chrome-gnome-shell master - en to hu translation catalogue (49 entries)

en: Close
hu: Bezárás

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
hu: Hibás csatlakozóválasz érkezett

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
hu: Engedélyezve

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
hu: Telepítve

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
hu: Kiterjesztés

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
hu: vissza kell állítani

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
hu: frissíthető

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
hu: Szinkronizált

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
hu: GNOME Shell integráció

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
hu: óra

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
hu: Ez a kiterjesztés integrációt biztosít a GNOME Shell-lel, és a hozzá tartozó https://extensions.gnome.org kiterjesztéstárolóval

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
hu: „$REQUEST$” natív kérés sikertelen

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
hu: soha

en: No
hu: Nem

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
hu: Nem találhatók a GNOME Shell beállításai vagy verziója. Győződjön meg arról, hogy telepítve van-e és fut-e.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
hu: Ugyan a GNOME Shell integrációs kiterjesztés fut, a natív gazdacsatlakozó nem észlelhető. Nézze meg a <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentációt</a> a csatlakozó telepítési utasításaiért.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
hu: Nincs válasz a gazdától

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
hu: GNOME Shell kiterjesztések weboldalának megnyitása

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
hu: Frissítéskeresés gyakorisága

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
hu: Legutóbbi keresés

note: Link name for options tab.
en: Options
hu: Beállítások

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
hu: Következő keresés

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
hu: Beállítások mentve.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
hu: Kiadási megjegyzések megjelenítése a böngészőkiterjesztés frissítésekor

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
hu: GNOME Shell kiterjesztéslista szinkronizálása

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
hu: Ha engedélyezett, akkor a GNOME Shell kiterjesztéslista a Google fiókjával kerül szinkronizálásra.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
hu: $GS_CHROME$ beállítások

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
hu: GNOME Shell kiterjesztésfrissítés keresése

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
hu: Csak az engedélyezett GNOME Shell kiterjesztések frissítésének ellenőrzése

en: Your native host connector does not support updates check for enabled GNOME Shell extensions only. Consider update.
hu: A natív gazdacsatlakozója nem támogatja csak az engedélyezett GNOME Shell kiterjesztések frissítéseinek ellenőrzését. Fontolja meg a frissítést.

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
hu: A natív gazdacsatlakozója nem támogatja a GNOME Shell kiterjesztések frissítéseinek ellenőrzését. Valószínűleg a python-requests csomag hiányzik.

note: Use light icon that is looked better with dark themes.
en: Use light icon (dark theme)
hu: Világos ikon használata (sötét téma)

en: Native host connector is not supported for your platform.
hu: A natív gazdacsatlakozó nem támogatott a platformján.

en: Retry
hu: Újrapróbálkozás

en: Save
hu: Mentés

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
hu: Szinkronizálás

en: Do not enable synchronization.
hu: Ne engedélyezze a szinkronizálást.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
hu: A kiterjesztések szinkronizálása sikertelen: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
hu: A távoli szinkronizációs tároló már tartalmazza a kiterjesztéslistát.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
hu: Használja a helyi kiterjesztéslistát, írja felül a távolit.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
hu: Használja a távoli kiterjesztéslistát, írja felül a helyit.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
hu: Meskó Balázs <meskobalazs at gmail dot com>

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
hu: A fordítás névjegye

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
hu: ismeretlen hiba

en: An update for GNOME Shell extensions available
hu: Egy GNOME Shell kiterjesztésfrissítés érhető el

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
hu: A GNOME Shell kiterjesztésfrissítések keresése sikertelen: $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
hu: A natív gazdacsatlakozó nem támogatja a következő API-kat: $$1. Valószínűleg frissítenie kell a natív gazdacsatlakozót, vagy bővítményeket kell telepítenie a hiányzó API-khoz. Nézz meg a <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentációt</a> az utasításokért.

en: Yes
hu: Igen

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian, Fedora, Gentoo and Ubuntu you can install package named "chrome-gnome-shell".
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
hu: A kiterjesztés működéséhez telepíteni KELL a natív csatlakozót.
    
    Arch Linuxhoz elérhető PKGBUILD az AUR-ban: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    Debian, Fedora, Gentoo és Ubuntu Linuxokhoz a „chrome-gnome-shell” nevű csomagot telepítheti.
    
    Kézzel is telepítheti a csatlakozót. Nézze meg a https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation oldalt a telepítési utasításokért.
