chrome-gnome-shell master - en to hr translation catalogue (49 entries)

en: Close
hr: Zatvori

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
hr: Primljen pogrešan odgovor spajatelja

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
hr: Omogućeno

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
hr: Instalirano

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
hr: Proširenje

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
hr: mora se vratiti na stariju inačicu

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
hr: može se nadograditi

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
hr: Usklađeno

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
hr: Integracija GNOME ljuske

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
hr: sata

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
hr: Ovo proširenje omogućuje integraciju s GNOME ljuskom i odgovarajućem repozitoriju proširenja https://extensions.gnome.org

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
hr: «$REQUEST$» izvorni zahtjev neuspio

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
hr: nikada

en: No
hr: Ne

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
hr: Nemoguće lociranje postavki GNOME ljuske ili inačice. Provjerite je li instalirana i pokrenuta.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
hr: Iako je integracijsko proširenje GNOME ljuske pokrenuto, izvorna spojnica poslužitelja nije otkrivena. Pogledajte <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentaciju</a> za upute o instalaciji spojnice.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
hr: Nema odgovora poslužitelja

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
hr: Otvori web stranicu GNOME proširenja

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
hr: Razdoblje provjere nadopuna

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
hr: Posljednja provjera

note: Link name for options tab.
en: Options
hr: Mogućnosti

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
hr: Sljedeća provjera

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
hr: Mogućnosti spremljene

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
hr: Prikaži bilješke izdanja kada se proširenje preglednika nadopuni

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
hr: Uskladi popis proširenja GNOME ljuske

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
hr: Ako je omogućeno, vaš popis proširenja GNOME ljuske će se uskladiti s vašim Google računom.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
hr: $GS_CHROME$ mogućnost

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
hr: Provjeri nadopune proširenja GNOME ljuske

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
hr: Provjeri nadopune samo za omogućena proširenja GNOME ljuske

en: Your native host connector does not support updates check for enabled GNOME Shell extensions only. Consider update.
hr: Vaša izvorna spojnica posljužitelja ne podržava provjeru nadopuna proširenja GNOME ljuske. Trebali bi ju nadopuniti.

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
hr: Vaša izvorna spojnica posljužitelja ne podržava provjeru nadopuna proširenja GNOME ljuske. Najvjerojatnije python-requests paket nedostaje.

note: Use light icon that is looked better with dark themes.
en: Use light icon (dark theme)
hr: Koristi svijetle ikone (tamna tema)

en: Native host connector is not supported for your platform.
hr: Izvorna spojnica posljužitelja nije podržana na vašoj platformi.

en: Retry
hr: Pokušaj ponovno

en: Save
hr: Spremi

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
hr: Usklađivanje

en: Do not enable synchronization.
hr: Nemoj omogućiti usklađivanje.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
hr: Neuspješno usklađivanje proširenja: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
hr: Vaše udaljeno spremište usklađivanja već sadrži popis proširenja.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
hr: Koristi lokalni popis proširenja, zamijeni udaljeni.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
hr: Koristi udaljeni popis proširenja, zamijeni lokalni.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
hr: Launchpad Contributions:
      gogo https://launchpad.net/~trebelnik-stefina"

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
hr: O prijevodu

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
hr: nepoznata greška

en: An update for GNOME Shell extensions available
hr: Dostupna je nadopuna za proširenje GNOME ljuske

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
hr: Neuspješna provjera nadopuna proširenja GNOME ljuske: $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
hr: Vaša izvorna spojnica poslužitelja ne podržava sljedeće API-je: $$1. Najvjerojatnije trebate nadograditi izvornu spojnicu poslužitelja ili instalirati priključak za nedostajuće API-je. Pogledajte <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentaciju</a> za upute.

en: Yes
hr: Da

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian, Fedora, Gentoo and Ubuntu you can install package named "chrome-gnome-shell".
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
hr: Morate instalirati izvornu spojnicu kako bi ovo proširenje radilo.
    
    Za Arch Linux postoji PKGBUILD dostupan u AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    Za Debian, Fedoru, Gentoo i Ubuntu možete instalirati paket "chrome-gnome-shell".
    
    Isto tako možete instalirati spojnicu ručno. Pogledajte https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
