cheese master - en to id translation catalogue (125 entries)

en: Photo mode
id: Mode foto

en: Photo
id: Foto

en: Video mode
id: Mode video

en: Photo burst mode
id: Mode rentetan foto

en: Burst
id: Rentetan

en: Take a photo using a webcam
id: Ambil foto memakai webcam

en: Navigate to the previous page of effects
id: Navigasi ke halaman efek sebelumnya

en: Effects
id: Efek

en: _Effects
id: _Efek

en: Navigate to the next page of effects
id: Navigasi ke halaman efek selanjutnya

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
id: Tinggalkan mode layar penuh dan kembalik ke mode jendela

en: Preferences
id: Preferensi

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Close
id: _Tutup

en: Device
id: Perangkat

en: Photo resolution
id: Resolusi foto

en: Video resolution
id: Resolusi video

en: Webcam
id: Webkam

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Saturation
id: Saturasi

en: Contrast
id: Kontras

en: Image
id: Citra

en: Shutter
id: Tombol

en: _Countdown
id: _Hitung mundur

en: Fire _flash
id: Nyalakan lampu _kilat

en: Burst mode
id: Mode rentetan

en: Number of photos
id: Jumlah foto

en: Delay between photos (seconds)
id: Jeda antar foto (detik)

en: Capture
id: Ambil

en: _Fullscreen
id: _Layar Penuh

en: P_references
id: P_referensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Cheese
id: Tent_ang Cheese

en: Take a Photo
id: Ambil Foto

en: Open
id: Buka

en: Save _As…
id: Simp_an Sebagai…

en: Move to _Trash
id: Buang ke _Tempat Sampah

en: Delete
id: Hapus

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
id: Ambil foto dan video dengan webkam Anda, dengan efek grafis yang menarik

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
id: Cheese memakai webcam Anda untuk mengambil foto dan video, menerapkan efek khusus yang fancy dan memungkinkan Anda berbagi keceriaan dengan yang lain.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
id: Ambil foto berganda dalam urutan cepat dengan mode rentetan. Gunakan hitung mundur untuk memberi Anda waktu mengambil posisi, dan tunggu lampu kilat!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
id: Di dapur, Cheese memakai GStreamer untuk menerapkan efek yang fancy ke foto dan video. Dengan Cheese menjadi mudah mengambil foto Anda, teman Anda, pet, atau apapun yang Anda inginkan dan berbagi mereka dengan yang lain.

en: Webcam Booth
id: Pojok Webkam

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
id: foto;video;webcam;kamera;swafoto;

en: Use a countdown
id: Gunakan hitung mundur

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
id: Tata ke true untuk menampilkan hitung mundur saat mengambil foto

en: Countdown length
id: Lama hitung mundur

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
id: Lama waktu hitung mundur sebelum mengambil foto, dalam detik

en: Fire flash before taking a photo
id: Nyalakan lampu kilat sebelum mengambil foto

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
id: Tata ke true untuk menyalakan lampu kilat sebelum mengambil foto

en: Camera device string indicator
id: Indikator string perangkat kamera

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
id: Path ke perangkat yang mengacu ke kamera, sebagai contoh /dev/video0

en: Last selected effect
id: Efek terakhir yang Dipilih

en: Name of the installed effect that was selected last
id: Nama dari efek yang terinstal yang dipilih terakhir

en: Photo width
id: Lebar foto

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
id: Lebar citra yang ditangkap dari kamera, dalam piksel

en: Photo height
id: Tinggi foto

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
id: Tinggi citra yang ditangkap dari kamera, dalam piksel

en: Video width
id: Lebar video

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
id: Lebar video yang ditangkap dari kamera, dalam piksel

en: Video height
id: Tinggi video

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
id: Tinggi video yang ditangkap dari kamera, dalam piksel

en: Image brightness
id: Kecerahan gambar

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
id: Atur kecerahan gambar yang datang dari kamera

en: Image contrast
id: Kontras gambar

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
id: Atur kontras gambar yang datang dari kamera

en: Image saturation
id: Saturasi gambar

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
id: Atur saturasi gambar yang datang dari kamera

en: Image hue
id: Hue gambar

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
id: Atur nada warna (hue) gambar yang datang dari kamera

en: Video path
id: Path video

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
id: Menentukan lokasi video disimpan. Bila kosong, "XDG_VIDEOS_DIR/Webcam" akan dipakai.

en: Photo path
id: Path foto

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
id: Menentukan lokasi foto disimpan. Bila kosong, "XDG_PICTURES_DIR/Webcam" akan dipakai.

en: Time between photos in burst mode
id: Waktu antar foto pada moda rentetan, dalam milidetik

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
id: Lama waktu dalam mili detik, untuk jeda antara mengambil tiap foto dalam suatu urutan rentetan foto. Kalau jeda rentetan kurang dari durasi hitung mundur, durasi hitung mundur yang akan dipakai.

en: Number of photos in burst mode
id: Banyaknya foto dalam mode rentetan

en: The number of photos to take in a single burst.
id: Foto yang diambil dalam suatu rentetan tunggal.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
id: Ringkasan

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
id: Layar penuh nyala / mati

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
id: Keluar aplikasi

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
id: Gambar Mini

[ctx: shortcut window]
en: Open
id: Buka

[ctx: shortcut window]
en: Save As
id: Simpan Sebagai

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
id: Buang ke Tempat Sampah

[ctx: shortcut window]
en: Delete
id: Hapus

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Select
id: _Pilih

en: Shutter sound
id: Suara tombol

en: _Take Another Picture
id: _Ambil Gambar Lain

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
id: Satu atau lebih elemen GStreamer yang diperlukan hilang:

en: No device found
id: Tidak ada perangkat yang ditemukan

en: Device capabilities not supported
id: Kapabilitas perangkat tak didukung

en: Unknown device
id: Perangkat tak dikenal

en: Cancellable initialization not supported
id: Inisiasi yang dapat dibatalkan tak didukung

en: Start in wide mode
id: Mulai pada moda lebar

en: Device to use as a camera
id: Perangkat yang akan dipakai sebagai kamera

en: DEVICE
id: PERANGKAT

en: Output version information and exit
id: Tampilkan informasi versi dan keluar

en: Start in fullscreen mode
id: Mulai dalam mode layar penuh

en: Webcam in use
id: Webcam sedang dipakai

en: Cheese Website
id: Situs Web Cheese

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
id: Tanpa Efek

en: Could not open %s
id: Tidak bisa membuka %s

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus %d berkas secara permanen?

en: _Delete
id: _Hapus

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
id[0]: Jika Anda menghapus barang, barang tersebut akan hilang secara permanen

en: Could not delete %s
id: Tak bisa menghapus %s

en: Skip
id: Lewati

en: Skip all
id: Lewati semua

en: Could not move %s to trash
id: Tidak bisa memindahkan %s ke tempat sampah

note: Nothing selected.
en: Save File
id: Simpan Berkas

en: Save
id: Simpan

en: Could not save %s
id: Tidak bisa menyimpan %s

en: Stop recording
id: Berhenti merekam

en: Record a video
id: Rekam video

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
id: Berhenti Ambil Gambar

en: Take multiple photos
id: Ambil banyak foto

en: No effects found
id: Tidak ada efek yang ditemukan

en: There was an error playing video from the webcam
id: Ada galat saat memutar video dari webcam

en: Record a video using a webcam
id: Rekam video memakai webcam

en: Take multiple photos using a webcam
id: Ambil banyak foto memakai webcam

en: Choose an Effect
id: Pilih Efek

en: Record a Video
id: Rekam Video

en: Take Multiple Photos
id: Ambil Banyak Foto
