choqok - en to nds translation catalogue (483 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
nds: Datei

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
nds: Warktüüch

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
nds: Instellen

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
nds: Hülp

en: Cannot load the %1 plugin. Please check your installation.
nds: %1-Moduul lett sik nich laden, prööv bitte Dien Installatschoon.

en: Cannot find the desired account.
nds: Dat utsöchte Konto lett sik nich finnen.

en: Are you sure you want to remove the selected account?
nds: Wullt Du dat utsöchte Konto redig wegmaken?

en: Cannot remove the account.
nds: Dat utsöchte Konto lett sik nich wegmaken.

en: Select Micro-Blogging Service
nds: Lüttdaagbook-Deenst utsöken

en: You need to restart Choqok for the accounts priority changes to take effect.
nds: Du muttst Choqok nieg starten, dormit de Ännern vun de Prioriteten övernahmen warrt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountsWidgetBase)
en: Add New Account
nds: Nieg Konto tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add a new account
nds: Nieg Konto tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add...
nds: &Tofögen...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify the selected account
nds: Dat utsöchte Konto ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
nds: Ä&nnern...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove the selected account
nds: Dat utsöchte Konto wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
nds: &Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Micro-Blog
nds: Lüttdaagbook

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only
nds: Bloots leesbor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only account
nds: Bloots leesbor Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Quick Post
nds: Fixnaricht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Show in Quick Post
nds: In Fixbidrag wiesen

en: The Account registration failed.
nds: Konto-Inmellen fehlslaan

en: Cannot validate your input information.
    Please check the fields' data.
    Maybe a required field is empty?
nds: Dien ingeven Informatschonen laat sik nich pröven.
    Bitte prööv de Felddaten.
    Villicht hest Du en Ingaav översehn?

en: Edit Account
nds: Konto bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isEmoticonsEnabled)
en: Enable emoticons
nds: Snuten anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReverseOrder)
en: Show posts in reverse order (Needs restart to take effect)
nds: Bidrääg in ümdreiht Reeg wiesen (de Ännern warrt eerst na en Niegstart warken)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: You will see post with retweeter name as author, plus Retweeted from original author note.
nds: De Naricht hett den Wedderhaler sien Naam as Schriever un en Orginaalschriever-Anmarken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: Show Retweeted/Repeated posts in Choqok way
nds: Wedderhaalt Narichten op Choqok-Oort wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isCustomUi)
en: Use custom appearance
nds: Egen Utsehn bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post font:
nds: Narichten-Schrift:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Post Color Preferences
nds: Klöörinstellen för Bidrääg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Background
nds: Achtergrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default color:
nds: Standardklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unread post color:
nds: Klöör för nich leeste Bidrääg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground
nds: Vörgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Own post color:
nds: Klöör för egen Bidrääg:

en: &General
nds: &Allmeen

en: &Notifications
nds: &Bescheden

en: URL &Shortening
nds: URLs &afkörten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Options
nds: Allmeen Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSplashScreen)
en: Show splash-screen on startup
nds: Startschirm wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnExit)
en: Mark all posts as read on exit
nds: Bi't Utmaken all Narichten as leest markeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSpellChecker)
en: Enable automatic spellchecking in the message editor
nds: Schriefwies bi't Ingeven automaatsch pröven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnHideToSystray)
en: Mark all unread posts as read, when hiding to system tray
nds: Bi't Versteken na den Systeemafsnitt all nich leest Bidrääg as leest markeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use &custom web browser:
nds: Egen &Nettkieker bruken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomRT)
en: Use custom prefix for ReSend [ReTweet]:
nds: Mit egen Prefix nochmaal loosstüern [wedderhalen]:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Timelines Options
nds: Optschonen för Tietregen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Update interval:
nds: &Opfrischtiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Number of posts to show in timelines:
nds: &Tall vun wiest Bidrääg binnen Tietregen:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en: Disabled
nds: Utmaakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAllNotifiesInOne)
en: &Show all new posts in one notification
nds: All nieg Bidrääg binnen een Bescheed &wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Notification duration:
nds: &Bescheedduer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: New post notifications
nds: Bescheden över niege Bidrääg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_knotify)
en: Show notification using KNotify
nds: KNotify för Bescheden bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_libindicate)
en: Show notification using Message Indicator
nds: Narichtenwieser för Bescheden bruken

[ctx: No shortener service]
en: None
nds: Keen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_shortenOnPaste)
en: Shorten &URLs on paste
nds: &URLs bi't Infögen kortmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_removeHttp)
en: Remove "http://" from shortened URLs
nds: „http://“ ut kortmaakt Adressen wegmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, configPlugin)
en: Configure plugin
nds: Moduul instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, aboutPlugin)
en: About plugin
nds: Beschrieven vun't Moduul

en: General Plugins
nds: Allmeen Modulen

en: KDE Micro-Blogging Client.
nds: KDE-Programm för Lüttdaagböker

en: Developer
nds: Programmschriever

en: Artworks
nds: Billerwark

en: UI improvements
nds: Verbetern vun de Böversiet

en: Search API implementation
nds: Söök-API-Ümsetten

en: D-Bus and Konqueror plugin
nds: DBus- un Konqueror-Moduul

en: Improvements on Image preview plugin
nds: Verbetern bi't Bildvöransicht-Moduul

en: Twitter photo upload
nds: Twitter-Bildhoochladen

en: Bug fixes and improvements
nds: Fehlerrichten un Verbetern

en: Update Timelines
nds: Tietregen opfrischen

en: Mark All As Read
nds: All as leest markeren

[ctx: @action]
en: Minimize
nds: Minimeren

[ctx: @action]
en: Restore
nds: Wedderherstellen

en: Enable Update Timer
nds: Opfrisch-Tietgever anmaken

en: Enable Notifications
nds: Bescheden anmaken

en: Hide Menubar
nds: Menübalken versteken

en: Clear Avatar Cache
nds: Bildteken-Twischenspieker leddig maken

en: You have to restart Choqok to load avatars again
nds: Du muttst Choqok nieg starten, wenn Du de Bildtekens woller laden wullt.

en: Upload Medium...
nds: Mediendatei hoochladen…

en: No account created. You have to create an account before being able to make posts.
nds: Keen Konto opstellt. Du muttst en Konto opstellen, ehr Du Bidrääg loosstüern kannst.

en: In order to use Choqok you need an account at one of the supported micro-blogging services.
    Would you like to add your account now?
nds: Du bruukst tominnst een Konto bi een vun de ünnerstütt Lüttdaagbookdeensten, wenn Du Choqok bruken wullt.
    Wullt Du Dien Konto nu tofögen?

en: Restore
nds: Wedderherstellen

en: Minimize
nds: Minimeren

en: Loading timelines...
nds: Tietregen warrt laadt...

en: 1 unread post | %1 unread posts
nds[0]: 1 nich leest Bidrag
nds[1]: %1 nich leeste Bidrääg

en: Choqok - Disabled
nds: Choqok - utmaakt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAttach)
en: Attach a file
nds: Datei bileggen

en: Abort
nds: Afbreken

en: Select Media to Upload
nds: Medium för't Hoochladen utsöken

en: Discard Attachment
nds: Bilaag wegsmieten

en: Attaching <b>%1</b>
nds: <b>%1</b> warrt anhangt

en: Conversation %1
nds: Klöönsnack %1

en: Please wait...
nds: Bitte töven...

en: Conversation
nds: Klöönsnack

[ctx: Timeline name]
en: Repeated
nds: Wedderhaalt

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were repeated by others
nds: Dien Bidrääg, de anner Lüüd wedderhaalt hebbt

en: Uploading medium failed: cannot read the medium file.
nds: Medium lett sik nich hoochladen: De Mediendatei lett sik nich lesen.

en: Repeat of %1
nds: Wedderhalen vun %1

en: Repeated by %1
nds: Wedderhaalt vun %1

en: Repeat this notice?
nds: Disse Mellen wedderhalen?

en: Retrieving the friends list failed. The data returned from the server is corrupted.
nds: Mackerlist lett sik nich halen. Daten vun Server schaadhaftig torüchkamen.

en: Friends list for account %1 could not be updated:
    %2
nds: Mackerlist för Konto „%1“ lett sik nich opfrischen:
    %2

en: Fetching conversation failed. %1
nds: Klöönsnack halen fehlslaan. %1

en: Manual ReSend
nds: Vun Hand nochmaal loosstüern

en: Repeat
nds: Wedderhalen

en: Repeat post using API
nds: Bidrag mit Hülp vun API wedderhalen

en: Search for %1
nds: Na „%1“ söken

en: Open tag page in browser
nds: Slötelwoortsiet mit Nettkieker opmaken

en: Show latest group posts
nds: Niegste Koppelnarichten wiesen

en: Open group page in browser
nds: Koppelsiet mit Nettkieker opmaken

[ctx: Who is user]
en: Who is %1
nds: Wokeen is %1

[ctx: Posts from user]
en: Posts from %1
nds: Bidrääg vun %1

[ctx: Replies to user]
en: Replies to %1
nds: Antern op %1

[ctx: Open profile page in browser]
en: Open profile in browser
nds: Profil mit Nettkieker opmaken

en: Actions
nds: Akschonen

[ctx: Write a message to user attention]
en: Write to %1
nds: %1 schrieven

[ctx: Send direct message to user]
en: Send private message to %1
nds: %1 en Privaatnaricht tostüern

[ctx: Unsubscribe from user]
en: Unsubscribe from %1
nds: %1 afbestellen

[ctx: Subscribe to user]
en: Subscribe to %1
nds: %1 bestellen

[ctx: Block user]
en: Block %1
nds: %1 blockeren

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Hashtag
nds: Dents, de dit Slötelwoort insluten doot

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Group
nds: Dents, de dissen Koppel insluten doot

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents From This User
nds: Dents vun dissen Bruker

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents To This User
nds: Dents na dissen Bruker

en: Unable to fetch search results.
nds: Söökresultaten laat sik nich halen.

en: Unable to fetch search results: %1
nds: Söökresultaten laat sik nich halen: %1

en: Send Private Message
nds: Privaatnaricht loosstüern

[ctx: Send message to]
en: To:
nds: Na:

en: Reload friends list
nds: Mackerlist nieg laden

[ctx: Send private message]
en: Send
nds: Loosstüern

[ctx: Timeline Name]
en: Home
nds: Tohuus

[ctx: Timeline description]
en: You and your friends
nds: Du un Dien Mackers

[ctx: Timeline Name]
en: Reply
nds: Antern

[ctx: Timeline description]
en: Replies to you
nds: Antern op Di

[ctx: Timeline Name]
en: Inbox
nds: Ingang

[ctx: Timeline description]
en: Your incoming private messages
nds: Dien ankamen Privaatnarichten

[ctx: Timeline Name]
en: Outbox
nds: Utgang

[ctx: Timeline description]
en: Private messages you have sent
nds: Dien loosstüert Privaatnarichten

[ctx: Timeline Name]
en: Favorite
nds: Leevst

[ctx: Timeline description]
en: Your favorites
nds: Dien Leevste

[ctx: Timeline Name]
en: Public
nds: Apen

[ctx: Timeline description]
en: Public timeline
nds: Apen Tietreeg

[ctx: Timeline Name]
en: ReTweets
nds: Wedderhaalt Jiepels

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were ReTweeted by others
nds: Dien Bidrääg, de anner Lüüd wedderhaalt hebbt

en: Send Private Message...
nds: Privaatnaricht loosstüern...

en: Search...
nds: Söken...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnReload)
en: Update Friends List
nds: Mackerlist opfrischen

en: Creating the new post failed. Text is empty.
nds: Nieg Bidrag lett sik nich opstellen: Keen Text.

en: Creating the new post failed. The result data could not be parsed.
nds: Nieg Bidrag lett sik nich opstellen. De rutkamen Daten laat sik nich bekieken.

en: Private message sent successfully
nds: Privaatnaricht mit Spood loosstüert

en: Fetching the new post failed. %1
nds: Nieg Bidrag lett sik nich halen. %1

en: Fetching new post failed. The result data could not be parsed.
nds: Nieg Bidrag lett sik nich halen. De rutkamen Daten laat sik nich bekieken.

en: Removing the post failed. %1
nds: Bidrag lett sik nich wegdoon: %1

en: Favorite creation failed. %1
nds: Leesteken lett sik nich opstellen: %1

en: Removing the favorite failed. %1
nds: Leesteken lett sik nich wegdoon: %1

en: Updating friends list for account %1...
nds: Mackerlist för Konto „%1“ warrt opfrischt…

en: Friends list for account %1 has been updated.
nds: Mackerlist för Konto „%1“ wöör opfrischt.

en: Timeline update failed: %1
nds: Opfrischen vun Tietreeg fehlslaan: %1

en: Creating friendship with %1 failed. %2
nds: %1 lett sik nich as Macker tofögen. %2

en: You are now listening to %1's posts.
nds: Du luusterst nu op „%1“ sien/ehr Bidrääg

en: Creating friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
nds: %1 lett sik nich as Macker tofögen. De Server hett lege Daten torüchgeven.

en: Creating friendship with %1 failed: %2
nds: %1 lett sik nich as Macker tofögen: %2

en: Destroying friendship with %1 failed. %2
nds: %1 lett sik nich ut de Mackerlist wegmaken. %2

en: You will not receive %1's updates.
nds: Du kriggst keen Bidrääg mehr vun %1.

en: Destroying friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
nds: %1 lett sik nich ut de Mackerlist wegmaken. De Server hell lege Daten torüchgeven.

en: Destroying friendship with %1 failed: %2
nds: %1 lett sik nich ut de Mackerlist wegmaken: %2

en: Blocking %1 failed. %2
nds: %1 lett sik nich blockeren: %2

en: You will no longer be disturbed by %1.
nds: %1 warrt Di nich mehr triezen.

en: Blocking %1 failed: the server returned invalid data.
nds: %1 lett sik nich blockeren. De Server hett lege Daten torüchgeven.

en: Could not parse the data that has been received from the server.
nds: De vun den Server kregen Daten laat sik nich inlesen.

en: (The search result is empty.)
nds: (Dat gifft keen Söökresultaten.)

en: Mark timeline as read
nds: Tietreeg as leest markeren

en: Close Timeline
nds: Tietreeg tomaken

en: Close All
nds: All tomaken

[ctx: @info:tooltip]
en: Reply
nds: Antern

en: Reply to %1
nds: Antern na: %1

en: Write to %1
nds: Schrieven na %1

en: Reply to all
nds: Na all antern

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
nds: Leevst

en: <a href='%1' title='Sent from %2 via OStatus'>%2</a>
nds: <a href='%1' title='Vun %2 över OStatus loosstüert'>%2</a>

en: Show Conversation
nds: Klöönsnack wiesen

en: <a href='replyto://%1'>in reply to</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>
nds: <a href='replyto://%1'>as Anter op</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>

[ctx: @title:window]
en: Search
nds: Söken

[ctx: Search query]
en: Query:
nds: Anfraag:

[ctx: @action:button]
en: Search
nds: Söken

[ctx: %1 is the name of a timeline]
en: Search results for %1
nds: Söökresultaten för „%1“

en: Close Search
nds: Söök tomaken

en: Previous
nds: Verleden

en: Next
nds: Nakamen

en: Page Number
nds: Siedentall

en: Cannot load user information.
nds: Brukerinformatschonen laat sik nich laden.

en: Close
nds: Tomaken

[ctx: User posts]
en: Posts
nds: Bidrääg

[ctx: User friends]
en: Friends
nds: Mackers

[ctx: User followers]
en: Followers
nds: Lesers

en: <table><tr><b>Last Status:</b> %1</tr></table>
nds: <table><tr><b>Verleden Status:</b> %1</tr></table>

en: Unsubscribe
nds: Afbestellen

en: Subscribe
nds: Bestellen

en: Block
nds: Blockeren

en: There is no account with alias %1.
nds: Dat gifft keen Konto mit den Alias „%1“.

en: An account with this alias already exists: a unique alias has to be specified.
nds: Dat gifft al en Konto mit dissen Alias. Du muttst en eenkennig Alias bruken.

en: Cannot create a KDE Job. Please check your installation.
nds: KDE-Opgaav lett sik nich opstellen. Prööv bitte Dien Installatschoon.

en: Cannot download image from %1.
nds: Brukerbild lett sik nich vun „%1“ daalladen.

en: No pluginId specified, And last used plugin is null.
nds: Keen Moduul-ID angeven, un dat tolest bruukte Moduul is nich vörhannen.

en: The server returned an error
nds: De Server hett en Fehler torüchgeven.

en: Error on communication with server
nds: Fehler bi't Snacken mit Server

en: Error on parsing results
nds: Fehler bi't Inlesen vun Resultaten

en: Authentication error
nds: Fehler bi't Anmellen

en: The server does not support this feature
nds: De Server ünnerstütt disse Akschoon nich.

en: Unknown error
nds: Nich begäng Fehler

[ctx: Show Choqok MainWindow]
en: Show Choqok
nds: Choqok wiesen

en: Error
nds: Fehler

en: Success
nds: Spood

en: New posts
nds: Niege Bidrääg

en: Shortening a URL
nds: En URL afkörten

en: Cannot open KDE Wallet manager, your secrets will be stored as plain text. You can install KWallet to fix this.
nds: De KDE-Knippenpleger lett sik nich opmaken. Dien Privaatslötels warrt as eenfach Text sekert. Du kannst den KDE-Knippenpleger installeren, wenn Du dat richten wullt.

en: Top
nds: Baven

en: Left
nds: Links

en: Right
nds: Rechts

en: Bottom
nds: Nerrn

en: Small
nds: Lütt

en: Medium
nds: Middel

en: Big
nds: Groot

en: Styled Panel
nds: Stilvull Paneel

en: Set spell check language
nds: Spraak för de Schriefwiesprööv fastleggen

[ctx: Replace URLs by a shortened URL]
en: Shorten URLs
nds: URLs kortmaken

en: Discard Reply
nds: Anter wegsmieten

en: Replying to <b>%1</b>
nds: Bi to antern op <b>%1</b>

en: Mark all timelines as read
nds: All Tietregen as leest markeren

en: More
nds: Mehr

en: Latest update:
nds: Tolest opfrischt:

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
nds: Wegmaken

[ctx: @info:tooltip]
en: ReSend
nds: Nochmaal loosstüern

en: Just now
nds: Jüst nu

en: 1 sec ago | %1 secs ago
nds[0]: Vör 1 Sekunn
nds[1]: Vör %1 Sekunnen

en: 1 min ago | %1 mins ago
nds[0]: Vör 1 Minuut
nds[1]: Vör %1 Minuten

en: 1 hour ago | %1 hours ago
nds[0]: Vör 1 Stünn
nds[1]: Vör %1 Stünnen

en: 1 day ago | %1 days ago
nds[0]: Vör 1 Dag
nds[1]: Vör %1 Daag

en: Are you sure you want to remove this post from the server?
nds: Wullt Du dissen Bidrag redig vun den Server wegmaken?

[ctx: Submit post]
en: Submit
nds: Loosstüern

en: Please configure at least one account to be included in "Quick Post".
    Settings -> Configure Choqok... -> Accounts
nds: Bitte richt tominnst een Konto in, dat Du na de Fixnarichten insluten wullt.
    Instellen -> Choqok instellen… -> Kontos

en: Link to uploaded medium will be added here after uploading process succeed.
nds: Hier warrt de Link na de mit Spood hoochlaadt Mediendatei toföögt.

[ctx: Copy text]
en: Copy
nds: Koperen

en: Copy Link Location
nds: Linkadress koperen

[ctx: Select all text]
en: Select All
nds: All utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Medium to upload:
nds: Mediendatei för't Hoochladen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload via:
nds: Hoochladen över:

en: Upload Medium
nds: Mediendatei hoochladen

en: Upload
nds: Hoochladen

en: Uploading...
nds: An't Hoochladen

en: Medium uploading failed.
nds: Hoochladen vun Mediendatei fehlslaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The account alias
nds: De Konto-Alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The alias is the name you want to give to your account. It should be unique. You can have several connections to the same service so the alias lets you give them names.
nds: De Alias is de Naam, den Du Dien Konto geven wullt. He mutt eenkennig wesen. Du kannst mehr as een Verbinnen na den sülven Deenst hebben, mit den Alias kannst Du ehr benömen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> The alias must be unique.</span></p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Henwies:</span><span style=" font-size:8pt;"> De Alias mutt eenkennig wesen.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: API path:
nds: API-Padd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_BasicBox)
en: Basic Authentication
nds: Eenfach Identiteetprööv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicUsername) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicPassword)
en: The name you use to connect to the service
nds: De Naam, mit den Du Di na den Deenst tokoppelst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Password:
nds: Passwoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
nds: Brukernaam:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabTimelines)
en: Timelines Configuration
nds: Tietregen instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which timelines do you like to be enabled?
nds: Welke Tietregen wullt Du anmaken?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Name
nds: Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Enable
nds: Anmaken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabConf)
en: Configuration
nds: Instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: To prevent spamming on some groups, you can set here to change the exclamation point (that used to refer to a group), to something else (e.g. nothing.)
nds: Wullt Du Warvenbidrääg in wiss Koppeln verhöden, kannst Du hier dat Utroopteken (dat na en Koppel wiest) ännern un dor wat anners för instellen (a.B. nix).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: On re-dent, change exclamation mark to:
nds: Bi tokamen Loosstüern, Utroopteken ännern na:

en: Choqok is authorized successfully.
nds: Choqok hett Verlööf kregen.

en: Authorized
nds: Verlööf

en: Authorization Error
nds: Verlövenprööv fehlslaan

en: Authenticated
nds: Anmeldt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_authenticateStatus)
en: Not Authenticated
nds: Nich anmeldt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_basicAuth)
en: Credentials
nds: Anmelldaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_credentialsBox)
en: OAuth Authentication
nds: OAuth-Identiteetprööv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: Verify credentials
nds: Anmelldaten beglöven

en: The post has been shared.
nds: De Bidrag wöör deelt.

en: Cannot share the post. %1
nds: De Bidrag lett sik nich delen. %1

en: Cannot set/unset the post as favorite. %1
nds: De Bidragstatus lett sik nich op/vun „Leevst“ ännern. %1

[ctx: Timeline description]
en: You and people you follow
nds: Du un Lüüd, de Du leest

en: Creating the new post failed. %1
nds: Nieg Bidrag lett sik nich opstellen. %1

en: Cannot fetch post. %1
nds: Bidrag lett sik nich halen. %1

en: An error occurred when fetching the timeline
nds: Dat geev en Fehler bi't Halen vun de Tietreeg.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Provider
nds: Anbeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select a social desktop provider to use:
nds: Anbeder utsöken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: You can manage Social Desktop providers in the KDE Social Desktop configuration.
nds: De Anbeders vun Meenschap-Schriefdischen laat sik binnen de KDE-Instellen plegen.

en: Loading...
nds: An't Laden...

en: You have to wait for providers list to be loaded.
nds: Du muttst töven, bet de List mit Anbeders laadt is.

en: OCS plugin is not initialized yet. Try again later.
nds: Dat OCS-Moduul wöör noch nich torechtmaakt. Versöök dat later nochmaal.

en: Not Supported
nds: Nich ünnerstütt

[ctx: Timeline Name]
en: Activity
nds: Aktiviteet

en: Social activities
nds: Meenschap-Aktiviteten

en: Enter the verifier code received from %1
nds: Giff de Besekerkode in, den Du vun %1 kregen hest

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: PumpIO Account
nds: PumpIO-Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Webfinger ID:
nds: Webfinger-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Pump.io website to allow access to Choqok.
nds: Klick op den Knoop nerrn. Wenn allens püük löppt, warrst Du na de Pump.io-Nettsiet leddt un kannst Choqok den Togriep verlöven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Pump.io Service
nds: Bi den Pump.io-Deenst &anmellen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PumpIOMessageDialog)
en: Dialog
nds: Dialoog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: CC:
nds: Kopie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To:
nds: Na:

en: Cannot fetch replies. %1
nds: Antern laat sik nich halen. %1

en: Following list for account %1 has been updated.
nds: Leserlist för Konto „%1“ wöör opfrischt.

en: Cannot retrieve the following list. %1
nds: De Leserlist lett sik nich halen. %1

en: Lists for account %1 has been updated.
nds: Listen för Konto „%1“ wöörn opfrischt.

en: Cannot retrieve the lists. %1
nds: De Listen laat sik nich halen. %1

en: Post removed successfully
nds: Bidrag mit Spood wegmaakt

en: An error occurred when updating the post
nds: Dat geev en Fehler bi't Opfrischen vun den Bidrag.

en: An error occurred when uploading the media
nds: Dat geev en Fehler bi't Hoochladen vun dat Medium.

[ctx: Timeline Name]
en: Favorites
nds: Leevste

[ctx: Timeline description]
en: Posts you favorited
nds: Dien leevst Bidrääg

[ctx: Timeline description]
en: Posts sent to you
nds: Di tostüert Bidrääg

[ctx: Timeline description]
en: Posts you sent
nds: Dien Bidrääg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forpublic)
en: Public
nds: Apen

en: Followers
nds: Lesers

en: You
nds: Du

en: Shared by:
nds: Deelt vun:

[ctx: @info:tooltip]
en: Share
nds: Delen

[ctx: @info:tooltip]
en: Like
nds: Mögen

[ctx: Thread of specified user]
en: Choqok: %1's thread
nds: Choqok: %1 sien Klöönsnack

en: Enter the PIN received from Twitter:
nds: Giff de PIN-Nummer in, de Du vun Twitter kregen hest:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Twitter Account
nds: Twitter-Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Twitter website to allow access to Choqok.
nds: Klick op den Knoop nerrn Wenn allens püük löppt, warrst Du na de Twitter-Nettsiet leddt un kannst Choqok den Togriep verlöven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Twitter Service
nds: Bi den Twitter-Deenst &anmellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
nds: Tofögen

en: You should provide both list author username and list name.
nds: Giff man den Brukernaam un den Listnaam an.

en: No user.
nds: Keen Bruker.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TwitterListDialogBase)
en: Add List
nds: List tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: List name:
nds: Listnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: User name:
nds: Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load user lists
nds: Brukerlisten laden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load Lists
nds: Listen laden

[ctx: Timeline Name]
en: Mentions
nds: Nömens

[ctx: Timeline description]
en: Mentions of you
nds: Dien Nömens

en: Retweet of %1
nds: Wedderhalen vun %1

en: Retweeted by %1
nds: Wedderhaalt vun %1

en: Retweet to your followers?
nds: Dien Mitlesers wedderhalen?

en: Add User List...
nds: Brukerlist tofögen...

en: Fetching %1's lists failed. %2
nds: %1 sien List lett sik nich afhalen. %2

en: There is no list record for user %1
nds: För Bruker „%1“ gifft dat keen Listenindrag

en: Retweet
nds: Wedderhalen

en: Retweet post using API
nds: Bidrag mit de API wedderhalen

[ctx: Including user name]
en: Including %1
nds: %1 inslaten

[ctx: Unfollow user]
en: Unfollow %1
nds: %1 nich nagahn

[ctx: Follow user]
en: Follow %1
nds: %1 nagahn

[ctx: Posts sent to user]
en: To:
nds: Na:

[ctx: Posts from user, Sent by user]
en: From:
nds: Vun:

en: Custom Search
nds: Topasst Söök

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets To This User
nds: Jiepels na dissen Bruker

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets From This User
nds: Jiepels vun dissen Bruker

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Username
nds: Jiepels mit dissen Brukernaam

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Hashtag
nds: Jiepels mit dit Slötelwoort

en: KDE Rocks! :)
nds: KDE is deegt! :)

en: Ignore
nds: Övergahn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Appearance
nds: Utsehn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Foreground Color:
nds: Vörgrundklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Background Color:
nds: Achtergrundklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Font:
nds: Schriftoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Notify Interval:
nds: Bescheedgeevtiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: seconds
nds: Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, adjustPosition)
en: Adjust Notification's Position
nds: Bescheedpositschoon topassen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Timeline Selection
nds: Tietregen-Köör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select Timelines
nds: Tietregen utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Accounts
nds: Kontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select timelines you wish to see notifications for their new posts:
nds: De Tietregen utsöken, för de ehr nieg Bidrääg Du Bescheed hebben wullt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Any change, needs plugin re-load (disable/enable) to take effect.</p></body></html>
nds: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Beacht:</span> Na ännern (an-/utmaken) muttst Du dat Moduul nieg laden, anners warkt de Ännern nich bruukt.</p></body></html>

en: Modify filter rules
nds: Filterregeln ännern

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddEditFilterBase)
en: Define new filter rules
nds: Nieg Filterregel fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filter action:
nds: Filterakschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontHideReplies)
en: Do not hide replies to me
nds: Antern op mi nich versteken

en: Configure Filters...
nds: Filtern instellen...

en: Hide Post
nds: Bidrag versteken

en: Hide all posts from <b>@%1</b>?
nds: All Bidrääg vun <b>@%1</b> versteken?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, mFilteringCtl)
en: Configure Filters
nds: Filtern instellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Rules
nds: Regeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Field
nds: Feld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Type
nds: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Action
nds: Akschoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify
nds: Ännern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSpecial)
en: Special Rules
nds: Besünner Regeln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: You will see just replies came to you, or mentions you.
nds: Wiest warrt bloots Antern op Dien Bidrääg un Bidrääg, de Di nöömt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: Just show replies to me
nds: Bloots Antern op mi wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: You will see just replies between your friends.
nds: Wiest warrt bloots Antern vun un op Dien Mackers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: Just show replies to me and my friends
nds: Bloots Antern op mi un mien Mackers wiesen

en: Author Username
nds: Den Autor sien Brukernaam

en: Post Text
nds: Narichtentext

en: Author Client
nds: Programm vun Autor

en: Reply to User
nds: Den Bruker antern

en: Contain
nds: Bargt

en: Does Not Contain
nds: Bargt nich

en: Exact Match
nds: Nau Övereenstimmen

en: Regular Expression
nds: Reguleer Utdruck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_im)
en: Instant Messenger:
nds: Kortnarichtenprogramm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_reply)
en: Add replies to status
nds: Antern den Status tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_status_templ)
en: Status template
nds: Statusvörlaag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Available markup:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - time of adding new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL of new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your username</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your full name</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - add </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> to status</span></p></td></tr></table></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Verföögbor Markeren:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - nieg Status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - Tiet, to de de niege Status toföögt wöör</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - Adress vun den niegen Status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - Dien Brukernaam</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - Dien heel Naam</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> den Status tofögen</span></p></td></tr></table></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_repeat)
en: Add repeats to status
nds: Wedderhalen den Status tofögen

en: Post Text with Choqok
nds: Text mit Choqok loosstüern

en: Shorten URL on Paste
nds: URLs bi't Infögen kortmaken

en: You need to select text to post.
nds: Du muttst en Text utsöken, den Du loosstüern wullt.

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

en: Now Listening
nds: Jüst an't Hören

[ctx: Player is running, But it's not playing.]
en: Play your desired music player.
nds: Bruuk Dien vörtrocken Musikafspeler.

en: No supported player found.
nds: Keen ünnerstütt Afspeler funnen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Valid metadata:
nds: Gellen Metadaten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Template:
nds: Vörlaag:

en: Filter by author
nds: Na Autor filtern

en: Filter by content
nds: Na Inholt filtern

en: Filter out timeline by author
nds: Tietreeg na Autor filtern

en: Filter out timeline by text
nds: Tietreeg na Text filtern

en: Author
nds: Autor

en: The Search action plugin does not support the current microblog.
nds: Dat Söökmoduul ünnerstütt dit Lüttdaagbook nich.

en: API key is invalid
nds: Leeg API-Slötel

en: Login is invalid
nds: Leeg Brukernaam

en: Rate limit exceeded. Try another shortener.
nds: Bi de Överdregengrenz anlangt. Versöök en anner Afkörtendeenst.

en: Malformed response
nds: Leegformt Anter

en: Cannot create a short URL.
    %1
nds: Kort-URL lett sik nich opstellen.
    %1

en: Checking...
nds: Prööv löppt...

en: You entered valid information.
nds: Du hest gellen Informatschonen ingeven.

en: bit.ly Config Error
nds: Bit.ly-Instellenfehler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, validate_button)
en: Validate
nds: Pröven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, login)
en: Bit.ly login:
nds: Bit.ly-Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, api_key)
en: Bit.ly API key:
nds: API-Slötel för Bit.ly:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, help_label)
en: You can find your API key here
nds: Dien API-Slötel liggt hier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domain)
en: Domain:
nds: Domään:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No matter for Bit.ly Pro accounts)
nds: (Bedröppt keen „Bit.ly Pro“-Kontos.)

en: Error when creating job
nds: Opgaav lett sik nich opstellen.

en: Goo.gl Error
nds: Goo.gl-Fehler

en: is.gd Error
nds: Is.gd-Fehler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logstats)
en: Generate Statistics
nds: Statistik opstellen

en: Tinyarro.ws error
nds: Tinyarro.ws-Fehler

en: Random host
nds: Tofällig Reekner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHostLabel)
en: Shortener URL host:
nds: Reekner för't Kortmaken vun URLs

en: Yourls Error
nds: Yourls-Fehler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Yourls API URL:
nds: Adress na de Yourls-API:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (QLineEdit, kcfg_yourlsHost)
en: http://SomeDomain.com/yourls/yourls-api.php
nds: http://EnDomään.com/yourls/yourls-api.php

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Simplified
nds: Chineesch (vereenfacht

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Traditional
nds: Chineesch (traditschonell

[ctx: Translation Language]
en: Filipino
nds: Filippiensch

[ctx: Translation Language]
en: Haitian Creole
nds: Haitiansch Kreolspraak

[ctx: Translation Language]
en: Hebrew
nds: Hebrääsch

[ctx: Translation Language]
en: Norwegian
nds: Norweegsch

en: Translate to...
nds: Översetten na…

en: Translation failed: %1
nds: Översetten fehlslaan: %1

en: Configure Translator
nds: Översetter instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select languages to be shown in translate menu
nds: Spraken utsöken, de in't Översettenmenü wiest warrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useUntinyDotCom)
en: Use untiny.com service
nds: Deenst „untiny.com“ bruken

en: The photo required argument was missing
nds: Dat vun't Foto bruukte Argument fehlt.

en: The file was not correctly uploaded
nds: De Datei wöör nich propper hoochlaadt

en: The file was zero bytes in length
nds: De Dateigrött weer Null

en: Filetype was not recognised
nds: Dateityp nich begäng

en: The calling user has reached their monthly bandwidth limit
nds: De Anroper is för dissen Maand bi de Bandbreed-Grenz anlangt.

en: Signature problem. Please try again later
nds: Ünnerschriftproblem, versöök dat bitte later nochmaal.

en: Login failed. Please re-authenticate Choqok
nds: Anmellen fehlslaan. Bitte mell Choqok man nochmaal an.

en: The requested service is temporarily unavailable. Try again later
nds: De anfraagte Deenst is opstunns nich verföögbor. Versöök dat later nochmaal.

en: Flickr authorization
nds: Flickr-Verlövenprööv

en: Something happens with signature. Please retry
nds: Jichtenswat is mit de Ünnerschrift scheef gahn. Versöök dat bitte nochmaal.

en: Something happens wrong. Error %1. Try again later
nds: Jichtenswat is scheef gahn. Fehler %1. Versöök dat later nochmaal.

en: Authorized as %1
nds: As %1 tolaten

en: Not authorized
nds: Keen Verlööf

en: Click here when you authorized Choqok
nds: Hier klicken, wenn Du Choqok tolaten hest.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authTab)
en: Authorization
nds: Verlövenprööv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Flickr.com website to allow access to Choqok.
nds: Klick op den Knoop nerrn. Wenn allens püük löppt, warrst Du na de „Flickr.com“-Nettsiet leddt un kannst Choqok den Togriep verlöven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, authButton)
en: Click here to authorize Choqok on Flickr.com
nds: Hier klicken, wenn Du Choqok op Flickr.com tolaten wullt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Who can view photo
nds: Wokeen dat Foto ankieken kann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forprivate)
en: Private
nds: Privaat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfriends)
en: Visible for friends
nds: Köönt Frünnen ankieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfamily)
en: Visible for family
nds: Kann de Familie ankieken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Set safety level
nds: Sekerheitstoop fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_safe)
en: Safe
nds: Seker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_moderate)
en: Moderate
nds: Middel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_restricted)
en: Restricted
nds: Ingrenzt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hidefromsearch)
en: Hide picture from public search
nds: Bild vör apen Söök versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_shorturl)
en: Use Flic.kr to short URLs
nds: „Flic.kr“ för't Kortmaken vun URLs bruken

en: Just supporting image uploading
nds: Bloots dat Hoochladen vun Biller warrt ünnerstütt

en: There is no Twitter account configured to use.
nds: Dor is keen Twitter-Konto inricht, dat sik bruken lett.

en: You have to configure at least one Twitter account to use this plugin.
nds: Du muttst tominnst een Twitter-Konto inrichten, wenn Du dit Moduul bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload files using:
nds: Dateien Hoochladen över:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Login:
nds: Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password (PIN):
nds: Passwoort (PIN):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-mail:
nds: Nettpostadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Twitter account:
nds: Twitter-Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_directLink)
en: Get direct link to file
nds: Direktlink na Datei halen
