chatty master - en to ro translation catalogue (385 entries)

en: Chats
ro: Discuții

en: SMS/MMS, Matrix and XMPP chat application
ro: Aplicație de conversații SMS/MMS, Matrix și XMPP

en: XMPP;SMS;chat;jabber;messaging;modem;matrix;
ro: XMPP;SMS;chat;jabber;messaging;modem;discuție;mesagerie;mesaj;matrix;

en: Whether the application is launching the first time
ro: Dacă aplicația este pornită pentru prima dată

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format
ro: Codul țării în formatul ISO 3166-1 alpha-2

en: Two letter country code of the last available SIM/Network
ro: Codul țării format din două litere a ultimei SIM/Rețele disponibile

en: Send message read receipts
ro: Trimite confirmarea de citire a mesajului

en: Whether to send the status of the message if read
ro: Dacă să se trimită starea mesajului când a fost citit

en: Message carbon copies
ro: Copiile mesajelor

en: Share chat history among devices
ro: Distribuie cronologia discuției între dispozitive

en: Enable Message Archive Management
ro: Activează Gestionarea Arhivei Mesajelor

en: Enable MAM archive synchronization from the server
ro: Activează sincronizarea arhivei GAM de la server

en: Enable purple
ro: Activează Purple

en: Enable purple accounts
ro: Activează conturile Purple

en: Send typing notifications
ro: Trimite înștiințări de tastare

en: Whether to Send typing notifications
ro: Dacă să se trimită înștiințări de tastare

en: Strip Tracking IDs
ro: Elimină ID-urile de urmărire

en: Whether to Remove Tracking IDs from URLs Automatically
ro: Dacă să se elimine automat ID-urile de urmărire din URL-uri

en: Whether Strip Tracking IDs was shown
ro: Dacă a fost arătat „Elimină ID-urile de urmărire”

en: Whether the Tracking IDs dialog has been shown
ro: Dacă a fost arătat dialogul despre ID-urile de urmărire

en: Render Attachments
ro: Redă fișiere atașate

en: Whether to Render Attachments or not
ro: Dacă să fie redate sau nu fișierele atașate

en: Mark Idle users differently
ro: Marchează diferit utilizatorii inactivi

en: Indicate unknown contacts
ro: Indică contactele necunoscute

en: Convert text to emoticons
ro: Convertește textul în emoticoane

en: Convert text matching emoticons as real emoticons
ro: Convertește textul care se potrivește emoticoanelor ca emoticoane reale

en: Enter key sends the message
ro: Tasta Enter trimite mesajul

en: Whether pressing Enter key sends the message
ro: Dacă apăsarea tastei Enter trimite mesajul

en: Request SMS delivery reports
ro: Solicită rapoarte de livrare SMS

en: Whether to request delivery reports for outgoing SMS
ro: Dacă să se solicite rapoarte de livrare pentru SMS-urile trimise

en: Clear out stuck SMS
ro: Șterge SMS-urile blocate

en: Whether Chatty should clear out SMS that are stuck in receiving/unknown state
ro: Dacă aplicația trebuie să șteargă SMS-urile blocate în starea de primire/necunoscute

en: Enable experimental features
ro: Activează caracteristicile experimentale

en: Whether to enable experimental features
ro: Dacă să fie activate caracteristicile experimentale

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Window maximized state
ro: Starea ferestrei maximizate

en: Window size
ro: Dimensiunile ferestrei

en: Window size (width, height).
ro: Dimensiunile ferestrei (lățime, înălțime).

en: PGP user ID
ro: ID pentru PGP

en: The user ID for PGP that Chatty will use for outgoing messages
ro: ID-ul utilizatorului pentru PGP pe care aplicația îl va utiliza pentru mesajele trimise

en: Public Key Fingerprint
ro: Amprenta cheii publice

en: The default keyid the remote side should use to encrypt messages to us
ro: Cheia prestabilită pe care cealaltă parte ar trebui să o utilizeze pentru a cifra mesajele către noi

en: Messaging application for mobile and desktop
ro: Aplicație de mesagerie pentru mobil și computer

en: Chats is a simple to use to messaging app for 1:1 communication and small groups supporting SMS, MMS, XMPP and Matrix.
ro: Discuții este o aplicație de mesagerie SMS, MMS, XMPP și Matrix, ușor de folosit, pentru comunicare 1:1 și grupuri mici.

en: Folded view of a chat using the light theme.
ro: Vedere compactă a discuției folosind aspectul luminos.

en: Folded view of a chat using the dark theme.
ro: Vedere compactă a discuției folosind aspectul întunecos.

en: Unfolded view of a chat and the chat list in the sidebar.
ro: Vedere extinsă a unei discuții și lista discuțiilor în partea laterală.

en: The chat view using the dark theme as seen on a mobile phone running Phosh with unfolded keyboard.
ro: Discuția folosind aspectul întunecos, așa cum se vede pe un telefon mobil care utilizează Phosh cu tastatura desfășurată.

en: The chat list view using the light theme as seen on a mobile phone running Phosh.
ro: Lista discuțiilor folosind aspectul luminos, așa cum se vede pe un telefon mobil care utilizează Phosh.

en: The SMS/MMS preferences using the light theme as seen on a mobile phone running Phosh.
ro: Preferințele SMS/MMS folosind aspectul luminos, așa cum se văd pe un telefon mobil care utilizează Phosh.

en: The chat details view using the dark theme as seen on a mobile phone running Phosh.
ro: Detaliile discuției folosind aspectul întunecos, așa cum se văd pe un telefon mobil care utilizează Phosh.

en: Show release version
ro: Arată versiunea

en: Disable all accounts
ro: Dezactivează toate conturile

en: Enable libpurple debug messages
ro: Activează mesajele de depanare libpurple

en: Enable verbose debug messages (repeat option for more verbosity)
ro: Activează mesajele detaliate de depanare (repetă opțiunea pentru mai multe detalii)

en: An SMS and XMPP messaging client
ro: Aplicație de mesagerie SMS și XMPP

en: There was an error displaying help:
    %s
ro: S-a produs o eroare la afișarea ajutorului:
    %s

en: Close
ro: Închide

en: Send To
ro: Trimite la

en: Select a contact with the <b>“+”</b> button in the titlebar.
ro: Alege un contact cu butonul <b>„+”</b> din partea de sus.

en: Add instant messaging accounts in Preferences.
ro: Adaugă conturi de mesagerie instantanee în Preferințe.

en: No Search Results
ro: Nu s-a găsit nimic

en: Try different search
ro: Caută altfel

en: No archived chats
ro: Nicio discuție arhivată

en: Start Chatting
ro: Începe discuția

en: This is an MMS conversation
ro: Aceasta este o conversație MMS

en: Your messages are not encrypted, and carrier rates may apply
ro: Mesajele nu sunt cifrate, și pot fi aplicate tarifele operatorului

en: This is an SMS/MMS conversation
ro: Aceasta este o conversație SMS/MMS

en: This is an SMS conversation
ro: Aceasta este o conversație SMS

en: This is an IM conversation
ro: Aceasta este o conversație IM

en: Your messages are encrypted
ro: Mesajele sunt cifrate

en: Your messages are not encrypted
ro: Mesajele nu sunt cifrate

en: Empty room
ro: Cameră goală

note: TRANSLATORS: %s are name/user-id/phone numbers of two users
en: %s and %s
ro: %s și %s

en: %s and %u other | %s and %u others
ro[0]: %s și %u altul
ro[1]: %s și alți %u
ro[2]: %s și alți %u

en: Unknown Contact
ro: Contact necunoscut

en: Try different search, or type a valid number to create new chat
ro: Caută altfel sau scrie un număr valabil ca să creezi o discuție nouă

en: No Contacts
ro: Niciun contact

en: Just Now
ro: Chiar acum

en: %<PRIi64> minute ago | %<PRIi64> minutes ago
ro[0]: acum %<PRIi64> minut
ro[1]: acum %<PRIi64> minute
ro[2]: acum %<PRIi64> de minute

en: Today %H∶%M
ro: Azi %H∶%M

note: TRANSLATORS: Timestamp with 12 hour time, e.g. “Today 06∶42 PM”. * See https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: Today %I∶%M %p
ro: Azi %I∶%M %p

en: Yesterday %H∶%M
ro: Ieri %H∶%M

note: TRANSLATORS: Timestamp with 12 hour time, e.g. “Yesterday 06∶42 PM”. * See https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: Yesterday %I∶%M %p
ro: Ieri %I∶%M %p

en: Invite: %s
ro: Invită: %s

[ctx: Invitation to event]
en: Invitation
ro: Invitație

note: TRANSLATORS: %s is the Device ID
en: Device ID %s fingerprint:
ro: Amprenta ID-ului aparatului %s:

note: TRANSLATORS: %s is the chat room name
en: Do you want to join “%s”?
ro: Vrei să te alături discuției din camera „%s”?

en: Owner
ro: Proprietar

en: Member
ro: Membru

en: Picture
ro: Poze

en: Location
ro: Poziția

en: File
ro: Fișier

en: MMS Message
ro: Mesaj MMS

en: Multiple Files
ro: Mai multe fișiere

en: Account disconnected
ro: Cont deconectat

en: Account connecting…
ro: Se conectează contul…

en: “%s” is not a valid URI
ro: „%s” nu este un URI valabil

en: Alert
ro: Alertă

en: Found and automatically deleted tracking IDs from the pasted link.
ro: ID-uri de urmărire găsite și șterse automat din adresa web lipită.

en: Don't Show Again
ro: Nu mai arăta asta

en: Got an encrypted message, but couldn't decrypt due to missing keys
ro: S-a primit un mesaj cifrat, dar nu a putut fi descifrat din cauza lipsei cheilor

en: New message from %s
ro: Mesaj nou de la %s

en: Message Received
ro: Mesaj primit

en: Audio File
ro: Fișier audio

en: %i Message | %i Messages
ro[0]: %i mesaj
ro[1]: %i mesaje
ro[2]: %i de mesaje

en: Any Protocol
ro: Orice Protocol

en: Archived
ro: Arhivată

en: Error
ro: Eroare

en: Save File…
ro: Salvează fișierul…

en: Open File…
ro: Deschide fișierul…

en: User %s has added %s to the contacts
ro: Utilizatorul %s a adăugat %s la contacte

en: Delete Account
ro: Șterge contul

en: Authorize %s?
ro: Autorizezi %s?

en: Add %s to contact list
ro: Adaugă %s la lista de contacte

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Authorize
ro: Autorizează

en: Please check ID and password
ro: Verifică ID-ul și parola

note: TRANSLATORS: You may copy translations from https://github.com/matrix-org/matrix-spec-proposals/blob/old_master/data-definitions/sas-emoji.json * if available
en: Dog
ro: Câine

note: "U+1F436"
en: Cat
ro: Pisică

note: "U+1F431"
en: Lion
ro: Leu

note: "U+1F981"
en: Horse
ro: Cal

note: "U+1F40E"
en: Unicorn
ro: Inorog

note: "U+1F984"
en: Pig
ro: Porc

note: "U+1F437"
en: Elephant
ro: Elefant

note: "U+1F418"
en: Rabbit
ro: Iepure

note: "U+1F43C"
en: Rooster
ro: Cocoș

note: "U+1F413"
en: Penguin
ro: Pinguin

note: "U+1F427"
en: Turtle
ro: Broască-țestoasă

note: "U+1F422"
en: Fish
ro: Pește

note: "U+1F41F"
en: Octopus
ro: Caracatiță

note: "U+1F419"
en: Butterfly
ro: Fluture

note: "U+1F98B"
en: Flower
ro: Floare

note: "U+1F337"
en: Tree
ro: Copac

note: "U+1F335"
en: Mushroom
ro: Ciupercă

note: "U+1F344"
en: Globe
ro: Glob

note: "U+1F30F"
en: Moon
ro: Lună

note: "U+1F319"
en: Cloud
ro: Nor

note: "U+2601U+FE0F"
en: Fire
ro: Foc

note: "U+1F525"
en: Banana
ro: Banană

note: "U+1F34C"
en: Apple
ro: Măr

note: "U+1F34E"
en: Strawberry
ro: Căpșună

note: "U+1F353"
en: Corn
ro: Porumb

note: "U+1F355"
en: Cake
ro: Tort

note: "U+1F382"
en: Heart
ro: Inimă

note: "U+2764U+FE0F"
en: Smiley
ro: Față zâmbitoare

note: "U+1F916"
en: Hat
ro: Pălărie

note: "U+1F3A9"
en: Glasses
ro: Ochelari

note: "U+1F453"
en: Spanner
ro: Cheie de piulițe

note: "U+1F527"
en: Santa
ro: Moș Crăciun

note: "U+1F385"
en: Thumbs Up
ro: Semn de aprobare

note: "U+1F44D"
en: Umbrella
ro: Umbrelă

note: "U+2602U+FE0F"
en: Hourglass
ro: Clepsidră

note: "U+231B"
en: Clock
ro: Ceas

note: "U+23F0"
en: Gift
ro: Cadou

note: "U+1F381"
en: Light Bulb
ro: Bec

note: "U+1F4A1"
en: Book
ro: Carte

note: "U+1F4D5"
en: Pencil
ro: Creion

note: "U+270FU+FE0F"
en: Paperclip
ro: Agrafă de birou

note: "U+1F4CE"
en: Scissors
ro: Foarfecă

note: "U+2702U+FE0F"
en: Lock
ro: Lacăt

note: "U+1F512"
en: Key
ro: Cheie

note: "U+1F511"
en: Hammer
ro: Ciocan

note: "U+1F528"
en: Telephone
ro: Telefon

note: "U+260EU+FE0F"
en: Flag
ro: Steag

note: "U+1F3C1"
en: Train
ro: Tren

note: "U+1F682"
en: Bicycle
ro: Bicicletă

note: "U+1F6B2"
en: Aeroplane
ro: Avion

note: "U+2708U+FE0F"
en: Rocket
ro: Rachetă

note: "U+1F680"
en: Trophy
ro: Trofeu

note: "U+1F3C6"
en: Ball
ro: Minge

note: "U+26BD"
en: Guitar
ro: Chitară

note: "U+1F3B8"
en: Trumpet
ro: Trompetă

note: "U+1F3BA"
en: Bell
ro: Clopot

note: "U+1F514"
en: Anchor
ro: Ancoră

note: "U+2693"
en: Headphones
ro: Căști

note: "U+1F3A7"
en: Folder
ro: Dosar

note: "U+1F4C1"
en: Pin
ro: Bold

en: Show Emojis
ro: Arată emoticoane

en: Show Numbers
ro: Arată numerele

en: You shall no longer be notified for new messages, continue?
ro: Nu vei mai fi înștiințat dacă vei primi mesaje noi. Continui?

en: Block
ro: Blochează

en: Delete chat with “%s”
ro: Șterge discuția cu „%s”

en: This deletes the conversation history
ro: Aceasta șterge cronologia conversației

en: Disconnect group chat “%s”
ro: Deconectează discuția în grup „%s”

en: This removes chat from chats list
ro: Aceasta elimină discuția din lista discuțiilor

en: Delete
ro: Șterge

[ctx: Refer to self in contact list]
en: You
ro: Tu

en: Set Avatar
ro: Alege poza de profil

en: Images
ro: Imagini

en: Encryption is not available
ro: Cifrarea nu este disponibilă

en: This chat is encrypted
ro: Această discuție este cifrată

en: This chat is not encrypted
ro: Această discuție nu este cifrată

en: Encryption not available
ro: Cifrare indisponibilă

en: %u Member | %u Members
ro[0]: %u Membru
ro[1]: %u Membri
ro[2]: %u de Membri

en: Phone Number
ro: Număr de telefon

en: XMPP ID
ro: ID XMPP

en: Matrix ID
ro: ID Matrix

en: Telegram ID
ro: ID Telegram

en: Add
ro: Adaugă

en: Create
ro: Creează

en: Add Contact
ro: Adaugă un contact

en: Error opening GNOME Contacts: %s
ro: Eroare la deschiderea contactelor: %s

en: You
ro: Tu

en: connected
ro: conectat

en: connecting…
ro: se conectează…

en: disconnected
ro: deconectat

en: Error saving account: %s
ro: Eroare la salvarea contului: %s

en: Failed to verify server: %s
ro: Nu s-a putut verifica serverul: %s

en: Failed to verify server
ro: Serverul nu a putut fi verificat

en: Couldn't get Home server address
ro: Nu s-a putut obține adresa serverului de acasă

en: Delete account %s?
ro: Ștergi contul %s?

en: Chatty cannot find a valid PGP Key for %s.
ro: Aplicația nu a găsit o cheie PGP valabilă pentru %s.

en: Invalid Signing ID
ro: ID-ul semnăturii e greșit

en: The entered Key ID %s does not match the found PGP Key for %s:%s.
ro: ID-ul cheii introdus %s nu corespunde cheii PGP găsite pentru %s:%s.

en: Cannot Find Signing Key
ro: Nu s-a găsit cheia semnăturii

en: I Know What I am Doing
ro: Știu ce fac

en: Cannot Create Signing Key
ro: Nu se poate crea cheia semnăturii

en: Error creating the PGP ID. Please check the logs for more details.
ro: Eroare la crearea ID-ului PGP. Verifică jurnalul pentru mai multe detalii.

en: Key %s was created for ID %s
ro: Cheia %s a fost creată pentru ID-ul %s

en: Successfully Created Key
ro: Cheie creată cu succes

en: Empty Entries
ro: Rubrici goale

en: All entries must be filled to create a PGP Key
ro: Toate rubricile trebuie completate pentru a crea o cheie PGP

en: %s already has key with fingerprint %s. Please choose a different PGP ID
ro: %s are deja cheia cu amprenta %s. Trebuie ales un ID PGP diferit

en: Creating key for ID %s.
ro: Se creează cheia pentru ID-ul %s.

en: Creating Key
ro: Crearea cheii

note: Translators: This means that the existing key will be there, but there will be a new key that Chatty will use by default instead of the existing one.
en: Chatty is currently set to use PGP key: %s. The new key will be used instead of the existing one!
ro: Chatty folosește în prezent cheia PGP: %s. Cheia nouă va fi folosită în locul cheii existente!

en: Signing ID Present
ro: ID-ul actual al semnăturii

en: Cancel
ro: Anulează

en: Restart Chatty to disable Purple
ro: Repornește aplicația pentru a dezactiva Purple

en: New Account
ro: Cont nou

en: Blocked Contacts
ro: Contacte blocate

en: PGP Settings
ro: Opțiuni PGP

en: New PGP Key
ro: Cheia PGP nouă

en: Preferences
ro: Preferințe

note: TRANSLATORS: Only translate 'or'
en: @user:matrix.org or user@example.com
ro: @user:matrix.org sau user@example.com

en: Experimental Setting!
ro: Opțiune experimentală!

en: This setting is experimental and may cause loss of SMS. Use at your own risk!
ro: Această opțiune este experimentală și poate cauza pierderea SMS-urilor. Utilizarea ei este pe propria răspundere!

en: Please enter password for “%s”, homeserver: %s
ro: Introdu parola pentru „%s”, server de acasă: %s

en: Key Verification
ro: Verificarea cheii

en: Error Delivering Message to %s
ro: Eroare la livrarea mesajului către %s

en: See logs for more details
ro: A se vedea jurnalele pentru mai multe detalii

en: MMS cannot be sent
ro: MMS-ul nu poate fi trimis

en: Please send less attachments
ro: Trimite mai puține fișiere atașate

en: Could not resize image to be small enough
ro: Nu s-a putut redimensiona imaginea pentru a fi suficient de mică

en: The attachment is too large | Attachments are too large
ro[0]: Fișierul atașat este prea mare
ro[1]: Fișierele atașate sunt prea mari
ro[2]: Fișierele atașate sunt prea mari

en: You received an MMS, but it expired on: %s
ro: Ai primit un MMS, dar a expirat în: %s

en: You received an empty MMS.
ro: Ai primit un MMS gol.

en: Automatically Retrying for  %i MMS | Automatically Retrying for  %i MMSes...
ro[0]: Se reîncearcă automat pentru %i MMS
ro[1]: Se reîncearcă automat pentru %i MMS-uri...
ro[2]: Se reîncearcă automat pentru %i de MMS-uri...

en: Temporary Error Sending MMS
ro: Eroare temporară la trimiterea MMS

en: Temporary Error Receiving MMS
ro: Eroare temporară la primirea MMS

en: MMSC is not configured
ro: MMSC nu este configurat

en: APN is not configured correctly
ro: APN nu este configurat corect

en: Mobile Data is not configured
ro: Datele mobile nu sunt configurate

en: Mobile Data is off
ro: Datele mobile sunt oprite

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Chatty cannot process %i MMS | Chatty cannot process %i MMSes...
ro[0]: Aplicația nu poate procesa %i MMS
ro[1]: Aplicația nu poate procesa %i MMS-uri...
ro[2]: Aplicația nu poate procesa %i de MMS-uri...

en: Error Sending SMS to %s
ro: Eroare la trimiterea SMS-ului către %s

en: Error Sending MMS to %s
ro: Eroare la trimiterea MMS-ului către %s

en: Remove Attachment
ro: Elimină fișierul atașat

en: Incorrect password
ro: Parolă greșită

en: Please re-enter the Password.
ro: Introdu din nou parola.

en: Password
ro: Parola

en: New Group Chat
ro: Grup nou de discuții

en: Join Chat
ro: Alătură-te discuției

en: Select chat account
ro: Alege contul

en: Room address
ro: Adresa camerei

en: Room alias (optional)
ro: Pseudonimul camerei (facultativ)

en: Nickname (optional)
ro: Porecla (facultativ)

en: Password (optional)
ro: Parola (facultativ)

en: Group Title
ro: Titlul grupului

en: Add members from contacts…
ro: Adaugă membri din contacte…

en: Send To:
ro: Trimite la:

en: Contact ID
ro: ID-ul contactului

en: Name (optional)
ro: Nume (facultativ)

en: Add to Contacts
ro: Adaugă la contacte

en: Save…
ro: Salvează…

en: Chat Details
ro: Detaliile discuției

en: Apply
ro: Aplică

note: Translators: This is invite to a chat room
en: Invite
ro: Invită

en: Invite message
ro: Mesaj de invitație

en: _Accept
ro: _Acceptă

en: _Reject
ro: _Respinge

en: Chat
ro: Discuție

en: Topic
ro: Subiect

en: Chat settings
ro: Opțiunile discuției

en: Encryption
ro: Cifrare

en: Encrypt Messages
ro: Cifrare Mesaje

en: Back
ro: Înapoi

en: Call
ro: Apelează

en: Leave Chat
ro: Părăsește discuția

en: Block Contact
ro: Blochează contactul

en: Unblock Contact
ro: Deblochează contactul

en: Archive chat
ro: Arhivează discuția

en: Unarchive chat
ro: Dezarhivează discuția

en: Delete Chat
ro: Șterge discuția

en: Copy Text
ro: Copiază textul

en: Change Avatar
ro: Schimbă poza de profil

en: Delete Avatar
ro: Șterge poza de profil

en: Room topic
ro: Subiectul camerei

en: User
ro: Utilizator

en: Status
ro: Stare

en: Notifications
ro: Înștiințări

en: Status Messages
ro: Mesaje de stare

en: Show status messages in chat
ro: Arată mesajele de stare în discuție

en: Fingerprints
ro: Amprente

en: User List
ro: Lista utilizatorului

en: Title
ro: Titlu

en: Blank for default
ro: Gol pentru valoarea prestabilită

en: Group Members
ro: Membrii grupului

en: Copy Number
ro: Copiază numărul

en: Name
ro: Nume

en: Email
ro: E-mail

en: Phone
ro: Telefon

en: Advanced information
ro: Informații avansate

en: Homeserver
ro: Server de acasă

en: Device ID
ro: ID-ul dispozitivului

en: Sensitive information
ro: Informații confidențiale

en: Access token
ro: Element de acces

en: Account ID
ro: ID-ul contului

en: Own Fingerprint
ro: Amprenta proprie

en: Download file from server
ro: Descarcă fișierul de la server

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Accounts
ro: Conturi

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Read Receipts
ro: Confirmări de citire

en: Typing Indicators
ro: Indicatoare de tastare

en: Remove Tracking IDs From URLs
ro: Elimină ID-urile de urmărire din URL-uri

en: Show Attachment Previews
ro: Arată previzualizările fișierelor atașate

en: Convert Emoticons
ro: Convertește emoticoane

en: When you type :) it will be changed to 😃
ro: Dacă se tastează :) va fi schimbat în 😃

note: TRANSLATORS: Return is the Enter key.
en: Send Messages With Enter
ro: Trimite mesaje cu tasta Enter

en: Request Delivery Reports
ro: Solicită rapoarte de livrare

en: Clear Stuck SMS
ro: Șterge SMS-urile blocate

en: SMIL for MMS
ro: SMIL pentru MMS

en: MMS Carrier Settings
ro: Opțiuni Operator MMS

en: Your modem's phone number
ro: Numărul de telefon al modemului tău

en: Current PGP Key
ro: Cheia PGP actuală

en: Chatty can use any existing key embedded with gpg. However, you are given the option to generate a key specifically for Chatty below.
ro: Chatty poate utiliza orice cheie existentă inclusă cu GPG. Cu toate acestea, mai jos există opțiunea de a genera o cheie specifică pentru Chatty.

en: Generate Chatty PGP Key
ro: Generează cheia PGP Chatty

en: Signing ID
ro: ID-ul semnăturii

en: Optional
ro: Facultativ

en: This will generate a key for use with Chatty. Please note that this will not install the key on a smart card.
ro: Aceasta va genera o cheie pentru utilizarea cu Chatty. Acest lucru nu va instala cheia într-o cartelă inteligentă.

en: Full Name
ro: Numele complet

en: PGP ID
ro: ID PGP

en: PGP Passphrase
ro: Parola PGP

en: You won't be notified by messages from blocked contacts
ro: Nu vei fi înștiințat dacă vei primi mesaje de la contactele blocate

en: No Blocked Chats
ro: Nicio discuție blocată

en: Enable Purple Accounts
ro: Activează conturile Purple

en: Message Archive Management
ro: Gestionarea Arhivei Mesajelor

en: Sync conversations with chat server
ro: Sincronizează conversațiile cu serverul de discuții

en: Message Carbon Copies
ro: Copiile mesajelor

en: User ID
ro: ID-ul utilizatorului

en: Home server
ro: Server de acasă

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Add _New Account
ro: Adaugă un cont _nou

en: Add Chat
ro: Adaugă o discuție

en: Menu
ro: Opțiuni

en: Search
ro: Caută

[ctx: show archived chat list when clicked]
en: Archived
ro: Arhivate

en: Keyboard _Shortcuts
ro: Taste _rapide

en: Help
ro: Ajutor

en: About Chats
ro: Despre Discuții

en: New Message…
ro: Mesaj nou…

en: New SMS/MMS Message…
ro: Mesaj SMS/MMS nou…

en: New Group Message…
ro: Mesaj nou în grup…

en: Incoming Verification Request
ro: Se primește o cerere de verificare

en: Verify this user to mark them as trusted.
ro: Verifică acest utilizator pentru a ști că este de încredere.

en: Verifying this user will mark their session as trusted, and also mark your session as trusted to them.
ro: Verificarea acestui utilizator va marca activitatea acestuia ca fiind de încredere și, de asemenea, va marca activitatea ta ca fiind de încredere pentru el.

en: C_ontinue
ro: C_ontinuă

en: Verify this user by confirming the following emoji appears on their screen
ro: Verifică acest utilizator confirmând că următorul emoticon apare pe ecranul său

en: Verify this user by confirming the following number appears on their screen.
ro: Verifică acest utilizator confirmând că următorul număr apare pe ecranul său.

en: To be secure, do this in person or use a trusted way to communicate.
ro: Pentru a fi sigur, acest lucru trebuie făcut personal sau folosind un mijloc de comunicare de încredere.

[ctx: verb, which means 'both items are not the same']
en: _Don’t Match
ro: _Nu coincid

[ctx: verb, which means 'both items are the same']
en: _Match
ro: _Coincid

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ro: Deschide opțiunile

[ctx: shortcut window]
en: Open Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ro: Taste rapide

[ctx: shortcut window]
en: Chat
ro: Discuție

[ctx: shortcut window]
en: Show Details
ro: Arată detalii

en: Mobile:
ro: Mobil:

en: Work:
ro: Serviciu:

en: Other:
ro: Altele:
