cherrytree 0.38.11 - en to sv translation catalogue (909 entries)

en: Failed to retrieve the content of the node '%s'
sv: Kunde inte hämta innehållet i post "%s"

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove Selected
sv: Ta bort markerat

en: Reset to Default
sv: Återställ till standard

en: Split Toolbar
sv: Dela verktygsfält

en: Open a CherryTree File
sv: Öppna en CherryTree-fil

en: Select Element to Add
sv: Välj element att lägga till

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Insert
sv: _Infoga

en: F_ormat
sv: Formatera

en: _Tree
sv: _Träd

en: Too_ls
sv: V_erktyg

en: _Search
sv: _Sök

en: _View
sv: _Visa

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Node _Move
sv: _Flytta post

en: Nod_es Sort
sv: _Sortera poster

en: B_ookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Import
sv: _Importera

en: _Export
sv: _Exportera

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Recent Documents
sv: _Tidigare dokument

en: Open a Recent CherryTree Document
sv: Öppna ett tidigare CherryTree-dokument

en: C_hange Case
sv: _Ändra skiftläge

en: L_ist
sv: L_ista

en: _Justify
sv: _Justera

en: Toggle _Font Property
sv: Växla _Teckensnittsegenskap

en: _Toggle Heading Property
sv: Växla _rubrikegenskap

en: I_nsert
sv: _Infoga

en: _Find
sv: _Sök

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Ro_w
sv: Ra_d

en: _Table
sv: _Tabell

en: _CodeBox
sv: _Kodbox

en: File
sv: Arkiv

en: _New Instance...
sv: Ny _instans...

en: Start a New Instance of CherryTree
sv: Starta en ny instans av CherryTree

en: _Open File...
sv: _Öppna fil...

en: Open Fo_lder...
sv: _Öppna mapp...

en: Open a CherryTree Folder
sv: Öppna en CherryTree-mapp

en: _Save
sv: _Spara

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save and _Vacuum
sv: Spara och _dammsug

en: Save File and Vacuum
sv: Spara fil och dammsug

en: Save _As...
sv: S_para som...

en: Save File As
sv: Spara fil som

en: Pa_ge Setup...
sv: _Utskriftsinställningar...

en: Set up the Page for Printing
sv: Ställ in sidan för utskrift

en: P_rint...
sv: Skriv _ut...

en: Print
sv: Skriv ut

en: Preferences
sv: Inställningar

en: _Import Preferences...
sv: _Importera inställningar...

en: Import Preferences
sv: Importera inställningar

en: _Export Preferences...
sv: _Exportera inställningar...

en: Export Preferences
sv: Exportera inställningar

en: Tree In_fo
sv: Träd_information

en: Tree Summary Information
sv: Sammanfattad trädinformation

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Quit the Application
sv: Avsluta programmet

en: E_xit CherryTree
sv: A_vsluta CherryTree

en: Exit from CherryTree
sv: Avsluta CherryTree

en: Edit/Insert
sv: Redigera/Infoga

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo Last Operation
sv: Ångra senaste åtgärden

en: _Redo
sv: _Upprepa

en: Redo Previously Discarded Operation
sv: Upprepa tidigare ångrad åtgärd

en: Insert I_mage...
sv: Infoga b_ild...

en: Insert an Image
sv: Infoga en bild

en: Insert Late_x...
sv: Infoga Late_x...

en: Insert LatexBox
sv: Infoga LatexBox

en: Insert _Table...
sv: Infoga _tabell...

en: Insert a Table
sv: Infoga en tabell

en: Insert _CodeBox...
sv: Infoga en _kodbox...

en: Insert a CodeBox
sv: Infoga en kodbox

en: Insert _File...
sv: Infoga _fil...

en: Insert File
sv: Infoga fil

en: Insert/Edit _Link...
sv: Infoga/Redigera _länk...

en: Insert a Link/Edit the Underlying Link
sv: Infoga en länk/Redigera den underliggande länken

en: Insert _Anchor...
sv: Infoga en _fästpunkt...

en: Insert an Anchor
sv: Infoga en fästpunkt

en: Insert T_OC...
sv: Infoga T_OC...

en: Insert Table of Contents
sv: Infoga tabell över innehåll

en: Insert Timestam_p
sv: Infoga _tidsstämpel

en: Insert Timestamp
sv: Infoga tidsstämpel

en: Insert _Special Character...
sv: Infoga _specialtecken...

en: Insert a Special Character
sv: Infoga ett specialtecken

en: Insert _Horizontal Rule
sv: Infoga _horisontell avgränsare

en: Insert Horizontal Rule
sv: Infoga horisontell avgränsare

en: _Lower Case of Selection/Word
sv: _Gemener för markering/ord

en: Lower the Case of the Selection/the Underlying Word
sv: Ändra till gemener i markering/det underliggande ordet

en: _Upper Case of Selection/Word
sv: _Versal för markering/ord

en: Upper the Case of the Selection/the Underlying Word
sv: Versal för markering/underliggande ord

en: _Toggle Case of Selection/Word
sv: _Växla skiftläge för markering/ord

en: Toggle the Case of the Selection/the Underlying Word
sv: Växla skiftläge för markering/underliggande ord

en: Cu_t as Plain Text
sv: Klipp ut som _oformaterad text

en: Cut as Plain Text, Discard the Rich Text Formatting
sv: Klipp ut som oformaterad text, ta bort Rich Text-formateringen

en: _Copy as Plain Text
sv: _Kopiera som oformaterad text

en: Copy as Plain Text, Discard the Rich Text Formatting
sv: Kopiera som oformaterad text, ta bort Rich Text-formateringen

en: _Paste as Plain Text
sv: _Klistra in som oformaterad text

en: Paste as Plain Text, Discard the Rich Text Formatting
sv: Klistra in som oformaterad text, ta bort Rich Text-formateringen

en: C_ut Row
sv: Klipp ut _rad

en: Cut the Current Row/Selected Rows
sv: Klipp ut aktuell rad/markerade rader

en: C_opy Row
sv: _Kopiera rad

en: Copy the Current Row/Selected Rows
sv: Kopiera aktuell rad/markerade rader

en: De_lete Row
sv: T_a bort rad

en: Delete the Current Row/Selected Rows
sv: Ta bort aktuell rad/markerade rader

en: _Duplicate Row
sv: _Klona rad

en: Duplicate the Current Row/Selection
sv: Klona aktuell rad/markering

en: _Move Up Row
sv: Flytta _upp rad

en: Move Up the Current Row/Selected Rows
sv: Flytta upp aktuell rad/markerade rader

en: Mo_ve Down Row
sv: Flytta _ner rad

en: Move Down the Current Row/Selected Rows
sv: Flytta ner aktuell rad/markerade rader

en: C_ut Table
sv: Klipp ut _tabell

en: Cut the Selected Table
sv: Klipp ut markerad tabell

en: _Copy Table
sv: _Kopiera tabell

en: Copy the Selected Table
sv: Kopiera markerad tabell

en: _Delete Table
sv: _Ta bort tabell

en: Delete the Selected Table
sv: Ta bort markerad tabell

en: _Add Column
sv: _Lägg till kolumn

en: Add a Table Column
sv: Lägg till en tabellkolumn

en: De_lete Column
sv: Ta _bort kolumn

en: Delete the Selected Table Column
sv: Ta bort markerad tabellkolumn

en: Move Column _Left
sv: Flytta kolumn åt _vänster

en: Move the Selected Column Left
sv: Flytta markerad kolumn åt vänster

en: Move Column _Right
sv: Flytta kolumn åt _höger

en: Move the Selected Column Right
sv: Flytta markerad kolumn åt höger

en: Increase Column Width
sv: Öka kolumnbredden

en: Increase the Width of the Column
sv: Utöka kolumnens bredd

en: Decrease Column Width
sv: Minska kolumnbredden

en: Decrease the Width of the Column
sv: Minska kolumnens bredd

en: _Add Row
sv: _Lägg till rad

en: Add a Table Row
sv: Lägg till en tabellrad

en: Cu_t Row
sv: Klipp ut _rad

en: Cut a Table Row
sv: Klipp ut en tabellrad

en: _Copy Row
sv: _Kopiera rad

en: Copy a Table Row
sv: Kopiera en tabellrad

en: _Paste Row
sv: _Klistra in rad

en: Paste a Table Row
sv: Klistra in en tabellrad

en: Delete the Selected Table Row
sv: Ta bort markerad tabellrad

en: Move Row _Up
sv: Flytta _upp rad

en: Move the Selected Row Up
sv: Flytta upp markerad rad

en: Move Row _Down
sv: Flytta _ner rad

en: Move the Selected Row Down
sv: Flytta ner markerad rad

en: Sort Rows De_scending
sv: Sortera rader s_junkande

en: Sort all the Rows Descending
sv: Sortera alla rader sjunkande

en: Sort Rows As_cending
sv: Sortera s_tigande

en: Sort all the Rows Ascending
sv: Sortera alla rader stigande

en: _Edit Table Properties...
sv: _Redigera tabellegenskaper...

en: Edit the Table Properties
sv: Redigera tabellegenskaperna

en: _Table Export...
sv: _Tabellexport...

en: Export Table as CSV File
sv: Exportera tabell som CSV-fil

en: Change CodeBox _Properties...
sv: Ändra kodbox_egenskaper...

en: Edit the Properties of the CodeBox
sv: Redigera egenskaperna för kodboxen

en: CodeBox _Load From Text File...
sv: Kodbox _inläsning från textfil...

en: Load the CodeBox Content From a Text File
sv: Läs in kodboxinnehållet från en textfil

en: CodeBox _Save To Text File...
sv: Kodbox _spara till textfil...

en: Save the CodeBox Content To a Text File
sv: Spara kodboxinnehållet till en textfil

en: C_ut CodeBox
sv: Klipp ut _kodbox

en: Cut the Selected CodeBox
sv: Klipp ut markerad kodbox

en: _Copy CodeBox
sv: _Kopiera kodbox

en: Copy the Selected CodeBox
sv: Kopiera markerad kodbox

en: _Copy CodeBox Content
sv: _Kopiera kodboxinnehåll

en: Copy the Content of the Selected CodeBox
sv: Kopiera innehållet i markerad kodbox

en: _Delete CodeBox
sv: _Ta bort kodbox

en: Delete the Selected CodeBox
sv: Ta bort markerad kodbox

en: Delete CodeBox _Keep Content
sv: Ta bort kodbox _bevara innehåll

en: Delete the Selected CodeBox But Keep Its Content
sv: Ta bort markerad kodbox men bevara innehållet

en: Increase CodeBox Width
sv: Öka kodboxbredden

en: Increase the Width of the CodeBox
sv: Utöka kodboxens bredd

en: Decrease CodeBox Width
sv: Minska kodboxens bredd

en: Decrease the Width of the CodeBox
sv: Minska kodboxens bredd

en: Increase CodeBox Height
sv: Öka kodboxhöjden

en: Increase the Height of the CodeBox
sv: Utöka kodboxens höjd

en: Decrease CodeBox Height
sv: Minska kodboxens höjd

en: Decrease the Height of the CodeBox
sv: Minska kodboxens höjd

en: Format
sv: Formatera

en: Format Clo_ne
sv: Formatera k_lon

en: Clone the Text Format Type at Cursor
sv: Klona textformattyp vid markören

en: Format _Latest
sv: Formatera _senaste

en: Memory of Latest Text Format Type
sv: Minne för senaste textformattyp

en: _Remove Formatting
sv: _Ta bort formatering

en: Remove the Formatting from the Selected Text
sv: Ta bort formateringen från markerad text

en: Text _Color Foreground
sv: Textfärg _förgrund

en: Change the Color of the Selected Text Foreground
sv: Ändra färg på markerad text

en: Text C_olor Background
sv: Textfärg _bakgrund

en: Change the Color of the Selected Text Background
sv: Ändra färg på markerad textbakgrund

en: Toggle _Bold Property
sv: _Fet stil på/av

en: Toggle Bold Property of the Selected Text
sv: Fet stil på/av för markerad text

en: Toggle _Italic Property
sv: _Kursiv stil på/av

en: Toggle Italic Property of the Selected Text
sv: Kursiv stil på/av för markerad text

en: Toggle _Underline Property
sv: Understruken stil på/av

en: Toggle Underline Property of the Selected Text
sv: Understruken stil på/av för markerad text

en: Toggle Stri_kethrough Property
sv: Genomstruken stil på/av

en: Toggle Strikethrough Property of the Selected Text
sv: Genomstruken stil på/av för markerad text

en: Toggle h_1 Property
sv: H1 på/av

en: Toggle h1 Property of the Selected Text
sv: H1 på/av för markerad text

en: Toggle h_2 Property
sv: H2 på/av

en: Toggle h2 Property of the Selected Text
sv: H2 på/av för markerad text

en: Toggle h_3 Property
sv: H3 på/av

en: Toggle h3 Property of the Selected Text
sv: H3 på/av för markerad text

en: Toggle h_4 Property
sv: Växla H_4-egenskap

en: Toggle h4 Property of the Selected Text
sv: Växla H4-egenskap för markerad text

en: Toggle h_5 Property
sv: Växla H_5-egenskap

en: Toggle h5 Property of the Selected Text
sv: Växla H5-egenskap för markerad text

en: Toggle h_6 Property
sv: Växla H_6-egenskap

en: Toggle h6 Property of the Selected Text
sv: Växla H6-egenskap för markerad text

en: Toggle _Small Property
sv: Liten stil på/av

en: Toggle Small Property of the Selected Text
sv: Liten stil på/av för markerad text

en: Toggle Su_perscript Property
sv: Upphöjd stil på/av

en: Toggle Superscript Property of the Selected Text
sv: Upphöjd stil på/av för markerad text

en: Toggle Su_bscript Property
sv: Nedsänkt stil på/av

en: Toggle Subscript Property of the Selected Text
sv: Nedsänkt stil på/av för markerad text

en: Toggle _Monospace Property
sv: _Fastbredd på/av

en: Toggle Monospace Property of the Selected Text
sv: Fastbredd på/av för markerad text

en: Set/Unset _Bulleted List
sv: _Punktlista på/av

en: Set/Unset the Current Paragraph/Selection as a Bulleted List
sv: Ange/förkasta det aktuella stycket/markeringen som en punktlista

en: Set/Unset _Numbered List
sv: _Numrerad lista på/av

en: Set/Unset the Current Paragraph/Selection as a Numbered List
sv: Ange/förkasta det aktuella stycket/markeringen som en numrerad lista

en: Set/Unset _To-Do List
sv: Att-göra-lista på/av

en: Set/Unset the Current Paragraph/Selection as a To-Do List
sv: Ange/förkasta det aktuella stycket/markeringen som en att-göra-lista

en: Justify _Left
sv: Justera _vänster

en: Justify Left the Current Paragraph
sv: Justera aktuellt stycke åt vänster

en: Justify _Center
sv: _Centrera

en: Justify Center the Current Paragraph
sv: Centrera aktuellt stycke

en: Justify _Right
sv: Justera _höger

en: Justify Right the Current Paragraph
sv: Justera aktuellt stycke åt höger

en: Justify _Fill
sv: _Sidanpassa

en: Justify Fill the Current Paragraph
sv: Fyll ut aktuellt stycke

en: _Indent Paragraph
sv: Dra in stycket

en: Indent the Current Paragraph
sv: Dra in aktuellt stycke

en: _Unindent Paragraph
sv: Ta _bort indrag från stycket

en: Unindent the Current Paragraph
sv: Ta bort indrag från aktuellt stycke

en: Tools
sv: Verktyg

en: Enable/Disable _Spell Check
sv: Aktivera/Inaktivera _stavningskontroll

en: Toggle Enable/Disable Spell Check
sv: Stavningskontroll på/av

en: Stri_p Trailing Spaces
sv: Ta _bort efterföljande blanksteg

en: Strip Trailing Spaces
sv: Ta bort efterföljande blanksteg

en: _Replace Tabs with Spaces
sv: _Ersätt tabbar med blanksteg

en: Replace Tabs with Spaces
sv: Ersätt tabbar med blanksteg

en: _Command Palette...
sv: _Kommandopalett...

en: Command Palette
sv: Kommandopalett

en: _Execute Code All
sv: _Exekvera all kod

en: Execute All Code in CodeBox or Node
sv: Exekvera all kod i kodbox eller post

en: E_xecute Code Line or Selection
sv: E_xekvera kodrad eller markerat

en: Execute Code from Current Line or Selected Text
sv: Exekvera kod från aktuell rad eller markerad text

en: Tree
sv: Träd

en: Go _Back
sv: Gå _bakåt

en: Go to the Previous Visited Node
sv: Gå till föregående besökta post

en: Go _Forward
sv: Gå _framåt

en: Go to the Next Visited Node
sv: Gå till nästa besökta post

en: Add _Node...
sv: Lägg till _post...

en: Add a Node having the same Parent of the Selected Node
sv: Lägg till en post underdnad den markerade posten

en: Add _Subnode...
sv: Lägg till _underpost...

en: Add a Child Node to the Selected Node
sv: Lägg till en underpost till markerad post

en: _Duplicate Node
sv: _Klona post

en: Duplicate the Selected Node
sv: Klona markerad post

en: Duplicate Node _and Subnodes
sv: _Duplicera post och underposter

en: Duplicate the Selected Node and the Subnodes
sv: Duplicera markerad post och underposter

en: _Create Shared Node
sv: _Skapa delad post

en: Create a New Node Sharing the Same Data of the Selected Node
sv: Skapa en ny post som delar samma data som den markerade posten

en: Copy Node and S_ubnodes
sv: _Kopiera post och underposter

en: Copy the Selected Node and the Subnodes
sv: Kopiera markerad post och underposter

en: _Paste Node and Subnodes
sv: _Klistra in post och underposter

en: Paste the Copied Node and Subnodes
sv: Klistra in kopierad post med underposter

en: Insert _Today's Node Under Tree Root
sv: Infoga _dagens post under trädroten

en: Insert a Node with Hierarchy Year/Month/Day Under the Tree Root
sv: Infoga en post med hierarkin År/Månad/Dag under trädroten

en: Insert Toda_y's Node Under Selected Node
sv: Infoga _dagens post under markerad post

en: Insert a Node with Hierarchy Year/Month/Day Under the Selected Node
sv: Infoga en post med hierarkin År/Månad/Dag under markerad post

en: C_hange Node Properties...
sv: Ändra _postegenskaper...

en: Edit the Properties of the Selected Node
sv: Redigera egenskaperna för markerad post

en: Toggle _Read Only
sv: _Skrivskydd på/av

en: Toggle the Read Only Property of the Selected Node
sv: Skrivskydd på/av för markerad post

en: Cop_y Link to Node
sv: Ko_piera länk till post

en: Copy Link to the Selected Node to Clipboard
sv: Kopiera länk markerad post, till urklipp

en: Children _Inherit Syntax
sv: _Ärv syntax

en: Change the Selected Node's Children Syntax Highlighting to the Parent's Syntax Highlighting
sv: Ändra markerad underposts syntaxmarkering till överordnad posts syntaxmarkering

en: _Handle Bookmarks...
sv: _Hantera bokmärken...

en: Handle the Bookmarks List
sv: Hantera bokmärkeslistan

en: Add to Boo_kmarks
sv: Lägg till i _Bokmärken

en: Add the Current Node to the Bookmarks List
sv: Lägg till aktuell post i bokmärkeslistan

en: _Remove from Bookmarks
sv: _Ta bort från bokmärken

en: Remove the Current Node from the Bookmarks List
sv: Ta bort aktuell post från bokmärkeslistan

en: E_xpand All Nodes
sv: E_xpandera alla poster

en: Expand All the Tree Nodes
sv: Expandera alla trädposter

en: _Collapse All Nodes
sv: _Komprimera alla poster

en: Collapse All the Tree Nodes
sv: Komprimera alla trädposter

en: Node _Up
sv: Post _upp

en: Move the Selected Node Up
sv: Flytta upp markerad post

en: Node _Down
sv: Post _ner

en: Move the Selected Node Down
sv: Flytta ner markerad post

en: Node _Left
sv: Post åt _vänster

en: Move the Selected Node Left
sv: Flytta markerad post åt vänster

en: Node _Right
sv: Post åt _höger

en: Move the Selected Node Right
sv: Flytta markerad post åt höger

en: Node Change _Parent...
sv: Byt _överordnad post...

en: Change the Selected Node's Parent
sv: Ändra markerade posters överordnad

en: Sort Tree _Ascending
sv: Sortera trädet s_tigande

en: Sort the Tree Ascending
sv: Sortera trädet stigande

en: Sort Tree _Descending
sv: Sortera trädet s_junkande

en: Sort the Tree Descending
sv: Sortera trädet sjunkande

en: Sort Siblings A_scending
sv: Sortera underposter s_tigande

en: Sort all the Siblings of the Selected Node Ascending
sv: Sortera alla underposter till markerad post stigande

en: Sort Siblings D_escending
sv: Sortera underposter s_junkande

en: Sort all the Siblings of the Selected Node Descending
sv: Sortera alla underposter till markerad post sjunkande

en: De_lete Node
sv: T_a bort post

en: Delete the Selected Node
sv: Ta bort markerad post

en: Find/Replace
sv: Sök/Ersätt

en: _Find in Node Content...
sv: _Sök i postinnehåll...

en: Find into the Selected Node Content
sv: Sök i markerad posts innehåll

en: Find _in Multiple Nodes...
sv: Sök _i flera poster...

en: Find in Multiple Nodes
sv: Sök i flera poster

en: Find in _Nodes Names and Tags...
sv: Sök i _postnamn och taggar...

en: Find in Nodes Names and Tags
sv: Sök i postnamn och taggar

en: Find _Again
sv: Sök _igen

en: Iterate the Last Find Operation
sv: Upprepa senaste sökningen

en: Find _Back
sv: Sök _bakåt

en: Iterate the Last Find Operation in Opposite Direction
sv: Upprepa senaste sökningen i omvänd ordning

en: _Replace in Node Content...
sv: _Ersätt i postinnehåll...

en: Replace into the Selected Node Content
sv: Ersätt i markerad posts innehåll

en: Replace in _Multiple Nodes...
sv: Ersätt i _flera poster...

en: Replace in Multiple Nodes
sv: Ersätt i flera poster

en: Replace A_gain
sv: Ersätt _igen

en: Iterate the Last Replace Operation
sv: Upprepa senaste ersättningen

en: Show All Matches _Dialog...
sv: Visa dialog för _alla matchningar...

en: Show Search All Matches Dialog
sv: Visa dialog för sök alla matchningar

en: _Clear All Exclusions From Search
sv: _Ta bort alla undantag från sökning

en: Clear All Tree Nodes Properties of Exclusions From Search
sv: Ta bort alla trädpostsegenskaper för undantag från sökning

en: View
sv: Visa

en: Show/Hide _Tree Explorer
sv: Visa/Dölj _trädutforskare

en: Toggle Show/Hide Tree
sv: Visa/Dölj trädstruktur

en: Show/Hide Te_rminal
sv: Visa/Dölj te_rminal

en: Toggle Show/Hide Terminal
sv: Visa/Dölj terminal

en: Toggle Focus Terminal/Te_xt
sv: Växla fokus träd/te_xt

en: Toggle Focus Between Terminal and Text
sv: Växla fokus mellan terminal och text

en: Show/Hide _Menubar
sv: Visa/Dölj _menyfält

en: Toggle Show/Hide Menubar
sv: Visa/Dölj menyfält

en: Show/Hide Tool_bar
sv: Visa/Dölj _verktygsfält

en: Toggle Show/Hide Toolbar
sv: Visa/Dölj verktygsfält

en: Show/Hide _Statusbar
sv: Visa/Dölj _statusfält

en: Toggle Show/Hide Statusbar
sv: Visa/Dölj statusfält

en: Show/Hide _Lines Node Parent to Children
sv: Visa/Dölj _rader mellan överordnad post och underpost

en: Toggle Show/Hide Lines Between Node Parent and Children
sv: Visa/Dölj rader mellan överordnad post och underpost

en: Show/Hide Node Name _Header
sv: Visa/Dölj postnamns_rubrik

en: Toggle Show/Hide Node Name Header
sv: Visa/Dölj postnamnsrubrik

en: Toggle _Focus Tree/Text
sv: _Fokusera träd/text

en: Toggle Focus Between Tree and Text
sv: Växla fokus mellan träd och text

en: _Increase Toolbar Icons Size
sv: _Öka storleken på verktygsfältets ikoner

en: Increase the Size of the Toolbar Icons
sv: Öka storleken på verktygsfältets ikoner

en: _Decrease Toolbar Icons Size
sv: _Minska storleken på verktygsfältets ikoner

en: Decrease the Size of the Toolbar Icons
sv: Minska storleken på verktygsfältets ikoner

en: Full Screen _On/Off
sv: Helskärmsläge på/av

en: Toggle Full Screen On/Off
sv: Helskärmsläge på/av

en: _Always On Top On/Off
sv: _Alltid överst - På/Av

en: Always On Top On/Off
sv: Alltid överst - På/Av

en: Disable Menubar i_n Titlebar
sv: Inaktivera _Menyfält i namnlisten

en: Do Not Place the Menubar in the Titlebar
sv: Placera inte menyfältet i namnlisten

en: Enable Menubar i_n Titlebar
sv: Aktivera _menyfält i namnlisten

en: Place the Menubar in the Titlebar
sv: Placera inte menyfältet i namnlisten

en: Import
sv: Importera

en: From _CherryTree File
sv: Från _CherryTree-fil

en: Add Nodes of a CherryTree File to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en CherryTree-fil till aktuellt träd

en: From _CherryTree Folder
sv: Från _CherryTree-mapp

en: Add Nodes of a CherryTree Folder to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en CherryTree-mapp till aktuellt träd

en: From _Indented List File
sv: Från i_ndragen listfil-fil

en: Add Nodes from an Indented List File to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en indragen listfil till aktuellt träd

en: From _Plain Text File
sv: Från _oformaterad textfil

en: Add Node from a Plain Text File to the Current Tree
sv: Lägg till en post från en oformaterad textfil till aktuellt träd

en: From _Folder of Plain Text Files
sv: Från _mapp med Plain Text-filer

en: Add Nodes from a Folder of Plain Text Files to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en mapp med oformaterade textfiler till aktuellt träd

en: From _HTML File
sv: Från _HTML-fil

en: Add Node from an HTML File to the Current Tree
sv: Lägg till en post från en HTML-fil till aktuellt träd

en: From _Folder of HTML Files
sv: Från _mapp med HTML-filer

en: Add Nodes from a Folder of HTML Files to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en mapp med HTML-filer till aktuellt träd

en: From _Markdown File
sv: Från _Markdown-fil

en: Add a node from a Markdown File to the Current Tree
sv: Lägg till en post från en Markdown-fil till aktuellt träd

en: From _Folder of Markdown Files
sv: Från _mapp med Markdown-filer

en: Add Nodes from a Folder of Markdown Files to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en mapp med Markdown-filer till aktuellt träd

en: From _Gnote Folder
sv: Från _Gnote-mapp

en: Add Nodes of a Gnote Folder to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en Gnote-mapp till aktuellt träd

en: From _KeepNote Folder
sv: Från _KeepNote-mapp

en: Add Nodes of a KeepNote Folder to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en KeepNote-mapp till aktuellt träd

en: From _Leo File
sv: Från _Leo-fil

en: Add Nodes of a Leo File to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en Leo-fil till aktuellt träd

en: From _Mempad File
sv: Från _Mempad-fil

en: Add Nodes of a Mempad File to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en Mempad-fil till aktuellt träd

en: From _NoteCase HTML File
sv: Från _NoteCase HTML-fil

en: Add Nodes of a NoteCase HTML File to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en NoteCase HTML-fil till aktuellt träd

en: From _RedNotebook HTML File
sv: Från _RedNotebook HTML-fil

en: Add Nodes of a RedNotebook HTML file to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en RedNotebook HTML-fil till aktuellt träd

en: From T_omboy Folder
sv: Från T_omboy-mapp

en: Add Nodes of a Tomboy Folder to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en Tomboy-mapp till aktuellt träd

en: From T_reepad Lite File
sv: Från T_reepad Lite-fil

en: Add Nodes of a Treepad Lite File to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en Treepad Lite-fil till aktuellt träd

en: From _Zim Folder
sv: Från _Zim-mapp

en: Add Nodes of a Zim Folder to the Current Tree
sv: Lägg till poster från en Zim-mapp till aktuellt träd

en: Export
sv: Exportera

en: Export To _PDF
sv: Exportera till _PDF

en: Export To PDF
sv: Exportera till PDF

en: Export To _HTML
sv: Exportera till _HTML

en: Export To HTML
sv: Exportera till HTML

en: Export to Plain _Text
sv: Exportera till oformaterad _text

en: Export to Plain Text
sv: Exportera till oformaterad text

en: _Export To CherryTree
sv: _Exportera till CherryTree

en: Export To CherryTree File or Folder
sv: Exportera till CherryTree-fil eller -mapp

en: Help
sv: Hjälp

en: _Check Newer Version
sv: _Sök efter en nyare version

en: Check for a Newer Version Available Online
sv: Sök efter en nyare version online

en: _Website
sv: _Webbsida

en: Visit CherryTree's Website
sv: Besök CherryTree's webbplats

en: _Source Code
sv: _Källkod

en: Browse CherryTree's Source Code Online
sv: Bläddra i CherryTree's källkod online

en: _Report a Bug
sv: _Rapportera ett fel

en: Report a Bug in CherryTree
sv: Rapportera ett fel i CherryTree

en: Online _Manual
sv: Online-_manual

en: CherryTree's Online Manual
sv: CherryTree's online-manual

en: _About
sv: _Om

en: About CherryTree
sv: Om CherryTree

en: _Open Preferences Directory
sv: Öppna _inställningsmappen

en: Open the Directory with Preferences Files
sv: Öppna mappen med inställningsfiler

en: C_ut Anchor
sv: Klipp ut _fästpunkt

en: Cut the Selected Anchor
sv: Klipp ut markerad fästpunkt

en: _Copy Anchor
sv: _Kopiera fästpunkt

en: Copy the Selected Anchor
sv: Kopiera markerad fästpunkt

en: _Delete Anchor
sv: _Ta bort fästpunkt

en: Delete the Selected Anchor
sv: Ta bort markerad fästpunkt

en: Edit _Anchor...
sv: Redigera _fästpunkt...

en: Edit the Underlying Anchor
sv: Redigera den underliggande fästpunkten

en: Copy Anchor Link
sv: Kopiera fästpunktslänk

en: Copy Link to the Underlying Anchor to Clipboard
sv: Kopiera länk till underliggande fästpunkt, till urklipp

en: C_ut Embedded File
sv: Klipp ut _inbäddad fil

en: Cut the Selected Embedded File
sv: Klipp ut markerad inbäddad fil

en: _Copy Embedded File
sv: _Kopiera inbäddad fil

en: Copy the Selected Embedded File
sv: Kopiera markerad inbäddad fil

en: _Delete Embedded File
sv: _Ta bort inbäddad fil

en: Delete the Selected Embedded File
sv: Ta bort markerad inbäddad fil

en: Open Embedded File
sv: Öppna inbäddad fil

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Rename Embedded File
sv: Byt namn på inbäddad fil

en: _Save LatexBox as PNG...
sv: _Spara LatexBox som PNG...

en: Save the Selected LatexBox as a PNG file
sv: Spara markerad LatexBox som en PNG-fil

en: _Edit LatexBox...
sv: _Redigera LatexBox...

en: Edit the Selected LatexBox
sv: Redigera markerad LatexBox

en: C_ut LatexBox
sv: Klipp ut _LatexBox

en: Cut the Selected LatexBox
sv: Klipp ut markerad LatexBox

en: _Copy LatexBox
sv: _Kopiera LatexBox

en: Copy the Selected LatexBox
sv: Kopiera markerad LatexBox

en: _Delete LatexBox
sv: _Ta bort LatexBox

en: Delete the Selected LatexBox
sv: Ta bort markerad LatexBox

en: _Save Image as PNG...
sv: _Spara bild som PNG...

en: Save the Selected Image as a PNG file
sv: Spara markerad bild som en PNG-fil

en: _Edit Image...
sv: _Redigera bild...

en: Edit the Selected Image
sv: Redigera markerad bild

en: C_ut Image
sv: Klipp ut _bild

en: Cut the Selected Image
sv: Klipp ut markerad bild

en: _Copy Image
sv: _Kopiera bild

en: Copy the Selected Image
sv: Kopiera markerad bild

en: _Delete Image
sv: _Ta bort bild

en: Delete the Selected Image
sv: Ta bort markerad bild

en: Edit _Link...
sv: Redigera _länk...

en: Edit the Link Associated to the Image
sv: Redigera länken som associeras med bilden

en: D_ismiss Link
sv: A_vfärda länk

en: Dismiss the Link Associated to the Image
sv: Avfärda länken som associeras med bilden

en: Show/Hide _CherryTree
sv: Visa/Dölj _CherryTree

en: Toggle Show/Hide CherryTree
sv: Visa/Dölj CherryTree

en: Edit the Underlying Link
sv: Redigera den underliggande länken

en: C_ut Link
sv: Klipp ut _länk

en: Cut the Selected Link
sv: Klipp ut markerad länk

en: _Copy Link
sv: _Kopiera länk

en: Copy the Selected Link
sv: Kopiera markerad länk

en: Dismiss the Selected Link
sv: Avfärda markerad länk

en: _Delete Link
sv: _Ta bort länk

en: Delete the Selected Link
sv: Ta bort markerad länk

en: Copy Selection or All
sv: Kopiera markerat eller alla

en: Paste
sv: Klistra in

en: Reset
sv: Återställ

en: Rename
sv: Byt namn

en: PNG Image
sv: PNG-bild

en: Write to %s Failed
sv: Kunde inte skriva till %s

en: Insert/Edit Link
sv: Infoga/Redigera länk

en: The Folder Link '%s' is Not Valid.
sv: Mapplänken "%s" är inte giltig.

en: The File Link '%s' is Not Valid.
sv: Fillänken "%s" är inte giltig.

en: The Folder Link '%s' is Not Valid
sv: Mapplänken "%s" är inte giltig

en: The Link Refers to a Node that Does Not Exist Anymore (Id = %s)
sv: Länken pekar mot en post som inte finns längre (ID=%s)

en: No anchor named '%s' found
sv: Ingen fästpunkt kallad "%s" hittades

en: Edit CodeBox
sv: Redigera kodbox

en: You must associate a command to '%s'.
    Do so in the Preferences Dialog.
sv: Du måste associera ett kommando med "%s".
    Gör så i inställningarna.

en: Install the package 'xterm' or configure a different terminal in the Preferences Dialog.
sv: Installera paketet "xterm" eller konfigurera en annan terminal i inställningarna.

en: Edit Table Properties
sv: Redigera tabellegenskaper

en: CSV File
sv: CSV-fil

en: Insert Anchor
sv: Infoga fästpunkt

en: Edit Anchor
sv: Redigera fästpunkt

en: Cannot Edit Embedded File in Read Only Node.
sv: Kan inte redigera inbäddad fil i skrivskyddad post.

en: Embedded File Automatically Updated:
sv: Inbäddad fil automatiskt uppdaterad:

en: Change Selected
sv: Ändra markerat

en: The Keyboard Shortcut '%s' is already in use.
sv: Tangenbordsgenvägen "%s" används redan.

en: The current associated action is '%s'
sv: Nuvarande associerad åtgärd är "%s"

en: Do you want to steal the shortcut?
sv: Vill du stjäla genvägen?

en: Edit Keyboard Shortcut
sv: Redigera tangentbordsgenväg

en: No Keyboard Shortcut
sv: Ingen tangentbordsgenväg

en: Writing to Disk...
sv: Skriver till disk...

en: You Have No Write Access to %s
sv: Du har inte skrivbehörighet i %s

en: Enter Password for %s
sv: Ange lösenord för %s

en: Failed integrity check of the saved document. Try File-->Save As
sv: Misslyckad integritetskontroll av det sparade dokumentet. Försök med Arkiv --> Spara som

en: Failed to encrypt the file
sv: Kunde inte kryptera filen

en: Search for
sv: Sök efter

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Match Case
sv: Skiftläge

en: Online Manual
sv: Online-manual

en: Accent Insensitive
sv: Accentokänslig

en: Override Exclusions
sv: Åsidosätt undantag

en: Whole Word
sv: Hela ord

en: Start Word
sv: Startord

en: Forward
sv: Framåt

en: Backward
sv: Tillbaka

en: All, List Matches
sv: Alla, listmatchningar

en: First From Selection
sv: Första i markerat

en: First in All Range
sv: Första i hela intervallet

en: Node Created After
sv: Post skapad efter

en: Node Created Before
sv: Post skapad före

en: Node Modified After
sv: Post ändrad efter

en: Node Modified Before
sv: Post ändrad före

en: Time filter
sv: Tidsfilter

en: Node Content
sv: Postinnehåll

en: Node Name and Tags
sv: Postnamn och taggar

en: Only Selected Node and Subnodes
sv: Endast markerad post och underposter

en: Show Iterated Find/Replace Dialog
sv: Visa upprepad dialog för Sök/Ersätt

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: At least one node was skipped because of exclusions set in the node properties.
    In order to clear all the exclusions, use the menu:
    Search -> Clear All Exclusions From Search
sv: Minst en post hoppades över på grund av undantag som angetts i postegenskaperna.
    För att ta bort alla undantag, använd menyn:
    Sök > Ta bort alla undantag från sökning

en: Hide (Restore with '%s')
sv: Dölj (återställ med "%s")

en: Node Name
sv: Postnamn

en: Line
sv: Rad

en: Line Content
sv: Radinnehåll

en: Matches
sv: Matchar

en: Iterate Latest Find/Replace
sv: Upprepa senaste Sök/Ersätt

en: Close
sv: Stäng

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Replace
sv: Ersätt

en: Undo
sv: Ångra

en: Downloading
sv: Nerladdning

en: Remove from list
sv: Ta bort från listan

en: The new parent can't be one of his children!
sv: Den nya överordnade mappen kan inte vara en av dess underordnade!

en: Light Background, Dark Text
sv: Ljus bakgrund, mörk text

en: Dark Background, Light Text
sv: Mörk bakgrund, ljus text

en: Custom Background
sv: Anpassad bakgrund

en: Selection Background
sv: Markeringsbakgrund

en: Tree Explorer
sv: Trädutforskare

en: Plain Text
sv: Oformaterad text

en: Table
sv: Tabell

en: Code
sv: Kod

en: Style Schemes
sv: Stilscheman

en: Text Foreground
sv: Textförgrund

en: Text Background
sv: Textbakgrund

en: Selection Foreground
sv: Markeringsförgrund

en: Cursor
sv: Markör

en: Current Line Background
sv: Bakgrund för aktuell rad

en: Line Numbers Foreground
sv: Radnummerförgrund

en: Line Numbers Background
sv: Bakgrund för radnummer

en: Style Scheme Editor
sv: Stilschemaredigerare

en: Set Dark Theme Icons
sv: Ange mörka temaikoner

en: Set Light Theme Icons
sv: Ange ljusa temaikoner

en: Set Default Icons
sv: Ange standardikoner

en: Icon Theme
sv: Ikontema

en: Move the Selected Bookmark Up
sv: Flytta upp markerat bokmärke

en: Move the Selected Bookmark Down
sv: Flytta ner markerat bokmärke

en: Remove the Selected Bookmark
sv: Ta bort markerat bokmärke

en: Sort the Bookmarks Descending
sv: Sortera bokmärken sjunkande

en: Sort the Bookmarks Ascending
sv: Sortera bokmärken stigande

en: Choose Storage Type
sv: Välj lagringstyp

en: Storage Type
sv: Lagringstyp

en: CT saves the document in an encrypted 7zip archive. When viewing or editing the document, CT extracts the encrypted archive to a temporary folder, and works on the unencrypted copy. When closing, the unencrypted copy is deleted from the temporary directory. Note that in the case of application or system crash, the unencrypted document will remain in the temporary folder.
sv: CT sparar dokumentet som ett krypterat 7zip-arkiv. Vid visning eller redigering av dokumentet, extraherar CT det krypterade arkivet till en temporär mapp och arbetar på den avkrypterade kopian. Vid stängning tas den avkrypterade kopian bort från den temporära mappen. Notera att om programmet eller systemet kraschar, kvarstår det avkrypterade dokumentet i den temporära mappen.

en: Enter the New Password Twice
sv: Ange det nya lösenordet två gånger

en: Autosave Every
sv: Spara automatiskt varje

en: Minutes
sv: Minuter

en: The Password Fields Must be Filled.
sv: Lösenordsfältet måste fyllas i.

en: The Two Inserted Passwords Do Not Match.
sv: De två angivna lösenorden stämmer inte överens.

en: Warning
sv: Varning

en: The Current Document was Updated.
sv: Aktuellt dokument uppdaterades.

en: Do you want to Save the Changes?
sv: Vill du spara ändringarna?

en: Do you want to Execute the Code?
sv: Vill du köra koden?

en: Ask Confirmation Before Executing the Code
sv: Be om bekräftelse innan koden körs

en: Use Internal Terminal
sv: Använd intern terminal

en: A Hierarchical Note Taking Application, featuring Rich Text and Syntax Highlighting
sv: Ett hierarkiskt anteckningsprogram, innehållande både Rich Text och syntaxmarkering

en: 
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston,
    MA 02110-1301, USA.
sv: 
    Detta program är fri mjukvara! Du kan återdistribuera och/eller 
    modifiera det, under villkoren för GNU General Public License som 
    den publiceras av Free Software Foundation. Antingen version 3 
    av licensen, eller valfri senare version.
    
    Programmet distribueras i hopp om att det skall vara användbart, 
    men UTAN NÅGRA GARANTIER. Utan ens underförstådd garanti om 
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL. 
    Se GNU General Public License för mer detaljerad info.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med 
    det här programmet. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesiska

en: Chinese Traditional
sv: Kinesiska (Traditionell)

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Finnish
sv: Slutför

en: French
sv: Franska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hindi India
sv: Hindi (Indien)

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Kazakh (Latin)
sv: Kazakiska (Latin)

en: Korean
sv: Koreanska

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Persian
sv: Persiska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese Brazil
sv: Portugisisk-brasilienska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Number of Rich Text Nodes
sv: Antal Rich Text-poster

en: Number of Plain Text Nodes
sv: Antal oformaterade textposter

en: Number of Code Nodes
sv: Antal kodposter

en: Number of Images
sv: Antal bilder

en: Number of LatexBoxes
sv: Antal Latex-boxar

en: Number of Embedded Files
sv: Antal inbäddade filer

en: Number of Tables
sv: Antal tabeller

en: Number of CodeBoxes
sv: Antal kodboxar

en: Number of Anchors
sv: Antal fästpunkter

en: Number of Shared Nodes / Groups
sv: Antal delade poster/grupper

en: Latex Text
sv: Latex-text

en: Image Size dpi
sv: Bildstorlek dpi

en: Tutorial
sv: Handledning

en: Reference
sv: Referens

en: LaTeX Math and Equations Tutorial
sv: LaTeX-matematik och ekvationshandledning

en: LaTeX Math Symbols Reference
sv: LaTeX-matematik symbolreferenser

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Automatic Syntax Highlighting
sv: Automatisk syntaxmarkering

en: Type
sv: Typ

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Size
sv: Storlek

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Highlight Matching Brackets
sv: Belys matchande klamrar

en: Options
sv: Alternativ

en: Rows
sv: Rader

en: Columns
sv: Kolumner

en: Default Width
sv: Standardbredd

en: Table Size
sv: Tabellstorlek

en: Column Properties
sv: Kolumnegenskaper

en: Lightweight Interface (much faster for large tables)
sv: Förenklat gränssnitt (mycket snabbare för stora tabeller)

en: Import from CSV File
sv: Importera från CSV-fil

en: Could not access the executables 'latex' and 'dvipng'
sv: Kunde inte komma åt de körbara "latex- och dvipng-filerna"

en: For example, on Ubuntu the packages to install are:
sv: Till exempel, på Ubuntu är paketen som ska installeras:

en: For example, on macOS the packages to install are:
sv: Till exempel, på Mac OS är paketen som ska installeras:

en: Could not access the executable 'latex'
sv: Kunde inte komma åt den körbara "latex-filen"

en: Could not access the executable 'dvipng'
sv: Kunde inte komma åt den körbara "dvipng-filen"

en: Show White Spaces
sv: Visa blanksteg

en: Highlight Current Line
sv: Belys aktuell rad

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Internal Terminal Shell
sv: Internt terminalskal

en: Command per Node/CodeBox Type
sv: Kommando per post/kodboxtyp

en: Terminal Command
sv: Terminalkommando

en: Code Execution
sv: Kodexekvering

en: The Size of the Toolbar Icons is already at the Maximum Value.
sv: Storleken på verktygsfältets ikoner är redan största möjliga.

en: The Size of the Toolbar Icons is already at the Minimum Value.
sv: Storleken på verktygsfältets ikoner är redan minsta möjliga.

en: This Change will have Effect Only After Restarting CherryTree.
sv: Denna ändring blir tillgängligt först efter omstart av CherryTree.

en: The database file %s is corrupt, see log for more details.
sv: Databasfilen %s är skadad, se loggen för mer detaljerad info.

en: Backup files are by default 3 in the same folder of the corrupted document, with the same name plus trailing tildes (~, ~~, ~~~). Try first the backup with one tilde: copy the file to another directory, remove the trailing tilde and open with cherrytree. If it still fails, try the one with two tildes and if it still fails try the one with three tildes.
sv: Säkerhetskopieringsfiler finns som standard 3 i samma mapp som det skadade dokumentet, med samma namn plus efterföljande tilder (~, ~~, ~~~). Prova först säkerhetskopian med en tilde: Kopiera filen till en annan katalog, ta bort den efterföljande tilde och öppna med cherrytree. Om det fortfarande misslyckas, prova den med två tilder och om det fortfarande misslyckas prova den med tre tilder.

en: %s write failed - file is missing. Reattach USB drive or shared resource!
sv: %s skrivning misslyckades - Filen saknas. Återanslut USB-disk eller delad resurs!

en: %s write failed - is file blocked by a sync program?
sv: %s skrivning misslyckades - Är filen blockerad av ett synkroniseringsprogram?

en: %s reopen failed - file is missing. Reattach USB drive or shared resource!
sv: %s återöppning misslyckades - Filen saknas. Återanslut USB-disk eller delad resurs!

en: Tab Width
sv: Tabulatorbredd

en: Insert Spaces Instead of Tabs
sv: Infoga blanksteg istället för tabbar

en: Use Line Wrapping
sv: Använd radbrytning

en: Line Wrapping Indentation
sv: Radbrytningsindrag

en: Enable Automatic Indentation
sv: Aktivera automatiskt indrag

en: Scroll Beyond Last Line
sv: Skrolla bortom sista raden

en: Cursor Blinking
sv: Blinkande markör

en: System Default
sv: Systemstandard

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Text Margin: Left
sv: Textmarginal: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Vertical Space Around Lines
sv: Vertikalt mellanrum runt rader

en: Vertical Space in Wrapped Lines
sv: Vertikalt mellanrum i radbrutna rader

en: Timestamp Format
sv: Tidsstämpelformat

en: Horizontal Rule
sv: Horisontell avgränsare

en: Chars to Select at Double Click
sv: Tecken att välja vid dubbelklick

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Remove Color
sv: Ta bort färg

en: Question
sv: Fråga

en: Error
sv: Fel

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select Folder
sv: Välj mappa

en: Save File as
sv: Spara fil som

en: Save To Folder
sv: Spara i mapp

en: Use Different Cherries per Level
sv: Använd olika körsbär per nivå

en: Use Selected Icon
sv: Använd vald ikon

en: No Icon
sv: Ingen ikon

en: Hide Right Side Auxiliary Icon
sv: Dölj extraikon på höger sida

en: Default Text Nodes Icons
sv: Standardikoner för textposter

en: Restore Expanded/Collapsed Status
sv: Återställ status för expandera/komprimera

en: Expand all Nodes
sv: Expandera alla poster

en: Collapse all Nodes
sv: Komprimera alla poster

en: Nodes in Bookmarks Always Visible
sv: Poster i bokmärken alltid synliga

en: Nodes Status at Startup
sv: Poststatus vid uppstart

en: Tree Nodes Names Wrapping Width
sv: Radbrytningsbredd för trädposter

en: Display Tree on the Right Side
sv: Visa trädet på höger sida

en: Move Focus to Text at Mouse Click
sv: Flytta fokus till text vid musklick

en: Expand Node at Mouse Click
sv: Expandera post vid musklick

en: Last Visited Nodes on Node Name Header
sv: Senast besökta poster i postrubriken

en: Select Node Icon
sv: Välj postikon

en: No Node is Selected
sv: Ingen kod vald

en: The Tree is Empty!
sv: Trädet är tomt!

en: The Selected Node is Read Only.
sv: Den valda posten är skrivskyddad.

en: This Feature is Available Only in Rich Text Nodes.
sv: Denna funktion finns bara tillgänglig i Rich Text-poster.

en: This Feature is Not Available in Automatic Syntax Highlighting Nodes.
sv: Denna funktion finns inte tillgänglig i poster med automatisk syntaxmarkering.

en: No Text is Selected.
sv: Ingen text markerad.

en: No Table is Selected.
sv: Ingen tabell markerad.

en: No CodeBox is Selected.
sv: Ingen kodbox vald.

en: New Child Node Properties
sv: Nya egenskaper för underordnad post

en: New Node Properties
sv: Nya postegenskaper

en: Node Properties
sv: Postegenskaper

en: Leaving the Node Type Rich Text you will Lose all Formatting for This Node, Do you want to Continue?
sv: Om du lämnar posttypen Rich Text, förlorar du all formatering för denna post. Vill du fortsätta?

en: Are you sure to <b>Delete the node '%s'?</b>
sv: Vill du verkligen <b>ta bort posten "%s"?</b>

en: The node <b>has Children, they will be Deleted too!</b>
sv: Posten har <b>underordnade poster, de kommer också att tas bort!</b>

en: Select the New Parent
sv: Välj ny överordnad

en: The new parent can't be the very node to move!
sv: Ny överordnad kan inte vara den post som flyttas!

en: The new chosen parent is still the old parent!
sv: Ny överordnad är fortfarande den gamla!

en: %s Nodes Properties Changed
sv: %s postegenskaper ändrade

en: To WebSite
sv: Till webbplats

en: To File
sv: Till fil

en: To Folder
sv: Till mapp

en: To Node
sv: Till post

en: Anchor Name (optional)
sv: Fästpunktsnamn (valfritt)

en: There are No Anchors in the Selected Node.
sv: Det finns inga fästpunkter i markerad post.

en: Choose Existing Anchor
sv: Välj befintlig fästpunkt

en: Anchor Name
sv: Fästpunktsnamn

en: The pattern '%s' was not found
sv: Mönstret "%s" hittades inte

en: CherryTree File
sv: CherryTree-fil

en: A folder '%s' already exists in '%s'.
    <b>Do you want to remove it?</b>
sv: En mapp "%s" finns redan i "%s".
    <b>Vill du ta bort den?</b>

en: A file '%s' already exists in '%s'.
    <b>Do you want to remove it?</b>
sv: En fil "%s" finns redan i "%s".
    <b>Vill du ta bort den?</b>

en: Preferences File
sv: Inställningsfil

en: Has the System Tray appeared on the panel?
sv: Har systemfältet visats på panelen?

en: Your system does not support the System Tray
sv: Ditt system stödjer inte systemfältet

en: CherryTree Hierarchical Note Taking
sv: CherryTree hierarkiska anteckningar

en: _Exit CherryTree
sv: Avsluta CherryTree

en: Show Menubar:
sv: Visa menyfält:

en: The Path %s does Not Exist
sv: Sökvägen %s finns inte

en: "%s" is Not a CherryTree File
sv: "%s" är inte en CherryTree-fil

en: Error Parsing the CherryTree Path:
    "%s"
sv: Fel vid tolkning av CherryTree-sökvägen:
    "%s"

en: No node named '%s' found.
sv: Ingen post kallad "%s" hittades.

en: Temporary Files were Created and Opened with External Applications.
sv: Temporära filer skapades och öppnades med externa program.

en: Quit the External Applications Before Quit CherryTree.
sv: Avsluta externa program innan CherryTree avslutas.

en: Did you Quit the External Applications?
sv: Har du avslutat de externa programmen?

en: The Document was Reloaded After External Update to CT* File.
sv: Dokumentet lästes in igen, efter extern uppdatering till CT*-fil.

en: Autosave on Quit
sv: Spara automatiskt vid avslut

en: Create a Backup Copy Before Saving
sv: Skapa en säkerhetskopia före spara

en: Number of Backups to Keep
sv: Antal säkerhetskopior att spara

en: Custom Backup Directory
sv: Anpassad säkerhetskopieringsmapp

en: Saving
sv: Sparar

en: Automatically Check for Newer Version
sv: Sök automatiskt efter nya versioner

en: Reload Document From Last Session
sv: Läs in dokument från senaste sessionen

en: Reload After External Update to CT* File
sv: Läs in igen efter extern uppdatering till CT*-fil

en: Enable Debug Log
sv: Aktivera felsökningslogg

en: Debug Log Directory
sv: Mapp för felsökningslogg

en: Enable System Tray Docking
sv: Aktivera systemfältsdockning

en: Start Minimized in the System Tray
sv: Starta minimerad till systemfältet

en: System Tray
sv: Systemfältet

en: Language
sv: Språk

en: _Hide
sv: _Dölj

en: Hide the Window
sv: Dölj fönstret

en: Node Type
sv: Posttyp

en: Tags
sv: Taggar

en: Spell Check
sv: Stavningskontroll

en: Word Count
sv: Ordräkning

en: Date Created
sv: Skapad

en: Date Modified
sv: Ändrad

en: No Previous Node Copy Was Performed During This Session or the Source Tree is No Longer Available.
sv: Ingen tidigare postkopia utfördes under den här sessionen eller källträdet är inte längre tillgängligt.

en: The Source Tree Node is No Longer Available.
sv: Källträdposten finns inte längre tillgänglig.

en: English
sv: Engelska

en: Text and Code
sv: Text och kod

en: Plain Text and Code
sv: Oformaterad text och kod

en: Special Characters
sv: Specialtecken

en: Theme
sv: Tema

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Links
sv: Länkar

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangenbordsgenvägar

en: Code Font
sv: Kodteckensnitt

en: Terminal Font
sv: Terminalteckensnitt

en: Tree Font
sv: Trädteckensnitt

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Enable Word Count in Statusbar
sv: Aktivera ordräknare i statusfältet

en: Show the Document Directory in the Window Title
sv: Visa dokumenmappen i fönsterrubriken

en: Show the Full Path in the Node Name Header
sv: Visa fullständig sökväg i postnamnsrubriken

en: Dedicated Bookmarks Menu in Menubar
sv: Dedikerad bokmärkesmeny i menyfältet

en: Menubar in Titlebar
sv: Menyfält i namnlisten

en: Toolbar Icons Size
sv: Verktygsfältets ikonstorlek

en: Scrollbar Slider Minimum Size (0 = System Default)
sv: Minsta storlek på skrollisten (0=Systemstandard)

en: Scrollbar Overlays Text Editor
sv: Textredigerare för rullningslistöverlägg

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Enable Tooltips When Hovering
sv: Aktivera knappbeskrivning vid hovring

en: Menus
sv: Menyer

en: Max Search Results per Page
sv: Max anta sökträffar per sida

en: Enable Custom Web Link Clicked Action
sv: Aktivera anpassad klickåtgärd för webblänk

en: Enable Custom File Link Clicked Action
sv: Aktivera anpassad klickåtgärd för fillänk

en: Enable Custom Folder Link Clicked Action
sv: Aktivera anpassad klickåtgärd för mapplänk

en: Custom Actions
sv: Anpassade åtgärder

en: Colors
sv: Färger

en: Underline Links
sv: Stryk under länkar

en: Use Relative Paths for Files And Folders
sv: Använd relativa sökvägar för filer och mappar

en: Anchor Size
sv: Fästpunktsstorlek

en: Replace in Current Node
sv: Ersätt i aktuell post

en: Search in Current Node
sv: Sök i aktuell post

en: <b>The pattern '%s' was not found</b>
sv: <b>Mönstret "%s" hittades inte</b>

en: Replace in Multiple Nodes...
sv: Ersätt i flera poster...

en: Find in Multiple Nodes...
sv: Sök i flera poster...

en: No Previous Search Was Performed During This Session.
sv: Ingen sökning har utförts tidigare under denna session.

en: PDF File
sv: PDF-fil

en: Plain Text Document
sv: Oformaterat textdokument

en: Who is the Parent?
sv: Vilken är den överordnade?

en: The Tree Root
sv: Trädroten

en: The Selected Node
sv: Markerad post

en: Enable Spell Check
sv: Aktivera stavningskontroll

en: Spell Check Language
sv: Stavningsspråk

en: Expand CodeBoxes Automatically
sv: Expandera kodboxar automatiskt

en: CodeBoxes Have Toolbar
sv: Kodrutor har verktygsfält

en: Threshold Number of Table Cells for Lightweight Interface
sv: Tröskelvärde för antal tabellceller i förenklat gränssnitt

en: Embedded File Icon Size
sv: Ikonstorlek för inbäddad fil

en: Embedded File Size Limit (MB)
sv: Inbäddad filstorleksgräns (MB)

en: Show File Name on Top of Embedded File Icon
sv: Visa filnamn ovanför ikon för inbäddad fil

en: Limit of Undoable Steps Per Node
sv: Gräns för ångrade steg per post

en: Auto Link CamelCase Text to Node With Same Name
sv: Länka CamelCase-text automatiskt till posten med samma namn

en: At Triple Click Select the Whole Paragraph
sv: Markera hela stycket vid trippelklick

en: Enable Markdown Auto Replacement (Experimental)
sv: Aktivera automatisk ersättning av Markdown (Experimentellt)

en: Scale
sv: Skala

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Stryk under

en: Text Color Foreground
sv: Textfärg förgrund

en: Text Color Background
sv: Textfärgs bakgrund

en: Small
sv: Liten

en: Scalable Tags
sv: Skalbara taggar

en: Execute Code
sv: Exekvera kod

en: Change CodeBox Properties
sv: Ändra kodboxegenskaper

en: No Previous Text Format Was Performed During This Session.
sv: Ingen textformatering har utförts tidigare under denna session.

en: Link Name
sv: Länknamn

en: The Cursor is Not into a Paragraph.
sv: Markören är inte i något stycke.

en: Pick a Foreground Color
sv: Välj en förgrundsfärg

en: Pick a Background Color
sv: Välj en bakgrundsfärg

en: Chars for Bulleted List
sv: Tecken för punktlista

en: Chars for Todo List
sv: Tecken för Att-göra-listan

en: Chars for Table Of Content
sv: Tecken för tabell över innehåll

en: Chars for Smart Double Quotes
sv: Tecken för smarta dubbla citattecken

en: Chars for Smart Single Quotes
sv: Tecken för smarta enkla citattecken

en: Enable Smart Quotes Auto Replacement
sv: Aktivera automatisk ersättning av smarta citationstecken

en: Enable Symbol Auto Replacement
sv: Aktivera automatisk ersättning av tecken

en: Supported Symbols Auto Replacements
sv: Automatisk ersättning av tecken som stöds

en: Only at the Start of the Line
sv: Endast i början på raden

en: Use Selected Color
sv: Använd vald färg

en: Tags for Searching
sv: Taggar för sökning

en: Exclude from Searches
sv: Undanta från sökningar

en: This Node
sv: Denna post

en: The Subnodes
sv: Underposter

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Unique Id
sv: Unikt ID

en: Shared Nodes Group
sv: Grupp för delade poster

en: Choose Existing Tag
sv: Välj befintlig tagg

en: Tag Name
sv: Taggnamn

en: Pick a Color
sv: Välj en färg

en: Involved Nodes
sv: Involverade poster

en: Selected Text Only
sv: Endast markerad text

en: Selected Node Only
sv: Endast markerad post

en: Selected Node and Subnodes
sv: Markerad post med underposter

en: All the Tree
sv: Hela trädet

en: Include Node Name
sv: Inkludera postnamn

en: Links Tree in Every Page
sv: Länkträd på varje sida

en: New Node in New Page
sv: Ny post på ny sida

en: Single File
sv: Enskild fil

en: Checking for Newer Version...
sv: Söker efter nyare version...

en: Failed to Retrieve Latest Version Information - Try Again Later.
sv: Kunde inte hämta information om senaste versionen. Försök igen senare.

en: A Newer Version Is Available!
sv: En nyare version finns tillgänglig!

en: You Are Using the Latest Version Available.
sv: Du använder den senaste versionen.

en: You Are Using a Development Version.
sv: Du använder en utvecklingsversion.

en: Image Format Not Recognized
sv: Bildformatet kan inte identifieras

en: Insert Table
sv: Infoga tabell

en: The Maximum Size for Embedded Files is %s MB.
sv: Maximal storlek på inbäddade filer är %s MB.

en: Do you want to Continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Tabs Replaced
sv: Tabbar ersatta

en: Lines Stripped
sv: Rader rensade

en: Warning: One or More Images Were Reduced to Enter the Page!
sv: Varning: En eller flera bilder reducerades för att öppna sidan!

en: Print CherryTree version
sv: Skriv ut CherryTree-version

en: Node name to focus
sv: Postnamn att fokusera

en: Anchor name to scroll to in node
sv: Fästpunktsnamn att skrolla till i post

en: Export to HTML at specified directory path
sv: Exportera till HTML på angiven mappsökväg

en: Export to Text at specified directory path
sv: Exportera till text på angiven mappsökväg

en: Export to PDF at specified directory path
sv: Exportera till PDF på angiven mappsökväg

en: Overwrite if export path already exists
sv: Skriv över om exportsökvägen redan finns

en: Export to a single file (for HTML or TXT)
sv: Exportera till en enskild fil (för HTML och TXT)

en: Password to open document
sv: Lösenord för att öppna dokument

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: Run in secondary session, independent from main session
sv: Kör i sekundär session, oberoende av huvudsessionen

en: Are you sure to Reset to Default?
sv: Vill du verkligen återställa till standardvärden?

en: HTML Document
sv: HTML-dokument

en: Markdown Document
sv: Markdown-dokument

en: Mempad Document
sv: Mempad-dokument

en: Treepad Document
sv: Treepad-dokument

en: Leo Document
sv: Leo-dokument
