chrome-gnome-shell master - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Close
da: Luk

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
da: Modtog forkert svar fra forbindelseskomponent

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
da: Aktiveret

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
da: Installeret

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
da: Udvidelse

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
da: skal nedgraderes

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
da: kan opgraderes

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
da: Synkroniseret

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
da: GNOME Shell-integration

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
da: timer

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
da: Denne udvidelse giver integration med GNOME Shell og det tilhørende udvidelsesarkiv https://extensions.gnome.org

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
da: Systemforespørgslen “$REQUEST$” slog fejl

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
da: aldrig

en: No
da: Nej

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
da: Kunne ikke finde GNOME Shells indstillinger eller version. Sørg for at den er installeret og kører.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
da: Selvom udvidelsen til GNOME Shell-integration kører, kan den oprindelige værtsforbindelseskomponent ikke detekteres. Se <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instruktioner vedrørende installering af forbindelseskomponent.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
da: Intet svar fra vært

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
da: Åbn websted for GNOME Shell-udvidelser

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
da: Opdateringsinterval

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
da: Sidst tjekket

note: Link name for options tab.
en: Options
da: Valgmuligheder

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
da: Næste tjek

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
da: Valgmuligheder gemt.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
da: Vis udgivelsesnoter, når browserudvidelsen er opdateret

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
da: Synkronisér listen over GNOME Shell-udvidelser

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
da: Hvis aktiveret, vil listen over dine GNOME Shell-udvidelser blive synkroniseret med din Google-konto.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
da: Valgmuligheder for $GS_CHROME$

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
da: Tjek for opdateringer til GNOME Shell-udvidelser

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
da: Tjek kun for opdateringer til aktiverede GNOME Shell-udvidelser

en: Your native host connector does not support updates check for enabled GNOME Shell extensions only. Consider update.
da: Din oprindelige værtsforbindelseskomponent understøtter ikke tjek for opdateringer til GNOME Shell-udvidelser. Overvej at opdatere.

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
da: Din oprindelige værtsforbindelseskomponent understøtter ikke tjek for opdateringer til GNOME Shell-udvidelser. Sandsynligvis mangler pakken python-requests.

note: Use light icon that is looked better with dark themes.
en: Use light icon (dark theme)
da: Brug lyse ikoner (mørkt tema)

en: Native host connector is not supported for your platform.
da: Den oprindelige værtsforbindelseskomponent understøttes ikke til din platform.

en: Retry
da: Prøv igen

en: Save
da: Gem

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Do not enable synchronization.
da: Aktivér ikke synkronisering.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
da: Kunne ikke synkronisere udvidelser: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
da: Dit fjernlager til synkronisering indeholder allerede udvidelseslisten.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
da: Anvend lokal udvidelsesliste, og overskriv fjernudgaven.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
da: Anvend fjernudgaven af udvidelseslisten, og overskriv lokaludgaven.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
da: Alan Mortensen <alanmortensen.am@gmail.com>
    
    Dansk-gruppen <dansk@dansk-gruppen.dk>
    Mere info: http://www.dansk-gruppen.dk

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
da: Om oversættelse

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
da: ukendt fejl

en: An update for GNOME Shell extensions available
da: En opdatering til GNOME Shell-udvidelser er tilgængelig

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
da: Kunne ikke søge efter opdateringer til GNOME Shell-udvidelser: $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
da: Din oprindelige forbindelseskomponent understøtter ikke følgende API'er: $$1. Du skal sandsynligvis opgradere den oprindelige forbindelseskomponent eller installere udvidelsesmoduler til de manglende API'er. Se instruktioner i <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentationen</a>.

en: Yes
da: Ja

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian, Fedora, Gentoo and Ubuntu you can install package named "chrome-gnome-shell".
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
da: Du SKAL installere en oprindelig forbindelseskomponent før denne udvidelse virker.
    
    Til Arch Linux findes der en PKGBUILD i AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    Til Debian, Fedora, Gentoo og Ubuntu kan du installere pakken “chrome-gnome-shell”.
    ”
    
    Du kan også installere forbindelseskomponenten manuelt. Se https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for instruktioner vedrørende installation.
