choqok - en to fr translation catalogue (532 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
fr: Fichier

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
fr: Outils

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
fr: Configuration

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
fr: Aide

en: Cannot load the %1 plugin. Please check your installation.
fr: Impossible de charger le module externe %1. Veuillez vérifier votre installation.

en: Cannot find the desired account.
fr: Impossible de trouver le compte souhaité.

en: Are you sure you want to remove the selected account?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le compte sélectionné ?

en: Cannot remove the account.
fr: Impossible de supprimer le compte.

en: Select Micro-Blogging Service
fr: Sélectionner un service de microblogage

en: You need to restart Choqok for the accounts priority changes to take effect.
fr: Vous devez redémarrer Choqok pour que les changements de priorité des comptes entrent en vigueur.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountsWidgetBase)
en: Add New Account
fr: AJouter un nouveau compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add a new account
fr: Ajouter un nouveau compte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add...
fr: &Ajouter...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify the selected account
fr: Modifier le compte sélectionné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
fr: &Modifier...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove the selected account
fr: Supprimer le compte sélectionné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
fr: &Supprimer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: An alias for the account
fr: Alias pour le compte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Micro-Blog
fr: Microblogue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: The type of the account
fr: Type de compte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Enabled
fr: Activé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Whether the microblog is enabled or disabled
fr: Détermine si le microblog est activé ou désactivé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only
fr: Lecture seule

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only account
fr: Compte en lecture seule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Quick Post
fr: Billet rapide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Show in Quick Post
fr: Afficher dans un billet rapide

en: The Account registration failed.
fr: L'enregistrement du compte a échoué.

en: Cannot validate your input information.
    Please check the fields' data.
    Maybe a required field is empty?
fr: Impossible de valider les informations que vous avez saisies.
    Veuillez vérifier les données dans les champs de saisie.
    Peut-être un champ requis est-il vide ?

en: Edit Account
fr: Modifier un compte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isEmoticonsEnabled)
en: Enable emoticons
fr: Activer les émoticônes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReverseOrder)
en: Show posts in reverse order (Needs restart to take effect)
fr: Afficher les billets dans l'ordre inverse (nécessite un redémarrage pour entrer en vigueur)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: You will see post with retweeter name as author, plus Retweeted from original author note.
fr: Vous verrez le billet avec le nom de la personne qui a re-publié (« re-tweeté ») comme auteur, plus « Re-tweeté » depuis la note de l'auteur originel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: Show Retweeted/Repeated posts in Choqok way
fr: Afficher les billets re-publiés (« re-tweetés ») / répétés à la manière de Choqok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isCustomUi)
en: Use custom appearance
fr: Utiliser une apparence personnalisée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post font:
fr: Police des billets :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Post Color Preferences
fr: Préférences de couleurs des billets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Background
fr: Arrière-plan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default color:
fr: Couleur par défaut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unread post color:
fr: Couleur des billets non lus :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground
fr: Premier plan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Own post color:
fr: Couleur du billet proprement dit :

en: &General
fr: &Général

en: URL &Shortening
fr: Raccourci&ssement des URL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Options
fr: Options générales

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSplashScreen)
en: Show splash-screen on startup
fr: Afficher l'écran d'accueil au démarrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnExit)
en: Mark all posts as read on exit
fr: Marquer tous les billets comme lus en quittant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSpellChecker)
en: Enable automatic spellchecking in the message editor
fr: Activer la vérification automatique de l'orthographe dans l'éditeur de messages

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enableSysTray)
en: Enable System &Tray
fr: Activer la boîte à minia&tures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnHideToSystray)
en: Mark all unread posts as read, when hiding to system tray
fr: Marquer tous les billets comme lus, lors du masquage dans la boîte à miniatures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use &custom web browser:
fr: Utiliser un navigateur web personnalisé :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomRT)
en: Use custom prefix for ReSend [ReTweet]:
fr: Utiliser un préfixe personnalisé pour ReSend [ReTweet] :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Timelines Options
fr: Options des frises chronologiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Update interval:
fr: Intervalle de mise à jo&ur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Number of posts to show in timelines:
fr: &Nombre de messages à afficher dans les frises chronologiques :

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en: Disabled
fr: Désactivé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAllNotifiesInOne)
en: &Show all new posts in one notification
fr: &Afficher tous les nouveaux billets dans une seule notification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Notification duration:
fr: Durée de &notification :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_notifyInterval)
en:  seconds
fr:  secondes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: New post notifications
fr: Notifications des nouveaux billets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_knotify)
en: Show notification using KNotify
fr: Afficher une notifications à l'aide de KNotify

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_libindicate)
en: Show notification using Message Indicator
fr: Afficher une notification à l'aide de l'indicateur de messages

[ctx: No shortener service]
en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_shortenOnPaste)
en: Shorten &URLs on paste
fr: Raccourcir les &URL lors du collage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_removeHttp)
en: Remove "http://" from shortened URLs
fr: Supprimer « http:// » des URL raccourcies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shortening ser&vice:
fr: Ser&vice de raccourcissement :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, configPlugin)
en: Configure plugin
fr: Configurer un module externe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, aboutPlugin)
en: About plugin
fr: À propos du module externe

en: General Plugins
fr: Modules externes généraux

en: KDE Micro-Blogging Client.
fr: Client de microblogage pour KDE.

en: (C) 2008-2010 Mehrdad Momeny
    (C) 2011-2019 Choqok Developers
fr: (C) 2008-2010 Mehrdad Momeny
    (C) 2011-2019 Les développeurs de Choqok

en: Author, Developer and Maintainer
fr: Auteur, développeur et mainteneur

en: Developer and Maintainer
fr: Développeur et mainteneur

en: Developer
fr: Développeur

en: Artworks
fr: Création artistique

en: UI improvements
fr: Améliorations de l'interface graphique

en: Search API implementation
fr: Implémentation de l'API de recherche

en: D-Bus and Konqueror plugin
fr: D-BUS et module externe de Konqueror

en: Improvements on Image preview plugin
fr: Améliorations sur le module externe d'aperçu des images

en: Twitter photo upload
fr: Envoi de photos vers Twitter

en: Twitter microblog developer
fr: Développeur du microblog Twitter

en: Bug fixes and improvements
fr: Corrections de bogues et améliorations

en: Various improvements
fr: Améliorations diverses

en: Update Timelines
fr: Mettre à jour les frises chronologiques

en: Mark All As Read
fr: Tout marquer comme lu

[ctx: @action]
en: Minimize
fr: Minimiser

[ctx: @action]
en: Restore
fr: Restaurer

en: Enable Update Timer
fr: Activer l'horloge de mise à jour

en: Enable Notifications
fr: Activer les notifications

en: Hide Menubar
fr: Cacher la barre d'outils

en: Clear Avatar Cache
fr: Effacer le cache d'avatars

en: You have to restart Choqok to load avatars again
fr: Vous devez redémarrer Choqok avant de charger les avatars à nouveau

en: Upload Medium...
fr: Média d'envoi...

en: No account created. You have to create an account before being able to make posts.
fr: Aucun compte n'a été créé. Vous devez en créer un avant d'être en mesure de rédiger des billets.

en: In order to use Choqok you need an account at one of the supported micro-blogging services.
    Would you like to add your account now?
fr: Pour pouvoir utiliser Choqok, vous avez besoin d'un compte souscrit auprès des services de microblogage pris en charge.
    Voulez-vous ajouter votre compte maintenant ?

en: Restore
fr: Restaurer

en: Minimize
fr: Minimiser

en: Loading timelines...
fr: Chargement des frises chronologiques...

en: 1 unread post | %1 unread posts
fr[0]: Un seul billet non lu
fr[1]: %1 billets non lus

en: Choqok - Disabled
fr: Choqok - Désactivé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAttach)
en: Attach a file
fr: Joindre un fichier

en: Abort
fr: Interrompre

en: New post for account %1 submitted successfully
fr: Nouveau billet pour le compte %1 soumis avec succès

en: Select Media to Upload
fr: Sélectionner le média à envoyer

en: Discard Attachment
fr: Abandonner la pièce jointe

en: Attaching <b>%1</b>
fr: Joindre <b>%1</b>

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

[ctx: Timeline name]
en: Repeated
fr: Répété

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were repeated by others
fr: Vos billets répétés par d'autres

en: Uploading medium failed: cannot read the medium file.
fr: L'envoi du média sur le serveur a échoué : impossible de lire le fichier de média.

en: Repeat of %1
fr: Répétition de %1

en: Repeated by %1
fr: Répété par %1

en: Repeat this notice?
fr: Répéter cette remarque ?

en: Retrieving the friends list failed. The data returned from the server is corrupted.
fr: L'extraction de la liste des amis a échoué. Les données retournées par le serveur sont corrompues.

en: Friends list for account %1 could not be updated:
    %2
fr: Impossible de mettre à jour la liste des amis pour le compte %1 :
    %2

en: Fetching conversation failed. %1
fr: L'extraction de la conversation a échoué. %1

en: Manual ReSend
fr: ReSend (renvoi) manuel

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat post using API
fr: Répéter le billet à l'aide de l'API

en: Search for %1
fr: Recherche de %1

en: Open tag page in browser
fr: Ouvrir une page à onglets dans un navigateur

en: Show latest group posts
fr: Afficher les derniers billets par groupes

en: Open group page in browser
fr: Ouvrir une page de groupes dans un navigateur

[ctx: Who is user]
en: Who is %1
fr: Qui est %1

[ctx: Posts from user]
en: Posts from %1
fr: Billets provenant de %1

[ctx: Replies to user]
en: Replies to %1
fr: Réponses à %1

[ctx: Open profile page in browser]
en: Open profile in browser
fr: Ouvrir un profil dans un navigateur

[ctx: Write a message to user attention]
en: Write to %1
fr: Écrire à %1

[ctx: Send direct message to user]
en: Send private message to %1
fr: Envoyer un message privé à %1

[ctx: Unsubscribe from user]
en: Unsubscribe from %1
fr: Se désabonner de %1

[ctx: Subscribe to user]
en: Subscribe to %1
fr: S'abonner à %1

[ctx: Block user]
en: Block %1
fr: Bloquer %1

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Hashtag
fr: « Dents » incluant ce mot clé (« hashtag »)

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Group
fr: « Dents » incluant ce groupe

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents From This User
fr: « Dents » provenant de cet utilisateur

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents To This User
fr: « Dents » pour cet utilisateur

en: Unable to fetch search results.
fr: Impossible d'extraire les résultats de la recherche.

en: Unable to fetch search results: %1
fr: Impossible d'extraire les résultats de la recherche : %1

en: Send Private Message
fr: Envoyer un message privé

[ctx: Send message to]
en: To:
fr: À :

en: Reload friends list
fr: Recharger la liste des amis

[ctx: Send private message]
en: Send
fr: Envoyer

[ctx: Timeline Name]
en: Home
fr: Début

[ctx: Timeline description]
en: You and your friends
fr: Vos amis et vous

[ctx: Timeline Name]
en: Reply
fr: Répondre

[ctx: Timeline description]
en: Replies to you
fr: Réponses vous concernant

[ctx: Timeline Name]
en: Inbox
fr: Boîte de réception

[ctx: Timeline description]
en: Your incoming private messages
fr: Vos messages entrants privés

[ctx: Timeline Name]
en: Outbox
fr: Boîte d'envoi

[ctx: Timeline description]
en: Private messages you have sent
fr: Messages privés que vous avez envoyés

[ctx: Timeline description]
en: Your favorites
fr: Vos favorites

[ctx: Timeline Name]
en: Public
fr: Publique

[ctx: Timeline description]
en: Public timeline
fr: Frise chronologique publique

[ctx: Timeline Name]
en: ReTweets
fr: Re-Tweets

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were ReTweeted by others
fr: Vos billets qui ont été re-publiés par d'autres

en: Send Private Message...
fr: Envoyer un message privé...

en: Search...
fr: Chercher...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnReload)
en: Update Friends List
fr: Mettre à jour la liste des amis

en: Creating the new post failed. Text is empty.
fr: La création du nouveau billet a échoué. Le texte est vide.

en: Creating the new post failed: %1
fr: La création du nouveau billet a échoué : %1

en: Creating the new post failed. The result data could not be parsed.
fr: La création du nouveau billet a échoué. Impossible d'analyser syntaxiquement les données du résultat.

en: Creating the new post failed, with error: %1
fr: La création du nouveau billet a échoué, avec l'erreur : %1

en: Private message sent successfully
fr: Message privé envoyé avec succès

en: Fetching the new post failed. %1
fr: L'extraction du nouveau billet a échoué. %1

en: Fetching new post failed. The result data could not be parsed.
fr: L'extraction du nouveau billet a échoué. Impossible d'analyser syntaxiquement les données du résultat.

en: Fetching new post failed, with error:%1
fr: L'extraction du nouveau billet a échoué, avec l'erreur : %1

en: Removing the post failed. %1
fr: La suppression du billet a échoué. %1

en: Favorite creation failed. %1
fr: La création du favori a échoué. %1

en: Removing the favorite failed. %1
fr: La suppression du favori à échoué. %1

en: Updating friends list for account %1...
fr: Mise à jour de la liste des amis pour le compte %1...

en: Friends list for account %1 has been updated.
fr: La liste des amis pour le compte %1 a été mise à jour.

en: Updating followers list for account %1...
fr: Mise à jour de la liste des abonnés pour le compte %1...

en: Followers list for account %1 could not be updated:
    %2
fr: Impossible de mettre à jour la liste des abonnés pour le compte %1 :
    %2

en: Followers list for account %1 has been updated.
fr: La liste des abonnés pour le compte %1 a été mise à jour.

en: Timeline update failed: %1
fr: La mise à jour de la frise chronologique a échoué : %1

en: Creating friendship with %1 failed. %2
fr: La création d'une amitié avec %1 a échoué. %2

en: You are now listening to %1's posts.
fr: Vous écoutez actuellement les billets de %1.

en: Creating friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
fr: La création d'une amitié avec %1 a échoué : le serveur a retourné des données non valables.

en: Creating friendship with %1 failed: %2
fr: La création d'une amitié avec %1 a échoué : %2

en: Destroying friendship with %1 failed. %2
fr: La suppression d'une amitié avec %1 a échoué. %2

en: You will not receive %1's updates.
fr: Vous ne recevrez pas les mises à jour de %1.

en: Destroying friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
fr: La suppression d'une amitié avec %1 a échoué : le serveur a retourné des données non valables.

en: Destroying friendship with %1 failed: %2
fr: La suppression d'une amitié avec %1 a échoué : %2

en: Blocking %1 failed. %2
fr: Le blocage de %1 a échoué. %2

en: You will no longer be disturbed by %1.
fr: Vous ne serez plus dérangé(e) par %1.

en: Blocking %1 failed: the server returned invalid data.
fr: Le blocage de %1 a échoué : le serveur a retourné des données non valables.

en: Reporting %1 failed. %2
fr: Le signalement de %1 a échoué. %2

en: Report sent successfully.
fr: Rapport envoyé avec succès.

en: Reporting %1 failed: the server returned invalid data.
fr: Le signalement de %1 a échoué : le serveur a retourné des données non valables.

en: Could not parse the data that has been received from the server.
fr: Impossible d'analyser syntaxiquement les données reçues du serveur.

en: Retrieving the followers list failed. The data returned from the server is corrupted.
fr: L'extraction de la liste des abonnés a échoué. Les données retournées par le serveur sont corrompues.

en: (The search result is empty.)
fr: (Le résultat de la recherche est vide).

en: Mark timeline as read
fr: Marquer la frise chronologique comme lue

en: Close Timeline
fr: Fermer une frise chronologique

en: Close All
fr: Tout fermer

[ctx: @info:tooltip]
en: Reply
fr: Répondre

en: Reply to %1
fr: Répondre à %1

en: Write to %1
fr: Écrire à %1

en: Reply to all
fr: Répondre à tous

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
fr: Favori

en: <a href='%1' title='Sent from %2 via OStatus'>%2</a>
fr: <a href='%1' title='Envoyé depuis %2 via OStatus'>%2</a>

en: Show Conversation
fr: Afficher une conversation

en: <a href='replyto://%1'>in reply to</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>
fr: <a href='replyto://%1'>en réponse à </a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>

[ctx: @title:window]
en: Search
fr: Chercher

[ctx: Search query]
en: Query:
fr: Requête :

[ctx: @action:button]
en: Search
fr: Chercher

[ctx: %1 is the name of a timeline]
en: Search results for %1
fr: Chercher des résultats pour %1

en: Close Search
fr: Fermer une recherche

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Page Number
fr: Numéro de page

en: Cannot load user information.
fr: Impossible de charger les informations sur un utilisateur.

en: Close
fr: Fermer

[ctx: User posts]
en: Posts
fr: Billets

[ctx: User friends]
en: Friends
fr: Amis

[ctx: User followers]
en: Followers
fr: Abonné(e)s

en: <table><tr><b>Last Status:</b> %1</tr></table>
fr: <table><tr><b>Dernier état :</b> %1</tr></table>

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Block
fr: Bloquer

en: There is no account with alias %1.
fr: Il n'existe pas de compte avec l'alias %1.

en: An account with this alias already exists: a unique alias has to be specified.
fr: Un compte avec cet alias existe déjà : il faut spécifier un alias unique.

en: Custom web browser "%1" is unable to open url "%2".
    Please update the custom web browser in Configurations.
fr: Le navigateur Web personnalisé « %1 » n'est pas en mesure d'ouvrir l'URL « %2 ».
    Veuillez mettre à jour votre navigateur Web personnalisé dans la Configuration.

en: Unable to open url "%1".
    Please check Qt installation or set a custom web browser in Configurations.
fr: Impossible d'ouvrir l'URL « %1 ».
    Veuillez vérifier votre installation de Qt ou définir un navigateur Web personnalisé dans la Configuration.

en: Cannot create a KDE Job. Please check your installation.
fr: Impossible de créer une tâche KDE. Veuillez vérifier votre installation.

en: Cannot download image from %1.
fr: Impossible de télécharger une image depuis %1.

en: The request failed. Cannot get image file.
fr: La requête à échoué. Impossible de télécharger le fichier image.

en: No pluginId specified, And last used plugin is null.
fr: Aucun identifiant de module externe n'est spécifié. Et le dernier utilisé est NULL.

en: The server returned an error
fr: Le serveur a retourné une erreur

en: Error on communication with server
fr: Erreur lors de la communication avec le serveur

en: Error on parsing results
fr: Erreur lors de l'analyse syntaxique des résultats

en: Authentication error
fr: Erreur d'authentification

en: The server does not support this feature
fr: Le serveur ne prend pas en charge cette fonctionnalité

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

[ctx: Show Choqok MainWindow]
en: Show Choqok
fr: Afficher Choqok

en: Error
fr: Erreur

en: Success
fr: Succès

en: New posts
fr: Nouveaux billets

en: Shortening a URL
fr: Raccourcir une URL

en: Cannot open KDE Wallet manager, your secrets will be stored as plain text. You can install KWallet to fix this.
fr: Impossible d'ouvrir le gestionnaire de portefeuilles de KDE, vos mots de passe seront mémorisés en texte simple. Installez KWallet pour corriger ce problème.

en: Top
fr: Haut

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Bottom
fr: Bas

en: Small
fr: Petit

en: Medium
fr: Moyen

en: Big
fr: Gros

en: Styled Panel
fr: Panneau avec style

en: <b>Note:</b><br/><i>Ctrl+S</i> to enable/disable auto spell checker.
fr: <b>Remarque :</b><br/><i>Ctrl+S</i> pour activer / désactiver le correcteur orthographique automatique.

en: Set spell check language
fr: Définir la langue de correction orthographique

[ctx: Replace URLs by a shortened URL]
en: Shorten URLs
fr: Raccourcir des URL

en: Discard Reply
fr: Abandonner une réponse

en: Replying to <b>%1</b>
fr: Répondre à <b>%1</b>

en: Mark all timelines as read
fr: Marquer toutes les frises chronologiques comme lues

en: More
fr: Plus

en: Latest update:
fr: Dernière mise à jour :

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @info:tooltip]
en: ReSend
fr: Renvoyer

en: Just now
fr: Juste maintenant

en: 1 sec ago | %1 secs ago
fr[0]: Il y a une seconde
fr[1]: Il y a %1 secondes

en: 1 min ago | %1 mins ago
fr[0]: Il y a une minute
fr[1]: Il y a %1 minutes

en: 1 hour ago | %1 hours ago
fr[0]: Il y a une heure
fr[1]: Il y a %1 heures

en: 1 day ago | %1 days ago
fr[0]: Il y a un jour
fr[1]: Il y a %1 jours

en: Are you sure you want to remove this post from the server?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce billet du serveur ?

[ctx: All accounts]
en: All
fr: Tous

[ctx: Submit post]
en: Submit
fr: Soumettre

en: Cannot create a post without any text.
fr: Impossible de créer un billet sans aucun texte.

en: Please configure at least one account to be included in "Quick Post".
    Settings -> Configure Choqok... -> Accounts
fr: Veuillez configurer au moins un compte à inclure dans « Billet rapide ».
    Configuration / Configurer Choqok... / Comptes

en: Link to uploaded medium will be added here after uploading process succeed.
fr: Un lien pour le média envoyé va être ajouté ici, après le succès du processus d'envoi.

[ctx: Copy text]
en: Copy
fr: Copier

en: Copy Link Location
fr: Copier l'emplacement du lien

[ctx: Select all text]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: 1 new post in %2 (%3) | %1 new posts in %2 (%3)
fr[0]: %1 nouveau billet dans %2 (%3)
fr[1]: %1 nouveaux billets dans %2 (%3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Medium to upload:
fr: Média à envoyer :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload via:
fr: Envoyer via :

en: Upload Medium
fr: Média d'envoi

en: Upload
fr: Envoi

en: Uploading...
fr: Envoi en cours...

en: Medium uploading failed.
fr: L'envoi du média a échoué.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Friendica Account
fr: Compte Friendica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: A&lias:
fr: A&lias :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The account alias
fr: L'alias du compte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The alias is the name you want to give to your account. It should be unique. You can have several connections to the same service so the alias lets you give them names.
fr: L'alias est le nom que vous voulez donner à votre compte. Il devra être unique. Comme vous pouvez avoir plusieurs connexions sur le même service, l'alias vous laisse leur donner des noms.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> The alias must be unique.</span></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Remarque :</span><span style=" font-size:8pt;"> L'alias doit être unique.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Server
fr: Serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: API path:
fr: Emplacement de l'API :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Friendica server:
fr: Serveur &Friendica :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_BasicBox)
en: Basic Authentication
fr: Authentification de base

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicUsername) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicPassword)
en: The name you use to connect to the service
fr: Le nom que vous utilisez pour vous connecter au service

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabTimelines)
en: Timelines Configuration
fr: Configuration des frises chronologiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which timelines do you like to be enabled?
fr: Quelles frises chronologiques voulez-vous activer ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Name
fr: Nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Enable
fr: Activer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: To prevent spamming on some groups, you can set here to change the exclamation point (that used to refer to a group), to something else (e.g. nothing.)
fr: Pour empêcher l'arrivée de messages indésirables sur certains groupes, vous pouvez décider ici de changer le point d'exclamation (celui employé pour désigner un groupe) en un autre caractère (par ex. rien).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: On re-dent, change exclamation mark to:
fr: Sur « re-dent », changez le point d'exclamation en :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: GNU social Account
fr: Compte GNU social

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &GNU social server:
fr: Serveur &GNU social :

en: Choqok is authorized successfully.
fr: Choqok est autorisé avec succès.

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Authorization Error
fr: Erreur d'autorisation

en: OAuth authorization error
fr: Erreur d'autorisation OAuth

en: Authenticated
fr: Authentifié

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_authenticateStatus)
en: Not Authenticated
fr: Non authentifié

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_basicAuth)
en: Credentials
fr: Identifiants

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_credentialsBox)
en: OAuth Authentication
fr: Authentification OAuth

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: Verify credentials
fr: Vérifier les identifiants

en: The post has been shared.
fr: Le billet a été publié.

en: Cannot share the post. %1
fr: Impossible de publier le billet. %1

en: Cannot set/unset the post as favorite. %1
fr: Impossible de marquer le billet comme favori. %1

[ctx: Timeline description]
en: You and people you follow
fr: Vous et les personnes que vous suivez

en: Creating the new post failed. %1
fr: La création du nouveau billet a échoué. %1

en: Cannot fetch post. %1
fr: Impossible de télécharger les billets. %1

en: An error occurred when fetching the timeline
fr: Une erreur est survenue lors du téléchargement de la frise chronologique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Alias:
fr: &Alias :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Provider
fr: Fournisseur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select a social desktop provider to use:
fr: Sélectionnez un fournisseur de bureau social à utiliser :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: You can manage Social Desktop providers in the KDE Social Desktop configuration.
fr: Vous pouvez gérer des fournisseurs de bureaux sociaux dans les configurations de bureau social de KDE.

en: Loading...
fr: Chargement...

en: You have to wait for providers list to be loaded.
fr: Vous devez attendre que la liste des fournisseurs soit chargée.

en: OCS plugin is not initialized yet. Try again later.
fr: Le module externe OCS n'est pas encore initialisé. Essayez à nouveau ultérieurement.

en: Not Supported
fr: Non pris en charge

[ctx: Timeline Name]
en: Activity
fr: Activité

en: Social activities
fr: Activités sociales

en: Enter the verifier code received from %1
fr: Saisissez le PIN reçu depuis %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: PumpIO Account
fr: Compte PumpIO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Webfinger ID:
fr: ID Webfinger :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Pump.io website to allow access to Choqok.
fr: Cliquez sur le bouton ci-dessous. Si tout se passe bien, vous pointerez sur le site web de Pump.io pour autoriser l'accès à Choqok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Pump.io Service
fr: S'&authentifier avec le service Pump.io

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PumpIOMessageDialog)
en: Dialog
fr: Dialogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: CC:
fr: CC :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To:
fr: À :

en: Cannot fetch replies. %1
fr: Impossible de télécharger les réponses. %1

en: Following list for account %1 has been updated.
fr: La liste des abonnements pour le compte %1 a été mise à jour.

en: Cannot retrieve the following list. %1
fr: Impossible de recevoir la liste des abonnements. %1

en: Lists for account %1 has been updated.
fr: Les listes pour le compte %1 ont été mises à jour.

en: Cannot retrieve the lists. %1
fr: Impossible de recevoir les listes. %1

en: Post removed successfully
fr: Billet supprimé avec succès

en: An error occurred when updating the post
fr: Une erreur est survenue lors de la mise à jour du billet

en: An error occurred when uploading the media
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi du média

[ctx: Timeline Name]
en: Favorites
fr: Favoris

[ctx: Timeline description]
en: Posts you favorited
fr: Billets que vous aimez

[ctx: Timeline description]
en: Posts sent to you
fr: Billets publiés pour vous

[ctx: Timeline description]
en: Posts you sent
fr: Billets que vous avez publiés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forpublic)
en: Public
fr: Publique

en: Followers
fr: Abonné(e)s

en: You
fr: Vous

en: Shared by:
fr: Publié par :

en: Show conversation
fr: Afficher la conversation

[ctx: @info:tooltip]
en: Share
fr: Partager

[ctx: Thread of specified user]
en: Choqok: %1's thread
fr: Choqok : sujet de %1

en: Enter the PIN received from Twitter:
fr: Saisissez le PIN reçu depuis Twitter :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Twitter Account
fr: Compte Twitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Twitter website to allow access to Choqok.
fr: Cliquez sur le bouton ci-dessous. Si tout se passe bien, vous pointerez sur le site web de Twitter pour autoriser l'accès à Choqok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Twitter Service
fr: S'&authentifier avec le service Twitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
fr: Ajouter

en: You should provide both list author username and list name.
fr: Vous devez fournir à la fois le nom d'auteur de la liste et le nom de la liste.

en: No user.
fr: Pas d'utilisateur.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TwitterListDialogBase)
en: Add List
fr: Ajouter une liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: List name:
fr: Nom de la liste :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: User name:
fr: Nom d'utilisateur :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load user lists
fr: Charger les listes de l'utilisateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load Lists
fr: Charger les listes

[ctx: Timeline description]
en: Mentions of you
fr: Mentions vous concernant

en: Verify credentials failed. %1
fr: Impossible de vérifier les identifiants. %1

en: Retweet of %1
fr: Re-Tweet de %1

en: Retweeted by %1
fr: Re-publié (Retweeted) par %1

en: Retweet to your followers?
fr: Re-publier à vos abonnés ?

en: Add User List...
fr: Ajouter une liste d'utilisateurs...

en: Fetching %1's lists failed. %2
fr: L'extraction des listes de %1 a échoué. %2

en: There is no list record for user %1
fr: Il n'existe pas d'enregistrement de liste pour l'utilisateur %1

en: Retweet
fr: Re-publication (Retweet)

en: Retweet post using API
fr: Re-publication un billet à l'aide de l'API

[ctx: Including user name]
en: Including %1
fr: Inclusion de %1

[ctx: Unfollow user]
en: Unfollow %1
fr: Ne pas suivre %1

[ctx: Follow user]
en: Follow %1
fr: Suivre %1

[ctx: Report user]
en: Report %1 as spam
fr: Signaler %1 comme spam

[ctx: Posts sent to user]
en: To:
fr: À :

[ctx: Posts from user, Sent by user]
en: From:
fr: De :

en: Custom Search
fr: Recherche personnalisée

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets To This User
fr: Billets pour cet utilisateur

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets From This User
fr: Billets provenant de cet utilisateur

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Username
fr: Billets incluant ce nom d'utilisateur

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Hashtag
fr: Billets incluant ce mot clé (« hashtag »)

en: KDE Rocks! :)
fr: KDE est sympa ! :)

en: OK
fr: Ok

en: Ignore
fr: Ignorer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Appearance
fr: Apparence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Foreground Color:
fr: Couleur de premier plan :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Background Color:
fr: Couleur de fond :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Font:
fr: Police :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Notify Interval:
fr: Intervalle de notification :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: seconds
fr: secondes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, adjustPosition)
en: Adjust Notification's Position
fr: Ajuster la position de la notification

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Timeline Selection
fr: Sélection d'une frise chronologique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select Timelines
fr: Sélectionner des frises chronologiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Accounts
fr: Comptes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select timelines you wish to see notifications for their new posts:
fr: Sélectionnez les frises chronologiques pour lesquelles vous souhaitez voir les notifications concernant leurs nouveaux billets :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Any change, needs plugin re-load (disable/enable) to take effect.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Remarque :</span> tout changement nécessite le rechargement du module externe (désactiver / activer) pour entrer en vigueur.</p></body></html>

en: Modify filter rules
fr: Modifier des règles de filtres

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddEditFilterBase)
en: Define new filter rules
fr: Définir de nouvelle règles de filtres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fi&lter field:
fr: Champ de &filtre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Fi&lter type:
fr: Type de fi&ltre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Te&xt:
fr: Te&xte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filter action:
fr: Action du filtre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontHideReplies)
en: Do not hide replies to me
fr: Ne pas cacher les réponses me concernant

en: Configure Filters...
fr: Configurer les filtres...

en: Hide Post
fr: Cacher un billet

en: Hide all posts from <b>@%1</b>?
fr: Cacher tous les billets provenant de <b>@%1</b> ?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, mFilteringCtl)
en: Configure Filters
fr: Configurer les filtres

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Rules
fr: Règles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Field
fr: Champ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Filter
fr: Filtre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify
fr: Modifier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSpecial)
en: Special Rules
fr: Règles spéciales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: You will see just replies came to you, or mentions you.
fr: Vous verrez simplement les réponses arrivées pour vous ou qui vous mentionnent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: Just show replies to me
fr: Afficher simplement les réponses me concernant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: You will see just replies between your friends.
fr: Vous verrez simplement les réponses entre vos amis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: Just show replies to me and my friends
fr: Afficher simplement les réponses me concernant ainsi que mes amis.

en: Author Username
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur

en: Post Text
fr: Texte du billet

en: Author Client
fr: Client de l'auteur

en: Reply to User
fr: Répondre à un utilisateur

en: Contain
fr: Contient

en: Does Not Contain
fr: Ne contient pas

en: Exact Match
fr: Correspondance exacte

en: Regular Expression
fr: Expression rationnelle

[ctx: @action]
en: Hide Posts
fr: Cacher des billets

[ctx: @action]
en: Highlight Posts
fr: Surligner des billets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_im)
en: Instant Messenger:
fr: Messagerie instantanée :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_reply)
en: Add replies to status
fr: Ajouter des réponses à un état

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_status_templ)
en: Status template
fr: Modèle d'état

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Available markup:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - time of adding new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL of new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your username</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your full name</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - add </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> to status</span></p></td></tr></table></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Marquage disponible :</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - nouvel état</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - heure d'ajout du nouvel état</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL du nouvel état</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - votre nom d'utilisateur</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your full name</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - ajouter </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> à l'état</span></p></td></tr></table></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_repeat)
en: Add repeats to status
fr: Ajouter des répétitions à un état

en: Post Text with Choqok
fr: Texte du billet avec Choqok

en: Shorten URL on Paste
fr: Raccourcir l'URL au collage

en: You need to select text to post.
fr: Vous devez sélectionner le texte à publier.

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: O&utils

en: Now Listening
fr: En écoute

[ctx: Player is running, But it's not playing.]
en: Play your desired music player.
fr: Mettez en marche votre lecteur de musique préféré.

en: No supported player found.
fr: Lecteur non encore pris en charge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Valid metadata:
fr: Métadonnées valables :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Template:
fr: Modèle :

en: Filter by author
fr: Filtrer par auteur

en: Filter by content
fr: Filtrer par contenu

en: Filter out timeline by author
fr: Filtrer une frise chronologique par auteur

en: Filter out timeline by text
fr: Filtrer une frise chronologique par texte

en: Author
fr: Auteur

en: Text
fr: Texte

en: The Search action plugin does not support the current microblog.
fr: Le module externe d'action de recherche ne prend pas en charge le microblogue actuel.

en: API key is invalid
fr: La clé d'API n'est pas valable

en: Login is invalid
fr: L'identifiant de connexion n'est pas valable

en: Rate limit exceeded. Try another shortener.
fr: Limite de taux dépassée. Essayez un autre raccourcisseur.

en: Malformed response
fr: Réponse mal formée

en: Bit.ly error
fr: Erreur de Bit.ly

en: Cannot create a short URL.
    %1
fr: Impossible de créer une URL courte.
    %1

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: You can find your API key <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">here</a>
fr: Vous pouvez trouver votre clé d'API <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">ici</a>

en: Checking...
fr: Vérification en cours...

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: Provided data is invalid. Try another login or API key.
    You can find it on http://bit.ly/a/your_api_key
fr: Les données fournies ne sont pas valables. Essayez un autre identifiant de connexion ou une autre clé d'API.
    Vous pouvez la trouver sur http://bit.ly/a/your_api_key

en: You entered valid information.
fr: Vous avez saisi des informations valables.

en: bit.ly Config Error
fr: Erreur de configuration de bit.ly

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, validate_button)
en: Validate
fr: Valider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, login)
en: Bit.ly login:
fr: Identifiant de connexion à Bit.ly :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, api_key)
en: Bit.ly API key:
fr: Clé d'API de Bit.ly :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, help_label)
en: You can find your API key here
fr: Vous pouvez trouver votre clé d'API ici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domain)
en: Domain:
fr: Domaine :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No matter for Bit.ly Pro accounts)
fr: (Aucune importance pour les comptes Bit.ly Pro)

en: Error when creating job
fr: Erreur lors de la création d'une tâche

en: Goo.gl Error
fr: Erreur de Goo.gl

en: is.gd Error
fr: Erreur de is.gd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logstats)
en: Generate Statistics
fr: Générer des statistiques

en: TightUrl Error
fr: Erreur de TightUrl

en: Tinyarro.ws error
fr: Erreur de Tinyarro.ws

en: Random host
fr: Hôte aléatoire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHostLabel)
en: Shortener URL host:
fr: Hôte de raccourcissement d'URL :

en: ur1.ca Error
fr: Erreur de ur1.ca

en: Ur.ly Error
fr: Erreur de Ur.ly

en: Yourls Error
fr: Erreur de Yourls

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Yourls API URL:
fr: URL d'API de Yourls :

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

[ctx: Translation Language]
en: Filipino
fr: Philippin

[ctx: Translation Language]
en: Haitian Creole
fr: Créole haïtien

[ctx: Translation Language]
en: Hebrew
fr: Hébreu

[ctx: Translation Language]
en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Translate to...
fr: Traduire en...

[ctx: %1 is the name of the source language in localized form]
en: <span style="color:%2; font-size:small;">Translated from %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >original post</a>)</span>
fr: <span style="color:%2; font-size:small;">Traduit depuis %1 : (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >billet d'origine</a>)</span>

en: Translation failed: %1
fr: La traduction a échoué. %1

en: Configure Translator
fr: Configurer le traducteur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select languages to be shown in translate menu
fr: Sélectionnez les langues à afficher dans le menu de traduction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useUntinyDotCom)
en: Use untiny.com service
fr: Utiliser le service untiny.com

en: The photo required argument was missing
fr: L'argument requis pour la photo est absent

en: The file was not correctly uploaded
fr: Le fichier n'a pas été correctement envoyé

en: The file was zero bytes in length
fr: Le fichier comporte une longueur de zéro octet

en: Filetype was not recognised
fr: Le type de fichier n'a pas été reconnu

en: The calling user has reached their monthly bandwidth limit
fr: L'utilisateur appelant a atteint sa limite de bande passante mensuelle

en: Signature problem. Please try again later
fr: Problème de signature. Veuillez essayer à nouveau ultérieurement

en: Login failed. Please re-authenticate Choqok
fr: L'identifiant de connexion a échoué. Veuillez ré-authentifier Choqok

en: The requested service is temporarily unavailable. Try again later
fr: Le service demandé est temporairement indisponible. Essayez à nouveau ultérieurement

en: Unknown Error:%1. Please try again later
fr: Erreur inconnue : %1. Veuillez essayer à nouveau ultérieurement

en: Flickr authorization
fr: Autorisation Flickr

en: Something happens with signature. Please retry
fr: Un problème est survenu avec la signature. Veuillez ré-essayer

en: Something happens wrong. Error %1. Try again later
fr: Un problème est survenu. Erreur %1. Essayez à nouveau ultérieurement

en: Authorized as %1
fr: Autorisé en tant que %1

en: Not authorized
fr: Non autorisé

en: Click here when you authorized Choqok
fr: Cliquez ici lorsque vous avez autorisé Choqok

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authTab)
en: Authorization
fr: Autorisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Flickr.com website to allow access to Choqok.
fr: Cliquez sur le bouton ci-dessous. Si tout se passe bien, vous pointerez sur le site web de Flickr.com pour autoriser l'accès à Choqok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, authButton)
en: Click here to authorize Choqok on Flickr.com
fr: Cliquez ici pour autoriser Choqok sur Flickr.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Who can view photo
fr: Qui peut voir une photo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forprivate)
en: Private
fr: Privée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfriends)
en: Visible for friends
fr: Visible pour les amis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfamily)
en: Visible for family
fr: Visible pour la famille

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Set safety level
fr: Définir le niveau de sécurité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_safe)
en: Safe
fr: Sécurisé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_moderate)
en: Moderate
fr: Modéré

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_restricted)
en: Restricted
fr: Restreint

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hidefromsearch)
en: Hide picture from public search
fr: Cacher une image d'une recherche publique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_shorturl)
en: Use Flic.kr to short URLs
fr: Utiliser Flic.kr pour raccourcir des URL

en: Just supporting image uploading
fr: Simplement la prise en charge de l'envoi d'images

en: There is no Twitter account configured to use.
fr: Il n'existe pas de compte Twitter configure à utiliser.

en: You have to configure at least one Twitter account to use this plugin.
fr: Vous devez configurer au moins un compte Twitter pour utiliser ce module externe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_oauth)
en: &Twitter account
fr: Compte &Twitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Mobypicture &login and password:
fr: &Identifiant de connexion à Mobypicture et mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload files using:
fr: Envoyer des fichiers à l'aide de :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Login:
fr: Identifiant de connexion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password (PIN):
fr: Mot de passe (PIN) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Posterous &login and password:
fr: &Identifiant de connexion à Posterous et mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-mail:
fr: Courriel :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Twitter account:
fr: Compte Twitter :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_directLink)
en: Get direct link to file
fr: Obtenir un lien direct vers un fichier
