choqok - en to sv translation catalogue (538 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
sv: Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
sv: Verktyg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
sv: Hjälp

en: Cannot load the %1 plugin. Please check your installation.
sv: Kan inte ladda insticksprogrammet %1. Kontrollera installationen.

en: Cannot find the desired account.
sv: Kan inte hitta det önskade kontot.

en: Are you sure you want to remove the selected account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valt konto?

en: Cannot remove the account.
sv: Kan inte ta bort kontot

en: Select Micro-Blogging Service
sv: Välj tjänst för mikroblogg

en: You need to restart Choqok for the accounts priority changes to take effect.
sv: Du måste starta om Choqok för att kontots prioritetsändringar ska få effekt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountsWidgetBase)
en: Add New Account
sv: Lägg till nytt konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add a new account
sv: Lägg till nytt konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify the selected account
sv: Ändra valt konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
sv: Ä&ndra...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove the selected account
sv: Ta bort valt konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: An alias for the account
sv: Ett alias för kontot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Micro-Blog
sv: Mikroblogg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: The type of the account
sv: Kontots typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Whether the microblog is enabled or disabled
sv: Om mikrobloggen är aktiverad eller inte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only
sv: Skrivskyddat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only account
sv: Skrivskyddat konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Quick Post
sv: Snabbinlägg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Show in Quick Post
sv: Visa i snabbinlägg

en: The Account registration failed.
sv: Registrering av konto misslyckades.

en: Cannot validate your input information.
    Please check the fields' data.
    Maybe a required field is empty?
sv: Kan inte kontrollera inmatad information.
    Kontrollera fältens innehåll.
    Kanske är ett nödvändigt fält tomt?

en: Edit Account
sv: Redigera konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isEmoticonsEnabled)
en: Enable emoticons
sv: Aktivera smilisar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReverseOrder)
en: Show posts in reverse order (Needs restart to take effect)
sv: Visa inlägg i omvänd ordning (kräver omstart för att få effekt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: You will see post with retweeter name as author, plus Retweeted from original author note.
sv: Ett inlägg med namnet på omsändaren som författare visas, samt en anmärkning om att inlägget är omsänt från ursprungsförfattaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: Show Retweeted/Repeated posts in Choqok way
sv: Visa omsända och upprepade inlägg på Choqoks sätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isCustomUi)
en: Use custom appearance
sv: Använd eget utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post font:
sv: Teckensnitt för inlägg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Post Color Preferences
sv: Färginställningar för inlägg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Background
sv: Bakgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default color:
sv: Standardfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unread post color:
sv: Färg för olästa inlägg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground
sv: Förgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Own post color:
sv: Färg för egna inlägg:

en: &General
sv: &Allmänt

en: &Notifications
sv: U&nderrättelser

en: URL &Shortening
sv: Avkortning av &webbadresser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Options
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSplashScreen)
en: Show splash-screen on startup
sv: Visa startskärm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnExit)
en: Mark all posts as read on exit
sv: Markera alla inlägg som lästa vid avslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSpellChecker)
en: Enable automatic spellchecking in the message editor
sv: Aktivera stavningskontroll i inläggseditorn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_enableSysTray)
en: Enable System &Tray
sv: Aktivera system&brickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnHideToSystray)
en: Mark all unread posts as read, when hiding to system tray
sv: Markera alla olästa inlägg som lästa, när programmet döljs i systembrickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use &custom web browser:
sv: Använd &egen webbläsare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomRT)
en: Use custom prefix for ReSend [ReTweet]:
sv: Använd anpassat prefix för omsändning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Timelines Options
sv: Inställningar av tidslinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Update interval:
sv: &Uppdateringsintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Number of posts to show in timelines:
sv: A&ntal inlägg att visa i tidslinjer:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_updateInterval)
en:  minutes
sv:  minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAllNotifiesInOne)
en: &Show all new posts in one notification
sv: Vi&sa alla nya inlägg i en underrättelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Notification duration:
sv: U&nderrättelseintervall:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_notifyInterval)
en:  seconds
sv:  sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: New post notifications
sv: Nya underrättelser om inlägg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_knotify)
en: Show notification using KNotify
sv: Visa underrättelser med Knotify

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_libindicate)
en: Show notification using Message Indicator
sv: Vissa underrättelser med indikator av meddelande

[ctx: No shortener service]
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_shortenOnPaste)
en: Shorten &URLs on paste
sv: Avkorta &webbadresser vid inklistring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_removeHttp)
en: Remove "http://" from shortened URLs
sv: Ta bort "http://" från avkortade webbadresser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shortening ser&vice:
sv: A&vkortningstjänst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, configPlugin)
en: Configure plugin
sv: Anpassa insticksprogram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, aboutPlugin)
en: About plugin
sv: Om insticksprogram

en: General Plugins
sv: Allmänna insticksprogram

en: KDE Micro-Blogging Client.
sv: KDE-klient för mikrobloggar.

en: (C) 2008-2010 Mehrdad Momeny
    (C) 2011-2019 Choqok Developers
sv: © 2008-2010 Mehrdad Momeny
    © 2011-2019 Choqok-utvecklarna

en: Author, Developer and Maintainer
sv: Upphovsman, utveckling och underhåll

en: Developer and Maintainer
sv: Utvecklare och underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Artworks
sv: Grafik

en: UI improvements
sv: Förbättringar av användargränssnitt

en: Search API implementation
sv: Implementering av programmeringsgränssnitt för sökning

en: D-Bus and Konqueror plugin
sv: Insticksprogram för D-Bus och Konqueror

en: Improvements on Image preview plugin
sv: Förbättringar av insticksprogrammet för förhandsgranskning av bilder

en: Twitter photo upload
sv: Uppladdning av foton till Twitter

en: Twitter microblog developer
sv: Utvecklare av Twitter mikroblogg

en: Bug fixes and improvements
sv: Felrättningar och förbättringar

en: Various improvements
sv: Diverse förbättringar

en: Update Timelines
sv: Uppdatera tidslinjer

en: Mark All As Read
sv: Markera alla som lästa

[ctx: @action]
en: Minimize
sv: Minimera

[ctx: @action]
en: Restore
sv: Återställ

en: Enable Update Timer
sv: Aktivera uppdateringstimer

en: Enable Notifications
sv: Aktivera underrättelser

en: Hide Menubar
sv: Dölj menyrad

en: Clear Avatar Cache
sv: Rensa avatar-cache

en: You have to restart Choqok to load avatars again
sv: Du måste starta om Choqok för att ladda avatarer igen

en: Upload Medium...
sv: Ladda upp medium...

en: No account created. You have to create an account before being able to make posts.
sv: Inget konto skapat. Du måste skapa ett konto innan du gör ett inlägg.

en: In order to use Choqok you need an account at one of the supported micro-blogging services.
    Would you like to add your account now?
sv: För att använda Choqok behöver du ett konto hos en av tjänsterna för mikrobloggar som stöds.
    Vill du lägga till ett konto nu?

en: Restore
sv: Återställ

en: Minimize
sv: Minimera

en: Loading timelines...
sv: Läser in tidslinjer...

en: 1 unread post | %1 unread posts
sv[0]: 1 oläst inlägg
sv[1]: %1 olästa inlägg

en: Choqok - Disabled
sv: Choqok - Inaktiverad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAttach)
en: Attach a file
sv: Bifoga en fil

en: Abort
sv: Avbryt

en: New post for account %1 submitted successfully
sv: Nytt inlägg för kontot %1 inskickat med lyckat resultat

en: Select Media to Upload
sv: Välj media att ladda upp

en: Discard Attachment
sv: Kasta bilaga

en: Attaching <b>%1</b>
sv: Bilägger <b>%1</b>

en: Conversation %1
sv: Konversation %1

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: Conversation
sv: Konversation

[ctx: Timeline name]
en: Repeated
sv: Upprepat

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were repeated by others
sv: Dina inlägg som upprepades av andra

en: Uploading medium failed: cannot read the medium file.
sv: Uppladdning av mediet misslyckades: Kan inte läsa mediafilen.

en: Repeat of %1
sv: Upprepning av %1

en: Repeated by %1
sv: Upprepning av %1

en: Repeat this notice?
sv: Upprepa underrättelsen?

en: Retrieving the friends list failed. The data returned from the server is corrupted.
sv: Misslyckades hämta vänlistan. Data returnerad från servern är skadad.

en: Friends list for account %1 could not be updated:
    %2
sv: Vänlistan för kontot %1 kunde inte uppdateras:
    %2

en: Fetching conversation failed. %1
sv: Misslyckades hämta konversation, %1

en: Manual ReSend
sv: Skicka om manuellt

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat post using API
sv: Upprepa inlägg med programmeringsgränssnittet

en: Search for %1
sv: Sök efter %1

en: Open tag page in browser
sv: Öppna etikettsida i webbläsare

en: Show latest group posts
sv: Visa senaste gruppinlägg

en: Open group page in browser
sv: Öppna gruppsida i webbläsare

[ctx: Who is user]
en: Who is %1
sv: Vem är %1

[ctx: Posts from user]
en: Posts from %1
sv: Inlägg från %1

[ctx: Replies to user]
en: Replies to %1
sv: Svar till %1

[ctx: Open profile page in browser]
en: Open profile in browser
sv: Öppna profil i webbläsare

en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: Write a message to user attention]
en: Write to %1
sv: Skriv till %1

[ctx: Send direct message to user]
en: Send private message to %1
sv: Skicka privat meddelande till %1

[ctx: Unsubscribe from user]
en: Unsubscribe from %1
sv: Säg upp prenumeration på %1

[ctx: Subscribe to user]
en: Subscribe to %1
sv: Prenumerera på %1

[ctx: Block user]
en: Block %1
sv: Blockera %1

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Hashtag
sv: Inlägg på Identica med etiketten

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Group
sv: Inlägg på Identica där den här gruppen ingår

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents From This User
sv: Inlägg på Identica från användaren

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents To This User
sv: Inlägg på Identica till användaren

en: Unable to fetch search results.
sv: Kunde inte hämta sökresultat.

en: Unable to fetch search results: %1
sv: Kunde inte hämta sökresultat: %1

en: Send Private Message
sv: Skicka privat meddelande

[ctx: Send message to]
en: To:
sv: Till:

en: Reload friends list
sv: Uppdatera vänlista

[ctx: Send private message]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: Timeline Name]
en: Home
sv: Hem

[ctx: Timeline description]
en: You and your friends
sv: Du och dina vänner

[ctx: Timeline Name]
en: Reply
sv: Svara

[ctx: Timeline description]
en: Replies to you
sv: Svar till dig

[ctx: Timeline Name]
en: Inbox
sv: Inkorg

[ctx: Timeline description]
en: Your incoming private messages
sv: Dina inkommande privata meddelanden

[ctx: Timeline Name]
en: Outbox
sv: Utkorg

[ctx: Timeline description]
en: Private messages you have sent
sv: Privata meddelanden du har skickat

[ctx: Timeline Name]
en: Favorite
sv: Favorit

[ctx: Timeline description]
en: Your favorites
sv: Dina favoriter

[ctx: Timeline Name]
en: Public
sv: Öppen

[ctx: Timeline description]
en: Public timeline
sv: Öppen tidslinje

[ctx: Timeline Name]
en: ReTweets
sv: Omsända till Twitter

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were ReTweeted by others
sv: Dina inlägg som omsänts till Twitter av andra

en: Send Private Message...
sv: Skicka privat meddelande...

en: Search...
sv: Sök...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnReload)
en: Update Friends List
sv: Uppdatera vänlista

en: Creating the new post failed. Text is empty.
sv: Misslyckades skapa det nya inlägget. Texten är tom.

en: Creating the new post failed: %1
sv: Misslyckades skapa det nya inlägget: %1

en: Creating the new post failed. The result data could not be parsed.
sv: Misslyckades skapa det nya inlägget. Kunde inte tolka resultatdata.

en: Creating the new post failed, with error: %1
sv: Misslyckades skapa det nya inlägget med felet: %1

en: Private message sent successfully
sv: Privat meddelande skickat med lyckat resultat

en: Fetching the new post failed. %1
sv: Misslyckades hämta det nya inlägget, %1

en: Fetching new post failed. The result data could not be parsed.
sv: Misslyckades hämta nytt inlägg. Kunde inte tolka resultatdata.

en: Fetching new post failed, with error:%1
sv: Misslyckades hämta det nya inlägget med felet: %1

en: Removing the post failed. %1
sv: Misslyckades ta bort inlägget, %1

en: Favorite creation failed. %1
sv: Misslyckades skapa favorit, %1

en: Removing the favorite failed. %1
sv: Misslyckades ta bort favoriten, %1

en: Updating friends list for account %1...
sv: Uppdaterar vänlista för kontot %1...

en: Friends list for account %1 has been updated.
sv: Vänlistan för kontot %1 har uppdaterats.

en: Updating followers list for account %1...
sv: Uppdaterar följarlistan för kontot %1...

en: Followers list for account %1 could not be updated:
    %2
sv: Följarlistan för kontot %1 kunde inte uppdateras:
    %2

en: Followers list for account %1 has been updated.
sv: Följarlistan för kontot %1 har uppdaterats.

en: Timeline update failed: %1
sv: Misslyckades uppdatera tidslinje: %1

en: Creating friendship with %1 failed. %2
sv: Misslyckades skapa vänskap med %1. %2

en: You are now listening to %1's posts.
sv: Du lyssnar nu på inlägg från %1.

en: Creating friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
sv: Misslyckades skapa vänskap med %1: Servern returnerade ogiltig data.

en: Creating friendship with %1 failed: %2
sv: Misslyckades skapa vänskap med %1: %2

en: Destroying friendship with %1 failed. %2
sv: Misslyckades förstöra vänskap med %1. %2

en: You will not receive %1's updates.
sv: Du kommer inte att ta emot uppdateringar av %1.

en: Destroying friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
sv: Misslyckades förstöra vänskap med %1: Servern returnerade ogiltig data.

en: Destroying friendship with %1 failed: %2
sv: Misslyckades förstöra vänskap med %1: %2

en: Blocking %1 failed. %2
sv: Blockering av %1 misslyckades. %2

en: You will no longer be disturbed by %1.
sv: Du kommer inte längre att störas av %1.

en: Blocking %1 failed: the server returned invalid data.
sv: Blockering av %1 misslyckades: Servern returnerade ogiltig data.

en: Reporting %1 failed. %2
sv: Rapportering av %1 misslyckades. %2

en: Report sent successfully.
sv: Rapport skickades med lyckat resultat.

en: Reporting %1 failed: the server returned invalid data.
sv: Rapportering av %1 misslyckades: Servern returnerade ogiltig data.

en: Could not parse the data that has been received from the server.
sv: Kunde inte tolka data som har mottagits från servern.

en: Retrieving the followers list failed. The data returned from the server is corrupted.
sv: Misslyckades hämta följarlistan. Data returnerad från servern är skadad.

en: (The search result is empty.)
sv: (Sökresultatet är tomt.)

en: Mark timeline as read
sv: Markera tidslinje som läst

en: Close Timeline
sv: Stäng tidslinje

en: Close All
sv: Stäng alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Reply
sv: Svar

en: Reply to %1
sv: Svara till %1

en: Write to %1
sv: Skriv till %1

en: Reply to all
sv: Svara till alla

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
sv: Favorit

en: <a href='%1' title='Sent from %2 via OStatus'>%2</a>
sv: <a href='%1' title='Skickat från %2 via Ostatus'>%2</a>

en: Show Conversation
sv: Visa konversation

en: <a href='replyto://%1'>in reply to</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>
sv: <a href='replyto://%1'>svar på</a> @<a href='user://%4'>%4</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>

[ctx: @title:window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: Search query]
en: Query:
sv: Förfrågan:

[ctx: @action:button]
en: Search
sv: Sök

[ctx: %1 is the name of a timeline]
en: Search results for %1
sv: Sökresultat för %1

en: Close Search
sv: Stäng sökning

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Cannot load user information.
sv: Användarinformation kan inte laddas.

en: Close
sv: Stäng

[ctx: User posts]
en: Posts
sv: Inlägg

[ctx: User friends]
en: Friends
sv: Vänner

[ctx: User followers]
en: Followers
sv: Följare

en: <table><tr><b>Last Status:</b> %1</tr></table>
sv: <table><tr><b>Senaste status:</b> %1</tr></table>

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Block
sv: Blockera

en: There is no account with alias %1.
sv: Det finns inte något konto med alias %1.

en: An account with this alias already exists: a unique alias has to be specified.
sv: Ett konto med detta alias finns redan: ett unikt alias måste anges.

en: Custom web browser "%1" is unable to open url "%2".
    Please update the custom web browser in Configurations.
sv: Egen webbläsare "%1" kan inte öppna webbadressen "%2".
    Uppdatera webbläsaren i inställningarna.

en: Unable to open url "%1".
    Please check Qt installation or set a custom web browser in Configurations.
sv: Kan inte öppna webbadress "%1".
    Kontrollera Qt-installationen eller ställ in en egen webbläsare i inställningarna.

en: Cannot create a KDE Job. Please check your installation.
sv: Kan inte skapa ett KDE-jobb. Kontrollera installationen.

en: Cannot download image from %1.
sv: Kan inte ladda ner bild från %1.

en: The request failed. Cannot get image file.
sv: Begäran misslyckades. Kan inte hämta bildfil.

en: No pluginId specified, And last used plugin is null.
sv: Ingen identifikation av insticksprogram angiven, och senast använda insticksprogram är tomt.

en: The server returned an error
sv: Servern returnerade ett fel

en: Error on communication with server
sv: Fel vid kommunikation med servern

en: Error on parsing results
sv: Fel vid tolkning av resultat

en: Authentication error
sv: Fel vid behörighetskontroll

en: The server does not support this feature
sv: Servern stöder inte den här funktionen

en: Unknown error
sv: Okänt fel

[ctx: Show Choqok MainWindow]
en: Show Choqok
sv: Visa Choqok

en: Error
sv: Fel

en: Success
sv: Lyckades

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: Shortening a URL
sv: Avkortar en webbadress

en: Cannot open KDE Wallet manager, your secrets will be stored as plain text. You can install KWallet to fix this.
sv: Kan inte öppna KDE:s plånbokshanterare. Dina hemligheter kommer att lagras som vanlig text. Du kan installera plånboken Kwallet för att rätta problemet.

en: Top
sv: Längst upp

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Bottom
sv: Längst ner

en: Small
sv: Liten

en: Medium
sv: Normal

en: Big
sv: Stor

en: Styled Panel
sv: Panel med stil

en: <b>Note:</b><br/><i>Ctrl+S</i> to enable/disable auto spell checker.
sv: <b>Observera:</b><br/>Tryck på <i>Ctrl+S</i> för att aktivera eller inaktivera automatisk stavningskontroll.

en: Set spell check language
sv: Ange språk för stavningskontroll

[ctx: Replace URLs by a shortened URL]
en: Shorten URLs
sv: Avkorta webbadresser

en: Discard Reply
sv: Kasta svar

en: Replying to <b>%1</b>
sv: Svarar till <b>%1</b>

en: Mark all timelines as read
sv: Markera alla tidslinjer som lästa

en: More
sv: Mer

en: Latest update:
sv: Senaste uppdatering:

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @info:tooltip]
en: ReSend
sv: Skicka om

en: Just now
sv: just nu

en: 1 sec ago | %1 secs ago
sv[0]: för 1 sekund sedan
sv[1]: för %1 sekunder sedan

en: 1 min ago | %1 mins ago
sv[0]: för 1 minut sedan
sv[1]: för %1 minuter sedan

en: 1 hour ago | %1 hours ago
sv[0]: för 1 timme sedan
sv[1]: för %1 timmar sedan

en: 1 day ago | %1 days ago
sv[0]: för 1 dag sedan
sv[1]: för %1 dagar sedan

en: Are you sure you want to remove this post from the server?
sv: Är du säker på att du vill ta bort inlägget från servern?

[ctx: All accounts]
en: All
sv: Alla

[ctx: Submit post]
en: Submit
sv: Skicka in

en: Cannot create a post without any text.
sv: Kan inte skapa ett inlägg utan någon text.

en: Please configure at least one account to be included in "Quick Post".
    Settings -> Configure Choqok... -> Accounts
sv: Anpassa minst ett konto att ingå i "Snabbinlägg".
    Inställningar -> Anpassa Choqok... -> Konton.

en: Link to uploaded medium will be added here after uploading process succeed.
sv: Länk till uppladdat medium läggs till här efter uppladdningsprocessen har lyckats.

[ctx: Copy text]
en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Link Location
sv: Kopiera länkplats

[ctx: Select all text]
en: Select All
sv: Markera alla

en: 1 new post in %2 (%3) | %1 new posts in %2 (%3)
sv[0]: 1 nytt inlägg i %2 (%3)
sv[1]: %1 nya inlägg i %2 (%3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Medium to upload:
sv: Medium att ladda upp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload via:
sv: Ladda upp via:

en: Upload Medium
sv: Ladda upp medium

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Uploading...
sv: Laddar upp...

en: Medium uploading failed.
sv: Uppladdning av medium misslyckades.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Friendica Account
sv: Friendica-konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The account alias
sv: Kontots alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_alias) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, cfg_alias)
en: The alias is the name you want to give to your account. It should be unique. You can have several connections to the same service so the alias lets you give them names.
sv: Alias är namnet du vill ge ditt konto. Det ska vara unikt. Du kan ha flera anslutningar till samma tjänst, så ett alias låter dig ge dem namn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> The alias must be unique.</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Observera:</span><span style=" font-size:8pt;"> Ett alias måste vara unikt.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: API path:
sv: Sökväg till programmeringsgränssnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Friendica server:
sv: &Friendica-server:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_BasicBox)
en: Basic Authentication
sv: Grundläggande behörighetskontroll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicUsername) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_basicPassword)
en: The name you use to connect to the service
sv: Namnet du använder för att ansluta till tjänsten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabTimelines)
en: Timelines Configuration
sv: Inställning av tidslinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which timelines do you like to be enabled?
sv: Vilka tidslinjer vill du ska vara aktiverade?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable)
en: Enable
sv: Aktivera

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabConf)
en: Configuration
sv: Inställning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: To prevent spamming on some groups, you can set here to change the exclamation point (that used to refer to a group), to something else (e.g. nothing.)
sv: För att förhindra skräpinlägg i vissa grupper. Här kan du ställa in att ändra utropstecknet (som används för att ange en grupp), till någonting annat (t.ex. ingenting alls).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: On re-dent, change exclamation mark to:
sv: Vid upprepat inlägg, ändra utropstecken till:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: GNU social Account
sv: GNU social-konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &GNU social server:
sv: &GNU social-server:

en: Choqok is authorized successfully.
sv: Choqok har fått behörighet med lyckat resultat.

en: Authorized
sv: Behörig

en: Authorization Error
sv: Fel vid behörighetskontroll

en: OAuth authorization error
sv: OAuth behörighetsfel

en: Authenticated
sv: Behörig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_authenticateStatus)
en: Not Authenticated
sv: Inte behörig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_basicAuth)
en: Credentials
sv: Medlemskapsinformation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_credentialsBox)
en: OAuth Authentication
sv: Behörighetskontroll med Oauth

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: Verify credentials
sv: Kontrollera medlemskapsinformation

en: The post has been shared.
sv: Inlägget har delats.

en: Cannot share the post. %1
sv: Kan inte dela det här inlägget. %1

en: Cannot set/unset the post as favorite. %1
sv: Kan inte markera eller avmarkera inlägget som favorit. %1

[ctx: Timeline description]
en: You and people you follow
sv: Du och personer du följer

en: Creating the new post failed. %1
sv: Misslyckades skapa det nya inlägget, %1

en: Cannot fetch post. %1
sv: Kan inte hämta inlägg. %1

en: An error occurred when fetching the timeline
sv: Ett fel uppstod när tidslinjen skulle hämtas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Provider
sv: Leverantör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select a social desktop provider to use:
sv: Välj leverantör av socialt skrivbord att använda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: You can manage Social Desktop providers in the KDE Social Desktop configuration.
sv: Du kan hantera leverantörer av socialt skrivbord i KDE:s inställning av socialt skrivbord.

en: Loading...
sv: Läser in...

en: You have to wait for providers list to be loaded.
sv: Du måste vänta på att leverantörslistan läses in.

en: OCS plugin is not initialized yet. Try again later.
sv: Insticksprogram för öppna samarbetstjänster ännu inte initierat. Försök igen senare.

en: Not Supported
sv: Stöds inte

[ctx: Timeline Name]
en: Activity
sv: Aktivitet

en: Social activities
sv: Sociala aktiviteter

en: PIN
sv: PIN-kod

en: Enter the verifier code received from %1
sv: Ange verifieringskoden mottagen från %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: PumpIO Account
sv: PumpIO-konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Webfinger ID:
sv: Webbfinger-identifikation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Pump.io website to allow access to Choqok.
sv: Klicka på knappen nedan. Om allting går bra, har du pekat ut Pump.io-webbplatsen för att ge Choqok åtkomst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Pump.io Service
sv: Utför &behörighetskontroll med tjänsten Pump.io

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PumpIOMessageDialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: CC:
sv: Kopia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To:
sv: Till:

en: Cannot fetch replies. %1
sv: Kan inte hämta svar. %1

en: Following list for account %1 has been updated.
sv: Följande lista för kontot %1 har uppdaterats.

en: Cannot retrieve the following list. %1
sv: Kan inte hämta följande lista. %1

en: Lists for account %1 has been updated.
sv: Listor för kontot %1 har uppdaterats.

en: Cannot retrieve the lists. %1
sv: Kan inte hämta listorna. %1

en: Post removed successfully
sv: Inlägg borttaget med lyckat resultat

en: An error occurred when updating the post
sv: Ett fel uppstod vid uppdatering av inlägget

en: An error occurred when uploading the media
sv: Ett fel uppstod när media skulle laddas upp

[ctx: Timeline Name]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: Timeline description]
en: Posts you favorited
sv: Inlägg du markerade som favoriter

[ctx: Timeline description]
en: Posts sent to you
sv: Inlägg skickade till dig

[ctx: Timeline description]
en: Posts you sent
sv: Inlägg du skickade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forpublic)
en: Public
sv: Öppen

en: Followers
sv: Följare

en: You
sv: Du

en: Shared by:
sv: Delad av:

en: Show conversation
sv: Visa konversation

[ctx: @info:tooltip]
en: Share
sv: Dela

[ctx: @info:tooltip]
en: Like
sv: Gilla

[ctx: Thread of specified user]
en: Choqok: %1's thread
sv: Choqok: %1s tråd

en: Enter the PIN received from Twitter:
sv: Ange PIN-koden mottagen från Twitter:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Twitter Account
sv: Twitterkonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Twitter website to allow access to Choqok.
sv: Klicka på knappen nedan. Om allting går bra, har du pekat ut Twitters webbplats för att ge Choqok åtkomst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kcfg_authorize)
en: &Authenticate with Twitter Service
sv: Utför &behörighetskontroll med tjänsten Twitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
sv: Lägg till

en: You should provide both list author username and list name.
sv: Du måste tillhandahålla både namnet på listans författare och listans namn.

en: No user.
sv: Ingen användare.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TwitterListDialogBase)
en: Add List
sv: Lägg till lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: List name:
sv: Listnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: User name:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load user lists
sv: Läs in användarlistor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadUserLists)
en: Load Lists
sv: Läs in listor

[ctx: Timeline Name]
en: Mentions
sv: Omnämnanden

[ctx: Timeline description]
en: Mentions of you
sv: Omnämnanden om dig

en: Verify credentials failed. %1
sv: Kontroll av medlemskapsinformation misslyckades. %1

en: Retweet of %1
sv: Omsändning till Twitter av %1

en: Retweeted by %1
sv: Omsänt till Twitter av %1

en: Retweet to your followers?
sv: Sänd om till dina följare på Twitter?

en: Add User List...
sv: Lägg till användarlista...

en: Fetching %1's lists failed. %2
sv: Misslyckades hämta lista för %1, %2

en: There is no list record for user %1
sv: Det finns ingen listpost för användaren %1

en: Retweet
sv: Skicka om till Twitter

en: Retweet post using API
sv: Skicka om inlägg till Twitter med programmeringsgränssnittet

[ctx: Including user name]
en: Including %1
sv: Inkluderar %1

[ctx: Unfollow user]
en: Unfollow %1
sv: Följ inte längre %1

[ctx: Follow user]
en: Follow %1
sv: Följ %1

[ctx: Report user]
en: Report %1 as spam
sv: Rapportera %1 som skräp

[ctx: Posts sent to user]
en: To:
sv: Till:

[ctx: Posts from user, Sent by user]
en: From:
sv: Från:

en: Custom Search
sv: Egen sökning

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets To This User
sv: Inlägg på Twitter till användaren

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets From This User
sv: Inlägg på Twitter från användaren

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Username
sv: Inlägg på Twitter där användarens namn ingår

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Hashtag
sv: Inlägg på Twitter med etiketten

en: KDE Rocks! :)
sv: KDE äger! :)

en: OK
sv: Ok

en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Foreground Color:
sv: Förgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Background Color:
sv: Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Font:
sv: Teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Notify Interval:
sv: Underrättelseintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: seconds
sv: sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, adjustPosition)
en: Adjust Notification's Position
sv: Justera underrättelsens position

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Timeline Selection
sv: Val av tidslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select Timelines
sv: Stäng tidslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Accounts
sv: Konton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select timelines you wish to see notifications for their new posts:
sv: Välj de tidslinjer du vill se uppdateringar för när nyheter kommer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Any change, needs plugin re-load (disable/enable) to take effect.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span>Alla ändringar kräver att insticksprogrammet laddas igen (inaktiveras och aktiveras) för att få effekt.</p></body></html>

en: Modify filter rules
sv: Ändra filterregler

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddEditFilterBase)
en: Define new filter rules
sv: Definiera nya filterregler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fi&lter field:
sv: Fi&lterfält:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Fi&lter type:
sv: Fi&ltertyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filter action:
sv: Filteråtgärd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontHideReplies)
en: Do not hide replies to me
sv: Dölj inte svar till mig

en: Configure Filters...
sv: Anpassa filter...

en: Hide Post
sv: Dölj inlägg

en: Hide all posts from <b>@%1</b>?
sv: Dölj alla inlägg från <b>@%1</b>?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, mFilteringCtl)
en: Configure Filters
sv: Anpassa filter

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Rules
sv: Regler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Field
sv: Fält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Type
sv: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Action
sv: Åtgärd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Modify
sv: Ändra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSpecial)
en: Special Rules
sv: Specialregler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: You will see just replies came to you, or mentions you.
sv: Du kommer bara att se svar som skickas till dig, eller nämner dig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideRepliesNotRelatedToMe)
en: Just show replies to me
sv: Visa bara svar till mig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: You will see just replies between your friends.
sv: Du kommer bara att se svar mellan dina vänner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hideNoneFriendsReplies)
en: Just show replies to me and my friends
sv: Visa bara svar till mig och mina vänner

en: Author Username
sv: Författarens användarnamn

en: Post Text
sv: Skicka in text

en: Author Client
sv: Författarens klientprogram

en: Reply to User
sv: Svara på användare

en: Contain
sv: Innehåller

en: Does Not Contain
sv: Innehåller inte

en: Exact Match
sv: Exakt match

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

[ctx: @action]
en: Hide Posts
sv: Dölj inlägg

[ctx: @action]
en: Highlight Posts
sv: Markera inlägg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_im)
en: Instant Messenger:
sv: Direktmeddelanden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_reply)
en: Add replies to status
sv: Lägg till svar i status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_status_templ)
en: Status template
sv: Statusmall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Available markup:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - time of adding new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - URL of new status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your username</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - your full name</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - add </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> to status</span></p></td></tr></table></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt;">Tillgängliga markörer:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%status%</span><span style=" font-size:8pt;"> - ny status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%time%</span><span style=" font-size:8pt;"> - tid ny status lades till</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%url%</span><span style=" font-size:8pt;"> - webbadress för ny status</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%username%</span><span style=" font-size:8pt;"> -ditt användarnamn</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%fullname%</span><span style=" font-size:8pt;"> - ditt fullständiga namn</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">%client%</span><span style=" font-size:8pt;"> - lägg till </span><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Choqok</span><span style=" font-size:8pt;"> i status</span></p></td></tr></table></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_repeat)
en: Add repeats to status
sv: Lägg till upprepade i status

en: Post Text with Choqok
sv: Skicka in text med Choqok

en: Shorten URL on Paste
sv: Avkorta webbadress vid inklistring

en: You need to select text to post.
sv: Du måste markera text att skicka in.

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: Now Listening
sv: Lyssnar nu på

[ctx: Player is running, But it's not playing.]
en: Play your desired music player.
sv: Spela önskad musikspelare.

en: No supported player found.
sv: Ingen spelare som stöds hittades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Valid metadata:
sv: Giltig metadata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Template:
sv: Mall:

en: Filter by author
sv: Filtrera enligt författare

en: Filter by content
sv: Filtrera enligt innehåll

en: Filter out timeline by author
sv: Filtrera bort tidslinje enligt författare

en: Filter out timeline by text
sv: Filtrera bort tidslinje enligt text

en: Author
sv: Författare

en: The Search action plugin does not support the current microblog.
sv: Insticksprogrammet Sökåtgärd stöder inte nuvarande mikroblogg.

en: API key is invalid
sv: Programmeringsgränssnittets nyckel är ogiltig

en: Login is invalid
sv: Ogiltig inloggning

en: Rate limit exceeded. Try another shortener.
sv: Trafikgräns överskriden. Försök med en annan avkortningstjänst.

en: Malformed response
sv: Felaktigt svar

en: Bit.ly error
sv: Fel för bit.ly

en: Cannot create a short URL.
    %1
sv: Kan inte skapa en kort webbadress.
    %1

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: You can find your API key <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">here</a>
sv: Programmeringsgränssnittets nyckel finns <a href="http://bit.ly/a/your_api_key">här</a>

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

[ctx: The your_api_key part of the URL is a fixed part of the URL and should probably not be changed in localization.]
en: Provided data is invalid. Try another login or API key.
    You can find it on http://bit.ly/a/your_api_key
sv: Tillhandahållen data är ogiltig. Försök med en annan inloggning eller nyckel för programmeringsgränssnittet.
    Den finns på http://bit.ly/a/your_api_key

en: You entered valid information.
sv: Giltig information inmatad.

en: bit.ly Config Error
sv: Inställningsfel för bit.ly

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, validate_button)
en: Validate
sv: Validera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, login)
en: Bit.ly login:
sv: Inloggning på bit.ly:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, api_key)
en: Bit.ly API key:
sv: Programmeringsgränssnittets nyckel för bit.ly:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, help_label)
en: You can find your API key here
sv: Programmeringsgränssnittets nyckel finns här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domain)
en: Domain:
sv: Domän:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No matter for Bit.ly Pro accounts)
sv: (spelar ingen roll för proffskonton på bit.ly)

en: Error when creating job
sv: Fel när jobb skulle skapas

en: Goo.gl Error
sv: Fel för Goo.gl

en: is.gd Error
sv: Fel för is.gd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logstats)
en: Generate Statistics
sv: Skapa statistik

en: TightUrl Error
sv: Fel för TightUrl

en: Tinyarro.ws error
sv: Fel för tinyarro.ws

en: Random host
sv: Slumpmässig värddator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHostLabel)
en: Shortener URL host:
sv: Värddator för avkorta webbadresser:

en: ur1.ca Error
sv: Fel för ur1.ca

en: Ur.ly Error
sv: Fel för Ur.ly

en: Yourls Error
sv: Fel för Yourls

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Yourls API URL:
sv: Webbadress till Yourls programmeringsgränssnitt:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (QLineEdit, kcfg_yourlsHost)
en: http://SomeDomain.com/yourls/yourls-api.php
sv: http://någon-domän.com/yourls/yourls-api.php

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesiska

[ctx: Translation Language]
en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesiska

[ctx: Translation Language]
en: Haitian Creole
sv: Haitisk kreol

[ctx: Translation Language]
en: Hebrew
sv: Hebreiska

[ctx: Translation Language]
en: Norwegian
sv: Norska

en: Translate to...
sv: Översätt till...

[ctx: %1 is the name of the source language in localized form]
en: <span style="color:%2; font-size:small;">Translated from %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >original post</a>)</span>
sv: <span style="color:%2; font-size:small;">Översatt från %1: (<a href='choqok://showoriginalpost' style="text-decoration:none" >ursprungligt inlägg</a>)</span>

en: Translation failed: %1
sv: Översättning misslyckades: %1

en: Configure Translator
sv: Anpassa översättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select languages to be shown in translate menu
sv: Välj språk att visa i översättningsmeny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useUntinyDotCom)
en: Use untiny.com service
sv: Använd untiny.com-tjänst

en: The photo required argument was missing
sv: Argumentet för foto som krävs saknades

en: The file was not correctly uploaded
sv: Filen laddades inte upp korrekt

en: The file was zero bytes in length
sv: Filen har längden noll

en: Filetype was not recognised
sv: Filtypen kändes inte igen

en: The calling user has reached their monthly bandwidth limit
sv: Anropande användare har nått sin månatliga bandbreddsbegränsning

en: Signature problem. Please try again later
sv: Signaturproblem. Försök igen senare

en: Login failed. Please re-authenticate Choqok
sv: Inloggning misslyckades. Ge Choqok behörighet igen

en: The requested service is temporarily unavailable. Try again later
sv: Den begärda tjänsten  är tillfälligt inte tillgänglig. Försök igen senare

en: Unknown Error:%1. Please try again later
sv: Okänt fel: %1. Försök igen senare

en: Flickr authorization
sv: Flickr behörighetskontroll

en: Something happens with signature. Please retry
sv: Någonting hände med signaturen. Försök igen

en: Something happens wrong. Error %1. Try again later
sv: Någonting går fel. Fel %1. Försök igen senare

en: Authorized as %1
sv: Behörig som %1

en: Not authorized
sv: Inte behörig

en: Click here when you authorized Choqok
sv: Klicka här efter du har get Choqok behörighet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authTab)
en: Authorization
sv: Behörighetskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click the below button; if everything goes well, you will pointed to Flickr.com website to allow access to Choqok.
sv: Klicka på knappen nedan. Om allting går bra, har du pekat ut webbplatsen Flickr.ca för att ge Choqok åtkomst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, authButton)
en: Click here to authorize Choqok on Flickr.com
sv: Klicka här för att ge Choqok behörighet på Flickr.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Who can view photo
sv: Vem kan visa fotot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_forprivate)
en: Private
sv: Privat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfriends)
en: Visible for friends
sv: Synligt för vänner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_forfamily)
en: Visible for family
sv: Synligt för familjen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Set safety level
sv: Ställ in säkerhetsnivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_safe)
en: Safe
sv: Säkert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_moderate)
en: Moderate
sv: Måttligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_restricted)
en: Restricted
sv: Begränsad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_hidefromsearch)
en: Hide picture from public search
sv: Dölj bild från öppen sökning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_shorturl)
en: Use Flic.kr to short URLs
sv: Använd Flic.kr för att avkorta webbadresser

en: Just supporting image uploading
sv: Stöder bara uppladdning av bilder

en: There is no Twitter account configured to use.
sv: Inget Twitterkonto är inställt att användas.

en: You have to configure at least one Twitter account to use this plugin.
sv: Du måste ställa in minste ett Twitterkonto för att använda insticksprogrammet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_oauth)
en: &Twitter account
sv: &Twitterkonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Mobypicture &login and password:
sv: In&loggning och lösenord för Mobypicture:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload files using:
sv: Ladda upp filer via:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Login:
sv: Inloggning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password (PIN):
sv: Lösenord (PIN-kod):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cfg_basic)
en: Posterous &login and password:
sv: In&loggning och lösenord för Posterous:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-mail:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Twitter account:
sv: Twitterkonto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cfg_directLink)
en: Get direct link to file
sv: Hämta direktlänk till filen
