chrome-gnome-shell master - en to sv translation catalogue (49 entries)

en: Close
sv: Stäng

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
sv: Felaktigt svar från anslutningsprogram mottaget

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
sv: Installerad

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
sv: Tillägg

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
sv: måste nedgraderas

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
sv: kan uppgraderas

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
sv: Synkroniserad

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
sv: GNOME Shell-integration

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
sv: timmar

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
sv: Detta tillägg tillhandahåller integration med GNOME Shell och det motsvarande tilläggsförrådet https://extensions.gnome.org

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
sv: Inhemsk förfrågan «$REQUEST$» misslyckades

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
sv: aldrig

en: No
sv: Nej

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
sv: Kan inte hitta inställningar eller version för GNOME Shell. Säkerställ att det är installerat och körs.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
sv: Även om tillägget för GNOME Shell-integration körs, så hittades inget inhemskt värdanslutningsprogram. Se <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentationen</a> för instruktioner om hur ett anslutningsprogram installeras.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
sv: Inget värdsvar

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
sv: Öppna webbplatsen för GNOME Shell-tillägg

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
sv: Intervall för uppdateringskontroll

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
sv: Senaste kontroll

note: Link name for options tab.
en: Options
sv: Alternativ

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
sv: Nästa kontroll

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
sv: Alternativ sparade.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
sv: Visa kommentarer till utgåva då webbläsartillägg uppdaterats

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
sv: Synkronisera lista över GNOME Shell-tillägg

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
sv: Om aktiverad kommer din tilläggslista för GNOME Shell att synkroniseras med ditt Googlekonto.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
sv: $GS_CHROME$-alternativ

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
sv: Sök efter uppdateringar för GNOME Shell-tillägg

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
sv: Sök endast efter uppdatering för aktiverade GNOME Shell-tillägg

en: Your native host connector does not support updates check for enabled GNOME Shell extensions only. Consider update.
sv: Ditt inhemska värdanslutningsprogram stöder inte sökning efter uppdateringar av endast aktiverade GNOME Shell-tillägg. Överväg att uppdatera.

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
sv: Ditt inhemska värdanslutningsprogram stöder inte sökning efter uppdateringar av GNOME Shell-tillägg. Troligen saknas paketet python-requests.

note: Use light icon that is looked better with dark themes.
en: Use light icon (dark theme)
sv: Använd ljus ikon (mörkt tema)

en: Native host connector is not supported for your platform.
sv: Inhemskt värdanslutningsprogram stöds inte för din plattform.

en: Retry
sv: Försök igen

en: Save
sv: Spara

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Do not enable synchronization.
sv: Aktivera inte synkronisering.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
sv: Kunde inte synkronisera tillägg: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
sv: Din fjärrsynkroniseringslagring innehåller redan en tilläggslista.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
sv: Använd lokal tilläggslista, skriv över fjärr.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
sv: Använd fjärrtilläggslista, skriv över lokal.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
sv: Anders Jonsson <anders.jonsson@norsjovallen.se>, 2016

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
sv: Om översättning

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
sv: okänt fel

en: An update for GNOME Shell extensions available
sv: En uppdatering för GNOME Shell-tillägg finns tillgänglig

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
sv: Kunde inte söka efter uppdateringar för GNOME Shell-tillägg: $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
sv: Ditt inhemska värdanslutningsprogram stöder inte följande API:er: $$1. Du bör troligen uppgradera det inhemska värdanslutningsprogrammet eller installera insticksmoduler för saknade API:er. Se <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>dokumentationen</a> för instruktioner.

en: Yes
sv: Ja

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian, Fedora, Gentoo and Ubuntu you can install package named "chrome-gnome-shell".
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
sv: Du MÅSTE installera ett inhemskt anslutningsprogram för att detta tillägg ska fungera.
    
    För Arch Linux finns en PKGBUILD tillgänglig i AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    För Debian, Fedora, Gentoo och Ubuntu kan du installera paketet med namnet ”chrome-gnome-shell”
    
    Du kan också installera anslutningsprogrammet manuellt. Se https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation för installationsinstruktioner.
