Cheese - en to da translation catalogue (126 entries)

en: Photo mode
da: Billedtilstand

en: Photo
da: Billede

en: Video mode
da: Videotilstand

en: Photo burst mode
da: Serietilstand

en: Burst
da: Serie

en: Take a photo using a webcam
da: Tag et billede med et webkamera

en: Navigate to the previous page of effects
da: Gå til forrige effektside

en: Effects
da: Effekter

en: _Effects
da: _Effekter

en: Navigate to the next page of effects
da: Gå til næste effektside

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
da: Forlad fuldskærmstilstand og gå tilbage til vinduestilstand

en: Preferences
da: Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Close
da: _Luk

en: Device
da: Enhed

en: Photo resolution
da: Billedopløsning

en: Video resolution
da: Videoopløsning

en: Webcam
da: Webkamera

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Saturation
da: Farvemætning

en: Hue
da: Farvetone

en: Contrast
da: Kontrast

en: Image
da: Billede

en: Shutter
da: Lukker

en: _Countdown
da: _Nedtælling

en: Fire _flash
da: Udløs _blitz

en: Burst mode
da: Serietilstand

en: Number of photos
da: Antal billeder

en: Delay between photos (seconds)
da: Forsinkelse mellem billeder (sekunder)

en: Capture
da: Optag

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: P_references
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Cheese
da: _Om Cheese

en: Take a Photo
da: Tag et billede

en: Open
da: Åbn

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: Delete
da: Slet

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
da: Tag billeder og optag video fra dit webkamera, med sjove grafiske effekter

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos, applies fancy special effects and lets you share the fun with others.
da: Cheese bruger dit webkamera til at tage billeder og videoer med, til at tilføje lækre effekter med og giver dig mulighed for nemt at dele det hele med andre.

en: Take multiple photos in quick succession with burst mode. Use the countdown to give yourself time to strike a pose, and wait for the flash!
da: Tag flere billeder hurtigt efter hinanden med serie-tilstand. Brug nedtællingen til at give dig selv mulighed for at sætte det helt rigtige billede op og vent så på blitzen!

en: Under the hood, Cheese uses GStreamer to apply fancy effects to photos and videos. With Cheese it is easy to take photos of you, your friends, pets or whatever you want and share them with others.
da: Under overfladen bruger Cheese GStreamer til at tilføje lækre effekter på billeder og videoer. Med Cheese er det nemt at tage billeder af dig selv, dine venner, kæledyr eller hvad nu end du har lyst til, og at dele dem med andre.

en: Webcam Booth
da: Webkamerastand

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;video;webcam;camera;selfie;
da: billede;foto;video;webcam;webkamera;kamera;selfie;

en: Use a countdown
da: Brug en nedtælling

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
da: Sæt til sand, hvis der skal vises nedtælling ved fotografering

en: Countdown length
da: Nedtællingslængde

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
da: Varigheden af nedtællingen før fotografering i sekunder

en: Fire flash before taking a photo
da: Udløs blitzen før der tages et billede

en: Set to true to fire a flash before taking a photo
da: Sæt til sand, hvis der skal bruges blitz før fotografering

en: Camera device string indicator
da: Kamerasenhedsindikatorstreng

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
da: Stien til kameraets enhedsfil. F.eks. /dev/video0

en: Last selected effect
da: Sidst valgte effekt

en: Name of the installed effect that was selected last
da: Navnet på den senest valgte installerede effekt

en: Photo width
da: Billedbredde

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
da: Bredden i pixel af billedet taget med kameraet

en: Photo height
da: Billedhøjde

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
da: Højden i pixel af billedet taget med kameraet

en: Video width
da: Videobredde

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
da: Bredden i pixel af videoen optaget med kameraet

en: Video height
da: Videohøjde

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
da: Højden i pixel af videoen optaget med kameraet

en: Image brightness
da: Billedlysstyrke

en: Adjusts the brightness of the image coming from the camera
da: Justerer lysstyrken af billedet fra kameraet

en: Image contrast
da: Billedkontrast

en: Adjusts the contrast of the image coming from the camera
da: Justerer kontrasten af billedet fra kameraet

en: Image saturation
da: Billedmætning

en: Adjusts the saturation of the image coming from the camera
da: Justerer mætningen af billedet fra kameraet

en: Image hue
da: Farvetone for billede

en: Adjusts the hue (color tint) of the image coming from the camera
da: Justerer farvetonen af billedet fra kameraet

en: Video path
da: Videosti

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” will be used.
da: Definerer stien hvor videoer vil blive gemt. Hvis den er tom vil “XDG_VIDEOS_DIR/Webcam” blive brugt.

en: Photo path
da: Billedsti

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” will be used.
da: Definerer stien hvor billeder vil blive gemt. Hvis den er tom vil “XDG_PICTURES_DIR/Webcam” blive brugt.

en: Time between photos in burst mode
da: Tid mellem billeder i serietilstand

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
da: Forsinkelsen, i millisekunder, mellem enkeltbilleder i en serie (burst) af billeder. Hvis forsinkelsen er mindre end nedtællingslængden, vil sidstnævnte blive brugt.

en: Number of photos in burst mode
da: Antal billeder i serietilstand

en: The number of photos to take in a single burst.
da: Antallet af billeder der skal tages i en enkelt serie (burst).

[ctx: shortcut window]
en: Overview
da: Oversigt

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
da: Fuldskærm til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
da: Afslut programmet

[ctx: shortcut window]
en: Thumbnails
da: Miniaturer

[ctx: shortcut window]
en: Open
da: Åbn

[ctx: shortcut window]
en: Save As
da: Gem som

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

[ctx: shortcut window]
en: Delete
da: Slet

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Select
da: _Vælg

en: Shutter sound
da: Lukker lyd

en: _Take Another Picture
da: _Tag et billede mere

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
da: Et eller flere gstreamer-elementer mangler:

en: No device found
da: Ingen enhed fundet

en: Device capabilities not supported
da: Enheds funktioner ikke understøttet

en: Unknown device
da: Ukendt enhed

en: Cancellable initialization not supported
da: Annullerbar opstart ikke understøttet

en: Start in wide mode
da: Start i bred tilstand

en: Device to use as a camera
da: Enheden der skal bruges som kamera

en: DEVICE
da: ENHED

en: Output version information and exit
da: Skriv versionsinformation og afslut

en: Start in fullscreen mode
da: Start i fuldskærmstilstand

en: Webcam in use
da: Webkamera i brug

en: Cheese Website
da: Webside for Cheese

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
da: Ingen effekt

en: Could not open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
da[0]: Er du sikker på, at du permanent vil slette filen?
da[1]: Er du sikker på, at du permanent vil slette %d filer?

en: _Delete
da: _Slet

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
da[0]: Hvis du sletter et element, vil det gå permanent tabt
da[1]: Hvis du sletter elementerne, vil de gå permanent tabt

en: Could not delete %s
da: Kunne ikke slette %s

en: Skip
da: Spring over

en: Skip all
da: Spring alle over

en: Could not move %s to trash
da: Kan ikke flytte %s til papirkurven

note: Nothing selected.
en: Save File
da: Gem fil

en: Save
da: Gem

en: Could not save %s
da: Kunne ikke gemme %s

en: Stop recording
da: Stop optagelse

en: Record a video
da: Optag en video

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop taking pictures
da: Stop med at tage billeder

en: Take multiple photos
da: Tag flere billeder

en: No effects found
da: Ingen effekter fundet

en: There was an error playing video from the webcam
da: Der opstod en fejl under afspilning af video fra webkamera

en: Record a video using a webcam
da: Optag en video med et webkamera

en: Take multiple photos using a webcam
da: Tag flere billeder med et webkamera

en: Choose an Effect
da: Vælg en effekt

en: Record a Video
da: Optag en video

en: Take Multiple Photos
da: Tag flere billeder
