choqok - en to da translation catalogue (526 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
da: Værktøjer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
da: Hjælp

en: Cannot load the %1 plugin. Please check your installation.
da: Kan ikke indlæse %1-pluginet. Kontrollér din installation.

en: Cannot find the desired account.
da: Kan ikke finde den ønskede konto.

en: Are you sure you want to remove the selected account?
da: Vil du virkelig fjerne den valgte konto?

en: Cannot remove the account.
da: Kan ikke fjerne kontoen.

en: Select Micro-Blogging Service
da: Vælg mikroblog-tjeneste

en: You need to restart Choqok for the accounts priority changes to take effect.
da: Du skal genstarte Choqok før ændringerne af kontoprioritet får virkning.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountsWidgetBase)
en: Add New Account
da: Tilføj ny konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add a new account
da: Tilføj en ny konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify the selected account
da: Ændr den valgte konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
da: Æ&ndr...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove the selected account
da: Fjern den valgte konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: An alias for the account
da: Et alias til kontoen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Micro-Blog
da: Mikroblog

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: The type of the account
da: Kontotype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Enabled
da: Aktiveret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Whether the microblog is enabled or disabled
da: Om mikrobloggen er aktiveret eller deaktiveret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only
da: Kun til læsning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only account
da: Konto kun til læsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Quick Post
da: Kvikindlæg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Show in Quick Post
da: Vis i kvikindlæg

en: The Account registration failed.
da: Kontoregistreringen mislykkedes.

en: Cannot validate your input information.
    Please check the fields' data.
    Maybe a required field is empty?
da: Kan ikke validere din input-information.
    Kontrollér felternes data.
    Måske er et obligatorisk felt ikke udfyldt?

en: Edit Account
da: Redigér konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isEmoticonsEnabled)
en: Enable emoticons
da: Aktivér emotikoner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReverseOrder)
en: Show posts in reverse order (Needs restart to take effect)
da: Vis indlæg i omvendt rækkefølge (kræver genstart for at få virkning)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: You will see post with retweeter name as author, plus Retweeted from original author note.
da: Du vil se indlæg med re-tweeterens navn som ophavsmand, samt note om retweetet fra oprindelig ophavsmand.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: Show Retweeted/Repeated posts in Choqok way
da: Vis re-tweetede/gentagede indlæg på choqoks måde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isCustomUi)
en: Use custom appearance
da: Brug brugervalgt udseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post font:
da: Indlæggets skrifttype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Post Color Preferences
da: Farveindstillinger for indlæg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Background
da: Baggrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default color:
da: Standardfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unread post color:
da: Farve til ulæst indlæg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground
da: Forgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Own post color:
da: Farve på egne indlæg:

en: &General
da: &Generelt

en: &Notifications
da: &Bekendtgørelser

en: URL &Shortening
da: URL-&afkortelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Options
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSplashScreen)
en: Show splash-screen on startup
da: Vis opstartsbillede ved opstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnExit)
en: Mark all posts as read on exit
da: Markér alle indlæg som læste ved afslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSpellChecker)
en: Enable automatic spellchecking in the message editor
da: Aktivér automatisk stavekontrol i beskededitoren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enableSysTray)
en: Enable System &Tray
da: Aktivér s&tatusikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnHideToSystray)
en: Mark all unread posts as read, when hiding to system tray
da: Markér alle ulæste indlæg som læste, ved skjul til statusområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use &custom web browser:
da: Anvend &brugervalgt webbrowser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomRT)
en: Use custom prefix for ReSend [ReTweet]:
da: Brug brugervalgt præfiks til ReSend [ReTweet]:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Timelines Options
da: Tidslinjeindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Update interval:
da: &Opdateringsinterval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Number of posts to show in timelines:
da: &Antal indlæg der skal vises i tidslinjer:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en:  minutes
da:  minutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAllNotifiesInOne)
en: &Show all new posts in one notification
da: &Vis alle nye indlæg i én bekendtgørelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Notification duration:
da: &Bekendtgørelsesvarighed:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_notifyInterval)
en:  seconds
da:  sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: New post notifications
da: Bekendtgørelse af nye indlæg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_knotify)
en: Show notification using KNotify
da: Vis bekendtgørelser ved brug af KNotify

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_libindicate)
en: Show notification using Message Indicator
da: Vis bekendtgørelser ved brug af Message Indicator

[ctx: No shortener service]
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_shortenOnPaste)
en: Shorten &URLs on paste
da: Afkort &URL'er ved indsættelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_removeHttp)
en: Remove "http://" from shortened URLs
da: Fjern "http://" fra afkortede URL'er

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shortening ser&vice:
da: Afkortningst&jeneste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, configPlugin)
en: Configure plugin
da: Indstil plugin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, aboutPlugin)
en: About plugin
da: Om pluginet

en: General Plugins
da: Generelle plugins

en: KDE Micro-Blogging Client.
da: KDE mikroblogging-klient.

en: Author, Developer and Maintainer
da: Ophavsmand, udvikler og vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: Artworks
da: Grafik

en: UI improvements
da: UI-forbedringer

en: Search API implementation
da: Implementering af søge-API

en: D-Bus and Konqueror plugin
da: D-Bus- og Konqueror-plugin

en: Improvements on Image preview plugin
da: Forbedringer af pluginet til forhåndsvisning af billeder

en: Twitter photo upload
da: Upload af Twitter-foto

en: Twitter microblog developer
da: Udvikler af Twitter-mikroblog

en: Bug fixes and improvements
da: Fejlrettelser og forbedringer

en: Various improvements
da: Diverse forbedringer

en: Update Timelines
da: Opdaterer tidslinjer

en: Mark All As Read
da: Markér alle som læste

[ctx: @action]
en: Minimize
da: Minimér

[ctx: @action]
en: Restore
da: Genskab

en: Enable Update Timer
da: Aktivér opdateringstimer

en: Enable Notifications
da: Aktivér bekendtgørelser

en: Hide Menubar
da: Skjul menulinje

en: Clear Avatar Cache
da: Ryd avatar-cache

en: You have to restart Choqok to load avatars again
da: Du skal genstarte Choqok for at indlæse avatarer igen

en: Upload Medium...
da: Upload medie...

en: No account created. You have to create an account before being able to make posts.
da: Ingen konto oprettet. Du skal oprette en konto før du kan skrive indlæg.

en: In order to use Choqok you need an account at one of the supported micro-blogging services.
    Would you like to add your account now?
da: For at bruge Choqok skal du have en konto hos en af de understøttede mikroblogging-tjenester.
    Vil du tilføje din konto nu?

en: Restore
da: Genskab

en: Minimize
da: Minimér

en: Loading timelines...
da: Indlæser tidslinjer...

en: 1 unread post | %1 unread posts
da[0]: 1 ulæst indlæg
da[1]: %1 ulæste indlæg

en: Choqok - Disabled
da: Choqok - Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAttach)
en: Attach a file
da: Vedlæg en fil

en: Abort
da: Afbryd

en: New post for account %1 submitted successfully
da: Nyt indlæg indsendt for kontoen %1

en: Select Media to Upload
da: Vælg medie der skal uploades

en: Discard Attachment
da: Kassér bilag

en: Attaching <b>%1</b>
da: Vedlægger <b>%1</b>

en: Conversation %1
da: Samtale %1

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Conversation
da: Samtale

[ctx: Timeline name]
en: Repeated
da: Gentaget

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were repeated by others
da: Dine indlæg der blev gentaget af andre

en: Uploading medium failed: cannot read the medium file.
da: Upload af medie mislykkedes. Kan ikke læse mediefilen.

en: Repeat of %1
da: Gentagelse af %1

en: Repeated by %1
da: Gentaget af %1

en: Repeat this notice?
da: Gentag denne notits?

en: Retrieving the friends list failed. The data returned from the server is corrupted.
da: Hentning af venneliste mislykkedes. De returnerede data fra serveren er defekte.

en: Friends list for account %1 could not be updated:
    %2
da: Vennelisten for kontoen %1 kunne ikke opdateres:
    %2

en: Fetching conversation failed. %1
da: Hentning af samtale mislykkedes. %1

en: Manual ReSend
da: Manuel genafsendelse

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat post using API
da: Gentag indlæg med API

en: Search for %1
da: Søg efter %1

en: Open tag page in browser
da: Åbn mærke-side i webbrowser

en: Show latest group posts
da: Vis seneste gruppeindlæg

en: Open group page in browser
da: Åbn gruppeside i webbrowser

[ctx: Who is user]
en: Who is %1
da: Hvem er %1

[ctx: Posts from user]
en: Posts from %1
da: Indlæg fra %1

[ctx: Replies to user]
en: Replies to %1
da: Svar til %1

[ctx: Open profile page in browser]
en: Open profile in browser
da: Åbn profil i webbrowser

en: Actions
da: Handlinger

[ctx: Write a message to user attention]
en: Write to %1
da: Skriv til %1

[ctx: Send direct message to user]
en: Send private message to %1
da: Send privat besked til %1

[ctx: Unsubscribe from user]
en: Unsubscribe from %1
da: Afmeld fra %1

[ctx: Subscribe to user]
en: Subscribe to %1
da: Abonnér på %1

[ctx: Block user]
en: Block %1
da: Blokér %1

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Hashtag
da: "Dents" inklusive dette hash-mærke

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Group
da: "Dents" inklusive denne gruppe

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents From This User
da: "Dents" fra denne bruger

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents To This User
da: "Dents" til denne bruger

en: Unable to fetch search results.
da: Kunne ikke hente søgeresultater.

en: Unable to fetch search results: %1
da: Kunne ikke hente søgeresultater: %1

en: Send Private Message
da: Send privat besked

[ctx: Send message to]
en: To:
da: Til:

en: Reload friends list
da: Genindlæs venneliste

[ctx: Timeline Name]
en: Home
da: Hjem

[ctx: Timeline description]
en: You and your friends
da: Dig og dine venner

[ctx: Timeline Name]
en: Reply
da: Svar

[ctx: Timeline description]
en: Replies to you
da: Svar til dig

[ctx: Timeline Name]
en: Inbox
da: Indbakke

[ctx: Timeline description]
en: Your incoming private messages
da: Dine indkommende private beskeder

[ctx: Timeline Name]
en: Outbox
da: Udbakke

[ctx: Timeline description]
en: Private messages you have sent
da: Private beskeder du har sendt

[ctx: Timeline Name]
en: Favorite
da: Favorit

[ctx: Timeline description]
en: Your favorites
da: Dine favoritter

[ctx: Timeline Name]
en: Public
da: Offentlig

[ctx: Timeline description]
en: Public timeline
da: Offentlig tidslinje

[ctx: Timeline Name]
en: ReTweets
da: Re-tweets

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were ReTweeted by others
da: Dine indlæg der blev re-tweetet af andre

en: Send Private Message...
da: Afsend privat besked...

en: Search...
da: Søg...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnReload)
en: Update Friends List
da: Opdatér venneliste

en: Creating the new post failed. Text is empty.
da: Oprettelse af nyt indlæg mislykkedes. Teksten er tom.

en: Creating the new post failed: %1
da: Oprettelse af nyt indlæg mislykkedes: %1

en: Creating the new post failed. The result data could not be parsed.
da: Oprettelse af nyt indlæg mislykkedes. De resulterende data kunne ikke fortolkes.

en: Creating the new post failed, with error: %1
da: Oprettelse af nyt indlæg mislykkedes med fejlen: %1

en: Private message sent successfully
da: Privat besked sendt

en: Fetching the new post failed. %1
da: Hentning af nyt indlæg mislykkedes. %1

en: Fetching new post failed. The result data could not be parsed.
da: Hentning af nyt indlæg mislykkedes. De resulterende data kunne ikke fortolkes.

en: Fetching new post failed, with error:%1
da: Hentning af nyt indlæg mislykkedes med fejlen:%1

en: Removing the post failed. %1
da: Fjernelse af indlæg mislykkedes. %1

en: Favorite creation failed. %1
da: Oprettelse af favorit mislykkedes. %1

en: Removing the favorite failed. %1
da: Fjernelse af favorit mislykkedes. %1

en: Updating friends list for account %1...
da: Opdaterer venneliste for kontoen %1...

en: Friends list for account %1 has been updated.
da: Vennelisten for kontoen %1 er blevet opdateret.

en: Updating followers list for account %1...
da: Opdaterer følgerliste for kontoen %1...

en: Followers list for account %1 could not be updated:
    %2
da: Følgerlisten for kontoen %1 kunne ikke opdateres:
    %2

en: Followers list for account %1 has been updated.
da: Følgerliste for kontoen %1 er blevet opdateret.

en: Timeline update failed: %1
da: Opdatering af tidslinje mislykkedes: %1

en: Creating friendship with %1 failed. %2
da: Oprettelse af venskab med %1 mislykkedes. %2

en: You are now listening to %1's posts.
da: Du lytter nu til indlæg af %1.

en: Creating friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
da: Oprettelse af venskab med %1 mislykkedes. Serveren returnerede ugyldig data.

en: Creating friendship with %1 failed: %2
da: Oprettelse af venskab med %1 mislykkedes: %2

en: Destroying friendship with %1 failed. %2
da: Afslutning af venskab med %1 mislykkedes. %2

en: You will not receive %1's updates.
da: Du vil ikke modtage opdateringer fra %1.

en: Destroying friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
da: Afslutning af venskab med %1 mislykkedes. Serveren returnerede ugyldig data.

en: Destroying friendship with %1 failed: %2
da: Afslutning af venskab med %1 mislykkedes: %2

en: Blocking %1 failed. %2
da: Blokering af %1 mislykkedes. %2

en: You will no longer be disturbed by %1.
da: Du vil ikke længere blive forstyrret af %1.

en: Blocking %1 failed: the server returned invalid data.
da: Blokering af %1 mislykkedes. Serveren returnerede ugyldig data.

en: Reporting %1 failed. %2
da: Rapportering af %1 mislykkedes. %2

en: Report sent successfully.
da: Rapporten blev sendt.

en: Reporting %1 failed: the server returned invalid data.
da: Rapportering af %1 mislykkedes: Serveren returnerede ugyldig data.

en: Could not parse the data that has been received from the server.
da: Kunne ikke fortolke de data der blev modtaget fra serveren.

en: Retrieving the followers list failed. The data returned from the server is corrupted.
da: Hentning af følgerliste mislykkedes. De returnerede data fra serveren er defekte.

en: (The search result is empty.)
da: (Søgeresultatet er tomt.)

en: Mark timeline as read
da: Markér tidslinje som læst

en: Close Timeline
da: Luk tidslinje

en: Close All
da: Luk alle

[ctx: @info:tooltip]
en: Reply
da: Svar

en: Reply to %1
da: Svar til %1

en: Write to %1
da: Skriv til %1

en: Reply to all
da: Svar til alle

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
da: Favorit

en: Show Conversation
da: Vis samtale

en: <a href='replyto://%1'>in reply to</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>
da: <a href='replyto://%1'>som svar på</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>

[ctx: @title:window]
en: Search
da: Søg

[ctx: Search query]
en: Query:
da: Forespørgsel:

[ctx: @action:button]
en: Search
da: Søg

[ctx: %1 is the name of a timeline]
en: Search results for %1
da: Søgeresultater for %1

en: Close Search
da: Luk søgning

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Page Number
da: Sidenummer

en: Cannot load user information.
da: Kan ikke indlæse brugerinformation.

en: Close
da: Luk

[ctx: User posts]
en: Posts
da: Indlæg

[ctx: User friends]
en: Friends
da: Venner

[ctx: User followers]
en: Followers
da: Følgere

en: <table><tr><b>Last Status:</b> %1</tr></table>
da: <table><tr><b>Seneste status:</b> %1</tr></table>

en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Block
da: Blokér

en: There is no account with alias %1.
da: Der er ingen konto med alias %1.

en: An account with this alias already exists: a unique alias has to be specified.
da: En konto med dette alias findes allerede. Der skal specificeres et unikt alias.

en: Custom web browser "%1" is unable to open url "%2".
    Please update the custom web browser in Configurations.
da: Brugervalgt webbrowser "%1" kan ikke åbne URL'en "%2".
    Opdatér den brugervalgte webbrowser i indstillingerne.

en: Unable to open url "%1".
    Please check Qt installation or set a custom web browser in Configurations.
da: Kan ikke åbne URL'en "%1".
    Tjek din Qt-installation eller angiv en brugervalgt browser i indstillingerne.

en: Cannot create a KDE Job. Please check your installation.
da: Kan ikke oprette et KDE-job. Kontrollér din installation.

en: Cannot download image from %1.
da: Kan ikke downloade billede fra %1.

en: The request failed. Cannot get image file.
da: Anmodningen mislykkedes. Kan ikke hente billedfil.

en: No pluginId specified, And last used plugin is null.
da: Intet plugin-id angivet, og det seneste anvendte plugin er null.

en: The server returned an error
da: Serveren returnerede en fejl

en: Error on communication with server
da: Fejl ved kommunikation med server

en: Error on parsing results
da: Fejl ved fortolkning af resultater

en: Authentication error
da: Autentificeringsfejl

en: The server does not support this feature
da: Serveren understøtter ikke denne funktion

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

[ctx: Show Choqok MainWindow]
en: Show Choqok
da: Vis Choqok

en: Error
da: Fejl

en: Success
da: Gennemført

en: New posts
da: Nye indlæg

en: Shortening a URL
da: Afkortelse af URL

en: Cannot open KDE Wallet manager, your secrets will be stored as plain text. You can install KWallet to fix this.
da: Kan ikke åbne KDE's tegnebogshåndtering. Dine hemmeligheder vil blive gemt i klartekst. Du kan installere KWallet for at løse dette.

en: Top
da: Øverst

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Bottom
da: Nederst

en: Small
da: Lille

en: Medium
da: Mellem

en: Big
da: Stor

en: Styled Panel
da: Stiliseret panel

en: <b>Note:</b><br/><i>Ctrl+S</i> to enable/disable auto spell checker.
da: <b>Bemærk:</b><br/><i>Ctrl+S</i> for at aktivere/deaktivere automatisk stavekontrol.

en: Set spell check language
da: Vælg sprog til stavekontrol

[ctx: Replace URLs by a shortened URL]
en: Shorten URLs
da: Afkort URL'er

en: Discard Reply
da: Kassér svar

en: Replying to <b>%1</b>
da: Svarer til <b>%1</b>

en: Mark all timelines as read
da: Markér alle tidslinjer som læste

en: More
da: Flere

en: Latest update:
da: Seneste opdatering:

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @info:tooltip]
en: ReSend
da: Genafsend

en: Just now
da: Lige nu

en: 1 sec ago | %1 secs ago
da[0]: 1 sek. siden
da[1]: %1 sek. siden

en: 1 min ago | %1 mins ago
da[0]: 1 min. siden
da[1]: %1 min. siden

en: 1 hour ago | %1 hours ago
da[0]: 1 time siden
da[1]: %1 timer siden

en: 1 day ago | %1 days ago
da[0]: 1 dag siden
da[1]: %1 dage siden

en: Are you sure you want to remove this post from the server?
da: Vil du virkelig fjerne dette indlæg fra serveren?

[ctx: All accounts]
en: All
da: Alle

[ctx: Submit post]
en: Submit
da: Indsend

en: Cannot create a post without any text.
da: Kan ikke oprette indlæg uden tekst.

en: Please configure at least one account to be included in "Quick Post".
    Settings -> Configure Choqok... -> Accounts
da: Konfigurér venligst mindst én konto der skal medtages i "Kvikindlæg".
    Indstillinger -> Indstil Choqok... -> Konti

en: Link to uploaded medium will be added here after uploading process succeed.
da: Link til uploadet medie vil blive tilføjet her når upload-processen er gennemført.

[ctx: Copy text]
en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Link Location
da: Kopiér linkadresse

[ctx: Select all text]
en: Select All
da: Markér alt

en: 1 new post in %2 (%3) | %1 new posts in %2 (%3)
da[0]: 1 nyt indlæg i %2 (%3)
da[1]: %1 nye indlæg i %2 (%3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Medium to upload:
da: Medie der skal uploades:

en: Upload Medium
da: Upload medie

en: Uploading...
da: Uploader...

en: Medium uploading failed.
da: Upload af medie mislykkedes.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Friendica Account
da: Friendica-konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The account alias
da: Konto-alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The alias is the name you want to give to your account. It should be unique. You can have several connections to the same service so the alias lets you give them names.
da: Aliasset er det navn du vil give din konto. Det bør være unikt. Du kan have flere forbindelser til den samme tjeneste, så aliasset lader dig give dem navne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> The alias must be unique.</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Bemærk:</span><span style=" font-size:8pt;"> Aliasset skal være unikt.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: API path:
da: API-sti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Friendica server:
da: &Friendica-server:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_BasicBox)
en: Basic Authentication
da: Basal autentificering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicUsername) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicPassword)
en: The name you use to connect to the service
da: Det navn du bruger for at forbinde til tjenesten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabTimelines)
en: Timelines Configuration
da: Konfiguration af tidslinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which timelines do you like to be enabled?
da: Hvilke tidslinjer ønsker du skal aktiveres?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Enable
da: Aktivér

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabConf)
en: Configuration
da: Konfiguration

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: To prevent spamming on some groups, you can set here to change the exclamation point (that used to refer to a group), to something else (e.g. nothing.)
da: For at undgå spam på visse grupper, kan du her vælge at ændre udråbstegn (der bruges til at henvise til en gruppe), til noget andet (f.eks. ingenting.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: On re-dent, change exclamation mark to:
da: Ved "re-dent", udskift udråbstegn med:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: GNU social Account
da: GNU Social-konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &GNU social server:
da: &GNU Social-server:

en: Choqok is authorized successfully.
da: Choqok blev godkendt korrekt.

en: Authorized
da: Godkendt

en: Authorization Error
da: Godkendelsesfejl

en: OAuth authorization error
da: OAuth-godkendelsesfejl

en: Authenticated
da: Autentificeret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_authenticateStatus)
en: Not Authenticated
da: Ikke autentificeret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_basicAuth)
en: Credentials
da: Akkreditiver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_credentialsBox)
en: OAuth Authentication
da: OAuth-autentificering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: Verify credentials
da: Bekræft akkreditiver

en: The post has been shared.
da: Indlægget er blevet delt.

en: Cannot share the post. %1
da: Kan ikke dele indlægget. %1

en: Cannot set/unset the post as favorite. %1
da: Kan ikke angive/fjerne indlægget som favorit. %1

[ctx: Timeline description]
en: You and people you follow
da: Dig og personer du følger

en: Creating the new post failed. %1
da: Oprettelse af nyt indlæg mislykkedes. %1

en: Cannot fetch post. %1
da: Kan ikke hente indlæg. %1

en: An error occurred when fetching the timeline
da: Der opstod en fejl under hentning af tidslinjen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Provider
da: Udbyder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select a social desktop provider to use:
da: Vælg en udbyder af Social Desktop til brug:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: You can manage Social Desktop providers in the KDE Social Desktop configuration.
da: Du kan håndtere udbydere af Social Desktop i indstillingerne for KDE Social Desktop.

en: Loading...
da: Indlæser...

en: You have to wait for providers list to be loaded.
da: Du skal vente på at udbyderlisten bliver indlæst.

en: OCS plugin is not initialized yet. Try again later.
da: OCS-plugin er endnu ikke initialiseret. Prøv igen senere.

en: Not Supported
da: Ikke understøttet

[ctx: Timeline Name]
en: Activity
da: Aktivitet

en: Social activities
da: Sociale aktiviteter

en: Enter the verifier code received from %1
da: Angiv verificeringskoden som du har modtaget fra %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: PumpIO Account
da: PumpIO-konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Webfinger ID:
da: Webfinger-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Pump.io website to allow access to Choqok.
da: Tryk på knappen nedenfor. Hvis alt går vel vil du blive dirigeret til Pump.ios webside for at tillade choqok adgang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Pump.io Service
da: &Autentifcér med Pump.io-tjenesten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To:
da: Til:

en: Cannot fetch replies. %1
da: Kan ikke hente svar. %1

en: Following list for account %1 has been updated.
da: Følgende liste for kontoen %1 er blevet opdateret.

en: Cannot retrieve the following list. %1
da: Kan ikke hente følgende liste. %1

en: Lists for account %1 has been updated.
da: Listerne for kontoen %1 er blevet opdateret.

en: Cannot retrieve the lists. %1
da: Kan ikke hente listerne. %1

en: Post removed successfully
da: Indlægget blev fjernet

en: An error occurred when updating the post
da: Der opstod en fejl under opdatering af indlægget

en: An error occurred when uploading the media
da: Der opstod en fejl under upload af mediefilen

[ctx: Timeline Name]
en: Favorites
da: Favoritter

[ctx: Timeline description]
en: Posts you favorited
da: Indlæg du har gjort til favoritter

[ctx: Timeline description]
en: Posts sent to you
da: Indlæg sendt til dig

[ctx: Timeline description]
en: Posts you sent
da: Indlæg du har sendt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forpublic)
en: Public
da: Offentligt

en: Followers
da: Følgere

en: You
da: Dig

en: Shared by:
da: Delt af:

en: Show conversation
da: Vis samtale

[ctx: @info:tooltip]
en: Share
da: Del

[ctx: @info:tooltip]
en: Like
da: Synes godt om

[ctx: Thread of specified user]
en: Choqok: %1's thread
da: Choqok: %1s tråd

en: Enter the PIN received from Twitter:
da: Angiv PIN-koden du har modtaget fra Twitter:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Twitter Account
da: Twitter-konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Twitter website to allow access to Choqok.
da: Tryk på knappen nedenfor. Hvis alt går vel vil du blive dirigeret til Twitters webside for at tillade choqok adgang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Twitter Service
da: &Autentifcér med Twitter-tjenesten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
da: Tilføj

en: You should provide both list author username and list name.
da: Du skal angive både brugernavn for listens ophavsmand og listenavnet.

en: No user.
da: Ingen bruger.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TwitterListDialogBase)
en: Add List
da: Tilføj liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: List name:
da: Listenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: User name:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load user lists
da: Indlæs brugerlister

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load Lists
da: Indlæs lister

[ctx: Timeline Name]
en: Mentions
da: Nævnelser

[ctx: Timeline description]
en: Mentions of you
da: Nævnelser af dig

en: Verify credentials failed. %1
da: Bekræftelse af akkreditiver mislykkedes. %1

en: Retweet of %1
da: Re-tweet af %1

en: Retweeted by %1
da: Re-tweetet af %1

en: Retweet to your followers?
da: Re-tweet til dine følgere?

en: Add User List...
da: Tilføj brugerliste...

en: Fetching %1's lists failed. %2
da: Hentning af %1s lister mislykkedes. %2

en: There is no list record for user %1
da: Der er intet listeregister for brugeren %1

en: Retweet
da: Re-tweet

en: Retweet post using API
da: Re-tweet indlæg med API

[ctx: Including user name]
en: Including %1
da: Inklusive %1

[ctx: Unfollow user]
en: Unfollow %1
da: Følg ikke længere %1

[ctx: Follow user]
en: Follow %1
da: Følg %1

[ctx: Report user]
en: Report %1 as spam
da: Rapportér %1 som spam

[ctx: Posts sent to user]
en: To:
da: Til:

[ctx: Posts from user, Sent by user]
en: From:
da: Fra:

en: Custom Search
da: Brugervalgt søgning

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets To This User
da: Tweets til denne bruger

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets From This User
da: Tweets fra denne bruger

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Username
da: Tweets der inkluderer dette brugernavn

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Hashtag
da: Tweets der inkluderer dette hash-mærke

en: KDE Rocks! :)
da: KDE styrer! :)

en: Ignore
da: Ignorér

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Appearance
da: Udseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Foreground Color:
da: Forgrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Background Color:
da: Baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Font:
da: Skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Notify Interval:
da: Opdateringsinterval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: seconds
da: sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, adjustPosition)
en: Adjust Notification's Position
da: Tilpas placering af bekendtgørelser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Timeline Selection
da: Valg af tidslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select Timelines
da: Vælg tidslinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Accounts
da: Konti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select timelines you wish to see notifications for their new posts:
da: Vælg tidslinjer hvor du vil have bekendtgørelser om nye indlæg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Any change, needs plugin re-load (disable/enable) to take effect.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Alle ændringer kræver genindlæsning af plugin (deaktivér/aktivér) for at træde i kraft.</p></body></html>

en: Modify filter rules
da: Ændr filterregler

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddEditFilterBase)
en: Define new filter rules
da: Definér nye filterregler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fi&lter field:
da: Filter&felt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Fi&lter type:
da: Filter&type:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Te&xt:
da: Te&kst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filter action:
da: Filterhandling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontHideReplies)
en: Do not hide replies to me
da: Skjul ikke svar til mig

en: Configure Filters...
da: Indstil filtre...

en: Hide Post
da: Skjul indlæg

en: Hide all posts from <b>@%1</b>?
da: Skjul alle indlæg fra <b>@%1</b>?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, mFilteringCtl)
en: Configure Filters
da: Indstil filtre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Rules
da: Regler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Field
da: Felt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Action
da: Handling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify
da: Ændr

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSpecial)
en: Special Rules
da: Særlige regler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: You will see just replies came to you, or mentions you.
da: Du vil kun se svar som kommer til dig eller omtaler dig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: Just show replies to me
da: Vis kun svar til mig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: You will see just replies between your friends.
da: Du vil kun se svar mellem dine venner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: Just show replies to me and my friends
da: Vis kun svar til mig og mine venner

en: Author Username
da: Ophavsmandens brugernavn

en: Post Text
da: Indlægstekst

en: Author Client
da: Ophavsmandens klient

en: Reply to User
da: Svar til bruger

en: Contain
da: Indholder

en: Does Not Contain
da: Indeholder ikke

en: Exact Match
da: Nøjagtig match

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

[ctx: @action]
en: Hide Posts
da: Skjul indlæg

[ctx: @action]
en: Highlight Posts
da: Fremhæv indlæg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_im)
en: Instant Messenger:
da: Instant messenger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_reply)
en: Add replies to status
da: Føj svar til status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_status_templ)
en: Status template
da: Statusskabelon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Available markup:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - time of adding new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL of new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your username</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your full name</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - add </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> to status</span></p></td></tr></table></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Tilgængelig opmærkning:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - ny status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - tidspunkt for tilføjelse af ny status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL for ny status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - dit brugernavn</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - dit fulde navn</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - tilføj </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> til status</span></p></td></tr></table></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_repeat)
en: Add repeats to status
da: Føjer gentagelser til status

en: Post Text with Choqok
da: Indsend tekst med Choqok

en: Shorten URL on Paste
da: Afkort URL'er ved indsættelse

en: You need to select text to post.
da: Du skal vælge tekst til indsending.

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: Now Listening
da: Lytter nu til

[ctx: Player is running, But it's not playing.]
en: Play your desired music player.
da: Sæt din ønskede musikafspiller til at spille.

en: No supported player found.
da: Ingen understøttet afspiller fundet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Template:
da: Skabelon:

en: Filter by author
da: Flitrér efter ophavsmand

en: Filter by content
da: Filtrér efter indhold

en: Filter out timeline by author
da: Flitrér tidslinje ud efter ophavsmand

en: Filter out timeline by text
da: Flitrér tidslinje ud efter tekst

en: Author
da: Ophavsmand

en: Text
da: Tekst

en: The Search action plugin does not support the current microblog.
da: Søgehandling-pluginet understøtter ikke den nuværende mikroblog.

en: API key is invalid
da: API-nøglen er ugyldig

en: Login is invalid
da: Login ugyldigt

en: Rate limit exceeded. Try another shortener.
da: Rate-grænse overskrevet. Prøv en anden afkorter.

en: Malformed response
da: Forkert udformet svar

en: Bit.ly error
da: Bit.ly-fejl

en: Cannot create a short URL.
    %1
da: Kan ikke oprette afkortet URL.
    %1

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: You can find your API key <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">here</a>
da: Du kan finde din API-nøgle <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">her</a>

en: Checking...
da: Tjekker...

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: Provided data is invalid. Try another login or API key.
    You can find it on http://bit.ly/a/your_api_key
da: De oplyste data er ugyldige. Prøv et andet login eller en anden API-nøgle.
    Du kan finde den på http://bit.ly/a/your_api_key

en: You entered valid information.
da: Du angav gyldig information.

en: bit.ly Config Error
da: bit.ly-konfigurationsfejl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, validate_button)
en: Validate
da: Validér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, login)
en: Bit.ly login:
da: Bit.ly-login:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, api_key)
en: Bit.ly API key:
da: Bit.ly API-nøgle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, help_label)
en: You can find your API key here
da: Du kan finde din API-nøgle her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domain)
en: Domain:
da: Domæne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No matter for Bit.ly Pro accounts)
da: (Uden betydning for Bit.ly Pro-konti)

en: Error when creating job
da: Fejl under oprettelse af job

en: Goo.gl Error
da: Goo.gl-fejl

en: is.gd Error
da: is.gd-fejl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logstats)
en: Generate Statistics
da: Generér statistik

en: TightUrl Error
da: TightUrl-fejl

en: Tinyarro.ws error
da: Tinyarro.ws-fejl

en: Random host
da: Tilfældig vært

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHostLabel)
en: Shortener URL host:
da: URL-afkorter-vært:

en: ur1.ca Error
da: ur1.ca-fejl

en: Ur.ly Error
da: Ur.ly-fejl

en: Yourls Error
da: Fejl ved Yourls

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Yourls API URL:
da: URL til Yourls-API:

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Simplified
da: Kinesisk simplificeret

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Traditional
da: Kinesisk traditionel

[ctx: Translation Language]
en: Filipino
da: Filippinsk

[ctx: Translation Language]
en: Haitian Creole
da: Haitiansk creolsk

[ctx: Translation Language]
en: Hebrew
da: Hebræisk

[ctx: Translation Language]
en: Norwegian
da: Norsk

en: Translate to...
da: Oversæt til...

[ctx: %1 is the name of the source language in localized form]
en: <span style="color:%2; font-size:small;">Translated from %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >original post</a>)</span>
da: <span style="color:%2; font-size:small;">Oversat fra %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >oprindeligt indlæg</a>)</span>

en: Translation failed: %1
da: Oversættelse mislykkedes: %1

en: Configure Translator
da: Indstil oversætter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select languages to be shown in translate menu
da: Vælg sprog der skal vises i oversættelsesmenuen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useUntinyDotCom)
en: Use untiny.com service
da: Brug tjenesten untiny.com

en: The photo required argument was missing
da: Det påkrævede argument for foto manglede

en: The file was not correctly uploaded
da: Filen blev ikke korrekt uploadet

en: The file was zero bytes in length
da: Filen var nul bytes lang

en: Filetype was not recognised
da: Filtypen blev ikke genkendt

en: The calling user has reached their monthly bandwidth limit
da: Brugeren der kalder har nået sin månedlige båndbreddegrænse

en: Signature problem. Please try again later
da: Signaturproblem. Prøv igen senere

en: Login failed. Please re-authenticate Choqok
da: Login mislykkedes. Autentificér venligst Choqok igen

en: The requested service is temporarily unavailable. Try again later
da: Den ønskede tjeneste er midlertidigt utilgængelig. Prøv igen senere

en: Unknown Error:%1. Please try again later
da: Ukendt fejl: %1. Prøv igen senere

en: Flickr authorization
da: Flickr-godkendelse

en: Something happens with signature. Please retry
da: Der sker noget med signaturen. Prøv venligst igen

en: Something happens wrong. Error %1. Try again later
da: Noget går galt. Fejl %1. Prøv igen senere

en: Authorized as %1
da: Godkendt som %1

en: Not authorized
da: Ikke godkendt

en: Click here when you authorized Choqok
da: Klik her når du har godkendt Choqok

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authTab)
en: Authorization
da: Godkendelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Flickr.com website to allow access to Choqok.
da: Tryk på knappen nedenfor. Hvis alt går vel vil du blive dirigeret til websiden Flickr.com for at tillade choqok adgang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, authButton)
en: Click here to authorize Choqok on Flickr.com
da: Klik her for at godkende Choqok på Flickr.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Who can view photo
da: Hvem må se billedet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forprivate)
en: Private
da: Privat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfriends)
en: Visible for friends
da: Synligt for venner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfamily)
en: Visible for family
da: Synligt for familie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Set safety level
da: Vælg sikkerhedsniveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_safe)
en: Safe
da: Sikkert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_moderate)
en: Moderate
da: Moderat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_restricted)
en: Restricted
da: Indskrænket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hidefromsearch)
en: Hide picture from public search
da: Skjul billedet fra offentlig søgning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_shorturl)
en: Use Flic.kr to short URLs
da: Brug Flic.kr til korte URL'er

en: Just supporting image uploading
da: Understøtter kun billed-upload

en: There is no Twitter account configured to use.
da: Ingen Twitter-konto konfigureret til brug.

en: You have to configure at least one Twitter account to use this plugin.
da: Du skal konfigurere mindst én Twitter-konto for at bruge dette plugin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_oauth)
en: &Twitter account
da: &Twitter-konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Mobypicture &login and password:
da: &Login og adgangskode til Mobypicture:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload files using:
da: Upload filer via:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password (PIN):
da: Adgangskode (PIN):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Posterous &login and password:
da: &Login og adgangskode til Posterous:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Twitter account:
da: Twitter-konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_directLink)
en: Get direct link to file
da: Få direkte link til fil
