cheese master - en to fa translation catalogue (128 entries)

en: Photo mode
fa: حالت عکس‌برداری

en: Photo
fa: عکس

en: Video mode
fa: حالت ضبط ویدیو

en: Video
fa: ویدیو

en: Photo burst mode
fa: حالت عکس‌برداری رگباری

en: Burst
fa: رگباری

en: Take a photo using a webcam
fa: گرفتن عکسی با وب‌کم

en: Navigate to the previous page of effects
fa: رفتن به صفحهٔ جلوه‌های پیشین

en: Effects
fa: جلوه‌ها

en: _Effects
fa: _جلوه‌ها

en: Navigate to the next page of effects
fa: رفتن به صفحهٔ جلوه‌های بعدی

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
fa: ترک حالت تمام‌صفحه و بازگشت به حالت پنجره‌ای

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: _Help
fa: _راهنما

en: _Close
fa: _بستن

en: Device
fa: افزاره

en: Photo resolution
fa: تفکیک‌پذیری عکس

en: Video resolution
fa: تفکیک‌پذیری ویدیو

en: Webcam
fa: وب‌کم

en: Brightness
fa: روشنایی

en: Saturation
fa: غلظت

en: Hue
fa: پرده

en: Contrast
fa: سایه‌روشن

en: Image
fa: تصویر

en: Shutter
fa: شاتر

en: _Countdown
fa: _شمارش معکوس

en: Fire _flash
fa: _فلش زدن

en: Burst mode
fa: حالت عکس‌برداری رگباری

en: Number of photos
fa: تعداد عکس‌ها

en: Delay between photos (seconds)
fa: درنگ میان عکس‌ها (ثانیه)

en: Capture
fa: گرفتن

en: _Fullscreen
fa: _تمام‌صفحه

en: P_references
fa: _ترجیحات

en: _Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای _صفحه‌کلید

en: _About Cheese
fa: _دربارهٔ چیز

en: Take a Photo
fa: عکسی بگیرید

en: Open
fa: گشودن

en: Save _As…
fa: ذخیره _به نام…

en: Move to _Trash
fa: انداختن در _زباله‌دان

en: Delete
fa: حذف

note: Both taken from the desktop file.
en: Cheese
fa: چیز

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
fa: گرفتن عکس و ویدیو با وب‌کمتان به همراه جلوه‌های جذاب گرافیکی

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
fa: چیز از وب‌کمتان برای گرفتن عکس و ویدیو استفاده می‌کند، جلوه‌های زیبا اعمال کرده و می‌گذارد این خوشی را با دیگران هم‌رسانی کنید.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
fa: با حالت عکس‌برداری رگباری، پشت سر هم با سرعت زیاد عکس بگیرید. با شمارش معکوس به خودتان فرصت ژست گرفتن داده و منتظر فلاش شوید!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
fa: در زیر کاپوت، چیز از GStreamer برای اعمال جلوه های گرافیکی به عکس‌ها و ویدیوها استفاده می‌کند. با چیز خیلی راحت می‌توانید از خود، دوستان یا حیوان‌خانگیتان یا هرچیز دیگری عکس گرفته و آنها را با دیگران هم‌رسانی کنید.

en: Webcam Booth
fa: باجهٔ وب‌کم

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
fa: photo;video;webcam;camera;selfie;عکس;ویدیو;وب‌کم;وبکم;

en: Use a countdown
fa: استفاده از شمارش معکوس

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
fa: برای نمایش یک شمارش معکوس پیش از گرفتن عکس، روی درست تنظیم کنید

en: Countdown length
fa: طول شمارش معکوس

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
fa: مدت زمان شمارش معکوس پیش از گرفتن عکس، به ثانیه

en: Fire flash before taking a photo
fa: فلش زدن پیش از گرفتن عکس

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
fa: برای فلش زدن پیش از گرفتن عکس، روی درست تنظیم کنید

en: Camera device string indicator
fa: شاخص رشتهٔ افزارهٔ دوربین

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
fa: مسیر به گره افزاره‌ای که به دوربین اشاره دارد، برای مثال ‪/dev/video

en: Last selected effect
fa: آخرین جلوهٔ گزیده

en: Name of the installed effect that was selected last
fa: نام جلوهٔ نصب شده که آخرین بار گزیده شد

en: Photo width
fa: پهنای عکس

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
fa: پهنای عکس گرفته شده توسط دوربین، به پیکسل

en: Photo height
fa: بلندی عکس

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
fa: بلندی عکس گرفته شده توسط دوربین، به پیکسل

en: Video width
fa: پهنای ویدیو

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
fa: پهنای ویدیوی گرفته شده توسط دوربین، به پیکسل

en: Video height
fa: بلندی ویدیو

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
fa: بلندی ویدیو گرفته شده توسط دوربین، به پیکسل

en: Image brightness
fa: روشنایی عکس

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
fa: تنظیم روشنایی عکسی که از دوربین می‌آید

en: Image contrast
fa: سایه روشن عکس

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
fa: تنظیم سایه روشن عکسی که از دوربین می‌آید

en: Image saturation
fa: غلظت عکس

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
fa: تنظیم غلظت عکسی که از دوربین می‌آید

en: Image hue
fa: پردهٔ عکس

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
fa: تنظیم پردهٔ(ته‌رنگ) عکس آمده از دوربین

en: Video path
fa: مسیر ویدیو

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
fa: مسیری که ویدیوها در آن ذخیره می‌شوند را تعیین می‌کند. اگر خالی باشد «XDG_VIDEOS_DIR/Webcam» استفاده خواهد شد.

en: Photo path
fa: مسیر عکس

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
fa: مسیری که عکس‌ها در آن ذخیره می‌شوند را تعیین می‌کند. اگر خالی باشد «XDG_PICTURES_DIR/Webcam» استفاده خواهد شد.

en: Time between photos in burst mode
fa: وقفهٔ میان عکس‌ها در حالت عکس‌برداری رگباری

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
fa: طول زمان، به میلی‌ثانیه، برای درنگ میان هر عکس در حالت عسک‌برداری رگباری. اگر درنگ در حالت عکس‌برداری رگباری کم‌تر از مدت زمان شمارش معکوس باشد، مدت زمان شمارش معکوس به‌جایش استفاده می‌شود.

en: Number of photos in burst mode
fa: تعداد عکس‌ها در حالت عکس‌برداری رگباری

en: The number of photos to take in a single burst.
fa: تعداد عکس‌هایی که در حالت عکس‌برداری رگباری گرفته می‌شود.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fa: نمای کلّی

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
fa: روشن / خاموش تمام‌صفحه

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fa: خروج از برنامه

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
fa: بندانگشتی‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Open
fa: گشودن

[ctx: shortcut window]
en: Save As
fa: ذخیره به نام

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
fa: انداختن در زباله‌دان

[ctx: shortcut window]
en: Delete
fa: حذف

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Select
fa: _گزینش

en: Shutter sound
fa: صدای شاتر

en: _Take Another Picture
fa: _گرفتن عکسی دیگر

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
fa: یک یا تعدادی از عنصر‌های GStreamer موجود نیستند:

en: No device found
fa: هیچ افزاره‌ای یافت نشد

[ctx: time format]
note: Translators: This is a time format, like "09:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %02i:%02i:%02i
fa: %I02i:%I02i:%I02i

en: Device capabilities not supported
fa: از توانایی‌های افزاره پشتیبانی نمی‌شود

en: Unknown device
fa: افزارهٔ ناشناخته

en: Cancellable initialization not supported
fa: راه‌اندازی قابل انصراف پشتیبانی نمی‌شود

en: Start in wide mode
fa: راه‌اندازی در حالت گسترده

en: Device to use as a camera
fa: افزارهٔ مورد استفاده به عنوان دوربین

en: Output version information and exit
fa: برون‌داد اطّلاعات نگارش و خروج

en: Start in fullscreen mode
fa: شروع در حالت تمام‌صفحه

en: Webcam in use
fa: وب‌کم درحال استفاده است

en: Cheese Website
fa: پایگاه‌وب چیز

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
fa: بدون جلوه

en: Could not open %s
fa: نمی‌توان %s را گشود

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
fa[0]: مطمئنید که می‌خواهید %Id پرونده را برای همیشه حذف کنید؟

en: _Delete
fa: _حذف

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
fa[0]: اگر موردی را حذف کنید، برای همیشه از بین می‌رود

en: Could not delete %s
fa: نمی‌توان %s را حذف کرد

en: Skip
fa: پرش

en: Skip all
fa: پرش از همه

en: Could not move %s to trash
fa: نمی‌توان %s را به زباله‌دان منتقل کرد

note: Nothing selected.
en: Save File
fa: ذخیرهٔ پرونده

en: Save
fa: ذخیره

en: Could not save %s
fa: نمی‌توان %s را ذخیره کرد

en: Stop recording
fa: توقّف ضبط

en: Record a video
fa: ضبط یک ویدیو

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
fa: توقّف گرفتن عکس‌ها

en: Take multiple photos
fa: گرفتن چندین عکس

en: No effects found
fa: جلوه‌ای پیدا نشد

en: There was an error playing video from the webcam
fa: هنگام پخش ویدیو از وب‌کم، خطایی رخ داد

en: Record a video using a webcam
fa: ضبط یک ویدیو از طریق وب‌کم

en: Take multiple photos using a webcam
fa: گرفتن چندین عکس از طریق یک وب‌کم

en: Choose an Effect
fa: گزینش یک جلوه

en: Record a Video
fa: ضبط یک ویدیو

en: Take Multiple Photos
fa: گرفتن چندین عکس
