debian-installer - en to he translation catalogue (40 entries)

note: Type: select Description :sl2:
en: Debian version to install:
he: גרסת דביאן להתקנה:

note: Type: select Description :sl2:
en: Debian comes in several flavors. Stable is well-tested and rarely changes. Unstable is untested and frequently changing. Testing is a middle ground, that receives many of the new versions from unstable if they are not too buggy.
he: דביאן מוגשת במגוון מהדורות. היציבה (Stable) נבדקה כראוי ואינה משתנה באופן תכוף. הבלתי־יציבה (Unstable) לא עברה בדיקות והיא משתנה באופן תכוף. ניסוי (Testing) מהווה פשרה בין שתי הגישות, הרבה מהגרסאות החדשות משתלבות מצד הגרסה הבלתי יציבה למעט מקרים של חוסר יציבות מובהק.

note: Type: select Description :sl2:
en: Only flavors available on the selected mirror are listed.
he: להלן מופיעות רק המהדורות שזמינות באתר המראה הנבחר.

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
he: אתר המראה של דביאן נבדק

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
he: קובץ ה־Release מתקבל…

note: Type: boolean Description :sl2:
en: Go back and try a different mirror?
he: לחזור ולנסות אתר מראה אחר?

note: Type: boolean Description :sl2:
en: The specified (default) Debian version (${RELEASE}) is not available from the selected mirror. It is possible to continue and select a different release for your installation, but normally you should go back and select a different mirror that does support the correct version.
he: גרסת בררת המחדל (${RELEASE}) של דביאן, שצוינה, אינה זמינה מאתר המראה הנבחר. ניתן להמשיך ולבחור גרסה שונה להתקנה שלך, אבל בדרך כלל עליך לחזור ולבחור אתר מראה אחר שתומך בגרסה הנכונה.

note: Type: error Description :sl2:
en: Bad archive mirror
he: אתר מראה לא תקין

note: Type: error Description :sl2:
en: An error has been detected while trying to use the specified Debian archive mirror.
he: אירעה שגיאה בעת הניסיון להשתמש בשרת המראה של דביאן שנבחר.

note: Type: error Description :sl2:
en: Possible reasons for the error are: incorrect mirror specified; mirror is not available (possibly due to an unreliable network connection); mirror is broken (for example because an invalid Release file was found); mirror does not support the correct Debian version.
he: סיבות אפשריות לתקלה: בחירה באתר מראה לא נכון; אתר מראה לא זמין (למשל, בגלל חיבור לרשת לא תקין); אתר מראה לא תקין (למשל, בגלל קובץ Release לא תקין); אתר מראה לא תומך בגרסת דביאן הנכונה.

note: Type: error Description :sl2:
en: Additional details may be available in /var/log/syslog or on virtual console 4.
he: ניתן למצוא פרטים נוספים ב־‎/var/log/syslog או במסוף וירטואלי 4.

note: Type: error Description :sl2:
en: Please check the specified mirror or try a different one.
he: נא לבדוק את תקינות אתר המראה הנבחר או לבחור באתר אחר.

note: Type: error Description :sl3:
en: Architecture not supported
he: הארכיטקטורה אינה נתמכת

note: Type: error Description :sl3:
en: The specified Debian archive mirror does not seem to support your architecture. Please try a different mirror.
he: אתר המראה של דביאן שצוין, אינו תומך בארכיטקטורה שלך, כפי הנראה. נא לנסות אתר מראה אחר.

note: Type: text Description :sl2:
en: oldstable
he: יציבה קודמת

note: Type: text Description :sl2:
en: stable
he: יציבה

note: Type: text Description :sl2:
en: testing
he: ניסוי

note: Type: text Description :sl2:
en: unstable
he: לא יציבה

note: Type: text Description main-menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
he: בחירת אתר מראה של דביאן

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: enter information manually
he: הכנסת מידע ידנית

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in https
en: US[ Default value for http]
he: IL

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
he: מדינת אתר מראה של דביאן:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
he: המטרה היא לבחור אתר מראה של דביאן שקרוב אליך ברשת. מוטב לשים לב שבחירה באתרים במדינות שכנות ואפילו במדינה שלך, לא תהיה בהכרח הבחירה הטובה ביותר.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
he: אתר מראה של דביאן:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
he: נא לבחור אתר מראה של דביאן. יש לבחור אתר מראה במדינה או באזור שלך אם לא ידוע לך לאיזה אתר יש את החיבור הכי מהיר אליך.

note: Type: select Description :sl1:
en: Usually, deb.debian.org is a good choice.
he: בדרך כלל, deb.debian.org היא בחירה טובה.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
he: שם השרת של אתר המראה של דביאן:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
he: נא להקליד את כתובת שרת המראה שממנו מערכת דביאן תתקבל.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
he: ניתן לציין פתחה חלופית במתכונת התקנית של ‎[hostname]:[port].

note: Type: string Description :sl2:
en: Debian archive mirror directory:
he: ספריית אתר המראה של דביאן:

note: Type: string Description :sl2:
en: Please enter the directory in which the mirror of the Debian archive is located.
he: נא להקליד את מיקום הספרייה שבה ממוקם עותק המראה של דביאן.

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
he: פרטי מתווך HTTP (ריק לחיבור ישיר):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
he: אם יש לך צורך במתווך HTTP לצורך גישה לעולם שבחוץ, יש להקליד את פרטי המתווך להלן. אחרת, פשוט להשאיר ריק.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
he: יש לציין את פרטי השרת המתווך במתכונת התקנית הבאה „http://[[user][:pass]@]host[:port]/‎”.

note: Type: string Description :sl2:
en: FTP proxy information (blank for none):
he: פרטי מתווך ה־FTP (ריק לחיבור ישיר):

note: Type: string Description :sl2:
en: If you need to use a FTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
he: אם כדי להתחבר לאינטרנט עליך לעבור דרך מתווך FTP, באפשרות להקליד את פרטי המתווך להלן. אם זה לא המצב, עדיף להשאיר את השדה ריק.

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian FTP mirror. Please check that the country really has a Debian FTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in https:/
en: US[ Default value for ftp]
he: IL

note: Type: select Description :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
he: בדרך כלל, ftp.<your cc>.debian.org היא בחירה טובה. <your cc> - קוד המדינה שלך (il - ישראל).

note: Type: select Description :sl2:
en: Protocol for file downloads:
he: פרוטוקול להורדת קבצים:

note: Type: select Description :sl2:
en: Please select the protocol to be used for downloading files. If unsure, select "http"; it is less prone to problems involving firewalls.
he: נא לבחור באיזה פרוטוקול להשתמש להורדת קבצים. במקרה של ספק, מוטב לבחור ב־„http” כיוון שבדרך כלל הוא חסין מפני תקלות הקשורות בחומות אש (firewalls).
