chrome-gnome-shell master - en to et translation catalogue (40 entries)

en: Close
et: Sulge

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
et: Lubatud

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
et: Paigaldatud

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
et: Laiendus

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
et: tuleb asendada vanema versiooniga

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
et: on uuendatav

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
et: Sünkroniseeritud

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
et: Integratsioon GNOME Shelliga

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
et: tundi

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
et: See laiendus võimaldab integratsiooni GNOME Shelli ja selle laienduste hoidlaga aadressil https://extensions.gnome.org

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
et: mitte kunagi

en: No
et: Ei

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
et: GNOME Shelli sätteid ja versiooniinfot ei leitud. Palun veendu, et see on paigaldatud ja kasutusel.

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
et: Ava GNOME Shelli laienduste veebileht

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
et: Uuenduste kontrolli periood

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
et: Viimane kontroll

note: Link name for options tab.
en: Options
et: Valikud

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
et: Järgmine kontroll

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
et: Valikud on salvestatud.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
et: Väljalasketeadete näitamine brauseri laienduse uuendamisel

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
et: GNOME Shelli laienduste nimekirja sünkroniseerimine

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
et: Kui see on lubatud, siis sünkroniseeritakse sinu GNOME Shelli laienduste nimekiri su Google'i kontoga.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
et: $GS_CHROME$ valikud

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
et: Uuenduste kontroll GNOME Shelli laiendustele

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
et: Uuendusi kontrollitakse ainult sisselülitatud GNOME Shelli laiendustele

note: Use light icon that is looked better with dark themes.
en: Use light icon (dark theme)
et: Heleda ikooni kasutamine (tumedate toonidega teema jaoks)

en: Retry
et: Proovi uuesti

en: Save
et: Salvesta

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
et: Sünkroniseerimine

en: Do not enable synchronization.
et: Sünkroniseerimine keelatakse.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
et: Laienduste sünkroniseerimine nurjus: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
et: Sinu sünkronisatsioon pilves juba sisaldab laienduste nimekirja.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
et: Kasutatakse kohalikku laienduste nimekirja, pilves asuv nimekiri kirjutatakse üle.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
et: Kasutatakse pilves asuvat laienduste nimekirja, kohalik nimekiri kirjutatakse üle.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
et: Liivia Lilleväli
    Mart Raudsepp

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
et: Tõlge

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
et: tundmatu viga

en: An update for GNOME Shell extensions available
et: GNOME Shelli laiendustele on saadaval uuendusi

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
et: Uuenduste kontroll GNOME Shelli laiendustele nurjus: $CAUSE$

en: Yes
et: Jah
