chrome-gnome-shell master - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Close
fr: Fermer

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
fr: Mauvaise réponse reçue du connecteur

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
fr: Activé

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
fr: Installé

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
fr: doit être rétrogradé

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
fr: peut être mis à niveau

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
fr: Synchronisé

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
fr: Intégration à GNOME Shell

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
fr: heures

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
fr: Cette extension permet l'intégration à GNOME Shell et aux extensions correspondantes du dépôt https://extensions.gnome.org

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
fr: La requête native « $REQUEST$ » a échoué

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
fr: jamais

en: No
fr: Non

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
fr: Impossible de trouver les paramètres ou la version de GNOME Shell. Assurez-vous qu’il soit installé et en cours d’exécution.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
fr: Bien que l'extension d'intégration à GNOME Shell soit active, le connecteur de l'hôte natif n'est pas reconnu. Veuillez consulter le <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>manuel</a> d'installation du connecteur.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
fr: Aucune réponse de l'hôte

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
fr: Ouvrer le site Web pour les extensions de GNOME Shell

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
fr: Périodicité des vérifications de mise à jour

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
fr: Dernière vérification

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
fr: Vérification suivante

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
fr: Options enregistrées.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
fr: Afficher les notes de version après la mise à jour de l'extension du navigateur

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
fr: Synchroniser la liste des extensions GNOME Shell

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
fr: Si activé, votre liste d'extensions GNOME Shell sera synchronisée avec votre compte Google.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
fr: Options $GS_CHROME$

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
fr: Vérifier les mises à jour des extensions GNOME Shell

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
fr: Votre connecteur d’hôte natif ne prend pas en charge la vérification des mises à jour pour les extensions GNOME Shell. Le paquet python-requests est probablement manquant.

en: Native host connector is not supported for your platform.
fr: Le connecteur natif de l'hôte n'est pas pris en charge pour votre plate-forme.

en: Retry
fr: Réessayer

en: Save
fr: Enregistrer

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Do not enable synchronization.
fr: Ne pas activer la synchronisation.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
fr: Impossible de synchroniser les extensions : $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
fr: Votre stockage de synchronisation distant contient déjà une liste d'extensions.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
fr: Utiliser la liste d'extensions locale, écraser la liste distante.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
fr: Utiliser la liste d'extensions distante, écraser la liste locale.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
fr: Alain Lojewski <allomervan@gmail.com>
    Alexandre Franke <alexandre.franke@gmail.com>

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
fr: Traduit par

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
fr: Erreur inconnue

en: An update for GNOME Shell extensions available
fr: Il y a une mise à jour disponible pour les extensions de GNOME Shell

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
fr: Impossible de vérifier les mises à jour des extensions GNOME Shell : $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
fr: Le connecteur de l'hôte natif ne prend pas en charge les API suivantes : $$1. Vous devriez probablement mettre à niveau le connecteur de l'hôte natif ou installer des greffons pour les API manquantes. Veuillez consulter la <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> pour les instructions.

en: Yes
fr: Oui

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian Linux there is package available in Sid and Stretch: https://tracker.debian.org/pkg/chrome-gnome-shell
    
    For Fedora Linux there is package available in Copr: https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/region51/chrome-gnome-shell
    
    In Gentoo Linux you can install connector with command:
    emerge gnome-extra/chrome-gnome-shell
    
    For Ubuntu Linux package is available in ne0sight/chrome-gnome-shell PPA. To install it type:
    sudo add-apt-repository ppa:ne0sight/chrome-gnome-shell
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install chrome-gnome-shell
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
fr: Vous devez installer le connecteur natif pour faire fonctionner cette extension.
    
    Pour Arch Linux, il y a un PKGBUILD disponible dans le AUR : https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    Pour Debian Linux, il y a un paquet disponible dans Sid et Stretch : https://tracker.debian.org/pkg/chrome-gnome-shell
    
    Pour Fedora Linux, il y a un paquet disponible dans Copr : https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/region51/chrome-gnome-shell
    
    Pour Gento Linux, vous pouvez installer le connecteur par la commande :
    emerge gnome-extra/chrome-gnome-shell
    
    Pour Ubuntu Linux, il y a un paquet disponible dans le PPA ne0sight/chrome-gnome-shell. Pour l'installer, exécutez les commandes :
    sudo add-apt-repository ppa:ne0sight/chrome-gnome-shell
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install chrome-gnome-shell
    
    Vous pouvez aussi installer le connecteur manuellement. Les instructions sont disponibles dans https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation.
