choqok - en to it translation catalogue (531 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
it: Strumenti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
it: Impostazioni

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
it: Aiuto

en: Cannot load the %1 plugin. Please check your installation.
it: Impossibile caricare l'estensione %1. Controlla l'installazione.

en: Cannot find the desired account.
it: Impossibile trovare l'account richiesto.

en: Are you sure you want to remove the selected account?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'account selezionato?

en: Cannot remove the account.
it: Impossibile rimuovere l'account.

en: Select Micro-Blogging Service
it: Seleziona il servizio di microblogging

en: You need to restart Choqok for the accounts priority changes to take effect.
it: È necessario riavviare Choqok per applicare le modifiche richieste.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountsWidgetBase)
en: Add New Account
it: Aggiungi un nuovo account

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add a new account
it: Aggiungi un nuovo account

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add...
it: &Aggiungi...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify the selected account
it: Modifica l'account selezionato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
it: &Modifica...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove the selected account
it: Rimuovi l'account selezionato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
it: &Rimuovi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: An alias for the account
it: Un nome alternativo per l'account

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: The type of the account
it: Il tipo dell'account

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Enabled
it: Abilitato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Whether the microblog is enabled or disabled
it: Specifica se il microblog è abilitato o disabilitato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only
it: Sola lettura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only account
it: Account in sola lettura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Quick Post
it: Messaggio veloce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Show in Quick Post
it: Mostra nel messaggio veloce

en: The Account registration failed.
it: Registrazione account non riuscita.

en: Cannot validate your input information.
    Please check the fields' data.
    Maybe a required field is empty?
it: Non è possibile convalidare i dati inviati.
    Controlla i dati immessi.
    Forse un campo richiesto è vuoto?

en: Edit Account
it: Modifica account

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isEmoticonsEnabled)
en: Enable emoticons
it: Abilita le faccine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReverseOrder)
en: Show posts in reverse order (Needs restart to take effect)
it: Mostra i messaggi in ordine inverso (È necessario riavviare Choqok per applicare le modifiche)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: You will see post with retweeter name as author, plus Retweeted from original author note.
it: Vedrai il messaggio con il nome del retweeter come autore, oltre che come nota originale dell'autore.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: Show Retweeted/Repeated posts in Choqok way
it: Mostra i messaggi Retweeted/Ripetuti alla maniera di Choqok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isCustomUi)
en: Use custom appearance
it: Mostra aspetto personalizzato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post font:
it: Carattere del messaggio:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Post Color Preferences
it: Preferenze del colore del messaggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Background
it: Sfondo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default color:
it: Colore predefinito:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unread post color:
it: Colore del messaggio non letto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground
it: In primo piano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Own post color:
it: Colore del proprio messaggio:

en: &General
it: &Generale

en: &Notifications
it: &Notifiche

en: URL &Shortening
it: &Abbreviazione URL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Options
it: Opzioni generali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSplashScreen)
en: Show splash-screen on startup
it: Mostra schermata di benvenuto all'avvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnExit)
en: Mark all posts as read on exit
it: Segna tutti i messaggi come letti all'uscita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSpellChecker)
en: Enable automatic spellchecking in the message editor
it: Attiva il controllo ortografico automatico nell'editor dei messaggi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enableSysTray)
en: Enable System &Tray
it: Abilita &vassoio di sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnHideToSystray)
en: Mark all unread posts as read, when hiding to system tray
it: Segna tutti i messaggi come letti quando nascondi nel vassoio di sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use &custom web browser:
it: Usa un &browser Web personalizzato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomRT)
en: Use custom prefix for ReSend [ReTweet]:
it: Usa prefisso personalizzato per l'inoltro [ReTweet]:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Timelines Options
it: Opzioni cronologie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Update interval:
it: Intervallo di &aggiornamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Number of posts to show in timelines:
it: Numero di messaggi da mostrare nella cronologia:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en: Disabled
it: Disattivato

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en:  minutes
it: minuti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAllNotifiesInOne)
en: &Show all new posts in one notification
it: Mo&stra tutti i nuovi messaggi in una notifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Notification duration:
it: Durata della &notifica:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_notifyInterval)
en:  seconds
it: secondi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: New post notifications
it: Notifiche del nuovo messaggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_knotify)
en: Show notification using KNotify
it: Mostra le notifiche usando KNotify

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_libindicate)
en: Show notification using Message Indicator
it: Mostra le notifiche usando Message Indicator

[ctx: No shortener service]
en: None
it: Nessuno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_shortenOnPaste)
en: Shorten &URLs on paste
it: Abbrevia &URL quando incolli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_removeHttp)
en: Remove "http://" from shortened URLs
it: Rimuovi «http://» dagli URL abbreviati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shortening ser&vice:
it: Ser&vizio di abbreviazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, configPlugin)
en: Configure plugin
it: Configura l'estensione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, aboutPlugin)
en: About plugin
it: Informazioni sull'estensione

en: General Plugins
it: Estensioni generali

en: KDE Micro-Blogging Client.
it: Client per micro-blogging di KDE

en: (C) 2008-2010 Mehrdad Momeny
    (C) 2011-2019 Choqok Developers
it: (C) 2008-2010 Mehrdad Momeny
    (C) 2011-2019 gli sviluppatori di Choqok

en: Author, Developer and Maintainer
it: Autore, sviluppatore e responsabile

en: Developer and Maintainer
it: Sviluppatore e responsabile

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Artworks
it: Grafica

en: UI improvements
it: Miglioramenti dell'interfaccia utente

en: Search API implementation
it: Realizzazione API di ricerca

en: D-Bus and Konqueror plugin
it: Estensione per DBus e per Konqueror

en: Improvements on Image preview plugin
it: Miglioramenti per l'estensione del visualizzatore delle anteprime

en: Twitter photo upload
it: Caricamento delle foto in Twitter

en: Twitter microblog developer
it: Sviluppatore microblog Twitter

en: Bug fixes and improvements
it: Correzione bug e miglioramenti

en: Various improvements
it: Miglioramenti vari

en: Update Timelines
it: Aggiorna cronologie

en: Mark All As Read
it: Segna tutti come letti

[ctx: @action]
en: Minimize
it: Riduci a icona

[ctx: @action]
en: Restore
it: Ripristina

en: Enable Update Timer
it: Abilita aggiornamento a tempo

en: Enable Notifications
it: Abilita notifiche

en: Hide Menubar
it: Nascondi barra del menu

en: Clear Avatar Cache
it: Svuota la cache degli avatar

en: You have to restart Choqok to load avatars again
it: È necessario riavviare Choqok per caricare nuovamente gli avatar

en: Upload Medium...
it: Carica media ...

en: No account created. You have to create an account before being able to make posts.
it: Nessun account creato. È necessario creare un account prima di poter inviare messaggi.

en: In order to use Choqok you need an account at one of the supported micro-blogging services.
    Would you like to add your account now?
it: Per usare Choqok hai bisogno di un account di uno dei servizi di microblogging supportati.
    Vuoi aggiungere un account adesso?

en: Restore
it: Ripristina

en: Minimize
it: Riduci a icona

en: Loading timelines...
it: Caricamento della cronologia...

en: 1 unread post | %1 unread posts
it[0]: 1 messaggio non letto
it[1]: %1 messaggi non letti

en: Choqok - Disabled
it: Choqok - disattivato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAttach)
en: Attach a file
it: Allega un file

en: Abort
it: Interrompi

en: New post for account %1 submitted successfully
it: Nuovo messaggio per l'account %1 inviato correttamente

en: Select Media to Upload
it: Seleziona media da caricare

en: Discard Attachment
it: Rifiuta allegati

en: Attaching <b>%1</b>
it: Allega <b>%1</b>

en: Conversation %1
it: Conversazione %1

en: Please wait...
it: Attendi...

en: Conversation
it: Conversazione

[ctx: Timeline name]
en: Repeated
it: Ripetuto

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were repeated by others
it: Il tuo messaggio è stato ripetuto da altri

en: Uploading medium failed: cannot read the medium file.
it: Caricamento del media non riuscito: impossibile leggere il file.

en: Repeat of %1
it: Ripeti il %1

en: Repeated by %1
it: Ripetuto da %1

en: Repeat this notice?
it: Ripetere questo avviso?

en: Retrieving the friends list failed. The data returned from the server is corrupted.
it: Il recupero della lista di amici non è riuscito. I dati restituiti dal server sono danneggiati.

en: Friends list for account %1 could not be updated:
    %2
it: La lista degli amici per l'account %1 non può essere aggiornata:
    %2

en: Fetching conversation failed. %1
it: Recupero della conversazione non riuscito. %1

en: Manual ReSend
it: Invia di nuovo manualmente

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat post using API
it: Ripetere il post utilizzando le API

en: Search for %1
it: Ricerca di %1

en: Open tag page in browser
it: Apri la pagina del tag nel browser

en: Show latest group posts
it: Mostra gli ultimi messaggi del gruppo

en: Open group page in browser
it: Apri la pagina del gruppo nel browser

[ctx: Who is user]
en: Who is %1
it: Chi è %1

[ctx: Posts from user]
en: Posts from %1
it: Messaggi da %1

[ctx: Replies to user]
en: Replies to %1
it: Risposte per %1

[ctx: Open profile page in browser]
en: Open profile in browser
it: Apri profilo nel browser

en: Actions
it: Azioni

[ctx: Write a message to user attention]
en: Write to %1
it: Scrivi a %1

[ctx: Send direct message to user]
en: Send private message to %1
it: Invia messaggio privato a %1

[ctx: Unsubscribe from user]
en: Unsubscribe from %1
it: Cancella iscrizione da %1

[ctx: Subscribe to user]
en: Subscribe to %1
it: Iscriviti a %1

[ctx: Block user]
en: Block %1
it: Blocca %1

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Hashtag
it: Dent con questo hashtag

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Group
it: Dent che includono questo gruppo

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents From This User
it: Dent da questo utente

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents To This User
it: Dent a questo utente

en: Unable to fetch search results.
it: Impossibile prelevare i risultati della ricerca.

en: Unable to fetch search results: %1
it: Impossibile prelevare i risultati della ricerca: %1

en: Send Private Message
it: Invia messaggio privato

[ctx: Send message to]
en: To:
it: A:

en: Reload friends list
it: Ricarica lista degli amici

[ctx: Send private message]
en: Send
it: Invia

[ctx: Timeline description]
en: You and your friends
it: Tu ed i tuoi amici

[ctx: Timeline Name]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: Timeline description]
en: Replies to you
it: Risposte per te

[ctx: Timeline Name]
en: Inbox
it: Posta in arrivo

[ctx: Timeline description]
en: Your incoming private messages
it: Messaggi privati in arrivo

[ctx: Timeline Name]
en: Outbox
it: Posta inviata

[ctx: Timeline description]
en: Private messages you have sent
it: Messaggi privati inviati

[ctx: Timeline Name]
en: Favorite
it: Preferito

[ctx: Timeline description]
en: Your favorites
it: Preferiti

[ctx: Timeline Name]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: Timeline description]
en: Public timeline
it: Cronologia pubblica

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were ReTweeted by others
it: Il tuo messaggio è stato inoltrato da altri (ReTweet)

en: Send Private Message...
it: Invia messaggio privato...

en: Search...
it: Cerca...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnReload)
en: Update Friends List
it: Aggiorna elenco degli amici

en: Creating the new post failed. Text is empty.
it: Creazione del nuovo messaggio non riuscita. Manca il testo.

en: Creating the new post failed: %1
it: Creazione del nuovo messaggio non riuscita: %1

en: Creating the new post failed. The result data could not be parsed.
it: Creazione del nuovo messaggio non riuscita. Impossibile analizzare i dati del risultato.

en: Creating the new post failed, with error: %1
it: Creazione del nuovo messaggio non riuscita, errore: %1

en: Private message sent successfully
it: Messaggio privato inviato correttamente

en: Fetching the new post failed. %1
it: Recupero del nuovo messaggio non riuscito. %1

en: Fetching new post failed. The result data could not be parsed.
it: Recupero del messaggio non riuscito. Impossibile analizzare i dati del risultato.

en: Fetching new post failed, with error:%1
it: Recupero del nuovo messaggio non riuscito, errore: %1

en: Removing the post failed. %1
it: Rimozione del post non riuscita. %1

en: Favorite creation failed. %1
it: Creazione del preferito non riuscita. %1

en: Removing the favorite failed. %1
it: Rimozione del preferito non riuscita. %1

en: Updating friends list for account %1...
it: Aggiornamento dell'elenco degli amici per l'account %1...

en: Friends list for account %1 has been updated.
it: La lista degli amici per l'account %1 è stata aggiornata.

en: Updating followers list for account %1...
it: Aggiornamento dell'elenco degli amici per l'account %1...

en: Followers list for account %1 could not be updated:
    %2
it: L'elenco degli amici per l'account %1 non può essere aggiornato:
    %2

en: Followers list for account %1 has been updated.
it: L'elenco degli amici per l'account %1 è stata aggiornato.

en: Timeline update failed: %1
it: Aggiornamento cronologia non riuscito: %1

en: Creating friendship with %1 failed. %2
it: Creazione dell'amicizia con %1 non riuscita. %2

en: You are now listening to %1's posts.
it: Stai seguendo i messaggi di %1.

en: Creating friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
it: Creazione dell'amicizia con %1 non riuscita: il server ha risposto con dati non validi.

en: Creating friendship with %1 failed: %2
it: Creazione dell'amicizia con %1 non riuscita: %2

en: Destroying friendship with %1 failed. %2
it: Distruzione dell'amicizia con %1 non riuscita. %2

en: You will not receive %1's updates.
it: Non riceverai gli aggiornamenti di %1.

en: Destroying friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
it: Distruzione dell'amicizia con %1 non riuscita: il server ha risposto con dati non validi.

en: Destroying friendship with %1 failed: %2
it: Distruzione dell'amicizia con %1 non riuscita: %2

en: Blocking %1 failed. %2
it: Blocco di %1 non riuscito. %2

en: You will no longer be disturbed by %1.
it: Non sarai più disturbato da %1.

en: Blocking %1 failed: the server returned invalid data.
it: Blocco di %1 non riuscito: il server ha restituito dati non validi.

en: Reporting %1 failed. %2
it: Segnalazione %1 non riuscita. %2

en: Report sent successfully.
it: Segnalazione inviata correttamente.

en: Reporting %1 failed: the server returned invalid data.
it: Segnalazione %1 non riuscita: il server ha restituito dati non validi.

en: Could not parse the data that has been received from the server.
it: Impossibile analizzare i dati ricevuti dal server.

en: Retrieving the followers list failed. The data returned from the server is corrupted.
it: Il recupero della lista di amici non è riuscito. I dati restituiti dal server sono danneggiati.

en: (The search result is empty.)
it: (La ricerca non ha trovato risultati).

en: Mark timeline as read
it: Segna la timeline come letta

en: Close Timeline
it: Chiudi la cronologia

en: Close All
it: Chiudi tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Reply
it: Rispondi

en: Reply to %1
it: Rispondi a %1

en: Write to %1
it: Scrivi a %1

en: Reply to all
it: Rispondi a tutti

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
it: Preferito

en: <a href='%1' title='Sent from %2 via OStatus'>%2</a>
it: <a href='%1' title='Inviato da %2 via OStatus'>%2</a>

en: Show Conversation
it: Mostra conversazione

en: <a href='replyto://%1'>in reply to</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>
it: <a href='replyto://%1'>in risposta a</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>

[ctx: @title:window]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: Search query]
en: Query:
it: Interroga:

[ctx: @action:button]
en: Search
it: Cerca

[ctx: %1 is the name of a timeline]
en: Search results for %1
it: Risultati della ricerca di %1

en: Close Search
it: Chiudi la ricerca

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Page Number
it: Numero di pagina

en: Cannot load user information.
it: Impossibile caricare informazioni utente.

en: Close
it: Chiudi

[ctx: User posts]
en: Posts
it: Messaggi

[ctx: User friends]
en: Friends
it: Amici

[ctx: User followers]
en: Followers
it: Chi ti segue

en: <table><tr><b>Last Status:</b> %1</tr></table>
it: <table><tr><b>Ultimo stato:</b> %1</tr></table>

en: Unsubscribe
it: Cancellati

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Block
it: Blocca

en: There is no account with alias %1.
it: Non esiste alcun account con l'alias %1.

en: An account with this alias already exists: a unique alias has to be specified.
it: Esiste già un account con questo alias: devi specificare un alias unico.

en: Custom web browser "%1" is unable to open url "%2".
    Please update the custom web browser in Configurations.
it: Il browser web «%1» non può aprire l'URL «%2».
    Aggiorna il browser web personalizzato in Configurazioni.

en: Unable to open url "%1".
    Please check Qt installation or set a custom web browser in Configurations.
it: Impossibile aprire l'URL «%1».
    Verifica l'installazione di Qt o imposta un browser web personalizzato in Configurazioni.

en: Cannot create a KDE Job. Please check your installation.
it: Impossibile creare un processo di KDE. Controllare l'installazione.

en: Cannot download image from %1.
it: Impossibile scaricare l'immagine da %1.

en: The request failed. Cannot get image file.
it: La richiesta non è riuscita. Impossibile ottenere il file immagine.

en: No pluginId specified, And last used plugin is null.
it: Non è stato specificato un Id dell'estensione. L'ultima estensione usata è nulla.

en: The server returned an error
it: Il server ha restituito un errore

en: Error on communication with server
it: Errore di comunicazione con il server

en: Error on parsing results
it: Errore nell'analisi dei risultati

en: Authentication error
it: Errore di autenticazione

en: The server does not support this feature
it: Il server non supporta questa caratteristica

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

[ctx: Show Choqok MainWindow]
en: Show Choqok
it: Mostra Choqok

en: Error
it: Errore

en: Success
it: Successo

en: New posts
it: Nuovi messaggi

en: Shortening a URL
it: Abbreviazione di un URL

en: Cannot open KDE Wallet manager, your secrets will be stored as plain text. You can install KWallet to fix this.
it: Impossibile aprire il gestore dei portafogli di KDE, le password saranno salvate come testo in chiaro. Installare KWallet per risolvere.

en: Top
it: Sopra

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Sotto

en: Small
it: Piccolo

en: Medium
it: Medio

en: Big
it: Grande

en: Styled Panel
it: Pannello in stile

en: <b>Note:</b><br/><i>Ctrl+S</i> to enable/disable auto spell checker.
it: <strong>Nota:</strong><br/><em>Ctrl+S</em> per abilitare/disabilitare il controllo ortografico automatico.

en: Set spell check language
it: Imposta la lingua per il controllo ortografico

[ctx: Replace URLs by a shortened URL]
en: Shorten URLs
it: Abbrevia URL

en: Discard Reply
it: Scarta la risposta

en: Replying to <b>%1</b>
it: Risposta a <b>%1</b>

en: Mark all timelines as read
it: Segna tutte le timeline come lette

en: More
it: Di più

en: Latest update:
it: Ultimi aggiornamenti:

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @info:tooltip]
en: ReSend
it: Invia di nuovo

en: Just now
it: In questo momento

en: 1 sec ago | %1 secs ago
it[0]: un secondo fa
it[1]: %1 secondi fa

en: 1 min ago | %1 mins ago
it[0]: un minuto fa
it[1]: %1 minuti fa

en: 1 hour ago | %1 hours ago
it[0]: un'ora fa
it[1]: %1 ore fa

en: 1 day ago | %1 days ago
it[0]: un giorno fa
it[1]: %1 giorni fa

en: Are you sure you want to remove this post from the server?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo messaggio dal server?

[ctx: All accounts]
en: All
it: Tutti

[ctx: Submit post]
en: Submit
it: Invia

en: Cannot create a post without any text.
it: Impossibile creare messaggio senza testo.

en: Please configure at least one account to be included in "Quick Post".
    Settings -> Configure Choqok... -> Accounts
it: Configura almeno un account da inserire nel «Messaggio rapido».
    Impostazioni -> Configura Choqok... -> Account

en: Link to uploaded medium will be added here after uploading process succeed.
it: Il link al media caricato verrà aggiunto qui dopo che processo di caricamento terminerà con successo.

[ctx: Copy text]
en: Copy
it: Copia

en: Copy Link Location
it: Copia collegamento

[ctx: Select all text]
en: Select All
it: Seleziona tutto

en: 1 new post in %2 (%3) | %1 new posts in %2 (%3)
it[0]: Un nuovo messaggio in %2 (%3)
it[1]: %1 nuovi messaggi in %2 (%3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Medium to upload:
it: File da caricare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload via:
it: Invia con:

en: Upload Medium
it: Carica media

en: Upload
it: Carica

en: Uploading...
it: Caricamento...

en: Medium uploading failed.
it: Caricamento media non riuscito.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Friendica Account
it: Account Friendica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The account alias
it: Alias dell'account

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The alias is the name you want to give to your account. It should be unique. You can have several connections to the same service so the alias lets you give them names.
it: L'alias è il nome che vuoi dare al tuo account. Deve essere univoco. È possibile avere più connessioni allo stesso servizio, così l'alias consente di dare loro dei nomi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> The alias must be unique.</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Nota:</span><span style=" font-size:8pt;"> L'alias deve essere univoco.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: API path:
it: Percorso delle API:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Friendica server:
it: Server &Friendica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_BasicBox)
en: Basic Authentication
it: Autenticazione di base

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicUsername) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicPassword)
en: The name you use to connect to the service
it: Il nome da usare per connettersi al servizio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
it: Nome utente:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabTimelines)
en: Timelines Configuration
it: Configurazione cronologie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which timelines do you like to be enabled?
it: Quali cronologie vuoi attivare?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Name
it: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Enable
it: Abilita

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabConf)
en: Configuration
it: Configurazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: To prevent spamming on some groups, you can set here to change the exclamation point (that used to refer to a group), to something else (e.g. nothing.)
it: Per evitare lo spamming su alcuni gruppi, puoi cambiare qui il punto esclamativo (quello utilizzato per fare riferimento a un gruppo), con qualcos'altro (ad esempio niente.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: On re-dent, change exclamation mark to:
it: Al re-dent, cambia il punto esclamativo con:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: GNU social Account
it: Account sociale GNU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &GNU social server:
it: &Server sociale GNU:

en: Choqok is authorized successfully.
it: Choqok è autorizzato.

en: Authorized
it: Autorizzato

en: Authorization Error
it: Errore nell'autorizzazione

en: OAuth authorization error
it: Errore di autorizzazione OAuth

en: Authenticated
it: Identificato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_authenticateStatus)
en: Not Authenticated
it: Non identificato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_basicAuth)
en: Credentials
it: Credenziali

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_credentialsBox)
en: OAuth Authentication
it: Autenticazione OAuth

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: Verify credentials
it: Verifica credenziali

en: The post has been shared.
it: Il messaggio è stato condiviso.

en: Cannot share the post. %1
it: Impossibile condividere il messaggio. %1

en: Cannot set/unset the post as favorite. %1
it: Impossibile aggiungere/rimuovere il messaggio dai preferiti. %1

[ctx: Timeline description]
en: You and people you follow
it: Tu e le persone che segui

en: Creating the new post failed. %1
it: Creazione del messaggio non riuscita. %1

en: Cannot fetch post. %1
it: Impossibile recuperare il messaggio. %1

en: An error occurred when fetching the timeline
it: Errore durante il recupero della timeline

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Provider
it: Fornitore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select a social desktop provider to use:
it: Selezionare un fornitore di desktop sociale da utilizzare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: You can manage Social Desktop providers in the KDE Social Desktop configuration.
it: È possibile gestire i fornitori di desktop sociali nella configurazione dei desktop sociali di KDE.

en: Loading...
it: Caricamento...

en: You have to wait for providers list to be loaded.
it: Devi attendere che l'elenco dei fornitori dei servizi sia caricato.

en: OCS plugin is not initialized yet. Try again later.
it: L'estensione OCS non è stata ancora inizializzata. Riprovare più tardi.

en: Not Supported
it: Non supportato

[ctx: Timeline Name]
en: Activity
it: Attività

en: Social activities
it: Attività sociali

en: Enter the verifier code received from %1
it: Inserisci il codice di verifica ricevuto da %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: PumpIO Account
it: Account PumpIO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Webfinger ID:
it: ID Webfinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Pump.io website to allow access to Choqok.
it: Fai clic sul pulsante qui sotto, se tutto è andato per il meglio verrai indirizzato al sito web Pump.io per consentire l'accesso a Choqok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Pump.io Service
it: &Identificati con il servizio Pump.io

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PumpIOMessageDialog)
en: Dialog
it: Finestra di dialogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To:
it: A:

en: Cannot fetch replies. %1
it: Impossibile recuperare le risposte. %1

en: Following list for account %1 has been updated.
it: L'elenco degli amici per l'account %1 è stata aggiornato.

en: Cannot retrieve the following list. %1
it: Impossibile recuperare l'elenco degli amici. %1

en: Lists for account %1 has been updated.
it: L'elenco degli amici per l'account %1 è stata aggiornato.

en: Cannot retrieve the lists. %1
it: Impossibile recuperare gli elenchi. %1

en: Post removed successfully
it: Messaggio rimosso correttamente

en: An error occurred when updating the post
it: Errore aggiornando il messaggio

en: An error occurred when uploading the media
it: Caricamento media non riuscito

[ctx: Timeline Name]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: Timeline description]
en: Posts you favorited
it: Messaggi preferiti

[ctx: Timeline description]
en: Posts sent to you
it: Messaggi per te

[ctx: Timeline description]
en: Posts you sent
it: Messaggi spediti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forpublic)
en: Public
it: Pubblico

en: Followers
it: Chi ti segue

en: You
it: Tu

en: Shared by:
it: Condiviso da:

en: Show conversation
it: Mostra conversazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Share
it: Condividi

[ctx: @info:tooltip]
en: Like
it: Piace

[ctx: Thread of specified user]
en: Choqok: %1's thread
it: Choqok: discussione di %1

en: Enter the PIN received from Twitter:
it: Inserisci il PIN ricevuto da Twitter:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Twitter Account
it: Account Twitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Twitter website to allow access to Choqok.
it: Fai clic sul pulsante qui sotto, se tutto è andato per il meglio verrai indirizzato al sito web Twitter per consentire l'accesso a Choqok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Twitter Service
it: &Identificati con il servizio Twitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
it: Aggiungi

en: You should provide both list author username and list name.
it: È necessario fornire sia il nome utente dell'autore che il nome dell'elenco.

en: No user.
it: Nessun utente.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TwitterListDialogBase)
en: Add List
it: Aggiungi all'elenco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: List name:
it: Nome dell'elenco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: User name:
it: Nome utente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load user lists
it: Carica gli elenchi dell'utente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load Lists
it: Carica gli elenchi

[ctx: Timeline Name]
en: Mentions
it: Citazioni

[ctx: Timeline description]
en: Mentions of you
it: Citazioni per te

en: Verify credentials failed. %1
it: Verifica delle credenziali non riuscita. %1

en: Retweet of %1
it: Retweet di %1

en: Retweeted by %1
it: Retweeted da %1

en: Retweet to your followers?
it: Retweet a chi ti segue?

en: Add User List...
it: Aggiungi elenchi dell'utente ...

en: Fetching %1's lists failed. %2
it: Recupero degli elenchi di %1 non riuscito. %2

en: There is no list record for user %1
it: Non c'è un elenco salvato per l'utente %1

en: Retweet post using API
it: Retweet del post utilizzando le API

[ctx: Including user name]
en: Including %1
it: Includi %1

[ctx: Unfollow user]
en: Unfollow %1
it: Non seguire %1

[ctx: Follow user]
en: Follow %1
it: Segui %1

[ctx: Report user]
en: Report %1 as spam
it: Segnalato %1 come spam

[ctx: Posts sent to user]
en: To:
it: A:

[ctx: Posts from user, Sent by user]
en: From:
it: Da:

en: Custom Search
it: Ricerca personalizzata

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets To This User
it: Tweet a questo utente

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets From This User
it: Tweet da questo utente

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Username
it: Tweet che includono questo nome utente

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Hashtag
it: Tweet con questo hashtag

en: Ignore
it: Ignora

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Appearance
it: Aspetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Foreground Color:
it: Colore di primo piano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Background Color:
it: Colore di sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Font:
it: Carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Notify Interval:
it: Intervallo della notifica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: seconds
it: secondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, adjustPosition)
en: Adjust Notification's Position
it: Regolare la posizione della notifica

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Timeline Selection
it: Selezione della cronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select Timelines
it: Seleziona la cronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Accounts
it: Account

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select timelines you wish to see notifications for their new posts:
it: Seleziona le cronologie di cui vuoi ricevere le notifiche per i loro nuovi messaggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Any change, needs plugin re-load (disable/enable) to take effect.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Nota:</span> Qualsiasi cambiamento, ha bisogno di ricaricare l'estensione (disattivazione / attivazione) per avere effetto.</p></body></html>

en: Modify filter rules
it: Modifica regole del filtro

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddEditFilterBase)
en: Define new filter rules
it: Definisci nuove regole di filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fi&lter field:
it: Campo del fi&ltro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Fi&lter type:
it: Tipo di fi&ltro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Te&xt:
it: Te&sto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filter action:
it: Azione per il filtro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontHideReplies)
en: Do not hide replies to me
it: Non nascondermi le risposte

en: Configure Filters...
it: Configura filtri...

en: Hide Post
it: Nascondo messaggio

en: Hide all posts from <b>@%1</b>?
it: Nascondi tutti i messaggi da <b>@%1</b>?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, mFilteringCtl)
en: Configure Filters
it: Configura filtri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Rules
it: Regole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Field
it: Campo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Type
it: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Filter
it: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Action
it: Azione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSpecial)
en: Special Rules
it: Regole speciali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: You will see just replies came to you, or mentions you.
it: Visualizzerai solo le risposte arrivate a te, o che ti citano.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: Just show replies to me
it: Mostra solo le risposte a me.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: You will see just replies between your friends.
it: Visualizzerai solo le risposte tra i tuoi amici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: Just show replies to me and my friends
it: Mostra solo le risposte a me e ai miei amici.

en: Author Username
it: Nome utente dell'autore

en: Post Text
it: Testo del messaggio

en: Author Client
it: Client dell'autore

en: Reply to User
it: Rispondi all'utente

en: Contain
it: Contiene

en: Does Not Contain
it: Non contiene

en: Exact Match
it: Corrispondenza esatta

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

[ctx: @action]
en: Hide Posts
it: Nascondi messaggi

[ctx: @action]
en: Highlight Posts
it: Evidenzia messaggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_im)
en: Instant Messenger:
it: Messaggistica istantanea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_reply)
en: Add replies to status
it: Aggiungi risposte allo stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_status_templ)
en: Status template
it: Modello di stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Available markup:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - time of adding new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL of new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your username</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your full name</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - add </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> to status</span></p></td></tr></table></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Markup disponibile:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - nuovo stato</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - periodo del nuovo stato</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL del nuovo stato</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - il tuo nome utente</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - Il tuo nome e cognome</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - aggiungi </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> allo stato</span></p></td></tr></table></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_repeat)
en: Add repeats to status
it: Aggiungi risposte allo stato

en: Post Text with Choqok
it: Invia messaggio con Choqok

en: Shorten URL on Paste
it: Abbrevia URL quando incolli

en: You need to select text to post.
it: Devi selezionare il testo da inviare.

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

en: Now Listening
it: Ora in ascolto

[ctx: Player is running, But it's not playing.]
en: Play your desired music player.
it: Avvia il lettore musicale preferito.

en: No supported player found.
it: Nessun lettore supportato trovato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Valid metadata:
it: Metadati validi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Template:
it: Modello:

en: Filter by author
it: Filtra per autore

en: Filter by content
it: Filtra per contenuto

en: Filter out timeline by author
it: Filtra cronologia per autore

en: Filter out timeline by text
it: Filtra cronologia in base al testo

en: Author
it: Autore

en: Text
it: Testo

en: The Search action plugin does not support the current microblog.
it: L'estensione per l'azione di ricerca non supporta il microblog attuale.

en: API key is invalid
it: La chiave delle API non è valida

en: Login is invalid
it: Nome utente non valido

en: Rate limit exceeded. Try another shortener.
it: Limite di connessioni superato. Provare con un altro abbreviatore.

en: Malformed response
it: Risposta errata

en: Bit.ly error
it: Errore in bit.ly

en: Cannot create a short URL.
    %1
it: Impossibile abbreviare un URL.
    %1

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: You can find your API key <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">here</a>
it: Puoi trovare la tua chiave API <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">qui</a>

en: Checking...
it: Controllo in corso...

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: Provided data is invalid. Try another login or API key.
    You can find it on http://bit.ly/a/your_api_key
it: I dati forniti non sono validi. Prova un altro accesso o un'altra chiave API.
    Puoi trovarla all'indirizzo http://bit.ly/a/your_api_key

en: You entered valid information.
it: Le informazioni inserite sono state convalidate.

en: bit.ly Config Error
it: Errore nella configurazione di bit.ly

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, validate_button)
en: Validate
it: Convalida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, login)
en: Bit.ly login:
it: Accesso Bit.ly:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, api_key)
en: Bit.ly API key:
it: Chiave API di Bit.ly:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, help_label)
en: You can find your API key here
it: Puoi trovare la tua chiave API qui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domain)
en: Domain:
it: Dominio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No matter for Bit.ly Pro accounts)
it: (Nessun interesse per account Bit.ly Pro)

en: Error when creating job
it: Errore nella creazione del processo

en: Goo.gl Error
it: Errore in Goo.gl

en: is.gd Error
it: Errore in is.gd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logstats)
en: Generate Statistics
it: Genera statistiche

en: TightUrl Error
it: Errore in TightUrl

en: Tinyarro.ws error
it: Errore in Tinyarro.ws

en: Random host
it: Host casuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHostLabel)
en: Shortener URL host:
it: Host dell'abbreviatore URL:

en: ur1.ca Error
it: Errore in ur1.ca

en: Ur.ly Error
it: Errore in Ur.ly

en: Yourls Error
it: Errore in Yourls

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Yourls API URL:
it: URL delle API di Yourls:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (QLineEdit, kcfg_yourlsHost)
en: http://SomeDomain.com/yourls/yourls-api.php
it: http://Dominio.com/yourls/yourls-api.php

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

[ctx: Translation Language]
en: Filipino
it: Filippino

[ctx: Translation Language]
en: Haitian Creole
it: Creolo haitiano

[ctx: Translation Language]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: Translation Language]
en: Norwegian
it: Norvegese

en: Translate to...
it: Traduci in...

[ctx: %1 is the name of the source language in localized form]
en: <span style="color:%2; font-size:small;">Translated from %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >original post</a>)</span>
it: <span style="color:%2; font-size:small;">Tradotto da %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >messaggio originale </a>)</span>

en: Translation failed: %1
it: Traduzione non riuscita: %1

en: Configure Translator
it: Configura traduttore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select languages to be shown in translate menu
it: Seleziona le lingue da mostrare nel menu della traduzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useUntinyDotCom)
en: Use untiny.com service
it: Usa il servizio untiny.com

en: The photo required argument was missing
it: L'argomento foto richiesta è mancante

en: The file was not correctly uploaded
it: Il file non è stato caricato correttamente

en: The file was zero bytes in length
it: La dimensione del file era di zero bytes

en: Filetype was not recognised
it: Il tipo di file non è stato riconosciuto

en: The calling user has reached their monthly bandwidth limit
it: L'utente chiamante ha raggiunto il limite mensile di banda

en: Signature problem. Please try again later
it: Problema nella firma. Riprovare più tardi

en: Login failed. Please re-authenticate Choqok
it: Accesso non riuscito. È necessario riautenticare Choqok

en: The requested service is temporarily unavailable. Try again later
it: Il servizio richiesto al momento non è disponibile. Riprova più tardi

en: Unknown Error:%1. Please try again later
it: Errore sconosciuto: %1. Riprova più tardi

en: Flickr authorization
it: Autorizzazione Flickr

en: Something happens with signature. Please retry
it: Qualcosa è andato storto con la firma. Riprova

en: Something happens wrong. Error %1. Try again later
it: Qualcosa è andato storto. Errore %1. Riprovare più tardi

en: Authorized as %1
it: Autorizzato come %1

en: Not authorized
it: Non autorizzato

en: Click here when you authorized Choqok
it: Fai clic qui una volta autorizzato Choqok

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authTab)
en: Authorization
it: Autorizzazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Flickr.com website to allow access to Choqok.
it: Fai clic sul pulsante qui sotto, se tutto è andato per il meglio verrai indirizzato al sito web Flickr per consentire l'accesso a Choqok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, authButton)
en: Click here to authorize Choqok on Flickr.com
it: Fai clic qui per autorizzare Choqok su Flickr.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Who can view photo
it: Chi può visualizzare la foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forprivate)
en: Private
it: Privato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfriends)
en: Visible for friends
it: Visibile agli amici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfamily)
en: Visible for family
it: Visibile alla famiglia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Set safety level
it: Imposta il livello di sicurezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_safe)
en: Safe
it: Sicuro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_moderate)
en: Moderate
it: Moderato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_restricted)
en: Restricted
it: Ristretto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hidefromsearch)
en: Hide picture from public search
it: Nascondi foto dalla ricerca pubblica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_shorturl)
en: Use Flic.kr to short URLs
it: Usa Flic.kr per abbreviare gli URL

en: Just supporting image uploading
it: Solo supporto al caricamento immagine

en: There is no Twitter account configured to use.
it: Non esiste un account Twitter configurato per l'uso.

en: You have to configure at least one Twitter account to use this plugin.
it: Devi configurare almeno un account Twitter per usare questa estensione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_oauth)
en: &Twitter account
it: Account &Twitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Mobypicture &login and password:
it: Nome &utente e password Mobypicture:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload files using:
it: Invia file tramite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Login:
it: Nome utente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Posterous &login and password:
it: Nome &utente e password Posterous:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-mail:
it: Indirizzo di posta elettronica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Twitter account:
it: Account Twitter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_directLink)
en: Get direct link to file
it: Ottieni collegamento diretto al file
