chrome-gnome-shell master - en to oc translation catalogue (43 entries)

en: Close
oc: Tampar

note: Shown to user when response of extension API call does not follow known format.
en: Wrong extension response received
oc: Marrida responsa recebuda de l'extension

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
oc: Activat

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
oc: Installat

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
oc: deu èsser retrogradat

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
oc: pòt èsser mes a nivèl

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
oc: Sincronizat

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
oc: Integracion a GNOME Shell

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
oc: oras

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
oc: Aquesta extension permet l'integracion a GNOME Shell e a las extensions correspondentas del depaus https://extensions.gnome.org

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
oc: La requèsta nativa « $REQUEST$ » a fracassat

en: A network error has occurred. Please check your Internet connection and/or proxy settings.
oc: Una error de ret s'es produita. Verificatz vòstra connexion Internet e/o los paramètres de vòstre servidor mandatari.

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
oc: jamai

en: No
oc: Non

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
oc: Quitament se l'extension d'integracion a GNOME Shell es activa, lo connectador de l'òste natiu es pas reconegut. Consultatz lo <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>manual</a> d'installacion del connectador.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
oc: Pas cap de responsa de l'òste

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
oc: Periodicitat de las verificacions de mesa a jorn

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
oc: Darrièra verificacion

note: Link name for options tab.
en: Options
oc: Opcions

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
oc: Verificacion seguenta

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
oc: Opcions enregistradas.

note: Option name. By default Chrome do not reveal exact network error in case of request failure. Allow enable/disable extended error information.
en: Show information about network errors
oc: Afichar las informacions sus las errors de ret

note: This is a notice under option name. Warns user that additional browser permission is required if option will be enabled.
en: Chrome permission «webRequest» required.
oc: Permission « webRequest » de Chrome requesida.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when extension updated
oc: Afichar las nòtas de version aprèp la mesa a jorn de l'extension

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize extensions list
oc: Sincronizar la lista de las extensions

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
oc: Se activat, vòstra lista d'extensions GNOME Shell serà sincronizada amb vòstre compte Google.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
oc: Opcions $GS_CHROME$

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for extensions update
oc: Verificar las mesas a jorn de las extensions

en: Native host connector is not supported for your platform.
oc: Lo connectador natiu de l'òste es pas pres en carga per vòstra plataforma.

en: Retry
oc: Tornar ensajar

en: Save
oc: Enregistrar

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
oc: Sincronizacion

en: Do not enable synchronization.
oc: Activar pas la sincronizac*ion.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
oc: Impossible de sincronizar las extensions : $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
oc: Vòstre emmagazinatge de sincronizacion distant conten ja una lista d'extensions.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
oc: Utilizar la lista d'extensions locala, espotir la lista distanta.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
oc: Utilizar la lista d'extensions distanta, espotir la lista locala.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
oc: Cédric Valmary <cvalmary@yahoo.fr>

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
oc: Traduit par

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
oc: Error desconeguda

en: An update for GNOME Shell extensions available
oc: I a una mesa a jorn disponibla per las extensions de GNOME Shell

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check extensions updates: $CAUSE$
oc: Impossible de verificar las mesas a jorn de las extensions : $CAUSE$

en: Yes
oc: Òc
