chrome-gnome-shell master - en to gl translation catalogue (47 entries)

en: Close
gl: Pechar

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
gl: Recibiuse unha resposta do conector non válida

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
gl: Activada

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
gl: Instalada

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
gl: Extensión

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
gl: debe desactualizarse

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
gl: pode actualizarse

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
gl: Sincronizada

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
gl: Integración de GNOME Shell

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
gl: horas

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
gl: Esta extensión fornece integración con GNOME SHell e o correspondente repositorio de extensións https://extensions.gnome.org

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
gl: A solicitude nativa «$REQUEST$» fallou

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
gl: nunca

en: No
gl: Non

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
gl: Non foi posíbel localizar as preferencias ou versión de GNOME Shell. Asegúrese de que está instalado e en execución.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
gl: Aínda que a extensión de integración de GNOME Shell está executándose, o conector nativo do anfitrión non se detectou. Vaia á <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentación</a> para obter as instrucións sobre como instalar o conector.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
gl: Non hai resposta do equipo

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
gl: Abrir o sitio web das extensións de GNOME Shell

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
gl: Período de comprobación de actualizacións

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
gl: Última comprobación

note: Link name for options tab.
en: Options
gl: Opcións

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
gl: Seguinte comprobación

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
gl: Opcións gardadas.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
gl: Mostrar as notas de publicación cando se actualice a extensión do navegador

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
gl: Sincronizar a lista de extensións de GNOME Shell

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
gl: Se está activado, a súa lista de extensións de GNOME Shell sincronizarase coa súa conta de Google.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
gl: Opcións de $GS_CHROME$

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
gl: Comprobar as actualizacións das extensións de GNOME Shell

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
gl: Só comprobar actualizacións para as extensións de GNOME Shell

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
gl: O seu conector nativo do anfitrión non admite a comprobación de actualizacións das extensións de GNOME Shell. Probablemente falta o paquete python-requests.

en: Native host connector is not supported for your platform.
gl: O conector nativo de anfitrión non é compatíbel coa súa plataforma.

en: Retry
gl: Reintentar

en: Save
gl: Gardar

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
gl: Sincronización

en: Do not enable synchronization.
gl: Non activar a sincronización.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
gl: Produciuse un fallo ao sincronizar as extensións: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
gl: O seu almacenamento de sincronización remota xa contén unha lista de extensións.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
gl: Usar a lista de extensións local, sobrescribindo a remota.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
gl: Usar a lista remota de extensións, sobrescribindo a local.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
gl: Fran Diéguez <fran.dieguez@gnome.org>, 2017.

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
gl: Sobre a tradución

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
gl: erro descoñecido

en: An update for GNOME Shell extensions available
gl: Hai actualizacións dispoñíbeis para as extensións de GNOME Shell

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
gl: Produciuse un fallo ao comprobar as actualizacións das extensións de GNOME Shell: $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
gl: O seu conector nativo de anfitrión non é compaíbel coas seguintes APIs $$1. Probablemente debe actualizar o conector nativo do anfitrión ou instale os engadidos para as APIs que faltan. Visite a <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentación</a> para obter instrucións.

en: Yes
gl: Si

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian Linux there is package available in Sid and Stretch: https://tracker.debian.org/pkg/chrome-gnome-shell
    
    For Fedora Linux there is package available in Copr: https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/region51/chrome-gnome-shell
    
    In Gentoo Linux you can install connector with command:
    emerge gnome-extra/chrome-gnome-shell
    
    For Ubuntu Linux you can install connector with command:
    sudo apt install chrome-gnome-shell
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
gl: DEBE instalar o conector nativo para que esta extensión funcione.
    
    Para Arch Linux hai un PKGBUILD dispoñíbel en AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    Para Debian Linux hai un paquete dispoñíbel en Sid e Stretch: https://tracker.debian.org/pkg/chrome-gnome-shell
    
    Para Fedora Linux hai un paquete dispoñíbel en Copr: https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/region51/chrome-gnome-shell
    
    En Gentoo Linux pode instalar o conector coa orde:
    emerge gnome-extra/chrome-gnome-shell
    
    Para Ubuntu Linux hai un paquete dispoñíbel en ne0sight/chrome-gnome-shell PPA. Para instalalo debe escribir:
    
    sudo apt-get install chrome-gnome-shell
    
    Tamén pode instalar o conector manualmente. Vexa https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation para obter as instrucións de instalación.
