chrome-gnome-shell master - en to cs translation catalogue (49 entries)

en: Close
cs: Zavřít

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
cs: Obdržena nesprávná odpověď od konektoru

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
cs: Povoleno

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
cs: Nainstalováno

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
cs: Rozšíření

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
cs: musí být vráceny na nižší verzi

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
cs: mohou být povýšeny

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
cs: Synchronizováno

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
cs: Integrace do GNOME Shell

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
cs: hodin

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
cs: Toto rozšíření poskytuje integraci s GNOME Shell a shoduje se s repozitářem rozšíření https://extensions.gnome.org

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
cs: Přirozený požadavek «$REQUEST$» selhal

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
cs: nikdy

en: No
cs: Ne

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
cs: Nelze najít nastavení nebo verzi GNOME Shellu. Ujistěte se, že je nainstalován a běží.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
cs: Ačkoliv rozšíření integrující GNOME Shell běží, nebyl nalezen konektor pro přirozeného hostitele. Podívejte se do <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentace</a>, jak konektor nainstalovat.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
cs: Žádný hostitel neodpovídá

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
cs: Otevřít webové stránky rozšíření GNOME Shell

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
cs: Aktualizovat dobu mezi kontrolami

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
cs: Poslední kontrola

note: Link name for options tab.
en: Options
cs: Volby

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
cs: Příští kontrola

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
cs: Volba byla uložena.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
cs: Po aktualizaci rozšíření prohlížeče zobrazit poznámky k vydání

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
cs: Synchronizovat seznam rozšíření GNOME Shell

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
cs: Když je povoleno, bude váš seznam rozšíření GNOME Shell synchronizován s vaším účtem Google.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
cs: Volby $GS_CHROME$

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
cs: Kontrolovat aktualizace rozšíření GNOME Shell

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
cs: Kontrolovat aktualizace jen pro povolená rozšíření GNOME Shell

en: Your native host connector does not support updates check for enabled GNOME Shell extensions only. Consider update.
cs: Váš konektor pro přirozeného hostitele nepodporuje kontrolu aktualizací jen pro zapnutá rozšíření GNOME Shellu. Zvažte přechod na novější verzi.

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
cs: Váš konektor pro přirozeného hostitele nepodporuje kontrolu pro aktualizace rozšíření GNOME Shellu. Nejspíše chybí balíček python-requests.

note: Use light icon that is looked better with dark themes.
en: Use light icon (dark theme)
cs: Používat světlé ikony (tmavý motiv)

en: Native host connector is not supported for your platform.
cs: Konektor pro přirozeného hostitele není vaší platformou podporován.

en: Retry
cs: Zkusit znovu

en: Save
cs: Uložit

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
cs: Synchronizace

en: Do not enable synchronization.
cs: Nezapínat synchronizaci.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
cs: Selhala synchronizace rozšíření: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
cs: Vaše vzdálené úložiště synchronizací již obsahuje seznam rozšíření.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
cs: Použít místní seznam rozšíření, přepsat vzdálený.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
cs: Použít vzdálený seznam rozšíření, přepsat místní.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
cs: Marek Černocký <marek@manet.cz>

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
cs: O překladu

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
cs: neznámá chyba

en: An update for GNOME Shell extensions available
cs: Je dostupná aktualizace rozšíření GNOME Shell

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
cs: Selhala kontrola aktualizací rozšíření GNOME Shell: $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
cs: Konektor pro vašeho přirozeného hostitele nepodporuje následující API: $$1. Pravděpodobně jej budete muset povýšit na novější verzi nebo nainstalovat zásuvný modul pro chybějící API. Na instrukce se podívejte se do <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentace</a>.

en: Yes
cs: Ano

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian, Fedora, Gentoo and Ubuntu you can install package named "chrome-gnome-shell".
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
cs: Aby tohle rozšíření fungovalo, MUSÍTE nainstalovat přirozený konektor.
    
    Pro Arch Linux je k dispozici PKGBUILD v AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    V distribucích Debian, Fedora, Gentoo a Ubuntu můžete nainstalovat balíček s názvem „chrome-gnome-shell“.
    
    Můžete konektor nainstalovat i ručně. Instalační instrukce viz https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation.
