cheese - en to sv translation catalogue (126 entries)

en: Photo mode
sv: Fotoläge

en: Photo
sv: Foto

en: Video mode
sv: Videoläge

en: Photo burst mode
sv: Fotosekvensläge

en: Burst
sv: Sekvens

en: Take a photo using a webcam
sv: Ta ett foto med en webbkamera

en: Navigate to the previous page of effects
sv: Navigera till föregående sida med effekter

en: Effects
sv: Effekter

en: _Effects
sv: _Effekter

en: Navigate to the next page of effects
sv: Navigera till nästa sida med effekter

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
sv: Lämna helskärmsläge och återgå till fönsterläge

en: Preferences
sv: Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Close
sv: _Stäng

en: Device
sv: Enhet

en: Photo resolution
sv: Fotoupplösning

en: Video resolution
sv: Videoupplösning

en: Webcam
sv: Webbkamera

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Hue
sv: Nyans

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Image
sv: Bild

en: Shutter
sv: Slutare

en: _Countdown
sv: Ne_dräkning

en: Fire _flash
sv: Avfyra bli_xt

en: Burst mode
sv: Sekvensläge

en: Number of photos
sv: Antal foton

en: Delay between photos (seconds)
sv: Fördröjning mellan foton (sekunder)

en: Capture
sv: Fånga

en: _Fullscreen
sv: H_elskärm

en: P_references
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangenbordsgenvägar

en: _About Cheese
sv: _Om Cheese

en: Take a Photo
sv: Ta ett foto

en: Open
sv: Öppna

en: Save _As…
sv: Spara so_m…

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Delete
sv: Ta bort

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
sv: Ta foton och videor med din webbkamera med roliga grafiska effekter

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
sv: Cheese använder din webbkamera för att ta foton och videoklipp, lägger till tjusiga specialeffekter och låter dig dela med dig av det roliga med andra.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
sv: Ta flera foton i snabb följd med sekvensläge. Använd nedräkningen för att få tid att posera, och invänta blixten!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
sv: Under huven använder Cheese GStreamer för att lägga till tjusiga effekter till foton och videoklipp. Med Cheese är det lätt att ta foton på dig själv, dina vänner, husdjur eller vad du vill och dela dem med andra.

en: Webcam Booth
sv: Webbkamerabås

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
sv: foto;video;webbkamera;kamera;selfie;

en: Use a countdown
sv: Använd en nedräknare

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
sv: Ställ in till sant för att visa en nedräkning innan ett foto tas

en: Countdown length
sv: Längd på nedräkning

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
sv: Tidslängd för nedräkningen innan ett foto tas, i sekunder

en: Fire flash before taking a photo
sv: Avfyra blixt innan ett foto tas

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
sv: Ställ in till sant för att avfyra en blixt innan ett foto tas

en: Camera device string indicator
sv: Strängindikator för kameraenhet

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
sv: Sökvägen till enhetsnoden som pekar till kameran, t.ex. /dev/video0

en: Last selected effect
sv: Senast valda effekt

en: Name of the installed effect that was selected last
sv: Namn på den installerade effekten som senaste valdes

en: Photo width
sv: Fotots bredd

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
sv: Bredd för bilden som fångats med kameran, i bildpunkter

en: Photo height
sv: Fotots höjd

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
sv: Höjd för bilden som fångats med kameran, i bildpunkter

en: Video width
sv: Videons bredd

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
sv: Bredd för videon som fångats med kameran, i bildpunkter

en: Video height
sv: Videons höjd

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
sv: Höjd för videon som fångats med kameran, i bildpunkter

en: Image brightness
sv: Bildens ljusstyrka

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
sv: Justerar ljusstyrkan för bilden som kommer från kameran

en: Image contrast
sv: Bildkontrast

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
sv: Justerar kontrastnivån för bilden som kommer från kameran

en: Image saturation
sv: Bildens färgmättnad

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
sv: Justerar mättnadsnivån för bilden som kommer från kameran

en: Image hue
sv: Bildnyans

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
sv: Justerar nyansnivån för bilden som kommer från kameran

en: Video path
sv: Videosökväg

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
sv: Definierar sökvägen där videoklippen lagras. Om tom så kommer ”XDG_VIDEOS_DIR/Webbkamera” att användas.

en: Photo path
sv: Fotosökväg

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
sv: Definierar sökvägen där fotona lagras. Om tom så kommer ”XDG_PICTURES_DIR/Webbkamera” att användas.

en: Time between photos in burst mode
sv: Tid mellan foton i sekvensläge

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
sv: Längden i tid, i millisekunder, att vänta mellan varje fototagning i en sekvens. Om fördröjningen är mindre än nedräkningstiden så kommer nedräkningstiden att användas istället.

en: Number of photos in burst mode
sv: Antal foton i sekvensläge

en: The number of photos to take in a single burst.
sv: Antalet foton att ta i en enda sekvens.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
sv: Helskärm på / av

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

[ctx: shortcut window]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: shortcut window]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: shortcut window]
en: Delete
sv: Ta bort

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Select
sv: _Välj

en: Shutter sound
sv: Slutarljud

en: _Take Another Picture
sv: _Ta ett foto till

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
sv: Ett eller flera nödvändiga GStreamer-element saknas:

en: No device found
sv: Ingen enhet hittades

en: Device capabilities not supported
sv: Enhetsförmågorna stöds inte

en: Unknown device
sv: Okänd enhet

en: Cancellable initialization not supported
sv: Avbrytningsbar initiering stöds inte

en: Start in wide mode
sv: Starta i bredläge

en: Device to use as a camera
sv: Enhet att använda som en kamera

en: DEVICE
sv: ENHET

en: Output version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i helskärmsläge

en: Webcam in use
sv: Webbkamera används

en: Cheese Website
sv: Webbplats för Cheese

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
sv: Ingen effekt

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
sv[0]: Är du säker på att du vill permanent ta bort filen?
sv[1]: Är du säker på att du vill permanent ta bort %d filer?

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
sv[0]: Om du tar bort ett objekt så kommer det att försvinna för alltid
sv[1]: Om du tar bort objekten så kommer de att försvinna för alltid

en: Could not delete %s
sv: Kunde inte ta bort %s

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip all
sv: Hoppa över alla

en: Could not move %s to trash
sv: Kunde inte flytta %s till papperskorgen

note: Nothing selected.
en: Save File
sv: Spara fil

en: Save
sv: Spara

en: Could not save %s
sv: Kunde inte spara %s

en: Stop recording
sv: Stoppa inspelning

en: Record a video
sv: Spela in en video

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
sv: Sluta ta foton

en: Take multiple photos
sv: Ta flera foton

en: No effects found
sv: Inga effekter hittades

en: There was an error playing video from the webcam
sv: Ett fel uppstod vid uppspelning av video från webbkameran

en: Record a video using a webcam
sv: Spela in en video med en webbkamera

en: Take multiple photos using a webcam
sv: Ta flera foton med en webbkamera

en: Choose an Effect
sv: Välj en effekt

en: Record a Video
sv: Spela in en video

en: Take Multiple Photos
sv: Ta flera foton
