chatty master - en to sv translation catalogue (337 entries)

en: Chats
sv: Chattar

en: SMS and XMPP chat application
sv: SMS- och XMPP-chattprogram

en: XMPP;SMS;chat;jabber;messaging;modem
sv: XMPP;SMS;chatt;jabber;meddelanden;modem

en: Whether the application is launching the first time
sv: Huruvida programmet körs för första gången

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format
sv: Landskod i formatet ISO 3166-1 alpha-2

en: Two letter country code of the last available SIM/Network
sv: Tvåbokstävers landskod för senast tillgängliga SIM/Nätverk

en: Send message read receipts
sv: Skicka läskvitton för meddelanden

en: Whether to send the status of the message if read
sv: Huruvida status för meddelandet ska skickas om det läses

en: Message carbon copies
sv: Meddelandekopior

en: Share chat history among devices
sv: Dela chatthistorik mellan enheter

en: Enable Message Archive Management
sv: Aktivera meddelandearkivhantering

en: Enable MAM archive synchronization from the server
sv: Aktivera MAM-arkivsynkronisering från servern

en: Enable purple
sv: Aktivera purple

en: Enable purple accounts
sv: Aktivera purple-konton

en: Send typing notifications
sv: Skicka skrivaviseringar

en: Whether to Send typing notifications
sv: Huruvida skrivaviseringar ska skickas

en: Strip Tracking IDs
sv: Ta bort spårnings-ID:n

en: Whether to Remove Tracking IDs from URLs Automatically
sv: Huruvida spårnings-ID:n automatiskt ska tas bort från URL:er

en: Whether Strip Tracking IDs was shown
sv: Huruvida ”Ta bort spårnings-ID:n” visades

en: Whether the Tracking IDs dialog has been shown
sv: Huruvida dialogrutan om spårnings-ID:n har visats

en: Render Attachments
sv: Rendera bilagor

en: Whether to Render Attachments or not
sv: Huruvida bilagor ska renderas eller inte

en: Mark Idle users differently
sv: Markera inaktiva användare på annat sätt

en: Indicate unknown contacts
sv: Indikera okända kontakter

en: Convert text to emoticons
sv: Konvertera text till humörsymboler

en: Convert text matching emoticons as real emoticons
sv: Konvertera text som matchar humörsymboler till riktiga humörsymboler

en: Enter key sends the message
sv: Returtangent skickar meddelandet

en: Whether pressing Enter key sends the message
sv: Huruvida tryck på returtangenten skickar meddelandet

en: Request SMS delivery reports
sv: Begär SMS-leveransrapporter

en: Whether to request delivery reports for outgoing SMS
sv: Huruvida leveransrapporter ska begäras för utgående SMS

en: Enable experimental features
sv: Aktivera experimentella funktioner

en: Whether to enable experimental features
sv: Huruvida experimentella funktioner ska aktiveras

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Window maximized state
sv: Maximerat tillstånd för fönster

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Window size (width, height).
sv: Fönsterstorlek (bredd, höjd).

en: Messaging application for mobile and desktop
sv: Meddelandeprogram för mobilen och skrivbordet

en: Chats is a simple to use to messaging app for 1:1 communication and small groups supporting SMS, MMS, XMPP and Matrix.
sv: Chattar är ett lättanvänt meddelandeprogram för kommunikation mellan två personer eller i små grupper med stöd för SMS, MMS, XMPP och Matrix.

en: Chats message window
sv: Meddelandefönster för Chattar

en: Show release version
sv: Visa utgåvans version

en: Start in daemon mode
sv: Starta i demonläge

en: Disable all accounts
sv: Inaktivera alla konton

en: Enable libpurple debug messages
sv: Aktivera libpurple-felsökningsmeddelanden

en: Enable verbose debug messages (repeat option for more verbosity)
sv: Aktivera utförliga felsökningsmeddelanden (upprepa flaggan för högre utförlighet)

en: An SMS and XMPP messaging client
sv: En SMS- och XMPP-meddelandeklient

en: Error
sv: Fel

en: There was an error displaying help:
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp:
    %s

en: Close
sv: Stäng

en: Send To
sv: Skicka till

en: Select a contact with the <b>“+”</b> button in the titlebar.
sv: Välj en kontakt med <b>”+”</b>-knappen i namnlisten.

en: Add instant messaging accounts in Preferences.
sv: Lägg till snabbmeddelandekonton i Inställningar.

en: No Search Results
sv: Inga sökresultat

en: Try different search
sv: Försök med en annan sökning

en: No archived chats
sv: Inga arkiverade chattar

en: Start Chatting
sv: Börja chatta

en: This is an MMS conversation
sv: Detta är en MMS-konversation

en: Your messages are not encrypted, and carrier rates may apply
sv: Dina meddelanden krypteras inte, och operatörskostnader kan tillkomma

en: This is an SMS/MMS conversation
sv: Detta är en SMS/MMS-konversation

en: This is an SMS conversation
sv: Detta är en SMS-konversation

en: This is an IM conversation
sv: Detta är en snabbmeddelandekonversation

en: Your messages are encrypted
sv: Dina meddelanden krypteras

en: Your messages are not encrypted
sv: Dina meddelanden krypteras inte

en: Empty room
sv: Tomt rum

note: TRANSLATORS: %s are name/user-id/phone numbers of two users
en: %s and %s
sv: %s och %s

en: %s and %u other | %s and %u others
sv[0]: %s och %u till
sv[1]: %s och %u till

en: Unknown Contact
sv: Okänd kontakt

en: Try different search, or type a valid number to create new chat
sv: Försök med en annan sökning, eller skriv in ett giltigt nummer för att skapa en ny chatt

en: No Contacts
sv: Inga kontakter

en: Just Now
sv: Just nu

en: %lu minute ago | %lu minutes ago
sv[0]: %lu minut sedan
sv[1]: %lu minuter sedan

en: Today %H∶%M
sv: I dag %H∶%M

note: TRANSLATORS: Timestamp with 12 hour time, e.g. “Today 06∶42 PM”. * See https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: Today %I∶%M %p
sv: I dag %I∶%M %p

en: Yesterday %H∶%M
sv: I går %H∶%M

note: TRANSLATORS: Timestamp with 12 hour time, e.g. “Yesterday 06∶42 PM”. * See https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: Yesterday %I∶%M %p
sv: I går %I∶%M %p

note: TRANSLATORS: %s is the Device ID
en: Device ID %s fingerprint:
sv: Fingeravtryck för enhets-ID %s:

note: TRANSLATORS: %s is the chat room name
en: Do you want to join “%s”?
sv: Vill du gå in i ”%s”?

en: Owner
sv: Ägare

en: Member
sv: Medlem

en: Picture
sv: Bild

en: Audio
sv: Ljud

en: Location
sv: Plats

en: File
sv: Fil

en: MMS Message
sv: MMS-meddelande

en: Multiple Files
sv: Flera filer

en: Account disconnected
sv: Konto frånkopplat

en: Account connecting…
sv: Konto ansluter…

en: “%s” is not a valid URI
sv: ”%s” är inte en giltig URI

en: Alert
sv: Varning

en: Found and automatically deleted tracking IDs from the pasted link.
sv: Hittade och tog automatiskt bort spårnings-ID:n från den inklistrade länken.

en: Got an encrypted message, but couldn't decrypt due to missing keys
sv: Fick ett krypterat meddelande, men kunde inte dekryptera på grund av saknade nycklar

en: New message from %s
sv: Nytt meddelande från %s

en: Message Received
sv: Meddelande togs emot

en: Audio File
sv: Ljudfil

en: %i Message | %i Messages
sv[0]: %i meddelande
sv[1]: %i meddelanden

en: Any Protocol
sv: Alla protokoll

en: Archived
sv: Arkiverade

en: Save File…
sv: Spara fil…

en: Open File…
sv: Öppna fil…

en: User %s has added %s to the contacts
sv: Användaren %s har lagt till %s till kontakterna

en: Delete Account
sv: Ta bort konto

en: Authorize %s?
sv: Auktorisera %s?

en: Add %s to contact list
sv: Lägg till %s till kontaktlista

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Authorize
sv: Auktorisera

en: Please check ID and password
sv: Kontrollera ID och lösenord

note: TRANSLATORS: You may copy translations from https://github.com/matrix-org/matrix-spec-proposals/blob/old_master/data-definitions/sas-emoji.json * if available
en: Dog
sv: Hund

note: "U+1F436"
en: Cat
sv: Katt

note: "U+1F431"
en: Lion
sv: Lejon

note: "U+1F981"
en: Horse
sv: Häst

note: "U+1F40E"
en: Unicorn
sv: Enhörning

note: "U+1F984"
en: Pig
sv: Gris

note: "U+1F437"
en: Elephant
sv: Elefant

note: "U+1F418"
en: Rabbit
sv: Kanin

note: "U+1F43C"
en: Rooster
sv: Tupp

note: "U+1F413"
en: Penguin
sv: Pingvin

note: "U+1F427"
en: Turtle
sv: Sköldpadda

note: "U+1F422"
en: Fish
sv: Fisk

note: "U+1F41F"
en: Octopus
sv: Bläckfisk

note: "U+1F419"
en: Butterfly
sv: Fjäril

note: "U+1F98B"
en: Flower
sv: Blomma

note: "U+1F337"
en: Tree
sv: Träd

note: "U+1F333"
en: Cactus
sv: Kaktus

note: "U+1F335"
en: Mushroom
sv: Svamp

note: "U+1F344"
en: Globe
sv: Jordglob

note: "U+1F30F"
en: Moon
sv: Måne

note: "U+1F319"
en: Cloud
sv: Moln

note: "U+2601U+FE0F"
en: Fire
sv: Eld

note: "U+1F525"
en: Banana
sv: Banan

note: "U+1F34C"
en: Apple
sv: Äpple

note: "U+1F34E"
en: Strawberry
sv: Jordgubbe

note: "U+1F353"
en: Corn
sv: Majs

note: "U+1F355"
en: Cake
sv: Tårta

note: "U+1F382"
en: Heart
sv: Hjärta

note: "U+1F916"
en: Hat
sv: Hatt

note: "U+1F3A9"
en: Glasses
sv: Glasögon

note: "U+1F453"
en: Spanner
sv: Skruvnyckel

note: "U+1F527"
en: Santa
sv: Tomte

note: "U+1F385"
en: Thumbs Up
sv: Tumme upp

note: "U+1F44D"
en: Umbrella
sv: Paraply

note: "U+2602U+FE0F"
en: Hourglass
sv: Timglas

note: "U+231B"
en: Clock
sv: Klocka

note: "U+23F0"
en: Gift
sv: Present

note: "U+1F381"
en: Light Bulb
sv: Glödlampa

note: "U+1F4A1"
en: Book
sv: Bok

note: "U+1F4D5"
en: Pencil
sv: Penna

note: "U+270FU+FE0F"
en: Paperclip
sv: Gem

note: "U+1F4CE"
en: Scissors
sv: Sax

note: "U+2702U+FE0F"
en: Lock
sv: Lås

note: "U+1F512"
en: Key
sv: Nyckel

note: "U+1F511"
en: Hammer
sv: Hammare

note: "U+1F528"
en: Telephone
sv: Telefon

note: "U+260EU+FE0F"
en: Flag
sv: Flagga

note: "U+1F3C1"
en: Train
sv: Tåg

note: "U+1F682"
en: Bicycle
sv: Cykel

note: "U+1F6B2"
en: Aeroplane
sv: Flygplan

note: "U+2708U+FE0F"
en: Rocket
sv: Raket

note: "U+1F680"
en: Trophy
sv: Pokal

note: "U+1F3C6"
en: Ball
sv: Boll

note: "U+26BD"
en: Guitar
sv: Gitarr

note: "U+1F3BA"
en: Bell
sv: Klocka

note: "U+1F514"
en: Anchor
sv: Ankare

note: "U+2693"
en: Headphones
sv: Hörlurar

note: "U+1F3A7"
en: Folder
sv: Mapp

note: "U+1F4C1"
en: Pin
sv: Kartnål

en: Show Emojis
sv: Visa emojier

en: Show Numbers
sv: Visa nummer

en: You shall no longer be notified for new messages, continue?
sv: Du kommer inte längre att meddelas om nya meddelanden, fortsätt?

en: Block
sv: Blockera

en: Delete chat with “%s”
sv: Ta bort chatt med ”%s”

en: This deletes the conversation history
sv: Det här tar bort meddelandehistoriken

en: Disconnect group chat “%s”
sv: Lämna gruppchatten ”%s”

en: This removes chat from chats list
sv: Detta tar bort chatten från chattlistan

en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Refer to self in contact list]
en: You
sv: Du

en: Set Avatar
sv: Ställ in profilbild

en: Images
sv: Bilder

en: Encryption is not available
sv: Kryptering är inte tillgänglig

en: This chat is encrypted
sv: Denna chatt är krypterad

en: This chat is not encrypted
sv: Denna chatt är inte krypterad

en: Encryption not available
sv: Kryptering inte tillgänglig

en: %u Member | %u Members
sv[0]: %u medlem
sv[1]: %u medlemmar

en: Phone Number:
sv: Telefonnummer:

en: XMPP ID:
sv: XMPP-ID:

en: Matrix ID:
sv: Matrix-ID:

en: Telegram ID:
sv: Telegram-ID:

en: Add
sv: Lägg till

en: Create
sv: Skapa

en: Add Contact
sv: Lägg till kontakt

en: Error opening GNOME Contacts: %s
sv: Fel vid öppnande av GNOME Kontakter: %s

en: You
sv: Du

en: connected
sv: ansluten

en: connecting…
sv: ansluter…

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: Error saving account: %s
sv: Fel vid sparande av konto: %s

en: Failed to verify server: %s
sv: Misslyckades med att verifiera server: %s

en: Failed to verify server
sv: Misslyckades med att verifiera server

en: Couldn't get Home server address
sv: Kunde inte erhålla hemserverns adress

en: Delete account %s?
sv: Ta bort kontot %s?

en: Restart Chatty to disable Purple
sv: Starta om Chatty för att inaktivera Purple

en: New Account
sv: Nytt konto

en: Blocked Contacts
sv: Blockerade kontakter

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Protocol
sv: Protokoll

note: TRANSLATORS: Only translate 'or'
en: @user:matrix.org or user@example.com
sv: @user:matrix.org eller user@example.com

en: Please enter password for “%s”, homeserver: %s
sv: Ange lösenordet för ”%s”, hemserver: %s

en: Key Verification
sv: Nyckelverifiering

en: Error Delivering Message to %s
sv: Fel vid leverans av meddelande till %s

en: See logs for more details
sv: Se loggar för mer detaljer

en: MMS cannot be sent
sv: MMS kan inte skickas

en: Please send less attachments
sv: Skicka färre bilagor

en: Could not resize image to be small enough
sv: Kunde inte ändra storlek så bilden blev tillräckligt liten

en: The attachment is too large | Attachments are too large
sv[0]: Bilagan är för stor
sv[1]: Bilagorna är för stora

en: You received an MMS, but it expired on: %s
sv: Du tog emot ett MMS, men det gick ut: %s

en: You received an empty MMS.
sv: Du tog emot ett tomt MMS.

en: Automatically Retrying for  %i MMS | Automatically Retrying for  %i MMSes...
sv[0]: Försöker igen automatiskt för %i MMS
sv[1]: Försöker igen automatiskt för %i MMS…

en: Temporary Error Sending MMS
sv: Tillfälligt fel vid skickande av MMS

en: Temporary Error Receiving MMS
sv: Tillfälligt fel vid mottagande av MMS

en: MMSC is not configured
sv: MMSC är inte konfigurerat

en: APN is not configured correctly
sv: APN är inte korrekt konfigurerat

en: Mobile Data is not configured
sv: Mobildata är inte konfigurerat

en: Mobile Data is off
sv: Mobildata är av

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Chatty cannot process %i MMS | Chatty cannot process %i MMSes...
sv[0]: Chatty kan inte bearbeta %i MMS
sv[1]: Chatty kan inte bearbeta %i MMS…

en: Error Sending SMS to %s
sv: Fel vid skickande av SMS till %s

en: Error Sending MMS to %s
sv: Fel vid skickande av MMS till %s

en: Remove Attachment
sv: Ta bort bilaga

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Please re-enter the Password.
sv: Mata in lösenordet igen.

en: Password
sv: Lösenord

en: New Group Chat
sv: Ny gruppchatt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Join Chat
sv: Gå in i chatt

en: Select chat account
sv: Välj chattkonto

en: Room address
sv: Rumsadress

en: Room alias (optional)
sv: Rumsalias (valfritt)

en: Nickname (optional)
sv: Smeknamn (valfritt)

en: Password (optional)
sv: Lösenord (valfritt)

en: Group Title
sv: Grupptitel

en: Add members from contacts…
sv: Lägg till medlemmar från kontakter…

en: Send To:
sv: Skicka till:

en: Contact ID
sv: Kontakt-ID

en: Name (optional)
sv: Namn (valfritt)

en: Add to Contacts
sv: Lägg till i Kontakter

en: Chat Details
sv: Chattdetaljer

en: Apply
sv: Verkställ

en: Invite
sv: Bjud in

en: Invite message
sv: Inbjudningsmeddelande

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: _Reject
sv: A_vvisa

en: Chat
sv: Chatt

en: Matrix ID
sv: Matrix-ID

en: Chat settings
sv: Chattinställningar

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Encrypt Messages
sv: Kryptera meddelanden

en: Back
sv: Tillbaka

en: Call
sv: Ring

en: Leave Chat
sv: Lämna chatt

en: Block Contact
sv: Blockera kontakt

en: Unblock Contact
sv: Avblockera kontakt

en: Archive chat
sv: Arkivera chatt

en: Unarchive chat
sv: Återställ chatt från arkiv

en: Delete Chat
sv: Ta bort chatt

en: Copy Text
sv: Kopiera text

en: Change Avatar
sv: Byt profilbild

en: Delete Avatar
sv: Ta bort profilbild

en: Room topic
sv: Rummets ämne

en: User
sv: Användare

en: XMPP ID
sv: XMPP-ID

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Status Messages
sv: Statusmeddelanden

en: Show status messages in chat
sv: Visa statusmeddelanden i chatt

en: Fingerprints
sv: Fingeravtryck

en: Title
sv: Titel

en: Blank for default
sv: Tom för standard

en: Group Members
sv: Gruppmedlemmar

en: Copy Number
sv: Kopiera nummer

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Phone
sv: Telefon

en: Advanced information
sv: Avancerad information

en: Homeserver
sv: Hemserver

en: Device ID
sv: Enhets-ID

en: Account ID
sv: Konto-ID

en: Own Fingerprint
sv: Eget fingeravtryck

en: _Save
sv: _Spara

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Accounts
sv: Konton

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Read Receipts
sv: Läskvitton

en: Typing Indicators
sv: Skriftindikatorer

en: Remove Tracking IDs From URLs
sv: Ta bort spårnings-ID:n från URL:er

en: Show Attachment Previews
sv: Visa förhandsgranskningar för bilagor

en: Editor
sv: Redigerare

en: Convert Emoticons
sv: Konvertera humörsymboler

en: When you type :) it will be changed to 😃
sv: När du skriver :) så kommer det att ändras till 😃

note: TRANSLATORS: Return is the Enter key.
en: Send Messages With Enter
sv: Skicka meddelanden med Retur

en: Request Delivery Reports
sv: Begär leveransrapporter

en: SMIL for MMS
sv: SMIL för MMS

en: MMS Carrier Settings
sv: MMS-operatörsinställningar

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Your modem's phone number
sv: Ditt modems telefonnummer

en: You won't be notified by messages from blocked contacts
sv: Du kommer inte att meddelas om meddelanden från blockerade kontakter

en: No Blocked Chats
sv: Inga blockerade chattar

en: Enable Purple Accounts
sv: Aktivera Purple-konton

en: Message Archive Management
sv: Meddelandearkivhantering

en: Sync conversations with chat server
sv: Synka konversationer med chattserver

en: Message Carbon Copies
sv: Meddelandekopior

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Home server
sv: Hemserver

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Add _New Account
sv: Lägg till _nytt konto

en: Add Chat
sv: Lägg till chatt

en: Menu
sv: Meny

en: Search
sv: Sök

[ctx: show archived chat list when clicked]
en: Archived
sv: Arkiverade

en: Keyboard _Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: Help
sv: Hjälp

en: About Chats
sv: Om Chattar

en: New Message…
sv: Nytt meddelande…

en: New SMS/MMS Message…
sv: Nytt SMS/MMS-meddelande…

en: New Group Message…
sv: Nytt gruppmeddelande…

en: Incoming Verification Request
sv: Inkommande verifieringsbegäran

en: Verify this user to mark them as trusted.
sv: Verifiera denna användare för att markera hen som betrodd.

en: Verifying this user will mark their session as trusted, and also mark your session as trusted to them.
sv: Att verifiera denna användare kommer markera hens session som betrodd, och även markera din session som betrodd för hen.

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: Verify this user by confirming the following emoji appears on their screen
sv: Verifiera denna användare genom att bekräfta att följande emoji dyker upp på hens skärm

en: Verify this user by confirming the following number appears on their screen.
sv: Verifiera denna användare genom att bekräfta att följande tal dyker upp på hens skärm.

en: To be secure, do this in person or use a trusted way to communicate.
sv: Gör för säkerhets skull detta öga mot öga eller genom ett betrott kommunikationssätt.

[ctx: verb, which means 'both items are not the same']
en: _Don’t Match
sv: Matchar _inte

[ctx: verb, which means 'both items are the same']
en: _Match
sv: _Matchar

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Open Search
sv: Öppna sökning

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sv: Visa kortkommandon

en: Mobile:
sv: Mobil:

en: Work:
sv: Arbete:

en: Other:
sv: Annat:
