cheese - en to fi translation catalogue (127 entries)

en: Photo mode
fi: Valokuvaustila

en: Photo
fi: Valokuva

en: Video mode
fi: Videotila

en: Photo burst mode
fi: Sarjakuvaustila

en: Burst
fi: Sarjakuva

en: Take a photo using a webcam
fi: Ota kuva web-kameralla

en: Navigate to the previous page of effects
fi: Siirry edelliselle tehostesivulle

en: Effects
fi: Tehosteet

en: _Effects
fi: _Tehosteet

en: Navigate to the next page of effects
fi: Siirry seuraavalle tehostesivulle

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
fi: Poistu koko näytön tilasta ikkunoituun tilaan

en: Preferences
fi: Asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Close
fi: _Sulje

en: Device
fi: Laite

en: Photo resolution
fi: Valokuvan tarkkuus

en: Video resolution
fi: Videon tarkkuus

en: Webcam
fi: Web-kamera

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Hue
fi: Värisävy

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Image
fi: Kuva

en: Shutter
fi: Suljin

en: _Countdown
fi: _Lähtölaskenta

en: Fire _flash
fi: Laukaise _salama

en: Burst mode
fi: Sarjakuvaustila

en: Number of photos
fi: Valokuvien määrä

en: Delay between photos (seconds)
fi: Viive valokuvien välissä (sekuntia)

en: Capture
fi: Ota kuva

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: P_references
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Cheese
fi: _Tietoja - Muikku

en: Take a Photo
fi: Ota kuva

en: Open
fi: Avaa

en: Save _As…
fi: Tallenna _nimellä…

en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Delete
fi: Poista

note: Both taken from the desktop file.
en: Cheese
fi: Muikku

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
fi: Ota valokuvia ja videoita web-kamerallasi hauskojen tehosteiden kera

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
fi: Muikku käyttää web-kameraa kuvien ja videoiden tallennukseen, lisää halutessasi hienoja erikoistehosteita ja mahdollistaa tulosten jakamisen muille ihmisille.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
fi: Ota useita kuvia peräkkäin sarjakuvaustilaa käyttäen. Aseta lähtölaskenta, poseeraa kunnolla ja odota salamavaloa!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
fi: Muikku käyttää GStreameria tehosteiden lisäämiseksi kuviin ja videoihin. Muikun avulla otat vaivatta kuvia itsestästi, kavereistasi, lemmikeistäsi tai mistä ikinä haluat.

en: Webcam Booth
fi: Valokuvakoppi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
fi: photo;video;webcam;valokuva;camera;selfie;verkkokamera;web-kamera;kuva;

en: Use a countdown
fi: Käytä lähtölaskentaa

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
fi: Aseta todeksi, jos haluat käyttää lähtölaskentaa otettaessa valokuvaa

en: Countdown length
fi: Lähtölaskennan pituus

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
fi: Lähtölaskennan kesto sekunteina

en: Fire flash before taking a photo
fi: Laukaise salama ennen kuvan ottamista

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
fi: Aseta todeksi, jos haluat käyttää salamaa ennen kuvan ottamista

en: Camera device string indicator
fi: Kameralaitteen laitenimi

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
fi: Kameraan osoittava laitenimi, esim. /dev/video0

en: Last selected effect
fi: Viimeksi valittu tehoste

en: Name of the installed effect that was selected last
fi: Viimeksi valitun tehosteen nimi

en: Photo width
fi: Valokuvan leveys

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
fi: Kameran kaappaaman kuvan vaakasuuntainen tarkkuus pikseleinä

en: Photo height
fi: Valokuvan korkeus

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
fi: Kameran kaappaaman kuvan pystysuuntainen tarkkuus pikseleinä

en: Video width
fi: Videon leveys

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
fi: Kameran kaappaaman videokuvan vaakasuuntainen tarkkuus pikseleinä

en: Video height
fi: Videon korkeus

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
fi: Kameran kaappaaman videokuvan pystysuuntainen tarkkuus pikseleinä

en: Image brightness
fi: Kuvan kirkkaus

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
fi: Säätää kameralta tulevan kuvan kirkkaustasoa

en: Image contrast
fi: Kuvan kontrasti

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
fi: Säätää kameralta tulevan kuvan kontrastitasoa

en: Image saturation
fi: Kuvan värikylläisyys

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
fi: Säätää kameralta tulevan kuvan värikylläisyyttä

en: Image hue
fi: Kuva värisävy

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
fi: Säätää kameralta tulevan kuvan värisävyä

en: Video path
fi: Videoiden tallennuspolku

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
fi: Polku, johon videotiedostot tallennetaan. Jos tyhjä, käytetään polkua "XDG_VIDEOS_DIR/Webcam".

en: Photo path
fi: Valokuvien tallennuspolku

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
fi: Polku, johon kuvatiedostot tallennetaan. Jos tyhjä, käytettään polkua "XDG_PICTURES_DIR/Webcam".

en: Time between photos in burst mode
fi: Aika valokuvien välillä sarjakuvaustilassa

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
fi: Ajan pituus millisekunteina, joka odotetaan jokaisen valokuvan ottamisen välillä purskejaksossa. Jos tämä viive on pienempi kuin lähtölaskenta, lähtölaskentaa käytetään tämän sijasta.

en: Number of photos in burst mode
fi: Valokuvien määrä sarjakuvaustilassa

en: The number of photos to take in a single burst.
fi: Yhdessä sarjassa otettavien kuvien määrä.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fi: Yhteenveto

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
fi: Koko näyttö päällä/pois

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fi: Lopeta sovellus

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
fi: Pikkukuvat

[ctx: shortcut window]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: shortcut window]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: shortcut window]
en: Delete
fi: Poista

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Select
fi: _Valitse

en: Shutter sound
fi: Suljinääni

en: _Take Another Picture
fi: Ota toi_nen kuva

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
fi: Yksi tai useampi vaadituista GStreamer-osista puuttuu:

en: No device found
fi: Laitetta ei löydy

en: Device capabilities not supported
fi: Laitteen ominaisuuksia ei tueta

en: Unknown device
fi: Tuntematon laite

en: Cancellable initialization not supported
fi: Peruttavissa olevaa alustusta ei tueta

en: Start in wide mode
fi: Käynnistä laajakuvatilassa

en: Device to use as a camera
fi: Käytettävä kameralaite

en: DEVICE
fi: LAITE

en: Output version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja poistu

en: Start in fullscreen mode
fi: Käynnisty koko näytön tilassa

en: Webcam in use
fi: Web-kamera käytössä

en: Cheese Website
fi: Muikun kotisivu

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
fi: Ei tehostetta

en: Could not open %s
fi: Kohteen %s avaaminen epäonnistui

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi tiedoston?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi %d tiedostoa?

en: _Delete
fi: _Poista

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
fi[0]: Jos poistat kohteen, se hävitetään lopullisesti
fi[1]: Jos poistat kohteet, ne hävitetään lopullisesti

en: Could not delete %s
fi: Tiedoston %s poistaminen epäonnistui

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip all
fi: Ohita kaikki

en: Could not move %s to trash
fi: Kohteen %s siirto roskakoriin epäonnistui

note: Nothing selected.
en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Save
fi: Tallenna

en: Could not save %s
fi: Tiedoston %s tallentaminen epäonnistui

en: Stop recording
fi: Lopeta nauhoitus

en: Record a video
fi: Nauhoita video

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
fi: Lopeta kuvien ottaminen

en: Take multiple photos
fi: Ota useita kuvia

en: No effects found
fi: Tehosteita ei löytynyt

en: There was an error playing video from the webcam
fi: Web-kamerasta videota avattaessa tapahtui virhe

en: Record a video using a webcam
fi: Nauhoita video web-kameralla

en: Take multiple photos using a webcam
fi: Ota useita kuvia web-kameralla

en: Choose an Effect
fi: Valitse tehoste

en: Record a Video
fi: Nauhoita video

en: Take Multiple Photos
fi: Ota useita kuvia
