cheese - en to ie translation catalogue (94 entries)

en: Photo mode
ie: Mode foto

en: Photo
ie: Foto

en: Video mode
ie: Mode video

en: Photo burst mode
ie: Salve de fotos

en: Burst
ie: Salve

en: Take a photo using a webcam
ie: Far un foto med un cámera web

en: Navigate to the previous page of effects
ie: Li precedent págine de efectes

en: Effects
ie: Efectes

en: _Effects
ie: _Efectes

en: Navigate to the next page of effects
ie: Li sequent págine de efectes

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
ie: Surtir li mode plen-ecran e activar li mode de fenestre

en: Preferences
ie: Preferenties

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Close
ie: _Clúder

en: Device
ie: Aparate

en: Photo resolution
ie: Resolution de foto

en: Video resolution
ie: Resolution de video

en: Brightness
ie: Luciditá

en: Hue
ie: Color

en: Contrast
ie: Contraste

en: Shutter
ie: Obturator

en: _Countdown
ie: Ret_arde

en: Fire _flash
ie: Tirar li _flash

en: Burst mode
ie: Salve de fotos

en: Number of photos
ie: Númere de fotos

en: Capture
ie: Registration

en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

en: P_references
ie: P_referenties

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _About Cheese
ie: _Pri Cheese

en: Take a Photo
ie: Far un foto

en: Open
ie: Aperter

en: Save _As…
ie: Gardar _quam...

en: Move to _Trash
ie: Mover in li Paper-_corb

en: Delete
ie: Deleter

en: Webcam Booth
ie: Webcam bude

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
ie: foto;video;webcam;cámera;self;

en: Use a countdown
ie: Usar retardation

en: Countdown length
ie: Duration de retarde

en: Photo width
ie: Largore del foto

en: Photo height
ie: Altore del foto

en: Video width
ie: Largore del video

en: Video height
ie: Altore del video

en: Image brightness
ie: Luciditá de image

en: Image contrast
ie: Contraste de image

en: Image saturation
ie: Saturation de image

en: Image hue
ie: Color de image

en: Video path
ie: Rute de video

en: Photo path
ie: Rute de foto

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ie: Compendie

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ie: Plen-ecran

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ie: Surtir li application

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
ie: Miniaturas

[ctx: shortcut window]
en: Open
ie: Aperter

[ctx: shortcut window]
en: Save As
ie: Gardar quam

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
ie: Mover al Paper-corb

[ctx: shortcut window]
en: Delete
ie: Remover

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Select
ie: _Selecter

en: Shutter sound
ie: Son de obturator

en: _Take Another Picture
ie: _Far additional foto

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
ie: Ún o plu besonat elementes de GStreamer manca:

en: No device found
ie: Aparate ne esset trovat

en: Device capabilities not supported
ie: Capabilitás de aparate es ínsupportat

en: Unknown device
ie: Ínconosset aparate

en: Start in wide mode
ie: Lansar in mode larg

en: Device to use as a camera
ie: Aparate por usar quam un cámera

en: DEVICE
ie: APARATE

en: Output version information and exit
ie: Monstrar li information del version, poy surtir

en: Start in fullscreen mode
ie: Lansar in li mode plen-ecran

en: Webcam in use
ie: Webcam usat

en: Cheese Website
ie: Website de Cheese

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
ie: Sin efect

en: Could not open %s
ie: Ne successat aperter %s

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
ie[0]: Esque vu vole remover li file permanentmen?
ie[1]: Esque vu vole remover %d files permanentmen?

en: _Delete
ie: _Deleter

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
ie[0]: Si vu remove un element, it va esser perdit irrevocabilmen.
ie[1]: Si vu remove li elementes, ili va esser perdit irrevocabilmen.

en: Could not delete %s
ie: Ne successat remover %s

en: Skip
ie: Omisser

en: Skip all
ie: Omisser omni

en: Could not move %s to trash
ie: Ne successat mover %s al Paper-corb

note: Nothing selected.
en: Save File
ie: Gardar li file

en: Save
ie: Gardar

en: Could not save %s
ie: Ne successat gardar %s

en: Stop recording
ie: Finir li registration

en: Record a video
ie: Registrar un video

en: Take multiple photos
ie: Far multiplic fotos

en: No effects found
ie: Nul efectes trovat

en: There was an error playing video from the webcam
ie: Un errore evenit reproductente li video del cámera web

en: Record a video using a webcam
ie: Registrar un video med un cámera web

en: Take multiple photos using a webcam
ie: Far multiplic fotos med un cámera web

en: Choose an Effect
ie: Selecter un efect

en: Record a Video
ie: Registrar un video

en: Take Multiple Photos
ie: Far multiplic fotos
