cheese - en to ro translation catalogue (125 entries)

en: Photo mode
ro: Mod foto

en: Photo
ro: Foto

en: Video mode
ro: Mod video

en: Photo burst mode
ro: Mod foto în rafală

en: Burst
ro: Rafală

en: Take a photo using a webcam
ro: Fă o poză cu camera web

en: Navigate to the previous page of effects
ro: Navighează la pagina anterioară a efectelor

en: Effects
ro: Efecte

en: _Effects
ro: _Efecte

en: Navigate to the next page of effects
ro: Navighează la pagina următoare a efectelor

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
ro: Părăsește modul „pe tot ecranul” și revino la modul „fereastră”

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Close
ro: În_chide

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Photo resolution
ro: Rezoluție fotografică

en: Video resolution
ro: Rezoluție video

en: Webcam
ro: Cameră web

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Saturation
ro: Saturație

en: Hue
ro: Nuanță

en: Image
ro: Imagine

en: Shutter
ro: Sunet obturator

en: _Countdown
ro: _Temporizator

en: Fire _flash
ro: Declanșează _blițul

en: Burst mode
ro: Mod rafală

en: Number of photos
ro: Număr de poze

en: Delay between photos (seconds)
ro: Întârziere între poze (secunde)

en: Capture
ro: Captură

en: _Fullscreen
ro: Pe tot _ecranul

en: P_references
ro: P_referințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _About Cheese
ro: _Despre Cheese

en: Take a Photo
ro: Fă o poză

en: Open
ro: Deschide

en: Save _As…
ro: Salvează c_a…

en: Move to _Trash
ro: Mu_tă la coșul de gunoi

en: Delete
ro: Șterge

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
ro: Faceți poze și filme cu camera web, folosind efect grafice nostime

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
ro: Cheese utilizează camera web pentru a face poze și videouri, aplică efecte speciale extravagante și vă permite să împărtășiți distracția cu alții.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
ro: Realizați mai multe poze în succesiune rapidă cu modul „rafală”. Folosiți temporizarea pentru a avea timp să luați poziția de fotografiere, apoi așteptați blițul!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
ro: Sub capotă, Cheese utilizează GStreamer pentru a aplica efecte extravagante pozelor și videourilor. Cu Cheese este ușor să vă faceți fotografii vouă, prietenilor, animalelor de companie sau orice altceva ce doriți să partajați cu alții.

en: Webcam Booth
ro: Cabina camerei web Cheese

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
ro: photo;video;webcam;camera;selfie;foto;cameră web;poze;

en: Use a countdown
ro: Utilizează un temporizator

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
ro: Bifați pentru a temporiza înainte de a face o poză

en: Countdown length
ro: Durata temporizării

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
ro: Durata temporizării înainte de a face o poză, în secunde

en: Fire flash before taking a photo
ro: Declanșează blițul înainte de a face o poză

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
ro: Bifați pentru a declanșa blițul înainte de a face o poză

en: Camera device string indicator
ro: Calea de dispozitiv asociată camerei

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
ro: Calea către nodul de dispozitiv al camerei, de exemplu /dev/video0

en: Last selected effect
ro: Ultimul efect selectat

en: Name of the installed effect that was selected last
ro: Numele efectului instalat ce a fost selectat ultima dată

en: Photo width
ro: Lățimea pozei

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
ro: Lățimea imaginii capturate de la cameră, în pixeli

en: Photo height
ro: Înălțimea pozei

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
ro: Înălțimea imaginii capturate de la cameră, în pixeli

en: Video width
ro: Lățime video

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
ro: Lățimea videoului capturat de la cameră, în pixeli

en: Video height
ro: Înălțime video

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
ro: Înălțimea videoului capturat de la cameră, în pixeli

en: Image brightness
ro: Luminozitate imagine

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
ro: Ajustează luminozitatea imaginii provenită de la cameră

en: Image contrast
ro: Contrast imagine

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
ro: Ajustează contrastul imaginii provenită de la cameră

en: Image saturation
ro: Saturație imagine

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
ro: Ajustează saturația imaginii provenită de la cameră

en: Image hue
ro: Nuanță imagine

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
ro: Ajustează nuanța (tenta de culoare) a imaginii provenită de la cameră

en: Video path
ro: Cale video

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
ro: Definește calea unde sunt stocate videourile. Dacă este nulă, va fi folosită „XDG_VIDEOS_DIR/Webcam”.

en: Photo path
ro: Cale fotografii

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
ro: Definește calea unde sunt stocate pozele. Dacă este nulă, va fi folosită „XDG_PICTURES_DIR/Webcam”.

en: Time between photos in burst mode
ro: Durata de timp între poze în modul rafală

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
ro: Durata de timp, în milisecunde a întârzierii dintre fiecare poză pentru o secvență în rafală de poze. Dacă întârzierea este mai mică decât durata temporizării, atunci va fi folosită durata temporizării în loc.

en: Number of photos in burst mode
ro: Număr de poze în modul rafală

en: The number of photos to take in a single burst.
ro: Numărul de poze de luat într-o singură rafală.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ro: Prezentare generală

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ro: Pe tot ecranul pornit / oprit

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ro: Ieșire din aplicație

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
ro: Miniaturi

[ctx: shortcut window]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: shortcut window]
en: Save As
ro: Salvează ca

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
ro: Mută la coșul de gunoi

[ctx: shortcut window]
en: Delete
ro: Șterge

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Select
ro: _Alege

en: Shutter sound
ro: Sunet obturator

en: _Take Another Picture
ro: Fă o nouă po_ză

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
ro: Unul sau mai multe elemente necesare GStreamer lipsesc:

en: No device found
ro: Niciun dispozitiv găsit

en: Device capabilities not supported
ro: Capabilitățile dispozitivului nu sunt suportate

en: Unknown device
ro: Dispozitiv necunoscut

en: Cancellable initialization not supported
ro: Inițializarea anulabilă nu este suportată

en: Start in wide mode
ro: Pornește în modul lat

en: Device to use as a camera
ro: Dispozitiv de folosit drept cameră

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: Output version information and exit
ro: Afișează informații despre versiune și ieși

en: Start in fullscreen mode
ro: Pornește în modul „pe tot ecranul”

en: Webcam in use
ro: Cameră web în uz

en: Cheese Website
ro: Saitul web Cheese

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
ro: Niciun efect

en: Could not open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți permanent fișierul?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți permanent %d fișiere?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți permanent %d de fișiere?

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
ro[0]: Dacă ștergeți un element, acesta va fi pierdut permanent
ro[1]: Dacă ștergeți elementele, acestea vor fi pierdute permanent
ro[2]: Dacă ștergeți elementele, acestea vor fi pierdute permanent

en: Could not delete %s
ro: Nu s-a putut șterge %s

en: Skip
ro: Omite

en: Skip all
ro: Omite toate

en: Could not move %s to trash
ro: Nu s-a putut muta %s la gunoi

note: Nothing selected.
en: Save File
ro: Salvează fișierul

en: Save
ro: Salvează

en: Could not save %s
ro: Nu s-a putut salva %s

en: Stop recording
ro: Oprește înregistrarea

en: Record a video
ro: Înregistrează un video

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
ro: Oprește fotografierea

en: Take multiple photos
ro: Fă poze multiple

en: No effects found
ro: Niciun efect găsit

en: There was an error playing video from the webcam
ro: S-a produs o eroare în redarea video de la camera web

en: Record a video using a webcam
ro: Înregistrează un video folosind camera web

en: Take multiple photos using a webcam
ro: Realizează mai multe poze folosind o cameră web

en: Choose an Effect
ro: Alegeți un efect

en: Record a Video
ro: Înregistrează un video

en: Take Multiple Photos
ro: Fă poze multiple
