cheese - en to it translation catalogue (126 entries)

en: Photo mode
it: Modalità foto

en: Photo
it: Foto

en: Video mode
it: Modalità video

en: Photo burst mode
it: Modalità foto a raffica

en: Burst
it: Raffica

en: Take a photo using a webcam
it: Scatta una foto con la webcam

en: Navigate to the previous page of effects
it: Va alla pagina precedente degli effetti

en: Effects
it: Effetti

en: _Effects
it: _Effetti

en: Navigate to the next page of effects
it: Va alla pagina successiva degli effetti

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
it: Esce dalla modalità a schermo intero e torna alla finestra normale

en: Preferences
it: Preferenze

en: _Help
it: A_iuto

en: _Close
it: _Chiudi

en: Device
it: Dispositivo

en: Photo resolution
it: Risoluzione foto

en: Video resolution
it: Risoluzione video

en: Brightness
it: Luminosità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Hue
it: Tonalità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Image
it: Immagine

en: Shutter
it: Otturatore

en: _Countdown
it: _Conto alla rovescia

en: Fire _flash
it: Emettere _flash

en: Burst mode
it: Modalità a raffica

en: Number of photos
it: Numero di foto

en: Delay between photos (seconds)
it: Intervallo tra le foto (secondi)

en: Capture
it: Cattura

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: P_references
it: P_referenze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _About Cheese
it: I_nformazioni su Cheese

en: Take a Photo
it: Scatta una foto

en: Open
it: Apri

en: Save _As…
it: Sa_lva come…

en: Move to _Trash
it: Sposta nel ce_stino

en: Delete
it: Elimina

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
it: Scatta fotografie e registra video con la webcam applicando divertenti effetti grafici

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
it: Cheese usa la webcam per catturare foto e video, applicare fantastici effetti speciali e permette di condividere il divertimento con gli altri.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
it: Scatta foto multiple in veloce successione con la modalità raffica. Usa il conto alla rovescia per avere il tempo di metterti in posa e aspetta il flash!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
it: Sotto il cofano, Cheese usa GStreamer per applicare fantastici effetti a foto e video. Con Cheese è facile scattare foto di te, dei tuoi amici, dei tuoi animali o di qualsiasi cosa ti piaccia e condividerlo con gli altri.

en: Webcam Booth
it: Cabina per webcam

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
it: foto;video;webcam;fotocamera;selfie;

en: Use a countdown
it: Usa un conto alla rovescia

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
it: Impostare a VERO per mostrare un conto alla rovescia prima di scattare un'immagine

en: Countdown length
it: Durata del conto alla rovescia

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
it: La durata del conto alla rovescia, in secondi

en: Fire flash before taking a photo
it: Attiva il flash prima di scattare una foto

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
it: Impostare a VERO per utilizzare il flash nello scattare una foto

en: Camera device string indicator
it: Stringa indicatrice del device della fotocamera

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
it: Il percorso al device che punta alla fotocamera, per esempio /dev/video0

en: Last selected effect
it: L'ultimo effetto selezionato

en: Name of the installed effect that was selected last
it: Il nome dell'ultimo effetto selezionato

en: Photo width
it: Larghezza foto

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
it: La larghezza dell'immagine scattata, in pixel

en: Photo height
it: Altezza foto

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
it: L'altezza dell'immagine scattata, in pixel

en: Video width
it: Larghezza video

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
it: La larghezza del video registrato, in pixel

en: Video height
it: Altezza video

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
it: L'altezza del video registrato, in pixel

en: Image brightness
it: Luminosità immagine

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
it: Regola la luminosità dell'immagine fornita dalla fotocamera

en: Image contrast
it: Contrasto immagine

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
it: Regola il contrasto dell'immagine fornita dalla fotocamera

en: Image saturation
it: Saturazione immagine

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
it: Regola la saturazione dell'immagine fornita dalla fotocamera

en: Image hue
it: Tonalità immagine

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
it: Regola la tonalità (tinta colore) dell'immagine fornita dalla fotocamera

en: Video path
it: Percorso video

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
it: Definisce il percorso dove sono salvati i video: se vuoto, viene usato "XDG_VIDEOS_DIR/Webcam".

en: Photo path
it: Percorso foto

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
it: Definisce il percorso dove sono salvate le foto: se vuoto, viene usato "XDG_PICTURES_DIR/Webcam".

en: Time between photos in burst mode
it: Intervallo tra le foto nella modalità a raffica

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
it: La durata, in millisecondi, del ritardo tra una foto e l'altra nella modalità a raffica. Se il ritardo è minore del conto alla rovescia, viene usato quest'ultimo.

en: Number of photos in burst mode
it: Numero di foto nella modalità a raffica

en: The number of photos to take in a single burst.
it: Il numero di foto da scattare in una singola raffica.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
it: Panoramica

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
it: Attiva/Disattiva schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
it: Esce dall'applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
it: Miniature

[ctx: shortcut window]
en: Open
it: Apri

[ctx: shortcut window]
en: Save As
it: Salva come

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

[ctx: shortcut window]
en: Delete
it: Elimina

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Select
it: _Seleziona

en: Shutter sound
it: Suono dell'otturatore

en: _Take Another Picture
it: Sca_tta un'altra foto

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
it: Uno o più elementi GStreamer risultano mancanti:

en: No device found
it: Nessun dispositivo trovato

[ctx: time format]
note: Translators: This is a time format, like "09:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %02i:%02i:%02i
it: %02i.%02i.%02i

en: Device capabilities not supported
it: Funzionalità del dispositivo non supportate

en: Unknown device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Cancellable initialization not supported
it: Interruzione del processo di inizializzazione non supportata

en: Start in wide mode
it: Avvia in modalità panoramica

en: Device to use as a camera
it: Dispositivo da usare come fotocamera

en: DEVICE
it: DISPOSITIVO

en: Output version information and exit
it: Mostra informazioni di versione ed esce

en: Start in fullscreen mode
it: Avvia in modalità schermo intero

en: Webcam in use
it: Webcam in uso

en: Cheese Website
it: Sito web di Cheese

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
it: Nessun effetto

en: Could not open %s
it: Impossibile aprire %s

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
it[0]: Eliminare veramente il file?
it[1]: Eliminare veramente %d file?

en: _Delete
it: _Elimina

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
it[0]: Se viene eliminato un elemento, questo sarà perso per sempre
it[1]: Se vengono eliminati gli elementi, questi saranno persi per sempre

en: Could not delete %s
it: Impossibile eliminare %s

en: Skip
it: Salta

en: Skip all
it: Salta tutto

en: Could not move %s to trash
it: Impossibile spostare %s nel cestino

note: Nothing selected.
en: Save File
it: Salva file

en: Save
it: Salva

en: Could not save %s
it: Impossibile salvare %s

en: Stop recording
it: Interrompe la registrazione

en: Record a video
it: Registra un video

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
it: Interrompe lo scatto di fotografie

en: Take multiple photos
it: Scatta foto a raffica

en: No effects found
it: Nessun effetto trovato

en: There was an error playing video from the webcam
it: Si è verificato un errore nel riprodurre il video dalla webcam

en: Record a video using a webcam
it: Registra un video con la webcam

en: Take multiple photos using a webcam
it: Scatta foto a raffica con la webcam

en: Choose an Effect
it: Seleziona un effetto

en: Record a Video
it: Registra un video

en: Take Multiple Photos
it: Scatta foto a raffica
