protokol

en: Password
da: Adgangskode

en: Own Fingerprint
da: Ejet fingeraftryk

en: Matrix Home Server
da: Matrix-hjemmeserver

en: Enter the matrix home server address.
da: Indtast adressen til matrix-hjemmeserveren.

en: _Accept
da: _Acceptér

en: About Chats
da: Om Chats

en: New Message…
da: Ny meddelelse …

en: New Group Message…
da: Ny gruppemeddelelse …

en: Leave Chat
da: Forlad chat

en: Delete Chat
da: Slet chat

en: Start Chatting
da: Begynd at chatte

en: Mobile:
da: Mobiltelefon:

en: Work:
da: Arbejdstelefon:

en: Other:
da: Andet:
