choqok - en to cs translation catalogue (454 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
cs: Soubor

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
cs: Nástroje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
cs: Nastavení

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
cs: Nápověda

en: Cannot load the %1 plugin. Please check your installation.
cs: Nelze načíst zásuvný modul %1. Prosím, zkontrolujte svou instalaci.

en: Cannot find the desired account.
cs: Nelze najít požadovaný účet.

en: Are you sure you want to remove the selected account?
cs: Opravdu si přejete odebrat vybraný účet?

en: Cannot remove the account.
cs: Nelze odebrat účet.

en: Select Micro-Blogging Service
cs: Vyberte službu pro mikroblogování

en: You need to restart Choqok for the accounts priority changes to take effect.
cs: Musíte restartovat Choqok, aby se projevily změny priorit účtů.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountsWidgetBase)
en: Add New Account
cs: Přidat nový účet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add a new account
cs: Přidat nový účet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add...
cs: Přid&at...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify the selected account
cs: Upravit zvolený účet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
cs: &Upravit...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove the selected account
cs: Odstranit zvolený účet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
cs: O&dstranit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: An alias for the account
cs: Alias pro účet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Micro-Blog
cs: Mikro-Blog

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: The type of the account
cs: Typ účtu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Enabled
cs: Povoleno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Whether the microblog is enabled or disabled
cs: Zda je mikroblog povolen nebo zakázán

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only
cs: Pouze ke čtení

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only account
cs: Účet pouze ke čtení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Quick Post
cs: Rychlý příspěvek

en: The Account registration failed.
cs: Registrace účtu selhala.

en: Cannot validate your input information.
    Please check the fields' data.
    Maybe a required field is empty?
cs: Nelze potvrdit zadané informace.
    Prosím, zkontrolujte data v polích.
    Není požadované pole prázdné?

en: Edit Account
cs: Upravit účet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isEmoticonsEnabled)
en: Enable emoticons
cs: Povolit emotikony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReverseOrder)
en: Show posts in reverse order (Needs restart to take effect)
cs: Zobrazit příspěvky v obráceném pořadí (Vyžaduje restart)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isCustomUi)
en: Use custom appearance
cs: Použít vlastní vzhled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post font:
cs: Písmo příspěvků:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Post Color Preferences
cs: Předvolby barev příspěvků

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Background
cs: Pozadí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default color:
cs: Výchozí barva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unread post color:
cs: Barva pro nepřečtený komentář

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground
cs: Popředí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Own post color:
cs: Barva pro vlastní komentář:

en: &General
cs: O&becné

en: &Notifications
cs: Upoz&ornění

en: URL &Shortening
cs: Zkracování U&RL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Options
cs: Obecné volby

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSplashScreen)
en: Show splash-screen on startup
cs: Zobrazit úvodní obrazovku při spuštění

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnExit)
en: Mark all posts as read on exit
cs: Při ukončení označit všechny příspěvky za přečtené

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSpellChecker)
en: Enable automatic spellchecking in the message editor
cs: Povolit automatickou kontrolou pravopisu v editoru zpráv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enableSysTray)
en: Enable System &Tray
cs: Povolit sys&témový panel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnHideToSystray)
en: Mark all unread posts as read, when hiding to system tray
cs: Při skrývání do oznamovací oblasti označit nepřečtené příspěvky jako přečtené.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use &custom web browser:
cs: Použít vlastní we&bový prohlížeč:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomRT)
en: Use custom prefix for ReSend [ReTweet]:
cs: Použít vlastní předponu pro přeposlané [ReTweet]:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Timelines Options
cs: Možnosti časových os

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Update interval:
cs: Interval akt&ualizace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Number of posts to show in timelines:
cs: Počet příspěvků k zobraze&ní na časových osách:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en: Disabled
cs: Zakázáno

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en:  minutes
cs:  minuty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAllNotifiesInOne)
en: &Show all new posts in one notification
cs: Zobrazit všechny nové pří&spěvky v jednom upozornění

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Notification duration:
cs: Trvání upoz&ornění:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_notifyInterval)
en:  seconds
cs:  sekundy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: New post notifications
cs: Upozornění na nové příspěvky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_knotify)
en: Show notification using KNotify
cs: Zobrazit upozornění použitím KNotify

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_libindicate)
en: Show notification using Message Indicator
cs: Zobrazit upozornění použitím Message Indicator

[ctx: No shortener service]
en: None
cs: Žádný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_shortenOnPaste)
en: Shorten &URLs on paste
cs: Zkracovat &URL při vložení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_removeHttp)
en: Remove "http://" from shortened URLs
cs: Odebrat "http://" ze zkrácených URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shortening ser&vice:
cs: Služba pro zkraco&vání:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, configPlugin)
en: Configure plugin
cs: Nastavit modul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, aboutPlugin)
en: About plugin
cs: O modulu

en: General Plugins
cs: Obecné moduly

en: KDE Micro-Blogging Client.
cs: Klient KDE pro mikroblogování.

en: (C) 2008-2010 Mehrdad Momeny
    (C) 2011-2019 Choqok Developers
cs: (C) 2008-2010 Mehrdad Momeny
    (C) 2011-2019 Vývojáři Choqok

en: Developer and Maintainer
cs: Vývojář a správce

en: Developer
cs: Vývojář

en: UI improvements
cs: Vylepšení uživatelského rozhraní

en: Twitter photo upload
cs: Odesílání fotek Twitter

en: Bug fixes and improvements
cs: Opravy chyb a vylepšení

en: Various improvements
cs: Různá vylepšení

en: Update Timelines
cs: Aktualizovat časové osy

en: Mark All As Read
cs: Označit vše za přečtené

[ctx: @action]
en: Minimize
cs: Minimalizovat

[ctx: @action]
en: Restore
cs: Obnovit

en: Enable Update Timer
cs: Povolit časovač aktualizací

en: Enable Notifications
cs: Povolit upozornění

en: Hide Menubar
cs: Skrýt hlavní nabídku

en: Clear Avatar Cache
cs: Vyčistit mezipaměť avatarů

en: Upload Medium...
cs: Odeslat médium

en: No account created. You have to create an account before being able to make posts.
cs: Nebyl vytvořen žádný účet. Musíte vytvořit účet dříve než začnete psát příspěvky.

en: In order to use Choqok you need an account at one of the supported micro-blogging services.
    Would you like to add your account now?
cs: Abyste mohli používat Choqok, potřebujete účet od jedné z podporovaných mikroblogovacích služeb.
    Chcete nyní přidat váš účet?

en: Restore
cs: Obnovit

en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: Loading timelines...
cs: Načítání časových os...

en: 1 unread post | %1 unread posts
cs[0]: 1 nepřečtený komentář
cs[1]: %1 nepřečtené komentáře
cs[2]: %1 nepřečtených komentářů

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAttach)
en: Attach a file
cs: Připojit soubor

en: Abort
cs: Přerušit

en: New post for account %1 submitted successfully
cs: Nový příspěvek pro účet %1 byl úspěšně odeslán

en: Select Media to Upload
cs: Vybrat médium k odeslání

en: Discard Attachment
cs: Zahodit přílohu

en: Attaching <b>%1</b>
cs: Připojování <b>%1</b>

en: Conversation %1
cs: Rozhovor %1

en: Please wait...
cs: Čekejte prosím...

en: Conversation
cs: Rozhovor

[ctx: Timeline name]
en: Repeated
cs: Zopakováno

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were repeated by others
cs: Vaše příspěvky, které byly ostatními opakovány

en: Uploading medium failed: cannot read the medium file.
cs: Odeslání média selhalo: nelze přečíst soubor média.

en: Repeat of %1
cs: Opakovat po %1

en: Repeated by %1
cs: Zopakováno %1

en: Repeat this notice?
cs: Opakovat tuto poznámku?

en: Retrieving the friends list failed. The data returned from the server is corrupted.
cs: Obnovení seznamu přítel selhalo. Data ze serveru jsou porušená.

en: Friends list for account %1 could not be updated:
    %2
cs: Seznam přátel pro účet %1 nemohl být obnoven:
    %2

en: Fetching conversation failed. %1
cs: Stahování rozhovoru selhalo. %1

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Repeat post using API
cs: Zopakovat příspěvek použitím API

en: Search for %1
cs: Vyhledávám %1

en: Show latest group posts
cs: Zobrazit nejnovější skupinové příspěvky

[ctx: Who is user]
en: Who is %1
cs: Kdo je %1

[ctx: Posts from user]
en: Posts from %1
cs: Příspěvky od %1

[ctx: Replies to user]
en: Replies to %1
cs: Odpoví %1

[ctx: Open profile page in browser]
en: Open profile in browser
cs: Otevřít profil v prohlížeči

en: Actions
cs: Činnosti

[ctx: Write a message to user attention]
en: Write to %1
cs: Napsat %1

[ctx: Send direct message to user]
en: Send private message to %1
cs: Odeslat soukromou zprávu %1

[ctx: Unsubscribe from user]
en: Unsubscribe from %1
cs: Odhlásit se z %1

[ctx: Subscribe to user]
en: Subscribe to %1
cs: Přihlásit do %1

[ctx: Block user]
en: Block %1
cs: Blokovat %1

en: Unable to fetch search results.
cs: Nelze získat výsledky vyhledávání.

en: Unable to fetch search results: %1
cs: Nelze získat výsledky vyhledávání: %1

en: Send Private Message
cs: Odeslat soukromou zprávu

[ctx: Send message to]
en: To:
cs: Komu:

en: Reload friends list
cs: Obnovit seznam přítel

[ctx: Send private message]
en: Send
cs: Odeslat

[ctx: Timeline Name]
en: Home
cs: Domů

[ctx: Timeline description]
en: You and your friends
cs: Vy a vaši přátelé

[ctx: Timeline Name]
en: Reply
cs: Odpovědět

[ctx: Timeline Name]
en: Inbox
cs: Doručená pošta

[ctx: Timeline description]
en: Your incoming private messages
cs: Vaše příchozí soukromé zprávy

[ctx: Timeline Name]
en: Outbox
cs: Odchozí

[ctx: Timeline description]
en: Private messages you have sent
cs: Soukromé zprávy, které jste odeslali

[ctx: Timeline Name]
en: Favorite
cs: Oblíbené

[ctx: Timeline description]
en: Your favorites
cs: Vaše oblíbené

[ctx: Timeline Name]
en: Public
cs: Veřejné

[ctx: Timeline description]
en: Public timeline
cs: Veřejná časová osa

en: Send Private Message...
cs: Odeslat soukromou zprávu...

en: Search...
cs: Hledat...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnReload)
en: Update Friends List
cs: Aktualizovat seznam přátel

en: Creating the new post failed. Text is empty.
cs: Vytváření nového příspěvku selhalo. Text je prázdný.

en: Creating the new post failed: %1
cs: Vytváření nového příspěvku selhalo: %1

en: Creating the new post failed. The result data could not be parsed.
cs: Vytváření nového příspěvku selhalo. Výsledná data nemohou být analyzována.

en: Creating the new post failed, with error: %1
cs: Vytváření nového příspěvku selhalo s chybou: %1

en: Private message sent successfully
cs: Soukromá zpráva úspěšně odeslána

en: Fetching the new post failed. %1
cs: Získání nového příspěvku selhalo. %1

en: Fetching new post failed. The result data could not be parsed.
cs: Získání nových příspěvků selhalo. Výsledná data nemohla být analyzována.

en: Fetching new post failed, with error:%1
cs: Získání nového příspěvku selhalo s chybou: %1

en: Removing the post failed. %1
cs: Odebrání příspěvku selhalo. %1

en: Updating friends list for account %1...
cs: Obnovování seznamu přátel pro účet %1...

en: Friends list for account %1 has been updated.
cs: Seznam přátel pro účet %1 byl obnoven.

en: Updating followers list for account %1...
cs: Obnovování seznamu následovatelů pro účet %1...

en: Followers list for account %1 could not be updated:
    %2
cs: Seznam následovatelů pro účet %1 nemohl být obnoven:
    %2

en: Followers list for account %1 has been updated.
cs: Seznam následovatelů pro účet %1 byl aktualizován.

en: Timeline update failed: %1
cs: Selhalo obnovení časové osy: %1

en: Creating friendship with %1 failed. %2
cs: Vytváření přátelství s %1 selhalo. %2

en: You are now listening to %1's posts.
cs: Nyní nasloucháte příspěvkům od %1.

en: Creating friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
cs: Vytváření přátelství s %1 selhalo: server vrátil neplatná data.

en: Creating friendship with %1 failed: %2
cs: Vytváření přátelství s %1 selhalo: %2

en: Destroying friendship with %1 failed. %2
cs: Zrušení přátelství s %1 selhalo. %2

en: You will not receive %1's updates.
cs: Již nebudete dostávat aktualizace od %1.

en: Destroying friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
cs: Zrušení přátelství s %1 selhalo: server vrátil neplatná data.

en: Destroying friendship with %1 failed: %2
cs: Zrušení přátelství s %1 selhalo: %2

en: Blocking %1 failed. %2
cs: Blokování %1 selhalo. %2

en: You will no longer be disturbed by %1.
cs: Nyní vás již %1 nebude rušit.

en: Blocking %1 failed: the server returned invalid data.
cs: Blokování %1 selhalo: server vrátil neplatná data.

en: Reporting %1 failed. %2
cs: Hlášení %1 selhalo. %2

en: Report sent successfully.
cs: Hlášení bylo úspěšně odesláno.

en: Reporting %1 failed: the server returned invalid data.
cs: Hlášení %1 selhalo: server vrátil neplatná data.

en: Could not parse the data that has been received from the server.
cs: Nelze analyzovat data, která byla přijata ze serveru.

en: Retrieving the followers list failed. The data returned from the server is corrupted.
cs: Obnovení seznamu následovatelů selhalo. Data ze serveru jsou porušená.

en: (The search result is empty.)
cs: (Výsledek hledání je prázdný.)

en: Mark timeline as read
cs: Označit časovou osu jako přečtenou

en: Close Timeline
cs: Zavřít časovou osu.

en: Close All
cs: Zavřít vše

[ctx: @info:tooltip]
en: Reply
cs: Odpovědět

en: Reply to %1
cs: Odpovědět %1

en: Write to %1
cs: Napsat %1

en: Reply to all
cs: Odpovědět všem

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
cs: Oblíbené

en: Show Conversation
cs: Zobrazit rozhovor

en: <a href='replyto://%1'>in reply to</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>
cs: <a href='replyto://%1'>V odpověď pro</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>

[ctx: @title:window]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: Search query]
en: Query:
cs: Dotaz:

[ctx: @action:button]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: %1 is the name of a timeline]
en: Search results for %1
cs: Výsledky hledání pro %1

en: Close Search
cs: Zavřít vyhledávání

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Následující

en: Page Number
cs: Číslo stránky

en: Cannot load user information.
cs: Nelze načíst informace o uživateli.

en: Close
cs: Zavřít

[ctx: User posts]
en: Posts
cs: Příspěvky

[ctx: User friends]
en: Friends
cs: Přátelé

[ctx: User followers]
en: Followers
cs: Následovníci

en: <table><tr><b>Last Status:</b> %1</tr></table>
cs: <table><tr><b>Poslední stav:</b> %1</tr></table>

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit se

en: Subscribe
cs: Zaregistrovat

en: Block
cs: Blokovat

en: There is no account with alias %1.
cs: Není zde žádný účet s přezdívkou %1.

en: An account with this alias already exists: a unique alias has to be specified.
cs: Účet s touto přezdívkou již existuje: je nutné použít unikátní přezdívku.

en: Cannot download image from %1.
cs: Nelze stáhnout obrázek z %1.

en: The server returned an error
cs: Server vrátil chybu

en: Error on communication with server
cs: Chyba při komunikaci se serverem

en: Error on parsing results
cs: Chyba při analýze výsledků

en: Authentication error
cs: Chyba ověření

en: The server does not support this feature
cs: Server nepodporuje tuto vlastnost

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

[ctx: Show Choqok MainWindow]
en: Show Choqok
cs: Zobrazit Choqok

en: Error
cs: Chyba

en: Success
cs: Úspěch

en: New posts
cs: Nové příspěvky

en: Shortening a URL
cs: Zkracování URL

en: Cannot open KDE Wallet manager, your secrets will be stored as plain text. You can install KWallet to fix this.
cs: Nelze otevřít KDE Wallet manager, vaše přihlašovací údaje budou uloženy jako prostý text. Pro opravu můžete nainstalovat KWallet.

en: Top
cs: Nahoru

en: Left
cs: Vlevo

en: Right
cs: Vpravo

en: Bottom
cs: Dole

en: Small
cs: Malý

en: Medium
cs: Střední

en: Big
cs: Velký

en: <b>Note:</b><br/><i>Ctrl+S</i> to enable/disable auto spell checker.
cs: <b>Poznámka:</b><br/><i>Ctrl+S</i> pro zapnutí/vypnutí automatické kontroly pravopisu.

en: Set spell check language
cs: Nastavit jazyk pro kontrolu pravopisu

[ctx: Replace URLs by a shortened URL]
en: Shorten URLs
cs: Zkracovat URL

en: Discard Reply
cs: Zahodit odpověď

en: Replying to <b>%1</b>
cs: Odpovídání <b>%1</b>

en: Mark all timelines as read
cs: Označit všechny časové osy jako přečtené

en: More
cs: Více

en: Latest update:
cs: Nejnovější aktualizace:

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @info:tooltip]
en: ReSend
cs: Poslat znovu

en: Just now
cs: Právě teď

en: 1 sec ago | %1 secs ago
cs[0]: Před sekundou
cs[1]: Před %1 sekundami
cs[2]: Před %1 sekundami

en: 1 min ago | %1 mins ago
cs[0]: Před minutou
cs[1]: Před %1 minutami
cs[2]: Před %1 minutami

en: 1 hour ago | %1 hours ago
cs[0]: Před hodinou
cs[1]: Před %1 hodinami
cs[2]: Před %1 hodinami

en: 1 day ago | %1 days ago
cs[0]: Včera
cs[1]: Před %1 dny
cs[2]: Před %1 dny

en: Are you sure you want to remove this post from the server?
cs: Opravdu si přejete odebrat tento příspěvek ze serveru?

[ctx: All accounts]
en: All
cs: Vše

[ctx: Submit post]
en: Submit
cs: Odeslat

en: Link to uploaded medium will be added here after uploading process succeed.
cs: Zde bude přidán odkaz k médiu poté, co bude odeslání média úspěšně dokončeno.

[ctx: Copy text]
en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy Link Location
cs: Kopírovat umístění odkazu

[ctx: Select all text]
en: Select All
cs: Vybrat vše

en: 1 new post in %2 (%3) | %1 new posts in %2 (%3)
cs[0]: 1 nový příspěvek v %2 (%3)
cs[1]: %1 nové příspěvky v %2 (%3)
cs[2]: %1 nových příspěvků v %2 (%3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Medium to upload:
cs: Médium k odeslání:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload via:
cs: Odeslat pomocí:

en: Upload Medium
cs: Odeslat médium

en: Upload
cs: Odeslat

en: Uploading...
cs: Odesílání...

en: Medium uploading failed.
cs: Odesílání média selhalo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Friendica Account
cs: Účet Friendica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: A&lias:
cs: &Alias :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The account alias
cs: Přezdívka účtu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The alias is the name you want to give to your account. It should be unique. You can have several connections to the same service so the alias lets you give them names.
cs: Přezdívka je jméno, které si přejete dát vašemu účtu. Mělo by být unikátní. Můžete mít několik připojení ke stejným službám, proto vám přezdívka umožní dát jim jména.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> The alias must be unique.</span></p></body></html>
cs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> Přezdívka musí být unikátní.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: API path:
cs: Cesta k API:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_BasicBox)
en: Basic Authentication
cs: Základní ověřování

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicUsername) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicPassword)
en: The name you use to connect to the service
cs: Jméno, které použijete pro připojení ke službě

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Password:
cs: Heslo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabTimelines)
en: Timelines Configuration
cs: Nastavení časových os

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which timelines do you like to be enabled?
cs: Kterou časovou osu si přejete povolit?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Name
cs: Jméno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Enable
cs: Povolit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabConf)
en: Configuration
cs: Nastavení

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: GNU social Account
cs: Účet v síti GNU

en: Choqok is authorized successfully.
cs: Choqok je úspěšně autorizován.

en: Authorized
cs: Přístup povolen

en: Authorization Error
cs: Chyba autorizace

en: OAuth authorization error
cs: Chyba autorizace OAuth

en: Authenticated
cs: Totožnost ověřena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_authenticateStatus)
en: Not Authenticated
cs: Neověřena totožnost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_basicAuth)
en: Credentials
cs: Přihlašovací údaje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_credentialsBox)
en: OAuth Authentication
cs: Ověřování OAuth

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: Verify credentials
cs: Ověřit přihlašovací údaje

en: Cannot share the post. %1
cs: Nelze sdílet příspěvek. %1

en: Cannot set/unset the post as favorite. %1
cs: Nelze nastavit/zrušit příspěvek jako oblíbený. %1

en: Creating the new post failed. %1
cs: Vytváření nového příspěvku selhalo. %1

en: Cannot fetch post. %1
cs: Nemůžu získat příspěvek. %1

en: An error occurred when fetching the timeline
cs: Při získávání časové osy došlo k chybě

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Alias:
cs: &Alias :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Loading...
cs: Probíhá načítání...

en: OCS plugin is not initialized yet. Try again later.
cs: Zásuvný modul OCS není zatím načten. Zkuste to později.

en: Not Supported
cs: Nepodporováno

[ctx: Timeline Name]
en: Activity
cs: Aktivita

en: Enter the verifier code received from %1
cs: Vložte ověřovací kód přijatý od %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: PumpIO Account
cs: Účet PumpIO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Pump.io Service
cs: &Ověřit službou Pump.io

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: CC:
cs: Kopie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To:
cs: Komu:

en: Following list for account %1 has been updated.
cs: Následující seznam pro účet %1 byl aktualizován.

en: Cannot retrieve the following list. %1
cs: Nelze získat následující účet. %1

en: Lists for account %1 has been updated.
cs: Seznamy pro pro účet %1 byly aktualizovány.

en: Cannot retrieve the lists. %1
cs: Nelze získat seznamy. %1

en: Post removed successfully
cs: Příspěvek byl úspěšně odstraněn

en: An error occurred when uploading the media
cs: Upři odesílání médií došlo k chybě

[ctx: Timeline Name]
en: Favorites
cs: Oblíbené

[ctx: Timeline description]
en: Posts you sent
cs: Příspěvky jež jste zaslali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forpublic)
en: Public
cs: Veřejný

en: Followers
cs: Sledující

en: You
cs: Vy

en: Shared by:
cs: Sdíleno:

en: Show conversation
cs: Zobrazit rozhovor

[ctx: @info:tooltip]
en: Share
cs: Sdílet

[ctx: Thread of specified user]
en: Choqok: %1's thread
cs: Choqok: Vlákno %1

en: Enter the PIN received from Twitter:
cs: Vložte PIN přijatý z Twitteru:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Twitter Account
cs: Účet na Twitteru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Twitter Service
cs: &Ověřit službou Twitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TwitterListDialogBase)
en: Add List
cs: Přidat seznam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: List name:
cs: Název seznamu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: User name:
cs: Uživatelské jméno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load user lists
cs: Načíst seznamy uživatelů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load Lists
cs: Načíst seznamy

[ctx: Timeline Name]
en: Mentions
cs: Zmínky

en: Verify credentials failed. %1
cs: Ověření přihlašovacích údajů selhalo. %1

en: Add User List...
cs: Přidat seznam uživatelů...

en: There is no list record for user %1
cs: Není zde žádný záznam pro uživatele %1

[ctx: Including user name]
en: Including %1
cs: Zahrnování %1

[ctx: Follow user]
en: Follow %1
cs: Následovat %1

[ctx: Posts sent to user]
en: To:
cs: Komu:

[ctx: Posts from user, Sent by user]
en: From:
cs: Od:

en: Custom Search
cs: Vlastní vyhledávání

en: Ignore
cs: Ignorovat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Appearance
cs: Vzhled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Foreground Color:
cs: Barva popředí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Background Color:
cs: Barva pozadí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Font:
cs: Písmo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Notify Interval:
cs: Interval upozornění:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: seconds
cs: sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, adjustPosition)
en: Adjust Notification's Position
cs: Upravit pozici upozornění

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Timeline Selection
cs: Výběr časové osy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select Timelines
cs: Vyberte časové osy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Accounts
cs: Účty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select timelines you wish to see notifications for their new posts:
cs: Vyberte časové osy pro které chcete získávat upozornění na nové příspěvky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Any change, needs plugin re-load (disable/enable) to take effect.</p></body></html>
cs: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Poznámka:</span> Jakákoliv změna vyžaduje opakované načtení modulu (vypnout/zapnout).</p></body></html>

en: Modify filter rules
cs: Upravit pravidla filtru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddEditFilterBase)
en: Define new filter rules
cs: Definovat nová pravidla filtru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fi&lter field:
cs: Fi&ltrovat pole:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontHideReplies)
en: Do not hide replies to me
cs: Neskrývat mi odpovědi

en: Configure Filters...
cs: Nastavit filtry...

en: Hide Post
cs: Skrýt příspěvek

en: Hide all posts from <b>@%1</b>?
cs: Skrýt všechny příspěvky od <b>@%1</b>?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, mFilteringCtl)
en: Configure Filters
cs: Nastavit filtry

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Rules
cs: Pravidla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Field
cs: Pole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Type
cs: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Filter
cs: Filtr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Action
cs: Činnost

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify
cs: Změnit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSpecial)
en: Special Rules
cs: Speciální pravidla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: You will see just replies came to you, or mentions you.
cs: Uvidíte pouze odpovědi, které přijdou vám, nebo které vás zmiňují.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: Just show replies to me
cs: Zobrazit pouze odpovědi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: You will see just replies between your friends.
cs: Uvidíte pouze odpovědi mezi vašimi přáteli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: Just show replies to me and my friends
cs: Zobrazit pouze odpovědi pro mě a mé přátele

en: Author Username
cs: Uživatelské jméno autora

en: Post Text
cs: Text příspěvku

en: Reply to User
cs: Odpovědět uživateli

en: Contain
cs: Obsahuje

en: Does Not Contain
cs: Neobsahuje

en: Exact Match
cs: Přesná shoda

en: Regular Expression
cs: Regulární výraz

[ctx: @action]
en: Hide Posts
cs: Skrýt příspěvky

[ctx: @action]
en: Highlight Posts
cs: Zvýraznit příspěvky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_im)
en: Instant Messenger:
cs: Komunikátor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_reply)
en: Add replies to status
cs: Přidat odpovědí ke stavu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_status_templ)
en: Status template
cs: Šablona stavu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_repeat)
en: Add repeats to status
cs: Přidat opakování ke stavu

en: Post Text with Choqok
cs: Odeslat text s Choqok

en: Shorten URL on Paste
cs: Zkrátit URL při vkládání

en: You need to select text to post.
cs: Musíte vybrat text pro příspěvek.

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
cs: Nás&troje

en: Now Listening
cs: Nyní poslouchám

en: No supported player found.
cs: Žádný podporovaný přehrávač nebyl nalezen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Valid metadata:
cs: Platná metadata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Template:
cs: Šablona:

en: Filter by author
cs: Filtrovat podle autora

en: Filter by content
cs: Filtrovat podle obsahu

en: Filter out timeline by author
cs: Filtrovat časovou osu podle autora

en: Filter out timeline by text
cs: Filtrovat časovou osu podle textu

en: Author
cs: Autor

en: The Search action plugin does not support the current microblog.
cs: Vyhledávací zásuvný modul nepodporuje současný mikroblog.

en: API key is invalid
cs: Klíč API je neplatný

en: Login is invalid
cs: Přihlášení je neplatné

en: Bit.ly error
cs: Chyba bit.ly

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: You can find your API key <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">here</a>
cs: Svůj API klíč můžete najít <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">zde</a>

en: Checking...
cs: Kontroluji...

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: Provided data is invalid. Try another login or API key.
    You can find it on http://bit.ly/a/your_api_key
cs: Poskytnutá data jsou neplatná. Zkuste jiné přihlášení nebo jiný klíč API.
    Můžete jej najít na http://bit.ly/a/your_api_key

en: You entered valid information.
cs: Zadali jste platnou informaci.

en: bit.ly Config Error
cs: Chyba v nastavení bit.ly

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, validate_button)
en: Validate
cs: Potvrdit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, login)
en: Bit.ly login:
cs: Přihlášení bit.ly:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, api_key)
en: Bit.ly API key:
cs: API klíč bit.ly:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, help_label)
en: You can find your API key here
cs: Zde můžete najít svůj API klíč

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domain)
en: Domain:
cs: Doména:

en: Goo.gl Error
cs: Chyba goo.gl

en: is.gd Error
cs: Chyba is.gd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logstats)
en: Generate Statistics
cs: Generovat statistiky

en: TightUrl Error
cs: Chyba TightUrl

en: Tinyarro.ws error
cs: Chyba tinyarro.ws

en: Random host
cs: Náhodný hostitel

en: ur1.ca Error
cs: Chyba ur1.ca

en: Ur.ly Error
cs: Chyba ur.ly

en: Yourls Error
cs: Chyba yourls

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (QLineEdit, kcfg_yourlsHost)
en: http://SomeDomain.com/yourls/yourls-api.php
cs: http://NejakaDomena.com/yourls/vase-api.php

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Simplified
cs: Zjednodušená čínština

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Traditional
cs: Tradiční čínština

[ctx: Translation Language]
en: Filipino
cs: Filipínština

[ctx: Translation Language]
en: Haitian Creole
cs: Haitská Kreolština

[ctx: Translation Language]
en: Hebrew
cs: Hebrejština

[ctx: Translation Language]
en: Norwegian
cs: Norština

en: Translate to...
cs: Přeložit do ...

[ctx: %1 is the name of the source language in localized form]
en: <span style="color:%2; font-size:small;">Translated from %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >original post</a>)</span>
cs: <span style="color:%2; font-size:small;">Přeloženo z %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >původní příspěvek</a>)</span>

en: Translation failed: %1
cs: Překlad selhal: %1

en: Configure Translator
cs: Nastavit překladač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select languages to be shown in translate menu
cs: Vyberte jazyky pro zobrazení v nabídce překladů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useUntinyDotCom)
en: Use untiny.com service
cs: Použít službu untiny.com

en: The file was not correctly uploaded
cs: Soubor nebyl korektně odeslán

en: Filetype was not recognised
cs: Nebyl rozpoznán typ souboru

en: Signature problem. Please try again later
cs: Problém s podepisováním. Prosím, zkuste to později

en: Login failed. Please re-authenticate Choqok
cs: Přihlášení selhalo. Prosím, znovu ověřte Choqok

en: The requested service is temporarily unavailable. Try again later
cs: Požadovaná služba je dočasně nedostupná. Zkuste to později

en: Unknown Error:%1. Please try again later
cs: Neznámá chyba: %1. Prosím, zkuste to později

en: Flickr authorization
cs: Oprávnění Flickr

en: Something happens with signature. Please retry
cs: Něco se stalo s podpisem. Prosím, opakujte

en: Something happens wrong. Error %1. Try again later
cs: Něco se pokazilo. Chyba %1. Zkuste to později

en: Authorized as %1
cs: Autorizován jako %1

en: Not authorized
cs: Přístup nepovolen

en: Click here when you authorized Choqok
cs: Klikněte zde jakmile autorizujete Choqok

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authTab)
en: Authorization
cs: Udělení oprávnění

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, authButton)
en: Click here to authorize Choqok on Flickr.com
cs: Klikněte zde pro autorizaci Choqok na Flickr.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Who can view photo
cs: Kdo může vidět fotku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forprivate)
en: Private
cs: Soukromý

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfriends)
en: Visible for friends
cs: Viditelný pro přátele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfamily)
en: Visible for family
cs: Viditelný pro rodinu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Set safety level
cs: Nastavit úroveň bezpečí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_safe)
en: Safe
cs: Bezpečný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_moderate)
en: Moderate
cs: Střední

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_restricted)
en: Restricted
cs: Omezený

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hidefromsearch)
en: Hide picture from public search
cs: Skrýt obrázek před veřejným vyhledáváním

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_shorturl)
en: Use Flic.kr to short URLs
cs: Použít Flic.kr ke zkracování URL

en: Just supporting image uploading
cs: Pouze podpora odesílání obrázků

en: There is no Twitter account configured to use.
cs: Není zde k použití žádný konfigurovaný účet Twitter.

en: You have to configure at least one Twitter account to use this plugin.
cs: Musíte konfigurovat alespoň jeden účet na Twitter pro použití tohoto zásuvného modulu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_oauth)
en: &Twitter account
cs: Účet na &Twitteru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload files using:
cs: Odeslat soubory použitím:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Login:
cs: Přihlášení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password (PIN):
cs: Heslo (PIN):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Twitter account:
cs: Účet na Twitteru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_directLink)
en: Get direct link to file
cs: Získat přímý odkaz na soubor
